Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, -Ondra-

Odpovědět
Waikiki
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 05, 2010 1:01 am
Bydliště: Říčany

Problém s EGR

Příspěvek

Ahoj lidi,
dokázal by mi prosím někdo poradit? Mám problém s rozsvěcením červené závady Výpadek motorové brzdy. Při načtení diagnostikou píše EGR ventil, regulační odchylka. Ventil je nový ( 4 měsíce ), ale pro jistotu jsem ukecali servis, ať nám půjčí jiný, abychom vyloučili ventil. S novým ventilem se auto chová naprosto stejně, jako se zánovním. Při jízdě do táhlého kopce při podřazení nebo přeřazení se závada rozsvítí na cca 5 - 10 s a pak zhasne. Při překonání horizontu se rozsvítí cca na 30 s a pak zhasne. Moje teorie je, že klapka u EGR se v táhlém kopci zahřeje, vnitřek klapky se teplotně roztáhne a nemůže se vrátit do původní polohy. Pružina, která ventil vrací a klapku zavírá, přemáhá odpor a po částečném schladnutí a zmenšení klapkeny se zavře. Při přeřazení a stále plném plynu se ventil má dostat opět do oevřené polohy a tudíž závada zhasne, protože je tam, kde má být, ale po ubrání plynu trvá, než se vrátí proto to zhasíná po delší době. V servisu MAN samozřejmě nevědí, prý vždy mení jen EGR ventil ( cca 10 tisíc) a je to spravené. Doporučují zkusit výměnu klapku, ale spolu s hliníkovým kusem sání (prý se to jinak nedá objednat, což nevím proč když jedna součást je litinová a druhá hliníková, tudíž to není jeden výrobní kus) za cenu 60 tisíc, ale s nejistým výsledkem, zda to závadu odstraní. Nevím tedy co s tím.

Někdo nějaký nápad? Elektroinstalace to není (dělá to pravidelně jen v táhlých stoupáních, ve stoupáních překonaných cca do 2 minut to nedělá), tlak vzduch v přívodu do EGR je taky v pořádku.

Auto je TGA 18.430 Euro 3 r.v.2005 najeto 596 tisíc.

Budu rád za každý postřeh, i třeba za doporučení servisu v okolí Prahy, který se v tom vyzná a ví co dělá :)

W.
pát lis 05, 2010 11:18 am

david
Hlavní admin
Příspěvky: 5752
Registrován: úte úno 28, 2006 8:41 am
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ve kterým servisu si byl? Čestlice, nebo Z-Invest Stodůlky? Zkusil bych jiný servis. Jasně, že to nebude zadara a třeba to dopadne stejně. Ale z vlastní zkušenosti vím, že s čím si lámal jeden servis hlavu měsíce (a chtěli měnit celý motor), v druhým servisu se to vyřešilo na druhý pokus za pár set korun.
pát lis 05, 2010 11:22 am

Waikiki
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 05, 2010 1:01 am
Bydliště: Říčany

Příspěvek

Servis MAN Čestlice a Jihotrans Strakonice - autorizovaný MAN. Výsledek stejný, jen ve Strakonicích podstatně větší ochota se se mnou bavit a řešit, leč se s tím prý nikdy nesetkali. Když si konečně koupím auto, které si vysním tak takhle zlobí. :?
Maňas TGA 18.430 XXL 2005 - můj koníček i obživa
pát lis 05, 2010 11:28 am

Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 442
Registrován: stř led 24, 2007 10:25 pm
Bydliště: Doma

Příspěvek

Předpokládám že píšeš o ovládacím válci klapky EGR.Pokud ano tak ten je nutno vždy při montáži seřídit- je dána vzdálenost od výrobce.Bohužel
už nevím přesně.Jinak co se týká dílu tak se to mění opravdu celé.
pát lis 05, 2010 4:41 pm

Waikiki
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 05, 2010 1:01 am
Bydliště: Říčany

Příspěvek

Jj, je to ovládací ventil a samozřejmě je seřízený. Má mít předpětí na zavřené klapce 1 - 2 mm. Dneska mi řekli ze Strakonic, že ventil na euro3 nemá zpětnou vazbu na jiné čidlo, tudíž mám klapku zaaretovat v zavřené pozici a jet to zkusit s odpojeným ventilem od klapky. Aby se vyloučila možnost, že je to ventilem. Pokud to bude zlobit, je to ventil a musíme prý hledat jinde a pokud to bude bez chyb je to klapka. Podle informací co jsem dnes dostal, se dá koupit i jen ta klapka bez přední části z hliníku, což je výměník voda vzduch, protože při otevřené klapce se musí schladit výfukové plyny na 120 stupňů, aby se to mohlo pustit do sání. Takže v neděli jedu do Německa, tak uvidím odpojím ventil a pak napíšu info, jak to dopadlo.

Jinak zatím díky za postřehy. W.
Maňas TGA 18.430 XXL 2005 - můj koníček i obživa
sob lis 06, 2010 12:02 am

KUNA
Příspěvky: 117
Registrován: čtv říj 22, 2009 7:30 pm
Bydliště: Hospoda

Příspěvek

Na našem maníku 18.430, 2006 nám vyhazuje motorovka také chyby ale dle servisu je to řídící jednotkou, která se údajně musí vyměnit za jízdy, jinak to funguje tak jak má. Jinak jakej kod ti to vyhazuje?
sob lis 06, 2010 5:11 pm

Waikiki
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 05, 2010 1:01 am
Bydliště: Říčany

Příspěvek

Kód nevím, řekli mi v servisu je tu regulační odchylku. Na palubním počítači je to bez záznamu....
Maňas TGA 18.430 XXL 2005 - můj koníček i obživa
ned lis 07, 2010 3:11 pm

Waikiki
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 05, 2010 1:01 am
Bydliště: Říčany

Příspěvek

Tak jezdil tento týden a zatím se chyba nerozsvítila. Takže bude v háji tak klapka EGR. Teď jí jen někde sehnat za rozumné peníze.... Neví někdo kde jí sehnat?
Maňas TGA 18.430 XXL 2005 - můj koníček i obživa
pát lis 12, 2010 1:24 pm

Odpovědět

Zpět na „MAN“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů