Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Hynek

Odpovědět
red.bill
Příspěvky: 193
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: BSS

Příspěvek

Jak fungují jedno a dvouhadicový brzdy vím. Prostě z jednohadicových neuděláš dvouhadicový pouhým přeházením hadic jak píšeš. Zátěžák ti sice reguluje tlak do válců ale na jednom vstupu je stálý tlak ze vzduchojemu, druhý vstup je od pedálu, třetí jde k válcům. Vlek brzdí vždy ze svých vzduchojemů. Ty kostky na vzduchojemech jsou klasický jednohadicový rozvaděče přívěsu, jsou tam jen z důvodu nouzovýho brždění(proto lze tyto starý BSS vleky tahat jen na plnící větev, cokoliv novějšího už nebrzdí plynule). Provozní brzdy ovládájí zátěžáky. Tedy pokud by ten jednohadicovej vlek chtěl předělat na dvouhadicovej musel by tam přidat buď ty zátěžáky nebo ovládací ventil pro dvouhadicový brzdy a zapojit to do okruhu přes ty dvoucestný ventily jako u BSS. Případně to všechno vyházet a použít dnešní dvouhadicovou sestavu z nějaký zemědělský techniky.
pát bře 08, 2019 8:12 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: BSS

Příspěvek

Vidíš a takhle udelanej jsem měl návěs přímo z fabriky, že jsem ho brzdil vzduchem přímo z ovládací větve PANAV r. v. 2001 brzdič co je v návěsu mi začal propouštět tak se to řešilo a kluk vzduchar na to taky koukal divně a fungovalo to. Ale v tomhle máš pravdu, že tam musí být ještě jeden ventil co ti přepustí vzduch ze vzduchojemu do válců a to na základě impulsu z ovládací větve. Blbnu.
pát bře 08, 2019 8:50 pm

101.124
Příspěvky: 54
Registrován: stř úno 12, 2014 8:00 pm
Bydliště: opičí hory-orlickoustecko

Re: BSS

Příspěvek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ned bře 10, 2019 10:31 am

koprkam
Příspěvky: 317
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: BSS

Příspěvek

Chlapi díky moc, ono jde o to, co by na technické, případně při nějakým průseru prošlo a todle je podle mě to, po čem by šli, jako první.
pát bře 15, 2019 9:23 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: BSS

Příspěvek

A ty myslíš, že to na technický poznají? Ty zajímá číslo rámu, jak to brzdí, jak to vypadá, jestli to nemá vyplácenou točnu, oj. Poznal by to jen hodně dobrý znalec s dobrou pamětí.
stř bře 20, 2019 3:20 pm

Gabes575
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 07, 2019 4:53 pm

Re: BSS

Příspěvek

Ahoj všichni,

Někdo může vědět, na který podvozek JOST byl instalován na návěsu BSS?

Hello all,

Somebody can know to which JOST landing gear was install on BSS semi trailers?

-G-
ned dub 14, 2019 3:36 pm

honzasl
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 03, 2019 12:58 pm

Re: BSS

Příspěvek

Dobrý den.

Je tady někde vlákno, věnované "starým" vlekům a přívěsům?

Vlastním vlek Karosa A3/PS, výrobený v roce 1949 v Chlumci nad Cidlinou v čerstvě znárodněné továrně "Vozovka a strojírna Jan Synek". Je dvoustranná sklopka s ručním sklápění, korba 4x2m, užitečná hmotnost 3t.

Továrna se chvíli po znárodnění jmenovala Karosa, později přešla pod BSS a nakonec skončila jako součást podniku Desta.

Vlek prošel mnoha majiteli, byl přetypován z automobilového na traktorový a po různých peripetiích skončil u mě. Je to skoro veterán, u mě ho čeká služba "kolem komína" (les, dům zahrada). Koupil jsem ho i s původním TP, z něj mi po přepisu zbyla jen kopie, ale papíry mám a nyní ho připravujeme na STK.

Nyní jen čistě ze zájmu sháním nějaké informace o vleku a o továrně.

Na vleku je zajímavé to, že byť má dneska nabastlené vzduchové jednohadicové brzdy, z fabriky asi vyjel s brzdou nájezdovou jen na přední nápravě. Konstrukce vleku je masivní, ale vzhledem k té brzdě asi proto jen 3t nosnost.

Pokud někdo máte informace, návod k obsluze, dobové materiály, fotky, za čím se to asi mohlo tahat atd. budu moc vděčen.

Galerie zde: https://honzasl.rajce.idnes.cz/Vlek_A3_PS#
pon kvě 06, 2019 12:25 pm

Uživatelský avatar
vodic216
Příspěvky: 505
Registrován: sob lis 10, 2012 6:46 pm
Bydliště: Martin

Re: BSS

Příspěvek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
stř črc 31, 2019 6:07 pm

Kabby
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 17, 2019 7:07 pm

Re: BSS

Příspěvek

Zdravím místní znalce. Věděl by někdo jestli se takto tento návěs vyráběl nebo je to přestavba ? Případně měl technické data atd. Děkuju


Obrázek,Obrázek,Obrázek
sob pro 14, 2019 8:57 pm

šachťák
Příspěvky: 262
Registrován: ned srp 09, 2009 3:14 pm

Re: BSS

Příspěvek

Kabby, tenhle návěs se vyráběl. Je to docela unikát. Byl to náš vlastně první NS 1 sklápěcí návěs. Přesný označení měl NS 26.170. Tenhle je už teda dóst překopanej a předělanej na novější podvozek následující generace BSS návěsů. Kdybych měl nějakýho kozla veterána, nejlépe T 813, nebo T 148, určitě bych po něm hned skočil.
Obrázek
pon pro 16, 2019 6:22 pm

Kabby
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 17, 2019 7:07 pm

Re: BSS

Příspěvek

Přidám ještě pár fotek. Mě jde o to, jestli to právě byla nějaká tovární modifikace. Než se rozhodnu to ořezat a udělat z toho otevřenou vanu. Jak je na dobových fotkách. Což by bylo pro pozdější získání "V"čkových značek asi snadnější na sehnání podkladů. Podle čeho se da rozlišit původní podvozek od toho novějšího? Byl to bonus k Liazce se kterou to jezdilo v soupravě, tak je spolu nechám i jako veterany.
Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek
čtv pro 19, 2019 5:37 pm

Gabes575
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 07, 2019 4:53 pm

Re: BSS

Příspěvek

Hi All,

I think the previous semi trailer is BSS NS 26.170 but the suspension parts (link assy) is not the original. This is suspension of the BSS NV 31.23.22 or BSS PV 24.18
Obrázek

There are some images from the original suspension of BSS NS 26.170
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Somebody have got any photos of the original suspenson?

Best Regards:
-G-
pát led 31, 2020 3:08 pm

koprkam
Příspěvky: 317
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: BSS

Příspěvek

Chtěl bych se zeptat. Pasovaly by na tandemový vlek 18.13 tydle kola:
https://auto.bazos.cz/inzerat/115123566/naves-disky.php
jen pozn. nápravy Raba.
sob úno 22, 2020 7:09 pm

shrekzv
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 29, 2020 8:19 pm

Re: BSS

Příspěvek

Nazdar páni,

kúpil som vlek PV20.15. Potreboval by som vedieť aké tlaky do brzdových valcov nastaviť na nezaťaženom prívese. Alebo podľa čoho nastaviť záťažové regulátory? Nastavujú sa len lankom/matica na strune voči náprave. Dá sa záťažák nastaviť aj ináč?

Ďakujem
pát dub 03, 2020 10:51 am

Predseda
Příspěvky: 117
Registrován: úte bře 21, 2017 3:06 pm
Bydliště: Sereď

Re: BSS

Příspěvek

Serus chlapci, tak ako sa tu máte ?... Rád by som si dokúpil jeden bojaschopný dvojkorbák, len ako hľadám nejak žiadne na predaj neviem nájsť..ideálne trojosý..keby ste o niečom vedeli budem rád za S.Z.. Veľká vďaka za info..
stř dub 08, 2020 6:46 pm

Odpovědět

Zpět na „NÁVĚSY A PŘÍVĚSY“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti