Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: Olda, -Ondra-, martin_100, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

petulak

mazat -- či, nemazat

Příspěvek

"Měděná vazelína či jakákoliv jiná maziva mezi kolo a náboj nepatří. A nejde jen o riziko namazání brzd. Šrouby kol nejsou lícované, nejde tedy o tvarový, ale o třecí spoj. Prostě šroub udělá přítlačnou sílu a brzdné či akcelerační síly přenáší tření mezi kolem a nábojem. Snižování tohoto tření tedy není žádoucí. "
**********************************************************************************
Toto mě odepsal " inteligent " ,, na jednom foru.

Takže brzdicí a akcelerační síly, jsou na disk přenášeny třením. :mrgreen: ?????
úte dub 16, 2019 8:00 am

153

Re: mazat -- či, nemazat

Příspěvek

Jednoznačně je to tak. Brzdné a akcelerační síly jsou přenášeny na disk třením.
Starší řidiči si jistě vzpomenou na disky trilex, kde bylo kolo uchyceno pouze "žabkami" a pokud nebyly dostatečně utaženy, kolo se protočilo a utrhl se ventilek. Přestalo se to používat, když vzrostly výkony motorů a brzd a tento disk je již nebyl schopen přenést. V Československu typicky u Škodovky (Liazu) při přechodu řady RT na MT. U těch trilexů byly šrouby v náboji kola jen zaklesnuty, pojištěny tenkou závlačkou a při sundaném kole měli "výkyv" +-10 mm, a konstruovány byly na axiální síly nikoliv radiální. Nakonec každá kolová matka je utažena nějakým kroutícím momentem, který mezi ní a (v tomto případě) diskem kola vyvolá tření, které zabraňuje jejímu povolení. A ty kolové šrouby opravdu nejsou lícovány a nejsou schopny přenést radiální sílu.
V každé odborné literatuře se uvádí, že spojení disk - náboj kola by se nemělo mazat. Já osobně tedy lehce mažu pouze středové centrující uložení kola,aby šlo kolo v budoucnosti sundat bez problémů a nepřirezlo nebo nezoxidovalo v této části. Ale jsem si vědom, že dělat se to nemá.
Toto je můj názor, nikomu ho nevnucuji a netvrdím, že je jediný správný. Vím, že existuje spousta názorů a určitě se tady objeví.
Naposledy upravil(a) 153 dne úte dub 16, 2019 12:21 pm, celkem upraveno 1 x.
úte dub 16, 2019 9:53 am

M.Z.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ano, doporučuje se nemazat.
R490
Nooteboom OSDS 48-03
hoonring.cz
úte dub 16, 2019 10:51 am

petulak

Příspěvek

j.j. trilex chápu, měl jsem na autobusu RT,kdysi.

ale to tření u normal kolov. šroubů mě nějak uniká.
úte dub 16, 2019 11:16 am

petulak

Příspěvek

Obrázek

takže tyto plošky, mezi šrouby, je " tření"?
/ jen podotknu, jsem automechanik - už pár let v důchodu /
úte dub 16, 2019 11:26 am

153

Příspěvek

Jo, jo. Je to tak jak píšeš, ty plošky mezi šrouby je to "tření". Nejlepší příklad je Ford Transit. Ten má průměr otvoru v disku cca o 1 mm větší než je průměr svorníku (šroubu) a kolo je přitaženo přes plochou podložku matkou. Kdyby tam to tření nebylo, při akceleraci nebo brzdění by se to kolo, o ten cca 1 mm vůle, pootáčelo "naprázdno", bez přenosu radiální síly.
U toho trillexu ty žabky jen kolo přitlačovaly na dosedací plochu, která byla lehce kuželová(zároveň středila kolo) a šrouby žádný kroutíci moment nepřenášely. A pokud jsi to zažil, tak víš, že trilex se nedotahoval ani nepovoloval žádnou dvoumetrovou pákou ale jen kolovrátkem. A tak je to i teď u klasických disků, některá auta mají i plochou dosedací plochu (ne kulovou nebo kuželovou) matky a mají předepsaný podstatně větší utahovací moment, právě kvůli tomu aby tam nastalo větší tření. Je to zejména u nákladních aut, kde se disky otáčejí (vnější a vnitřní strana) a otvor v disku tudíž nejde udělat s kulovou nebo kuželovou plochou. Je pravda, že kolový svorník bývá u dosedací plochy mírně kuželový, ale to je hlavně kvůli středění kola. Prostě, opravdu to je všechno o tření.
A jen taková perlička: Teorie praví, že na ledě, kdy je tření minimální, dosáhneš podstatně vyšší maximální rychlosti než na hrubém asfaltu, kde je tření poměrně velké (pokud nemáš omezovač rychlosti). Schválně to zkus a pak sem napiš (pokud to přežiješ) jestli se praxe shoduje s teorií. Já to zatím nezkoušel, ale té teorii docela věřím - má logiku.
úte dub 16, 2019 1:07 pm

petulak

Příspěvek

Schválně to zkus a pak sem napiš (pokud to přežiješ) jestli se praxe shoduje s teorií. Já to zatím nezkoušel, ale té teorii docela věřím - má logiku.

Zatím mě stačili dva infarkty, tak radši za kratší provázek nebudu tahat. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
úte dub 16, 2019 1:39 pm

153

Příspěvek

Tady píšou, že to je téměř neškodné a v podstatě by Ti to prospělo. https://cs.wikipedia.org/wiki/Adrenalin
Jestli jsem do dobře pochopil, tak by to mohlo být i proti infarktu. Ale toto není moje parketa, s tím bychom museli na nějaké lékařské forum nebo to zkusit i bez doktorů........
Ještě jsem si všiml dole v tom článku v oddíle " Psychika" a "Reference", že to má i jiné pozitivní vlivy. Možná, že by to stálo za to to zkusit a kdyby jsi do toho auta vzal s sebou i ženu......
Chce to prostě zkusit.
úte dub 16, 2019 2:51 pm

petulak

Příspěvek

Obrázek

Obrázek

no, žádná " sračka " , nejsem, neboj. 7 let jsem lítal vrchy + okruhy.
S Vojtěchem,Engem,Tomáškem a spol. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I, dnes, v 65 letech si rád zařádím, a proženu mladé. :D
Obrázek
s tímto. :)
úte dub 16, 2019 7:02 pm

petulak

Příspěvek

žena má Hnujdaje, I30-120koní.
fokus je jen můj, na blbnutí. :mrgreen:
úte dub 16, 2019 7:04 pm

153

Příspěvek

V životě bych si nedovolil o někom říci, že je "sračka". Pokud jsi to tak pochopil, omlouvám se. Dával jsem sem jen z legrace, že adrenalin má blahodárný vliv na srdce a na sex. Jsem lehce starší než Ty a také rád občas vyženu pavouky z výfuku. Asi to bude tím věkem.
Navíc si myslím, že se budeme asi velice dobře znát. Také jsem se motal kolem té liberecké a jablonecké party a nějaký kopec jsem také odjel. Pak jsem ale přišel na to, že 100 000 Kčs (v té době) za rok se nechá utratit i jiným způsobem než to vrážet do aut, ale kolem aut se motám dosud.
stř dub 17, 2019 2:15 pm

martin440
rumová víla

Příspěvek

kolový šrouby i ty s podložkama jednoznačně mazat, dotahnout na danej moment (45-55 kg na metr, většinou ) po pár km přetahnout a je klid na furt ....... tečka :wink: ale pro mě za mě, ať si to klidně někdo odmastí do sucha :mrgreen: :mrgreen:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy http://www.funradio.fr/playfun,
stř dub 17, 2019 10:52 pm

153

Příspěvek

Jasně, psal jsem už v úvodu, že je více názorů, ale též zastávám názor, ať si to každý dělá jak chce, každý máme nějaké zkušenosti a opakuji, já nikomu svůj názor nevnucuji.
Někdo prostě šrouby maže, někdo ne a někdo je možná, jak píšeš, dokonce odmašťuje. Jsou i lidé, kteří vůbec tento problém neřeší a těch je myslím absolutní většina.....
čtv dub 18, 2019 9:24 am

petulak

Příspěvek

153
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

já to tak nebral, tu sra..., vím že to bylo ze srandy. :D :D
čtv dub 18, 2019 9:46 am

petulak

Příspěvek

no, náš zeták má velkej pneuserviz, "" rychlé pneu ",, a říkal , mazat vždy středy, jelikož je někdy pěknej pocuc, ty " přivařený " kola sundávat. / osobáky /
+ mazat né, měděnou, ale bílou, na to určenou.
Já teda středy mažu. :)
čtv dub 18, 2019 10:00 am

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“