Dotazy o legislativě v dopravě, koncesích, zákazech jízd apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-

pilotckalof
Příspěvky: 33
Registrován: pon pro 19, 2016 10:47 am
Bydliště: hodonin

Příspěvek

diky za zeptani
úte pro 27, 2016 8:31 pm

vojta0202
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 06, 2015 10:07 pm
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Finanční způsobilost můžu od příštího roku prokazovat pojištěním nákladu. Stačí když na kr. úřadě ukážu smlouvu o pojištění a mám finanční způsobilost prokázanou. Teď na začátku podnikání jsem vypsal jen formulář "zahajovací fin. zp."

Auto mít nemusíš samozřejmě. Koncesi mi dali aniž bych jim ukazoval papíry od auta, nebo smlouvu o pronájmu, nikdo se mě na auto neptal.

Odpovědného zástupce nemám, udělal jsem si zkoušky sám.
úte pro 27, 2016 9:11 pm

Uživatelský avatar
Tom-Oaza
Příspěvky: 1886
Registrován: ned čer 12, 2011 12:33 pm
Bydliště: Nikol-city
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

tak jak je videt jiny kraj jiny mrav. i tady v brne kamos loni udelal zkousky a koncesi mu vydali az si poridil auto
Renault Master
Peugeot boxer
Iveco Daily 35C12 2x
Lancia Kappa 2,4 TDS
úte pro 27, 2016 9:18 pm

pilotckalof
Příspěvky: 33
Registrován: pon pro 19, 2016 10:47 am
Bydliště: hodonin

Příspěvek

Tak asi to zjistim az opravdu to budu vše zařizovat. Co myslíte je lepší si pořídit autodopravu jako OSVC nebo s.r.o.?
úte pro 27, 2016 9:36 pm

vojta0202
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 06, 2015 10:07 pm
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Asi to hodně záleží na těch úřednicích. Každá si to dělá asi podle sebe :) Já mluvil s paní, která ma na starosti registrace dopravců, koncese, finanční způsobilosti a tyhle věci a řekla mi, že mi to vždycky potvrdí na základě pojištění nákladu.

Osvč nebo sro? Obojí má pro a proti.
Například daň z příjmu, pokud vytvoříš zisk, tak u osvč odvedeš jen 15% a s penězi můžeš dělat co chceš, u sro je to 19% ale vlastně nejsou pořád tvoje, jsou firemní, musíš pak řešit jak je dostat z firmy, vyplácet si mzdu, nebo to dělat jinými způsoby.

Pokud ale budeš jezdit pro nějaké firmy tak jednoznačně doporučuji s.r.o. a hned se stát plátcem DPH, vypadá to líp, vzbuzuje to důvěru atd. atd.
Pokud budou ale tvými zákazníky lidé, kteří si u tebe objednají jednou ročně dovoz dřeva nebo uhlí domů, tak je výhodnější osvč.
úte pro 27, 2016 9:55 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek

to vojta: nepiš tady takové bludy
stř pro 28, 2016 9:26 am

vojta0202
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 06, 2015 10:07 pm
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Když už rýpeš tak napiš co konkrétně myslíš ne? Proč nenapíšeš jak je to správně?
stř pro 28, 2016 10:14 am

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek

sorry, ale skoro všechno co jsi napsal jsou hovna a jak to je správně si každý může zjistit ze zákona o živnostenském podnikání, asi tak.
stř pro 28, 2016 8:59 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

vojta0202: Nepleteš dohromady pojištění nákladu a pojištění finanční způsobilosti dopravce??? Po prvním daňovém přiznání pak už stačí finanční způsobilost dokazovat ověřenou účetní uzávěrkou od účetní a mít "dostatečný obrat"...
stř pro 28, 2016 9:26 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek

a samozřejmě musíš mít auto, nebo smlouvu o nájmu auta a odpovědného zástupce musíš mít taky, jseš to sice ty, ale musíš to doložit a ne že udělal jsem zkoušky, takže ho nepotřebuji.
Nejhoší je, že na tak jasně dané věci se hledají odpovědi na fóru, pak vzniká z několika polopravd jeden velký chaoz, který dovrší tupá úřednice, kteá si svoji židla na úřadě doslova vyšukala.
stř pro 28, 2016 9:47 pm

vojta0202
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 06, 2015 10:07 pm
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

ATW: nepletu. Vím, že existuje i pojištění finanční způsobilosti, ale paní na úřadě mi skutečně řekla, že bude stačit, když donesu platnou smlouvu o pojištění nákladu.
DriverBrno: máš pravdu, odpovědný zástupce musí být u každé koncese na dopravu. Myslel jsem to tak, že jsem nesháněl nikoho jiného, že jsem si odbornou způsobilost udělal na kr. úřadě a odpovědného zástupce si tak dělám sám. Jak to myslíš s tím, že musíš mít auto? Mě se nikdo na auto neptal. Žádné auto nemám, řeším to pronájmem, nikdo ale nechtěl vidět ani smlouvu o nájmu, ani papíry od auta. Prostě se o auto vůbec nezajímali.
stř pro 28, 2016 10:44 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Tak jestli si to neplete paní z úřadu (krajský úřad, odbor dopravy), toto slyším poprvé... :-)
Na kraji se musí také na patřičném formuláři hlásit auta, se kerými se podniká a na základě toho formuláře pak ouřednice kontroluje, zda ty finance (třeba z účetní uzávěrky) postačují na nahlášený počet vozidel, aneb zda je dopravce finančně způsobilý...
stř pro 28, 2016 11:53 pm

vojta0202
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 06, 2015 10:07 pm
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ano, a k tomu slouží tento formulář http://www.msk.cz/assets/doprava/1_zmen ... y_park.pdf
Já jsem to vyplnil a poslal jim to. Ale to až pak později, na základě své iniciativy. Jak říkám, nikdo si to ode mě nevyžádal.

V zákoně je sice, že musí mít dopravce tuším, že 9000 Eur na provoz jednoho vozidla a pak 5000 Eur na každé další. Takže by se měla koncese udělovat na základě toho formuláře + zahajovací prokázání finanční způsobilosti (k tomu slouží zase formulář "čestné prohlášení k prokázání finanční způsobilosti"). Jenže v praxi to na těch úřadech chodí stejně jinak, proto tyhle věci řeším tak, že zavolám dané osobě, se kterou to budu řešit a zeptám se jí jak to udělat.
čtv pro 29, 2016 12:37 am

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Sice si dokument od tebe nikdo nevyžádal (to je v podnikání celkem běžné), ale sám musíš vědět a znát, co, kdy, kde a kam vyplnit a odevzdat. Povinnost hlásit změny ve vozovém parku máš ze zákona. Pokud si dělal zkoušky odborné způsobilosti dopravce, tak bys to měl vědět a je to v zákoně o silniční dopravě 111/1994 Sb., hned zkraje, v paragrafu 9. :wink:
čtv pro 29, 2016 8:51 am

vašek
Příspěvky: 1448
Registrován: úte úno 19, 2008 12:02 pm
Bydliště: Morava

Příspěvek

ono je to jak kde, mě způsobilost taky už pár let prochází na pojištění nákladu

no a výše někomu stačilo daňové přiznání i bez razítka daňového poradce což mi neprocházelo /nechápu princip daně a ostatní z daňového přiznání platit můžeš, ale na finanční způsobilost ti přiznání nestačí, to musel vymyslet pěknej magor/
čtv pro 29, 2016 9:16 am

Odpovědět

Zpět na „Podnikání v dopravě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů