Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, Frenky, cuisine

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Také se zapojím do debaty. Dětství se vybaví asi každéme, ještě jsme byla generace kde nás otcové vedli k technice. Takže dětství časté návštěvy JZD se strýcem s matesem,nedílnou součástí i tahače ŠT 180,řezačka sps 420 rovněž motor liaz.
Táta jezdil se stovkou z roku 78, pak dostal další rok 86 s ní jezdil neuvěřitelných 32let. Já od mala jako závozník později mechanik, protože se na autě posralo snad všechno.
Ted už je táta dva roky v důchodu a koupil 300stovku. Jezdí stále a stovka je na dvoře k případné renovaci.
Aby toho nebylo málo tak dělám mechanika na dráze a liazáckých motorů máme ve starich motorákách i regionovách až dost.
Závěr,od útlého dětství jsem spojen s liazem ikdyž někdy nadávám tak je to prostě české,klasika a tak k tomu přistupuji. A navíc jsem stále doma i v práci u toho.
Pravda je,že mě srdce táhlo a táhne k tatrám,ale osud byl liaz a jsem za to také rád.
ned říj 14, 2018 4:01 pm

Uživatelský avatar
LUKA
chcanda
Příspěvky: 3580
Registrován: čtv črc 12, 2007 10:16 pm
Bydliště: Praha/Litvínov

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Jo Liaz , taky jsem se v něm něco natrápil , nejdřív střídací s tátou 150 , pak " vlastní " 150 a pak vysněná 18.33 SB , to jsem si připadal jak král když jsem s ní začal jezdit , proti 150 nebe a dudy auto . . . víc jak 10 let za volantem liazu každý den , hrozná škola pro řidiče , vždycky jsem říkal že tě nic nesmí překvapit a musíš si poradit . . plný kastlík nářadí a pár náhradních dílů . . člověk se fakt naučí hodně věcí do života co se řízení a udržby auta týká. pořád to vyžaduje pozornost , pořád je potřeba někde něco vyvíjet , ladit a dávat tomu péči. Za 11 let jsem se nedokázal 2x vrátit domů vlastní silou , jednou povolené šrouby na převodu v diferenciálu který se následně roztrhl a podruhý po výměně těsnění pod hlavou zůstal u 300 v bloku vzuch a zadřel jsem to

jinak liazácká klasika , na 150 těsnění pod hlavou snad každý rok , to se dělalo po práci a druhý den ráno se jelo , tekoucí reduktory v kolech , to se dělalo místo oběda :D , sem tam prasklý péro a nebo houpačka na pérech vymlácená . . . brzdy neustále dokola , to je nejslabší článek na liazu tady v tom stavebním provozu

teď mám 15 let starou scanii a už v tý době byla konkurence mílový kroky daleko za vývojem liaz

liaza mám rád , ale říkám že všechno je lepší než liaz :D :D
L I A Z 18.33 SB
ned říj 14, 2018 7:12 pm

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Jo jsou to takové spíše vzpomínky z nostalgie,ale auta to v té době byli hezký. Hluk v kabině i ve stovce v pohodě,třeba v klasické staré avii,mě bolela hlava jak to drnčelo.😁
Je to všechno o materiálech a ty jsme my prostě neměli Liaz nebyl tak preferovaný,ale jsem rád,že jsme něco jako češi vyráběli a ne jak ted.
Táta najezdil na stovce 1 350 000km a domů se jen o kousek nevrátil jen jednou. Ano byla to škola řidiče,který musel dokonale znát celý auto,jinak si nejezdil. Ale byli to páni řidiči,dokázat si poradit. Dnes rám každej sedí jak gumovej panák,točí volantem,řadí to samo pak práskne dveřma a jde pryč.
Liazka je fakt jak ženská,musíš se jí věnovat a vědět co potřebuje.
Třístovka nám zatím jezdí v pohodě už to bylo asi přeci jen trošku udělaný. Až na ty koroze kabiny🙂
ned říj 14, 2018 8:13 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Luboši s tátou jsem měl možnost se poznat. Víš, jak mu závidím tu možnost strávit s jedním autem takovou dobu.
úte říj 16, 2018 10:20 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Co se mi vybaví? 1987 po vojně po útěku z funkce agronoma v kolchoze, nástup do SELIKA na na Liaz 100.053 (přechodová verze mezi řadou 100 a 110, už to mělo jen dvě třímetrové bočnice, a 110tkové uložení krátkého kardanu). Dostal jsem dva roky starý LIAZ což v Té době byl dárek pro staré chlapy na odchod do důchodu, což bylo zdůvodněno že jsem z šoférské rodiny, a že bydlím kousek od nádraží, kam nám chodily vagony. Takže přes týden na korbě hliníková mlíkařská bečka, se kterou jsem rozvážel sirupy po sodovkárnách ze Šumperka od Aše po Michalovce, a v pátek bečku shodit, a v sobotu sám přenosit 1000 padesáti kilových pytlů soli z vagonu do auta , a v neděli 500 metrákových pytlů cukru, no byl jsem mladej a bral jsem to jak kultůristický trénink, který byl na tu dobu hodně dobře placený. No pak přišla revoluce a zánik filiálky. takže první ""vlastní""kára byla Liaz 110.053 + vlek BSS 20.15. První tůninky a tůzinky, souprava po ní udržela po měsíčním zápalu plic vzduch na osmi atm ve všech okruzích. Pak požadavek práce na návěs, Takže souprava šla pápá, a já měl znovu Liaz 100. 471, a návěs BSS 24.22.20. který po čase nahradil návěs 31,27,24. Pak koupě torza kozla 110tky z ČSAD, bez kabiny s mrazem roztrhaným blokem, a první stavba své vlastní vymyšlené káry. Výsledek 110 s vysokou boudou, v Anahuti Prostějov přeohýbané a znovu zakalené zadní péra, takže točna snížena ze 145 na 110cm, přední péra třílisťáky z FH, motor stará ŠM 636, s překopaným vstřikovacím čerpadlem, takže v Mohelničáku, jsem s 25t předjížděl prázdná plata . Pak více Liazů, zaměstnanci, kteří mě dostali do krachu, takže všechny propustit, káry prodat, kromě vytuněné, a začít od nuly, dva roky se dřít ve dne v noci zadarmo, jen abych se dostal z červených čísel, a když se to povedlo, zákazanej volant od doktora kvůli zádům. No za tu dobu zážitků jako každý z Vás kdo tohle zažil, namátkou rozsypané ložisko mezi hřídelemi v almaře, takže v Karlových Varech pomocí lana rozpřáhnout od návěsu, pajzrem přes kříž pozvednout předlohový hřídel, a dostat tam pětku, na tu se rozjet, a celou cestu do Šumperka jen na pětky, když vychcat se, tak zastavit z kopce dolů, aby se tahač po odbrždění sám rozjel, a nepálila se lamela. Při čekání na jeřáb, v Praze, cvičně vyměnit těsnění pod hlavami byla maličkost, zlomená klikovka u Litovle, se zlomenou klikou jsem dojel do Pohořelic, složil, naložil, dojel do Zábřeha n M , složil, zajel umýt motor, a pak ho kuchal ven, asi jsem i rád že už mám sklerozu a nepamatuji si všechny závady, a že jich bylo, ale Liaz je pro mě 18let života, a těch oprav bylo tolik, že když teď bráchovi opravuji jeho 151čku lanový kontejner, nemusím nad ničím přemýšlet.
No jedna závada mě vždy rozesměje, takže pamětníci, otázka za deset bludišťáků, jaká to mohla být porucha, když mě zachránilo že jsem měl v kastlu pod návěsem krabici 150tek hřebíků, které jsem u Jihlavy natloukl do motoru, dojel do Kaznějova, pak do Horní Břízy a vrátil se do Šumperka ?
úte říj 16, 2018 11:03 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Řemenice na klice šla na výlet. Opatřila se z gumy.
stř říj 17, 2018 12:11 am

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Zrzku , respekt, jsi dobrej , během 10ti let jsi druhý, kdo kvíz zvládl. Snad Tě neurazím , dárek ode mě :

https://www.youtube.com/watch?v=UW3fKEb4POc
stř říj 17, 2018 12:23 am

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Mě takhle asi 100km před Hamburgem nepadla půlka ani rychlá. Nakonec se mi tam rychlou nacpat složit prázdný kontik naložit 24t a hurá domů. Doma jsem ji hned vysáp, rozhodil a málem to se mnou seklo. Kroužek půlka rychlá ruply, kameny vylámaný, vylovil jsem pár zoubků, no a ještě vidlička na rychloběh do vrtule. V tu chvíli by se ve mně krve nedořezal. Všechno co se na rychloběhu mohlo vysypat mi podalo ruku, ale zároveň mě dostalo těch asi 750km domů. Jo a těsnění pod hlavama jsem dělal, poté mi zpátečka z chladiče řekla Pac a pusu, mezi Římem a Neapolí. Byl jsem blbej, že jsem nevybíral čumny. A že jich bylo dost. 2 autobusy turistů
stř říj 17, 2018 12:28 am

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Vybírat čumný, Bakala by proti mě byl švorcák :lol: :lol: :lol:
stř říj 17, 2018 12:47 am

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Vidíš já bych byl tak na jeho výši. :hvizd: :hvizd:
stř říj 17, 2018 12:55 am

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Zrzek,kde si potkal tátu? Nic mi o Tobě neříkal nebo nevím kdo jsi?😁 Jo takových let na jednom autě to je na medaili.
Vždyť si taky musel každou chvilku něco na tom autě dělat a z hlediska ekonomiky to byla katastrofa. Nylo to hlavně tátovo fandovství až to přerušilo až přílišné stáří auta v každodenním provozu a koroze kabiny a roštu korby. Ale startuje na otočení,lepší než ta 300stovka. Je škoda,že jí nikdo nechce na veterána a zatím stojí na dešti za domem😙 Takže pro mě je liaz stále životní etapa od dětství po současnost a v práci kvůli motorům i nějaký ten čas ještě i budoucnost🙂
stř říj 17, 2018 5:15 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Asi tak dva roky zpátky v Chlumci na benzině u kulaťáku. Ale to už jsem jezdil tgl. Víš ono když mám možnost okouknout Lízu tak neodolám. A 100 v každodenní práci s vlekem je něco pro moje srdíčko. Jezdil jsem s bledě modrou 19.33 do roku 2010 mkd na Západ. Sámer se mnou občas vyrazil. Pár fotek je na liaznavzdy Švamberk ctt. A taky proběhlo pár fotek se mnou, jak mě mejou koštětem na auta a wapkou. Jinak těsnění pod hlavama na 150 sám v 15.
stř říj 17, 2018 6:10 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

...Mě se vybaví oblaka modrýho kouře ráno na place,když se ta naše jediná 150tka nastartovala mezi 15ti Tatrama,bylo to okamžitě poznat...a taky nervy když se mi na mobilu objevilo číslo řidiče,co s ní jezdil,co se zase posralo...ať je jí země lehká... :wink:
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
stř říj 17, 2018 10:55 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Pavle oblaka dýmu jsou jen u aut, které musí dlouho foukat vzduch, špatně spálená nafta nehoří, ale škvaří se na stěnách sběrného potrubí, když nejdřív vypíšeš kotouček, pak nastartuješ a hned ""rozumně"" jedeš, nekouří ani Liazka, ani 34roků stará T1 :lol: :lol: :lol:
stř říj 17, 2018 11:16 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Přesně tak lubossssi. Pár podzimu, když táta jezdil řepnou kampaň, tak parkoval doma na dvoře nejdříve T148 pak L150 s PS 1010H a že by byl atomovej hřib? Ne auta mu držely vzduch horší to bylo s vlekem ten utíkal vždycky ten nevychytal nikdy, ale do rána to udrželo v Líze na 7. Natočil vyjel ze dvora zavřel vrata a pomalu vyrazil. A jak se večer chodily kočky hřát. Nejdřív na gumy potom na převodovku a končily na motoru. Soužití techniky a přírody.
čtv říj 18, 2018 9:28 am

Odpovědět

Zpět na „LIAZ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti