Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, cuisine, Chomuťák, mc.cvok, spida, talaš.m

Odpovědět
fero17
Příspěvky: 60
Registrován: pon kvě 16, 2016 12:13 pm
Bydliště: Prešov

Příspěvek

Zdravím
Prešiel som celú tému ale dáko som neporozumel či je možné zvýšiť maximálku (znížiť otáčky pri 70-80 km/h) na tp-čku.
Chcem z roho spraviť karavan a 60 je dosť málo.
Ešte jedna otázka ..... Majú všetky vzduchové mechy vzadu?
Diki
pát kvě 27, 2016 10:06 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Fero17

Len taky dotaz? Preco velka kabina? Kolko by vas slo na nejaky vylet? Ty,frajerka? Casom deti? Nebolo by jednoduchsie kupit tahac 815 6x6 (ja i jeden kamarat nieco take predavame), na tunel motoru frknut este 2 sedacky, na ram hodit ISO kontajner nejaku 20, a mas po problemoch s rychlostou, omezeniamy, rokom vyroby (ja i kamarat tusim 94 s ABS )... Co ty na to? 813,urcite ne a TP taky asi ne,rychlost je dost nevyhovujuca a zvysenie nie je mozne, mozno jen vyssie pneu,ktore budu stat viacej ako tatra. Neviem,kukni na Progranita, utopenych v tom kopa penez a stale neni hotovo, jenomze on stavia auto uplne od zakladu, takze to bude obytnak jak vysity. Pokial nieco levne tak asi by som sa uberal smerom jak pisem vyssie... tahac,iso kontajner, do toho nejake kramy aby si na ceste vydrzal a je to... Stejne ta to vide na pol mega a to sa asi este brzdim... Tahac + kontik + nekoho kdo ti to schvali + nekoho kto ti to urobi + nejaka vybava... no skor milionik by som si nachystal... Viem co ma stoji renovacia vozidla (813 8x8, 815 6x6,HON un 050,schaeff HML 30...) ked si to robim sam okrem motoru a je to pekna kopa penazi a jak pisem, hodne veci robim sam... Takze nez sa do niecoho takeho pustis, natlac prasiatko euracmi, inak ti stavba bude trvat x rokov a vo finale zistis ze ti trvala prilis dlho, a na spodku mozes menit vsetky pryzove a gumove tesnenia,pretoze pri terajsej kvalite vydrzia uplny prd..

Tak hodne zdaru prajem nech ti to vide a prosim neber to ako urazku, jen spis ako radu :hands: :hands: :hands: :thumbud:
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
pát kvě 27, 2016 11:20 pm

fero17
Příspěvky: 60
Registrován: pon kvě 16, 2016 12:13 pm
Bydliště: Prešov

Příspěvek

Peter
Vôbec to neberiem zle som rád za každý názor lebo my môže ukázať veci na ktoré som nemyslel.
Mám 3 dieťa na ceste (do 2tyžňov) mal som furgona a tam by sme sa legalne ani priestorovo nezmestili a do terenu ani škrt.
Preto hľadám auto s veľkou kabínou (6x6 tp, 813, 815 vn a pod....) u vojenských mašín problém s prihlásením sú nalistoch takže sú tvrdé. Len 6x6 tp myslím, žemá mechy vzadu. Potom problém s tou rýchlosťou. Progranite je niekde inde s peniazmi a schopnosťami myslím že menil ozubené kolesá v zostupe tak mu to chodí rýchlejšie na to som myslel aj tu.
Výber vhodného auta bude o kompromisoch ideál by bol ak by som si ho nechal zostaviť v tatre ako fuglovku ale to je finančná utópia. Tak len vymýšľam a hľadám vhodnú kombináciu.
sob kvě 28, 2016 6:53 am

Tomas 815
Příspěvky: 836
Registrován: čtv kvě 29, 2008 1:51 pm

Příspěvek

V tom pripade se zkus poohlidnout po hasicskem podvozku s velkou kabinou 4x4. Vse, az na par vyjimek (ale i to jsou vozidla z 90 let), to jsou minimalne E I. Cili V8 turbo - prijatelna spotreba, torzky + vzduch - pohodlne. TP ma krome jiz vyse zminovanych komplikaci na prednich napravach stejne listy, takze to bude tvrde.
sob kvě 28, 2016 7:42 am

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Příspěvek

Fero : TP má sice v zadu měchy, ale ve předu to má listové péra, a ty i pasažéři sedíte ve předu v kabině , to je stokrát horší než než obyčejná 6x6 s torzkami ve předu
sob kvě 28, 2016 7:50 am

oldjan
Příspěvky: 820
Registrován: pon bře 24, 2008 9:03 pm
Bydliště: Liberec

Příspěvek

Koupil bych obytnou avii a bylo by. Stejně pojedeš po cestách.
Tatra s redukcema žere jak tank, je velká a těžká. Někde po horských cestách je to tak na velikost Tatry 805. Ještě tak Avii 4x4, Mana nebo Mercedesa. Tatru bych vypustil.
když už něco děláš, tak to dělej pořádně
sob kvě 28, 2016 7:54 am

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Fero - ono by bolo dobre si asi ujasniť kam chces jazdit. Pokial len niekde po kopcoch po Sk tak tatra je skutocne zbytocna. Ak niekam do sveta,opat si uvedomit ze kam. A co je najdôležitejšie,nezabudni ze za vozidla nas 12t platis silnicnu dan a financak si na tebe zmlsne,preto i Progranit stavia auto do 12t celkove vahy. Takze bud kupit tahac a ist cestou ako Progranit,alebo nejaku aviu,alebo v3s m6, alebo ma este napadla Praga,s velkou kabinou,nedavno som jednu taku stretol u cestarov v liberci. Vojaka ani tp ne,pera,rýchlosť,spotreba, myto,silnicka...je to moc komplikacii najednou. Skús este prejst mobile.de,tam sa obcas predavaju obytne nakladne karavany,to by ti vyriesilo hodne problemov a servisna siet pri poruche je lepsia ako u tatry. S pozdravom Peter :-)
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
sob kvě 28, 2016 10:44 am

fero17
Příspěvky: 60
Registrován: pon kvě 16, 2016 12:13 pm
Bydliště: Prešov

Příspěvek

Peter ... Cestnú daň platia vozidlá určené na podnikanie aj ja nemám ani len živnosť ak dobre viem tak by sa ma to netýkalo. Chcem vyraziť na necesty východu.
V3s nemá dvijitú kabínu. Pragu som videl je na českom bazoši praga uv 80. Myslím že tomá malú nástavbu a moc neverím tej technike. Robilo sa to narychlo a neverím technickému inžinieringu ani kvalite výroby.
Na mobile stále do kola pozerám či sa dačo objaví. Je to dosť drahé. Začíname 15-20 000 a tamby som chcel skončiť.
Diki ahoj :D
sob kvě 28, 2016 6:22 pm

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Ale pozor u nás platí auta silniční daň nad 12 tun i nepodnikatelská a to 52% její sazby. Tedy neunikne zcela nikdo a je to prý dle Evropské směrnice. Zavedeno to bylo až v roce 2004 při vstupu do EU. Tedy i na Slovensku by to mohlo být podobný.
Volvo FL 614.
sob kvě 28, 2016 6:43 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Fero - cestnu dan platis aj ked nepodnikas,a pokial budes mat auto nad 12t a do roku 89 tak ti nan narubu este 25% navrch,musis mat auto 1990 a vyssie,pak ti odrataju 48 % zo silnicky. Viem o com hovorim, s financakom som sa sudil kvoli tomu,najdi si silnicni dan za tatru 813 a precitaj si to....
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
sob kvě 28, 2016 9:20 pm

laco tatra
Příspěvky: 63
Registrován: pát led 01, 2010 3:39 pm
Bydliště: Nitra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Fero17: Niekedy je to aj znacne riziko hodit do placu na fore takyto problem,odpovedi bude tolko,az sa z toho zamota hlava. :D Takze jednu pridam aj ja. Ta 815 je kvalitativne skutocne uplne inde ako 813,radsej si to dobre premysli,aj ked by bola velmi lacna,myslim ze skor alebo neskor sa to prejavi.I ta 815 TP je riesitelna,ale zavisi to od toho na co to fakt chces pouzit. Ci ako nakladak s obytnym modulom,alebo obytne pretypovane.Perovani je tiez riesitelne,aj tie velke listove pera mozu byt super pohodlne. Na prestavbu zas len TP ,ale s 24 na konci. Redukcií sa ale na tom nezbavis. A podla mojich info ,mas pravdu v tom co si pisal o plateni cest.dane-cize bolo by to bez,nepouziva sa na verejnu nakl.dopravu.
ned kvě 29, 2016 10:17 am

fero17
Příspěvky: 60
Registrován: pon kvě 16, 2016 12:13 pm
Bydliště: Prešov

Příspěvek

S tou cestnou daňou som to vyčítal v zákone o cestných daniach a podobne. Výber dane sa vzťahuje len na vozidlá určené k zárobkovej činnosti (podnikanie) ale prejdem si to ešte s firemným ekonómom tan by v rom mal mať jasno. Ak máš auto prihlásené na firmu ktorej si majiteľom tak neukecáš, že je to len na súkromné účely v tom prípade je to jasné. Ja nemám ani živnosť ani firmu...... Toto si ešte poriadne preverím lebo je to pálka jak sviňa s úradníkom z po...nej EÚ nehodlám platiť.
Asi dto nieje obsahom tohto fóra ale je to zlé keď si človek nemôže kúpiť a postaviť čo chce na súkromné účely ale musí čeliť nezmyselným zákonom ..... (Už končím lebo sa zavzdušňujem :onfire: )
Vidím že viacerý ma odhovárate od 813 a viem že viete o čom hovoríte.
Auto nechcem pretypovať ale len capnúť obytnú nástavbu. Niesom taký borec aby som riešil profi obytnú nástavbu a ani v takej plnke že by my to postavili profíci.
Laco-prosím osvetli mi čo znamená 815 to s "s 24 na konci" ďakujem
Viem že redukcií sa nezbavím len mám takú laickú predstavu, že sa bude dať zmeniť cestný prevod v zostupe.
Diki
ned kvě 29, 2016 1:46 pm

česan
Příspěvky: 645
Registrován: sob zář 14, 2013 9:51 pm
Bydliště: vysočina

Příspěvek

..ako hovorí Laco...aj s listovými perami to jde urobit velmi dobre až budeš prekvapený...jestli se teda do teho stádia dostaneš....
..onehdá pred 11 rokama jsme s kamošem/kolegou z dědiny ,koupili tahače TP 813 6x6 (defakto to ocem hovorí laco a vyše ale bola to 813)
..proběhla nějaká renovace..spíš plechy ..a laky...nějaký serepetičky....(auto bylo od silničářů z JH takže celkem dost v cajku)..no ale sralo nás jak je ten předek tvrdej jak dobytek..tak nás napadlo že rozeberem pera listový a přehážeme listy....no a auto lo tomto banálním zákroku je fakt fantazie...po rozbytejch cestách...lesních..a mezi dědinovejch to žehlí díry..že vo tom fakt nevíš...něco jako dneska fénix a i ten bych řek že je napředek tvrdší. .je to něco jako bevko (BVP)...to taky díky pásům žehlí nerovnosti....
..u teho TPčka aj vojenské verzi je nevýhoda těch reduktorů...zbytečně těžký....další převodovka planetová osová....zase olej....když se to roztěsní je to docela těžká práce to zasejc přetěsnit....jinak ti volej chčije do brzd...a zachvíli se ten reduktor bez voleja vyprcá.....jinak můj poznatek z doby kdy jsme ty reduktory u vojáků přetěsňovali jak na běžícím pásu. .je ten..že ďáš-li do teho o polívkovou žlicu víc oleja tak to vyfoukne pak.až se to zahřeje ty kroužky těsnící....
..ale..pokjd to nemá těžký provozní podmínky to auto tak se teho bát nemusíš....akorát kula železa navíc no...tak hodně zdaru..držim palce
ned kvě 29, 2016 2:06 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Příspěvek

...a co autobus Chavdar,nemusíš nic předělávat a děti můžeš vzít kopu... :wink:
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
ned kvě 29, 2016 10:03 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Příspěvek

I ešelek by se pár dalo oživit, a aby jsi ji zaplnil, pár děcek doděláš :lol:
ned kvě 29, 2016 10:54 pm

Odpovědět

Zpět na „TATRA“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů