Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, cuisine, spida

Odpovědět
filip 90
Příspěvky: 6364
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

No asi tak nějak jak tady popisuje Pekos když jezdil s Baléčkem. :wink: Je spíš potřeba toto tvrzení zasadit do dnešní reality.

Za prvé si myslím, že v Africe není poušť takový extrém jako Atacama. Ty některé srázy jsou jak když se škrábe na střechu, to v Africe nebude.
Za druhé se to odvíjí od schématu dnešního závodu. Jak říkal Pepík Kalina. V 80. v africe nebyly GPS. Byl jen azimut a pár průjezdních bodů a bylo na posádce jak se přes duny dostane. Když to nešlo, tak se prostě jelo jinudy kudy to šlo. Dneska dají WP někam nahoru na šílenej krpál a tam se závodníci musejí dostat. Si pamatuji jak loni nebo kdy to někteří motorkáři radši vyběhli pěšky. Kdo má 1000 koní tak to tam vyrve na poprvé, kdo má 800, tak na dvakrát a už ztrácí a kdo má 500, tak se tam prostě nedostane a už lítají penalizace a konec. A taky na to bylo tenkrát jakoby víc času. Když to nešlo, tak prostě zastavili, vylezli, upustili kola, zkusili, když to nešlo, tak dávali plechy pod kola a nějak překonávali terén. Dneska je to postaveno jakoby všechno na první pokus. Jakmile se někdo zahrabe nebo něco nedá na poprvé, tak už je to počítáno jako ztráta. :wink:
Filip Nikl
čtv led 11, 2018 2:42 pm

Uživatelský avatar
Adjunkt
Příspěvky: 1489
Registrován: úte led 11, 2011 7:56 am
Bydliště: Děčín

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

V Africe ale převažuje sahel nebo kamení? Dunové ergy nejsou zas tak časté. Tady je ukázka fatální duny z 86 https://youtu.be/UUmuPv-qTCg?t=42m39s

Aaa pozdě :)
čtv led 11, 2018 2:43 pm

Uživatelský avatar
Mara75
Příspěvky: 342
Registrován: ned říj 12, 2014 8:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Pekos, Filip: díky za koment. Já si vzpomněl na jubilejní 10. ročník a první etapy v Alžíru. To je teď aktuální :)
https://youtu.be/lwfFMhsI-jM?t=40m47s
čtv led 11, 2018 3:00 pm

pekos dakar
Příspěvky: 302
Registrován: čtv úno 13, 2014 4:16 pm
Bydliště: příbor

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

filip 90: Jak říká filip. Mluvím jako baléčkář. Za prvé takové extrémy v Africe nejsou . Jenom někdy. Když se to nedalo vyjet tak si to objel. Když se to nedalo ani objet počkal si až na dunu padne stín podhustil jsem /měl jsem bydloky/ na 0,5 atm a vyjel jsem. V 80 létech Loprais když nemohl tak taky objel. A hlavně kdysi se jezdily etapy i v noci .
To je teprve jízda do neznáma. To dnes ti kluci neznají.
čtv led 11, 2018 7:17 pm

mirasat
Příspěvky: 1844
Registrován: sob led 06, 2018 10:59 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Taky bych byl pro, udělat noční etapu....
Zrovna předevčírem mě to napadlo.
čtv led 11, 2018 8:23 pm

Tod2
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv led 08, 2009 3:22 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Tady někdo žije 30 let zpátky asi. Jet tam v noci je tak nebezpečné, že o tom člověk při smyslech nemůže vůbec uvažovat. Proč asi teď ti, kteří tam v noci zůstanou, počkají raději až do rána?
čtv led 11, 2018 8:44 pm

filip 90
Příspěvky: 6364
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Jo to video, co dával Adjunkt o tom vypovídá nejlépe. Fatální duna, kde se pulka lidí rozsekala, Liazáci si zlámali páteře. A ono to byl jen takovej hups, kterýho by si dneska ani nikdo nevšimnul.
Dneska to tam s MAZem pošle z 10 metrovýho svahu, udělá při tom pomalu salto a nic. Hoděj ho na kola a jede se dál.
To je naprosto nesrovnatelná doba.
Filip Nikl
čtv led 11, 2018 9:03 pm

pekos dakar
Příspěvky: 302
Registrován: čtv úno 13, 2014 4:16 pm
Bydliště: příbor

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

mara 75: Nevím jestli jste četli knihy od P.Kaliny. Pokud ne, doporučuji jako fanouškům si ji sehnat. Výborné čtení a foto. Josef Kalina /Dlouhá Křivolaká Cesta a Josef Kalina Písek Mezi Zuby/. Tam se dočteš jak to všechno bylo.
čtv led 11, 2018 9:55 pm

Uživatelský avatar
Mara75
Příspěvky: 342
Registrován: ned říj 12, 2014 8:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

pekos: samozřejmě mám jak Dlouhou křivolakou cestu, tak Písek mezi zuby. Četl jsem :)
čtv led 11, 2018 10:22 pm

Uživatelský avatar
Pick
Příspěvky: 1391
Registrován: ned led 05, 2014 12:22 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Abych nezavážel původní vlákno nesouvisejícím balastem vyjádřím se ke "kauze přizdisráč" zde: Takže, vážení pánové (Timy, Tod2 a Lu), slovo přizdisráč bylo použito v uvozovkách a v nějakém kontextu :wink: Je mi líto, že máte problémy správně interpretovat psaný text (který bystří jedinci jako např. Herrywood a další "překvapivě" pochopili zcela bez problémů). Omlouvat se nehodlám neb není za co. Invektivy na téma kdo s čím jezdí nebo nejezdí a kde jezdí jsou zhola zbytečné a jestli o něčem vypovídají, tak snad jen o úrovni pisatele. Všichni hold nemůžou být řidiči z povolání a mít svůj názor může mít překvapivě i člověk, který zrovna nejezdí s Tatrou po smetišti nebo v kamenolomu. Já nikomu žádný svůj názor nevnucuju, nahádám se a kdo mé názory číst nechce, snadno si mé posty může nechat nezobrazovat. Případně můžete požádat admina fóra ať mi udělí BAN, a vklidu, v pohodě se tu můžete dál vzájemně plácat po ramenou, pochlebovat si a společně si stavět piedestály pro všechny ty zbožně uctívané dakarské bohy :hand:
#JáTaky
#FuckOffBuggyra
pát led 12, 2018 1:45 pm

Uživatelský avatar
Kail
Příspěvky: 324
Registrován: ned led 14, 2007 2:03 pm
Bydliště: Soběslav

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

To jsi napsal sice hezky, ale tak se musíš na danou problematiku podívat z druhý strany. Protože stejně jako je nikdo nenutí číst tvoje příspěvky tak tebe nikdo nenutí číst ty jejich že. A v neposlední řadě, proč sem potom píšeš když nechceš reakce? :wink:
Ještě bych chtěl dodat že fakt že nejezdíš s Tatrou, potažmo pravděpodobně nemáš moc zkušeností s jízdou v terénu obecně a asi ani nebudeš 2x technicky zdatný, tak to ti samozřejmě neupírá právo na názor, ale zcela logicky pak ten názor bude asi trochu zkreslený. A bylo by záhodno se bez znalostí daný problematiky radši vyhnout silným slovům a velkým soudům. :idea:
pát led 12, 2018 3:04 pm

Uživatelský avatar
Adjunkt
Příspěvky: 1489
Registrován: úte led 11, 2011 7:56 am
Bydliště: Děčín

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Aby se trochu otupily rétorické hroty: dříve byla "společenská únava" u soudu pokládána za polehčující okolnost, tak bychom tento archaismus mohli zde na fóru oživit, ne? :D :D
pát led 12, 2018 4:32 pm

Uživatelský avatar
herrywood
Příspěvky: 3888
Registrován: úte lis 06, 2012 2:14 pm
Bydliště: Kde se dá ... hlavně doma

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Hoši co si myslíte že tehda v roce, tuším, 2011 tihle hoši řešili :D Kdo uhodne vyhraje ,,přes držku" nebo zlatého banána :banana: :think:
Obrázek
pát led 12, 2018 10:07 pm

PtrialM
Příspěvky: 1578
Registrován: ned led 10, 2016 5:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Není to:Co nám to ten velkej CAT motor udělal?
pát led 12, 2018 10:31 pm

Uživatelský avatar
herrywood
Příspěvky: 3888
Registrován: úte lis 06, 2012 2:14 pm
Bydliště: Kde se dá ... hlavně doma

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Vyhráváš banána, ale abys vyhrál hlavní cenu musíš být konkrétnější :D
pát led 12, 2018 10:42 pm

Odpovědět

Zpět na „RALLY DAKAR apod.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů