Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, -Ondra-

Odpovědět
hanher
Příspěvky: 32
Registrován: stř pro 01, 2010 9:50 am
Bydliště: Moravská Třebová

Problém na TGL s malou řadou

Příspěvek

Čau kolegové,
mám TGL 12.240 z roku 2007, osmi kvalt.
Včera mi auto začalo zlobit - nešla pořádně zařadit malá řada (ať už při seřazování, nebo na rozjezd), a za kabinou mi někde začínal ucházet vzduch.
Než jsem ale vylezl, vždycky to přestalo.
Nedalo mi to, a kouknul jsem pod auto.
Žádné viditelné anomálie jsem neviděl, jen jsem si všiml, že na vysoušeči vzduchu je taková plastová jakoby nádobka, vypadající jako párek, na které je pravděpodobně zespoda malá, ale rozšklebená dírka.
Je nějakým způsobem možné, že s problémy s řazením může mít na svědomí i tato malá netěsnost ve vzduchu ?
Tlakoměr mi vždycky ležel na maximu, teď tam ale při pomalejší jízdě chybí cca. 1,5 - 2 bary, při jízdě po dálnici se to dorovná, a je tam opět jak kdy maximum.
Mluvil jsem s chlapíkem z MANu, říkal mi, že to možné je (a hned mi vnucoval nový vysoušeč, protože tenhle solo díl se nedá zvlášť koupit), a další mi zase říkal, že to je blbost.

Poradí mi někdo ?
Předem díky
ned led 30, 2011 5:52 pm

Mechoš
Příspěvky: 200
Registrován: čtv úno 04, 2010 4:57 pm

Příspěvek

Ta malá řada se řadí překlepnutím páky nebo spínačem na páce? A jde špatně i když máš vzduch na max?
ned led 30, 2011 6:42 pm

Safky
Příspěvky: 3310
Registrován: čtv čer 10, 2010 8:33 pm
Bydliště: ????
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

TGL u 9-ti kvaltu má vždy jenom spínač na šaltpáce.
Tatra + MAN = Superstroj!
ned led 30, 2011 7:00 pm

hanher
Příspěvky: 32
Registrován: stř pro 01, 2010 9:50 am
Bydliště: Moravská Třebová

Příspěvek

Já tam to C nepoužívám, tudíž je to pro mě osmikvalt :D
Ono totiž když zastavím, tak tlak trochu klesne, a řadit nejde.
Občas pomůže hokus pokus se spojkou a s šajtrklackem, a někdy to pomůže.
A jak napsal Savky, má přepínač.
Obrázek
ned led 30, 2011 8:43 pm

kruji
Příspěvky: 2440
Registrován: sob pro 05, 2009 10:55 am
Bydliště: hodonin

Příspěvek

Hanher, může to být ono. Měl jsem podobný problém na Actrosu. Najednou mi začalo pod kabinou syčet hnízdo zmijí, než jsem vylezl tak klid. Mě ale nešla vypínat spojka. Ta auta mají několik vzduchových okruhů s rozdílným tlakem, a pokud je pokles tlaku, tak se někde nedostává dostatek ATM. Já jsem tehdy dojel tak, že jsem točil motor zbytečně ve vysokých otáčkách před každým řazením. Po dálnici, kdy jsem jel ekonomicky tak byl pedál spojky tvrdý, ale před sjezdem jsem podřadil o kvalt, vytočil motor a kompresor to stačil dofouknout. Může to být ono.

Mechanikům, a hlavně kravaťákům na příjmech oprav nevěřit. Jednou mi začala Scanie kouřit při přidání plynu. Až se turbo roztočilo, tak v poho. Kravaťák to tipl na : Střihlý klínek na rozvodech, motor ven a rozdělat prsa, Cena opravy asi100 000 Kč. Já jsem to viděl na snímač tlaku vzduchu. Po poradě s mechanikem svolil milostivě k zkusnému zamontování nového snímače a zkušební jízdě. Ještě měl kecy, že to je stejně zbytečné, a jestli jsem ten motor nezadřel ? Vyměnil se snímač problém vyřešen, při předání z opravy kravaťák někam zalezl a auto mi předal jeho kolega, který o problému (údajně) nic nevěděl. Cena opravy asi 4000 Kč.
Lesu zmar!
ned led 30, 2011 9:24 pm

Mechoš
Příspěvky: 200
Registrován: čtv úno 04, 2010 4:57 pm

Příspěvek

Když začneš foukat vzduch,tak vyzkoušej jestli ten vzduch neutíká i odfuku vysoušeče,v tom případě výměna.Ten vysoušeč se dá rozebrat a vyčistit,pokud je ale zaprasený od oleje tak jdi koupit radějí jiný(stačí repas).O kroužky se rozleptají a díly nejdou pořádně očistit - osobní zkušenost + strávíš u toho dost času s nejistým výsledkem.Jenom si opiš číslo na štítku.Na tom dílu na fotce je ze spodu malá dirka,když vezmeš tuším imbus 2-3, tak tam se dá seřizovat tlak vzduchu co jde z vysoušeče,zkus přitáhnout tak 1/2 -1 otáčku jestli to nepomůže.Na to řazení zkus nafoukat na max.,vypni motor,zmáčkni spojku a přepínej na malou jestli ta malá vůbec jde nebo musíš kvedlat s pákou,může být i problém s přelomenými dráty od spínače nebo dráty u posilovače spojky.
pon led 31, 2011 8:23 am

hanher
Příspěvky: 32
Registrován: stř pro 01, 2010 9:50 am
Bydliště: Moravská Třebová

Příspěvek

Mechoš
Já bych neřekl, že to je dírka na imbus, vypadá to jako prasklý a rozšklebený.
Dráty by asi v háji bejt neměli, na PC mi normálně ukazuje malá - velká, ale nepřepíná.
pon led 31, 2011 7:05 pm

Mechoš
Příspěvky: 200
Registrován: čtv úno 04, 2010 4:57 pm

Příspěvek

Vypadá to nějak takto? Přesný typ si najdi podle štítku.Na těch stránkách jsou i opravárenské sady(vpravo) http://www.e-dorbas.cz/vysousec-vzduchu ... 4/d-72261/
úte úno 01, 2011 2:47 pm

hanher
Příspěvky: 32
Registrován: stř pro 01, 2010 9:50 am
Bydliště: Moravská Třebová

Příspěvek

Tohle je přímo vysoušeč, ta nádobka asi není přímo jeho součástí, a v té nádobce by měl údajně lítat nějakej pístek...nevím no...
úte úno 01, 2011 4:56 pm

Odpovědět

Zpět na „MAN“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů