Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, Frenky, cuisine

raspi
Příspěvky: 57
Registrován: pát lis 24, 2017 1:45 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Otec spolužáka ze střední taky jezdil s liazem a chodil se mu tam večer po návratu zahřívat pes. Jednou ale musel zase hned někam odjet a psa si nevšimnul. No stane se ...
čtv říj 18, 2018 10:14 am

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Zrzek, jo to mi táta říkal,že ho tam někdo obdivoval.A ta tvoje bývalá 19.33 to byla teda frajerka,opravdu krásné auto.No myslím,že je krásné pořád ne?
A nám se takhle u stovky na motoru vyhřívala do rána kočka😁
čtv říj 18, 2018 4:10 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Luboši letos jsem ji viděl po 8 letech to víš je to na ní znát, že ji je 21 ale má dobrýho páníčka. Většina je toho na ní původního a když jsem tam ještě viděl její RC model s mojí SPZ měl jsem slzy na krajíčku. Malá před velkou tak jsem si uvědomil jak moc mě to auto ovlivnilo a jak moc mi chybí zkrátka kus mě.
čtv říj 18, 2018 5:02 pm

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Jo to je jasný.Pamatuju si ,že táta měl tenkrát radost když jste pokecali.To víš je to srdcař a Tvůj zájem o pracujícího veterána vřele uvítal.Za ten čas s autem hodně splineš,o tom není pochyb. I v nás ta 100vka zanechala vyloženě rodinnou stopu a je škoda,že jí není kam schovat,nebo najít nějakého nového majitele co by ji zrenovoval.Ten motor je fakt výborný, když jí občas na dvoře natočíme tak máme taky skoro slzu v oku.
Vidím,že se debata docela rozjela. Takže LIAZ nenáviděný i milovaný u pár lidí ještě žije.A je to dobře jak ubývá aut,ubývá i pamětníků a za chvíli si nikdo ani nevzdechne,že jsme jako češi taky dělali auta a různé jiné stroje.Příběh LIAZu nebyl jednoduchý a po 50ti letech se zcela uzavřel. Vzpomínky tak časem zůstanou z nostalgie jen ty dobré,nějaký čas se udrží pár veteránů a modelů. Proto bude vždy dobré když se sejde parta lidí naladěných na stejné téma k pokecu.
čtv říj 18, 2018 5:27 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Proto jsem si koupil 18.33TBV z roku 99 a pomalinku jí dávám dohromady, ale ten vztah k ní už není až takový. To auto snů a života bylo jen jedno a stále si pamatuju i její vin to už z hlavy nikdo nevymaže. Kromě barči a Foxe jsem jezdil každou řadou co LIAZ vyvinul. Jsem srdcar, ale pro plno lidí co to nechápou magor. Měl jsem možnost si vybrat auto co bych chtěl, ale v tý době pro mě bylo a je jediný. Modrá 19.33TBV s retardérem. Autem snů jezdit od 25 do 30, možná brzy. Ještě je jedno takový auto T815-260N51 nebo T815-2NT 17.275 4x4.1 diamoil. Ty nový temeliny mě je točí závadama, se kterýma si ani servisy nevědí rady.
čtv říj 18, 2018 5:46 pm

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

No to je druhá stránka věci. Ač se to sralo bylo to většinou doma opravitelný. Samozřejmě pro ty co se vyznají,ale liazky tenkrát těm lidem dali tu školu života jak jsem psal.
A diamolka taky super,to je bez debat. Ač jsem se nikdy šoféřinou neživil tak jsem taky srdcař asi na vše české tak do roku 98,ale tatru jako jedinou beru i ted pokud má náš motor.
Ne nadarmo mi přítelkyně říká retromaniak. LIAZU zdar!!
čtv říj 18, 2018 7:09 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Lubo: žádný škvaření,prostě ta jedna 150tka zamořila celý okolí,čerpadlo,vstřiky a všechny kokotiny se dělaly stokrát a nic nepomohlo,prostě modrá mlha...Tatry v pohodě,bez problémů...
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
čtv říj 18, 2018 10:57 pm

koprkam
Příspěvky: 317
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Liaz prostě kouří, je to zvláštní, ale je to tak. Je s podivem, že když nastartuju trambusa, tak kouří modře, jenom chvilku, pak už je dým skoro neznatelnej, ale s liazkou by se mohlo plynovat v koncentráku, ta pokuřuje modře i teplá, má takovej štiplavej dým, no hnus. A přesně jak píšeš, ventily seřízený, vstřiky nový, turbo nový, kompresi to má, takže kruhy taky asi v pohodě. Čili bych řekl, že to je spíš vlastnost, jak závada.

Edit.: Ještě jsem si vzpoměl, vybaví si nějakej pamětník motorů Liaz, jestli měly motory nějakej výrobní štítek? Na 300 motorech už byly, ale co ty starší kousky?
pát říj 19, 2018 5:50 am

raspi
Příspěvky: 57
Registrován: pát lis 24, 2017 1:45 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

za chvíli si nikdo ani nevzdechne,že jsme jako češi taky dělali auta a různé jiné stroje

Nejenom dělali, ale taky je uměli vymyslet. Dnes už jsme v podstatě jenom montovna. :(
pát říj 19, 2018 1:05 pm

red.bill
Příspěvky: 193
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Co jsem měl 150 tak na podzim když se nastartovala a držela na vyšší volnoběh hulila o půlku míň než když se nechala převalovat na volnoběh. Pokud se pak jelo do kopce nebo aspoň po rovině aby byl motor v tahu nehulila skoro vůbec. Pokud se vyrazilo z kopce, potom prováděla slušný zadýmování když přišla do tahu. Takže potvrzuju slova Luboše o špatně spalovaný naftě, která pak následně blbě hoří ve výf. potrubí/tlumiči. Proto měli poslední 110 a všechny další liazky hned za turbem jakýsi předtlumič. Ten se ohřál rychleji než normální tlumič a nespálená nafta v něm dohořela líp. To modrý pokuřování při teplým motoru dělá blbej předvstřik ale jestli ho lze úplně odstranit nevím.
pát říj 19, 2018 2:45 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Strávil jsem na starých LIAZech 18 let života. Z toho 14let na svých LIAZech, takže jsem si všímal. A ačkoli Pavle tvrdíš že LIAZ hulí vždy, není to pravda, ty motory hulí, když dlouho klapou na volnoběh, a nebo po sjezdu dlouhých kopců Mohelničák Skřítek, Červenohorské sedlo a podobně. Jeden z problémů je předvstřik, V padesátých létech všichni čeští výrobci motorů které byly osazovány vstřikovacími čerpadly Motorpal Jihlava zvolili kvůli startovatelnosti motorů v mrazech (čím menší předvstřik, tím lepší start) 22" . A až kolem roku 1985, s nástupem doby kdy výrobci motorů začali dělat do bloků otvory pro vyhřívací spirály, a s nástupem Ebersprecherů, kdy zimní start není takový problém, se přešlo na 24 -25" předvstřiku, a to je třetina kouřivosti. Za posledních 15let, ať už dělám generálku, nebo běžnou opravu, nastavuji na všech motorech ať už je to Zetor, Liaz, nebo Tatra 24" a na emisích, se kluci diví, jak je možné že mám tak nízké hodnoty na tak předpotopních motorech.
pát říj 19, 2018 8:03 pm

koprkam
Příspěvky: 317
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

Díky za typ, tech 24° zkusím. Je ale třeba zajímavý, že trambus startuje v mraze daleko líp, jak liazka. Loni v zimě jsme jezdili do Krnova pro seno a natočit v -15 Liazku bylo utrpení, kdežto trambus chytá i pod -20 na brnk, nevím, jestli je to třeba způsobeno tím mechanickým přidavačem paliva, ale prostě chytá daleko líp, i když je ten motor vytahanej, jako potvora.
Ten eberspecher, co to vlastně je? Předehřev vody?
sob říj 20, 2018 5:33 am

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

My jsme se startováním za mrazu neměli nikdy problémy. Ikdyž jeden motor 638 co jsme měli ve valníku jen rok byl taky větší dýmovnice,línější i trošku horší startovatelnost. At si dělal cokoli tak se to nelepšilo a za rok jsme ho zas tahali ven. Poté co v Terezíně ulítlo ventilové víko včetně vahadel tak došla už tátovi trpělivost. Sehnali jsme motor 640 co je v autě bezproblémový dosud,jen bylo třeba předělat to spojení s expanckou,která je u stovky vzadu. Ale stejně po namontování do auta,přišli po týdnu problémy. Takže GO jak vyšitá,vložky,kroužky.Pak ještě rozvody,vstřikovací a olejové čerpadlo. Bodeť by ted nechodil😁😀 Fakt je škoda,že nám to tu nečině stojí. Alespon pro radost si jí občas natočíme a projedem po dvoře😁😀 a dýmovnice to zas taková není. Jasně tyhle motory hulí,v zimě je to ještě horší. Tak to bylo postavený a tečka. Jen někomu holt víc a někomu míň😁🙂
sob říj 20, 2018 8:51 am

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

To koprkam: pozor na předvstřik liazka kromě 300 je svině postavíš na rysky a stejně to uteče stačí, když si jinak naklopis čerpadlo. Já to stavěl vždycky na ucho. Tenkrát jsem si postavil 300 tak, že necoudla, ale taky se jí nechtělo tahat. Přestěhování se mi povedlo a při kontrole na stroboskopu 0,2 stupně od ideálního. A to jsem jinak hluchej jak poleno. :D :D
sob říj 20, 2018 4:11 pm

koprkam
Příspěvky: 317
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: co se mi vybaví?

Příspěvek

I na tom by mohlo něco být, trysky jsem měl venku a trochu se to zhuršilo, až budu mít chvilku mrknu na to. Dá se to povolit a hejbat s tím za chodu motoru? Jinak jsou někde na setrvačníku, nebo někde nějaký rysky od kterejch bych se alespoň chytl?
Naposledy upravil(a) koprkam dne sob říj 20, 2018 7:57 pm, celkem upraveno 1 x.
sob říj 20, 2018 7:51 pm

Odpovědět

Zpět na „LIAZ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 4 hosti