Modeláři, cokoliv potřebujete, pište sem. Snad Vám jiný modelář poradí:-)

Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, Pavel Bíteš

Odpovědět
Uživatelský avatar
petersen
Příspěvky: 942
Registrován: stř bře 15, 2006 6:44 pm
Bydliště: praha

Příspěvek

Timy ... herpa dělá modely pro celou evropu .. hmmm ale začíná se slušně nudit a začíná sahat po starých předlohách což je velice dobře .. nesmíme zapomenout že německo se skládá ze dvou poměrně velkých částí .. West Germany a NDR .. jak je známo velká část populace právě z NDR zažilo vozidla pocházející z Čech ( Tatra 138/148 , T 813 .. Trambusy ale i Liazy ) I něměčtí modeláři by zajisé přivýtaly kvalitní modely právě těchto vozidel :wink:

To že čeští výrobci vyrábí modely pro Čechy a Slováky snad znamená že jsme něco méně než modeláři z německa a nezasluhujeme si kvalitní modely !!!!!!!!

Pamatuji si na plakát který vysel v Domě hrůzy ( mašinkářská prodejna na Národní třídě v Praze ) na kterém byli vyfoceny nádherné modely Liazek řady 100 - dokonce i s těmi okny na boku .. strašně jsem se na ty modely těšil a pak přišla studená sprcha v podobě onoho paskvilu ...

Kam se poděli Formy či mastry z kterých byli vyrobeny modely na ten propagační plakát ?? tak to by mne zajímalo do dneška ...
Kolikrát se v odborných motoristických časopisech SM , Automobil psalo o nových modelech z Igry a kde se slibovalo co všechno se připravuje .. namátkou Liaz Bobr , Dakarská Liazka .. již zminovaná tatra 813 !!! skutek utek huba plná keců ze které těžce sešlo .. kdyby sklápěč Tatry 815 nestál 180 Kč ale 350 a byl p 100% kvalitnější ( hlavně tloušťka odlitku kabiny která se dá spíše přirovnat k odlitku z kovu ) já bych ty peníze za to dal a nejsem sám ...

To že se zde přiživuje spoustu lidí nekvalitní výrobou z resinu je jen ukázka toho že výrobce Igra .. nechce a ani nemá zájem poskytnout modelářům kvalitní plnocenné modely kvalitou srovnatelné se světovou špičkou ... A věs že modely Tatrovek , Liazů atd by kupovaly nejen Čechoslováci .. ale i Poláci .. endéráci a spoutu jiných modelářů ale nesměli by se dělat v kvalitě čtvrté cenové skupiny pro ty naše štamgasty kterým na kvalitě nezáleží .. pro které je důležité že mají model českého auta .. jenže nedegradujeme tak náhodou tímto to naše vlastenectví ke svým značkám ?? když nejsme schopni výrobce donutit k vyší kvalitě ... a že to nejde ?? ale jde .. vždiť na nás záleží co budeme kupovat a když se nekvalitní výrobky prodávat nebudou bude muset výrobce buť na kvalitě přidat ane táhnout do zapomění .. !!!!!!!!!!!!!!!

a trochu počítání ...
například výroba formy na tatru 813 ...
Kolik modifikací s minimálními náklady se pak dá vyrobit .. ??? :wink:
Ano pravda základní materiální vstup za formy je darda ... ale za dva roky zjistíme že forma je zaplacená a a za další roky už pouze těžce vydělává na další doplnkové formy ...
pát dub 08, 2011 4:23 pm

Uživatelský avatar
Timy
Příspěvky: 2211
Registrován: stř lis 26, 2008 6:04 pm
Bydliště: Gottwaldov

Příspěvek

Tak za prvé: já neřekl, že jsou Češi a Slováci méně kvalitní modeláři a nezaslouží si dobré modely.
Za druhé: Okruh potenciálních kupců modelu Tatrovky je v celosvětovém měřítku mnohem, mnohem, mnohem menší než okruh potenciálních kupců modelu Actrosa. A od toho se odráží všechno ostatní.
A za třetí: Pokud si myslíš, že by výroba takových modelů byla tak jednoduchý byznys (že se ti všechno do dvou let vrátí), tak proč se do toho nepustíš? Ti kdo se tou výrobou skutečně zabývají tak ví zřejmě své a z nás dvou by asi dali za pravdu spíše mně.

Ale nechci dělat chytráka, já do toho nevidím. Jenom jsem napsal, jak se ten problém jeví mé maličkosti.
!LIAZ 4life!
pát dub 08, 2011 5:19 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

Ono kdyby bylo všechno tak snadné, tak se třeba ani ta Herpa pořád neopakuje... byly doby kdy jsme vozili z každé burzy 5-10 kousků herpy, te´d člověk koupí 3-4 kousky za rok protože de fakto celou jejich výrobní řadu doma máme, když přijde novinka, tak je to přehozená kabinka dafa na podvozku kde předtím byla kabinka mercedesu, více méně se dělají jen ruzné barevné verze.... ale proč je to tak? protože se musí zaplatit ty formy. T813 je historický stroj, ještě hodně vojenský (vím že byly i civilní ale T813 - je synonymum vozu 8x8) tam prostě moc verzí nevymyslí a do specifických se nikdy nepustí.
pát dub 08, 2011 6:45 pm

Uživatelský avatar
petersen
Příspěvky: 942
Registrován: stř bře 15, 2006 6:44 pm
Bydliště: praha

Příspěvek

mít do začátku zbytečných cca 5 mega věs že bych se do toho pustil ...

Jinak Igra celkově se chová velice macešsky k modelům náklaďáků .. A mi modeláři si to samozřejmě necháme líbit .. a budeme se spokojovat s velice nekvalitními náhražkami typu resin .. a jemu dodobných ...

Tenhle stav může vyhovovat pouze těm kteří se tím dost dobře živý ...
:twisted:

Navíc se mi fakt nelíbí když dva výrobci rádoby konkurenti vytvoří pakt neutočení a vzájemě si rozdělí kdo co bude ... dochází pak k tomu že ani jeden z nich se nesnaží dělat kvalitní modely neb mají své jisté ..

Co se týče Herpy .. v posledních dvou letech se poměrně hodně zvedl počet nových ale uplně nových modelů ... Autotransportér , přepravník panelů - glasstransporter , cisternové návěsy Feldbinder , odtahovka a mnoho dalších .. je pravda že cena je malinko vyšší ale za kvalitu si rád připlatím ... navíc celou dobu se zde bavýme o kvalitě výlisků .. propracování .. srovnáme li kabinu lisovanou herpou a Igrou je to nebe a dudy .. kdyby tu kabinu odlila Igra z kovu byla by opravdu na urovni ale plast ??? ten si zaslouží trochu něco jiného .. či bože chraň Podubeckého kabina Tatry 813 fůůůj chce se mi blejt velebnosti .. a s tím se jako máme spokojit ??? a být rádi že je alespoň něco ?? :twisted:

a to vůbec nemluvím o tom že Igra nebyla schopna za celých 20 let připravit například nový návěs či přívěs .. že by připravily nové formy pro disky kol nebo že by vytvořily dlouhou kabinu pro tatru .. případně připravily 4 nápravový podvozek .. ani náhodou to to raději nechají podomním výrobcům :evil: aby nám to vytvořily v resinu
pát dub 08, 2011 7:14 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

Kdybys měl 5 mega, tak se na kvalitu herpy stejně nedostaneš, ty jejich technologie strojů se musí pohybovat v o řád vyšších částkách. A já osobně si myslím, že právě ta špičkovost je omezuje ve spektru vyráběných typů.
pát dub 08, 2011 7:33 pm

Uživatelský avatar
petersen
Příspěvky: 942
Registrován: stř bře 15, 2006 6:44 pm
Bydliště: praha

Příspěvek

Mirazapletal koukám tobě momentální situace a kvalita nabízených modelů skutečně vyhovuje ...
Jinak stačí jednoduchá matematika ...
Práce nástrojáře na jednom modelu cca 200 hodin nebudeme na něj časově tlačit .. a budeme ho královsky honorovat 200hodin x 200kč - 40000 ..
Vyrobení forem vyjiskřováním ... ( Leštěním ) 150 000 - 200 000 .
Zadání výroby vstřikováním plastu do forem .. například u firmy Kooh-I-noor .. :wink: dostaneme se na poměrně slušnou částku ... výrobní náklady cca 350 000 až 400 000 .. po prodání 1000 modelů jsme na nule .. ovšem vyrobíme dvě až tři barevné varianty najednou a jsme v plusu za rok si k této formě vytvoříme dvě menší vstrikovací formy s novými nástavbami .. jsou díly které se dají použít ke všem variantám ...
Ceny jsem hodně natáhnul a nadsadil :wink: je to pouze pro názornost že když se chce a jsou prostředky jde všechno .. firem které se zabívají výrobou vyjiskřovaných vstřikovacích forem pro plasty je poměrně hodně a nabízejí špičkovou práci , šikovní nástrojáři se najdou také vždycky .. a firma která má volné kapacity na vstřikovacích strojích se najde také .. viz například onen Koh-I-noor .. ten nabízí stále volné kapacity pro vstřikování plastu ...
pát dub 08, 2011 8:23 pm

Uživatelský avatar
Jirka Modelář
Příspěvky: 286
Registrován: pát zář 29, 2006 3:58 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Tak pánové jestli jste již dozvraceli. Tak jen pár holých skutečností.
Prodejnost od modelu v ČR je max. 100ks od provedení a to při ceně okole 300,- ( a to budete frajeři)
Momentálně není problém připravit model v 3D tech. a vyfrézovat do formy tak jak je to dnes již běžné třeba u Eduardů, ale to prodej musí být v tisících kusech. Tak a je tu ten problém prodat to. Igra více méně žije z toho co udělala těsně po revoluci a můžeme být rádi, že žije a moc novinek nečekejte:-)
Na Herpu a ostatní bych nespoléhal oni mají spoustu zajímavějších typů než je Tatra.
Jinak Tatra 111 od Haulera je pěkná, ale taky má svý mouchy, ale furt je super a ta cena jo to je daň za ty počty prodaných kusů.

Takže si hezky vyhrňte rukávy a můžete začít jako šachťák od nuly.
pát dub 08, 2011 8:40 pm

Uživatelský avatar
Jirka Modelář
Příspěvky: 286
Registrován: pát zář 29, 2006 3:58 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

petersen jestli to máš takle spočítaný a máš ty peníze tak to můžeme rozjed.
pát dub 08, 2011 8:42 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

my nezvracíme, my diskutujem :lol:

Jestli jde o to, jestli mi současný stav vyhovuje... nooo do jisté míry ano :wink: berme to tak, kdyby se vyráběly dokonalé modely, tak tu nebudou modeláři ale sběratelé a popravdě to, že vidím nějaký výrobek, já se na něj podívu a řeknu si - no to si raděj udělám sám a líp a pak to skutečně vyrobím - to je to co mě na modelaření baví... Třeba když jsem dělal jamalky, každý chodil a říkal - jooo já ji mám taky v plánu ale nejde mi udělat kapota :wink: teď po několika letech se do ní kdosi pustil, tak na ni koukám a říkám si - ani sklopnou kapotu to nemá a mám to hezčí - a to je to, co mě fakt potěší na srdíčku. takže jooo, současný stav mi vyhovuje :-)
pát dub 08, 2011 9:59 pm

šachťák
Příspěvky: 262
Registrován: ned srp 09, 2009 3:14 pm

Příspěvek

Tak jo. Jirka to trefně uzavřel a já tady představuji svůj nejnovější od nuly postavený přírůstek mé ČSAD sbírky. Je to ŠKODA 706 R, kterou ve výrobním programu HERPY stoprocentně nikdy nenaleznete. :wink:
ObrázekObrázekObrázek
pát dub 08, 2011 10:02 pm

Uživatelský avatar
petersen
Příspěvky: 942
Registrován: stř bře 15, 2006 6:44 pm
Bydliště: praha

Příspěvek

Je to o tom že ne každý má spoustu času aby mohl doma pižlat modely od nuly ..
Ano Igra žije z toho co vyrobyla ještě v dobách komunizmu .. vyjímkou je PV3S a Avia ... Což je trochu zvláštní .. formy na Liazku a Tatru se musely dávno zaplatit proč se část obratu nepoužila na tvorbu nových forem je záhada ...
Ten základní kapitál bohužel zkrátka není .. :cry: .. ovšem jako ukázka toho že když jsou peníze a chuť jde určité veci řešit za pomoci externích firem bez nutnosti nákupu velice drahých zařízení ...
Ano ve výrobním programu Herpy tyhle modely nikdy nebudou .. Herpu jsem udával pouze jakožto srovnání kvality ...
Ono přístup můžeme být rádi .. je přesně to co Igře vyhovuje ... :evil: a nejen jí neb tím nahrává všem kteří vytváří poměrně drahé resinové paskvily :roll: možná že před 20 ti lety by mne kvalita těchto rádoby modelů stačila ... dnes však nikoli a je to také důvod proč jsem většinu mých výtvorů alá samo robo doma z té doby vyházel do koše ...
pát dub 08, 2011 10:57 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

Co mě u Igry zklamalo, že když naposled udělali maxika na kabinu liazu, tak že si s tou kabinou nepohráli.... herpa co vydává staré modely je aspoň trochu vylepšila.
pát dub 08, 2011 11:08 pm

Uživatelský avatar
petersen
Příspěvky: 942
Registrován: stř bře 15, 2006 6:44 pm
Bydliště: praha

Příspěvek

to už je taky dost dávno co vytvořily novinku alá maxík .. :roll: mimochodem jak říkáš mohli si s tím rozhodně pohrát více ... :evil:
sob dub 09, 2011 12:21 am

Uživatelský avatar
Jirka Modelář
Příspěvky: 286
Registrován: pát zář 29, 2006 3:58 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Já Vás chlapi chápu. Taky bych si rád kupoval kvalitní plastové modely jako základ pro konverze, ale obávám se, že rozčilování a pomlouváním některých výrobců to nezměníme.
Já třeba nechápu, proč si nevyberete nějaký model a ten tedy nezdrbnete co je na něm špatně a případně jak se to dá opravit. Nebo běžte a řekněte to tomu výrobci.
Resin jako materiál je pro malosériovou výrobu optimální řešení. Upřímě výrobou i resinů pro ČR a třeba Německo tzn. Tatra, Škoda a Praga se neuživíš. Těch lidí co s to ož nedělají znám docela dost.

Jinak jestli bude eMBčko od Herpy takové jak bylo na Norimberku tak to je docela průser.
sob dub 09, 2011 10:32 am

"Tony"
Příspěvky: 99
Registrován: úte čer 24, 2008 6:38 pm
Bydliště: Bohumín City, Czech Republic

Příspěvek

Zdar všem.

šachták :

Výborná práce, ostatně jako vždy ... :thumbud:

Vidím, že máte zajímavé téma ... Přestože hlavně dělám US trucky v 1/25 od Revellu nebo AMT, tak si občas "odskočím" a udělám si něco pro radost v 1/87. Nejsem znalec technických detailů a nemám žádné velké ambice, pro mně je to jen relax a zábava. Ale přesto si myslím, že Jirka nebo Timy mají pravdu. Opravdových fajnšmekrů je poskrovnu, cena špičkových forem je vysoká a jejich životnost je omezená. Jsem už nějaký ten rok (prakticky od počátku) na Polském foru 1/87 a můžu zodpovědně prohlásit, že v Polsku je to naprosto stejné ... Kvalita modelu Tololoko je kolísavá a modely polských aut, které se dělají někde na Ukrajině taky nejsou nijak exkluzivní. Ne vždy se podaří sehnat dostatek kvalitních podkladů, ne vždy se najdou lidé, kteří tomu obětují poslední volný čas a ne vždy se každému člověk zavděčí ... Proto jsem rád, že alespoň někdo čas od času udělá něco, s čím se dá alespoň trochu "zápasit" a doplnit si tak svou sbírku. Byt´ mají takovéto modely své mouchy, tak si myslím, že mají své místo v policích sběratelů nebo modelářů.

Tak, dost keců, tady je pár fotek a odkaz na můj model pro radost. Podotýkám, že to nemá být kopie originálu, ale pouze menší úprava starého modelu Permot a tolik kritizovaného SDV. Oba modely jsem doplnil o lepty od Haulera. Samozřejmě i nějaká ta Home made musela být ... Dávám sem odkaz z Polského fora, protože naše Modelforum má nějaké technické problémy.

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek

Postup stavby :

http://1-87.pl/viewtopic.php?t=2206

Výsledek :

http://1-87.pl/viewtopic.php?t=2582

Tony
Naposledy upravil(a) "Tony" dne úte dub 12, 2011 9:30 am, celkem upraveno 3 x.
sob dub 09, 2011 2:28 pm

Odpovědět

Zpět na „MODELY“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti