Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

No nebude stejná, neblbni je tu :D Je tu nějakej chemik? Já už pamatuju prt, ale sůl je NaCl..
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Chlorid_sodn%C3%BD (je tam aj o posypu)
Vápenec bude od vápníku asi Ca(kalcium) a nějaké vyšší než stopové množstvý bude pro organizmus tóčo, ne teda kalcium ale jeho sloučeniny navázaný v soli. Ale HLAVNĚ tam bude mrak bordela, protože je nečistěná, tzn. těžký kovy, minerály a já nevím :think: Posypovou ani kozám :!:
Obrázek
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pon led 27, 2020 7:38 pm

jose rabano
Příspěvky: 7527
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Těžké kovy :D ,na to je zelenina.co dnes chceš jist,kouknes na test mandarinka, z Turecka třeba,zjistí s ze to je totální hnůj plny syfu.....Koupis česnek, třeba čínský,to same :D (denně jim dva,nemocný nebyvam,i když doma umírají všichni)Koupis salám,lepsi se donnej vůbec nedivat.pečivo,další masakr.mléko,bud chutná jak voda,nebo stoji 30 korun :D .atd.Já mám osobně levný provoz,koupilm si kilovy bílý jogurt,par tvarohu,tvarůžky jak jsou. v akci.zeleninu co znám,a žijí.uzeniny atd ekupuji škoda zdraví a peněz.Ale zas ta sůl z Bad,,co vozite i vy,není špatná.Bílý cukr jsem úplně zrušil,sladim medem :D
úte led 28, 2020 9:00 am

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

A už nám to stojí na Strážný :D
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/kam ... paign=null

Edit: Hlásím, že z druhý strany šumavy sotva prší, tak si asi už letos silničáři vzali dovču :mrgreen:
Stál tam někdo, ať máme představu jaká tam byla "hrůza"? Bo podle tý fotky v odkazu tam byl kalamitní dvoucentimetr :D Mě tady strašíte sněhem, že sem si strachy natankoval doplna, a nic.. prostě vždy připraven 8)
https://prachaticky.denik.cz/zpravy_reg ... -internetu
Prej 5cm břečky a sypače se nezastavili :doh:

Edit 2: Kuuurva :D Ve 4:30 nic a do 7:00 napadlo 5cm u Deggendorfu :shock:
Obrázek
:D A honem :doh:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
úte led 28, 2020 6:38 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Ták :doh: Stál sem na tý A3 u Aicha worm Wald přes 3hodiny, výkon samožřejmě hodinu přes a musím říct, že silnica byla prohrnutá i posypaná, přesto to stálo.. Silničáři za to nemohli a tak když sem tam stál, sem mimoděk přišel na to, že sou šoféři idioti :think: Hlásili v rádiu kamiony napříč v obou směrech.. Takhle to vypadalo a doproti projelo jedno nákladní sem tam 30-40km/h a naložený..
Obrázek
Ptám se proč? V těch kolejích se dá jet 60, na rovině 90.. Viděl sem tam náklaďák jet v levím, v tý sračce 70, nikde nikdo, asi chtěl vyjet stopu nebo nevím. To se pak nedivte když jedete jak kokoti, že vás druhej předjede. Zákonitě to pak někdo musí při tom předjetí i šprajcnout.. 30 se jezdí na náledí, první sníh letos no :wall:
Stáli sme tam šici docela dlouho a pak to začlo, jeden balkánec, další rumun, polák atd. Němců čechů minimum.. Všecka verbeš do levýho do zákazu a za 5minut už stáli oba pruhy :wall: No TVL, kam jako jeli..
Za posledním kopcem mě bylo jasný co se dělo.. To světlí TGLko navíc odpřáhlo tandem :doh:
Obrázek Obrázek
Hrabem, hrabem a až do struhy že :wall: Otázka, kde maj řetězy? A už bych je pálil 1000€ na místě. Budu sice fantazírovat, ale z mí strany to muselo bejt to samý. 3hodiny v prd..i kvůli kokotovi co nedá řetěz a radši to šprajcne :wall: Opravdu profesionálové, hlavně ti tři traktoristi tam :clap:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř led 29, 2020 12:32 pm

wckr
Příspěvky: 1020
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Teď pište příspěvky... když padá :D. Jinak na D8 a silničáři nezklamali... jako kazdej rok.
Já jedu na dvoriste a na brener, tak mám taky radost
stř úno 05, 2020 11:19 am

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Já teda beze sněhu, ale prej to zas u nás řádí v řádech milimetrů, a šici sou z toho hotový :wall: Ráno jezdili maďaři se sněhem na autě, a chorvat vedle pakoval řeťězy, já bych se Alpám vyhnul :mrgreen:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř úno 05, 2020 1:15 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Otázka, kde maj řetězy?
To akože na tých fotkách, čo si sem dal mali mať šoféri nasadené reťaze?

Na tej fotke, ten odpojený kontajnerový náves... Ono sa to nezdá, ale je to jedna s najhorších kombinácii na zimu. Krátky náves- výhoda, zaparkujete s ním na malom mieste. Ale to je len jedna jediná výhoda pre šoféra, inak samé nevýhody.

Je to krátke, preto sa to pri cúvaní hneď láme a hlavne, nejazdí sa s tým dobre. Tým, že je to krátky podvozok je celé auto nestabilné a na šmykľavom povrchu obvzvlášť. Ja to v zime považujem za nebezpečný podvozok, hlavne v kombinácii takej ako mávam ja- s vysokou kontajnerovou cisternou. Jazdiť s krátkym kontajnerovým podvozkom a dlhým kontajnerovým podvozkom je dosť rozdiel. Tie krátke návesy sú dobré na leto, lebo ľahko zaparkujete, ale na zimu a šmyklavé sú na hovno. Hlavný problém u nás na cisternách nebýva pri zaťažení hnanej nápravy, problém je len v tej krátkosti podvozku a nestability. U nás je takých krátkych podvozkov veľa a také krátke podvozky posielali aj do škandinávie s trojosákmi ťahačmi. Dokonca aj v zime. Našťastie za to firma dostala dosť veľkú pokutu. Raz ma za tento krátky podvozok v Nórsku drbal policajt a hovoril my, že mám podĺa nórskych predpisov malú vzdialenosť od zadnej nápravy ťahača a predným kolesom návesu. A to som mal len dvojosí ťahač. Vtedy ma pustili bez pokuty.
stř úno 05, 2020 5:22 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Tak přece to nenechám zahrabat až takhle do struhy ne :doh: Na kraji dám jeden řetěž a jedu, to platilo i pro ty dva před ním, vůbec ten s tím tandemem.. Nechápu :doh:
sofe když už se v tom teda budem šťourat, všimni si, že má zvedačku hóre :arrow: tzn půlka kontejneru mu visí na kozla, navíc sou to ty roztahovací návěsy, který můžou šoupat ty kontejnery dopředu dozadu, tenhle teda asi ne, ale vidívám hlavně cisterny na tom, jak to má metr od zadu a i normální bedny.
Obrázek
Myslím, že je na tom s rozložením líp jak já, se třema osama na zemi :think:
Ty krátké kontajnery které zmiňuješ jsou malinko jiný, a ty sou naprt, ale pokud splňují 25% minimálně na hnanou nevidím problém, ale je to kratší, a tím víc citlivý, to jo, ale že by si třeba sklopkaři stěžovali, že se s tím nedá jet :think: Asi něco takového:
Obrázek
To s tou vzdáleností mezi tahačem a první osou návěsu nechápu, hlavně co by tam mělo být za problém(rozveď, ukaž :wink: ), pevné návěsy si viděl ne? Tam je rozvor jak mezi nápravama návěsu cca 1.3m :think:

Jinak, tady už asi hledaj, kde je ta sůl :D
https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/po ... -internetu
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř úno 05, 2020 6:35 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Prouza - Sof má pravdu, mali sme pár krátkych návesov a nesplnovalo to dĺžku pre skanfinaviu medzi nápravou na ťahači a prvou na návese. U nás je to fuk, ale tu sú to tuším 3,2m od poslednej z ťahača na prvú na návese. Krátke saska a cisterny sme predali a mame už len z väčším rozvorom, to znamená, napravý na cisterne supnute viacej do zadu. Keď bude zajtra cosik na dvore, tak odfotím 👍🏻
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
stř úno 05, 2020 8:21 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

A inak tak si tu žijem teda😁 Prouza , mozes vidieť ako sú tie nápravy ďaleko od seba😉


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
stř úno 05, 2020 8:24 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Prouza, Presne tuto krátku kontajnerovú cisternovu súpravu, čo si dal na poslednú fotku som myslel, na takej teraz jazdím. Váha na nápravy (25ton nákladu) žiadny problém. Ale v nórsku my policajt tvrdil, že podľa nórskych predpisov mam krátku vzdialenosť od hnanej nápravy ťahača po prednú nápravu návesu. Váhy boli ok- vážili ma škandinávskym spôsobom, najprv cely ťahač a potom cely naves.

Za tento krátky naves moja firma dostala dosť veľkú pokutu v nórsku. Teraz si nepamätám či ho ťahal dvojosí alebo trojosí ťahač. Ale pravdepodobne to bol trojosí ťahač a pokuta bola zopár tisíc EUR. Už si to presne nepamätám. Váha nákladu bola len 24ton. Všetko sedelo, len naves bol krátky. Skandinavci niesú hlúpy, vedia čo robia. Jazdiť s takým krátkym návesom v zime v Škandinávii je velmy nebezpečne a je dobre, že takým firmám ako je moja za to dávajú pokuty. Ale stále sa to u nás robí. Škandinávskych dlhých podvozkov je na firme malo a keď dispečer nemá podvozok, tak sa s tým ani teraz neserie a pošle krátky podvozok. A potom je to len na šoférovi či s tým pôjde, alebo nepojde. Bohužiaľ, stále sa nájdu šoféri čo taký podvozok budú po nórsku ťahať. Ale je aj dosť šoférov, čo to odmietajú.

Kedysi som to v Škandinávii špeciálne sledoval. Všímal som si cisternove kontajnerové podvozky iných firiem. Takéto krátke podvozky mali len V LETE len firmy z juhu, z Nemecka, Beneluxu. V zime som takýto krátky podvozok v Škandinávii nikdy nevidel. Nikto iný to neťahal, len moja firma.

Ja sem nechcem priliz často dávať fotky aút na ktorých jazdím, tak ti to nemôžem ukázať na autách a podvozkoch, ale je v tom veľký rozdiel. Nielen v dĺžke, ale hlavne v jazdných vlastnostiach.

Pýtal si sa ma na veľké cisterny, prečo sú tie veľké. Nezabudol som odpovedať. Ale teraz na to nemám čas a ani chuť. Ale keď bude čas a chuť tak ti o jumbo cisternach napíšem a dám sem aj foto. Je to celkom zaujímavá téma a vzdialenosť od nápravy ťahača po nápravu návesu tam bude spomenutá.


Edit: ta najhlavnejsia vec je , že to nieje len o predpisoch, ale hlavne o jazdných vlastnostiach. Toto je téma o zime... tie krátke podvozky sú v zime náročné a nebezpečne. Mam s tým dosť veľké skúsenosti. Tým že často striedam autá, som si urobil dosť dobrý prehľad o autach a návesoch. Navesy krátke, dlhé, škandinávske predlzene navesy, dvojnavesove súpravy... A keby som mohol, tak tie krátke navesy nikdy netaham. Radšej tie dlhé, ako je napríklad kladicky plachta naves. A dokonca, niektoré 30000litrove cisterny, (to sú tie normálne) majú nápravy posunuté oproti klasickej plachte posunuté dozadu. A to sú presne tie navesy ktoré sú perfektne na zimu a keby som si mohol vybrať, tak netaham nič iné, len 30000litrovy naves z nápravami posunutým dozadu. Je to perfektne stabilná súprava. Treba si pri nej dávať pozor na obrubníky, ale na jazdu je to špičkový naves.

Ale toto sú len moje názory, u nás na firme je veľa šoférov čo si krátke navesy chvália.
stř úno 05, 2020 8:37 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Peter, ty budíky na palubovce by to chcelo ztlumit :D Pěkně si to tam ale valíš, takhle by se to měli naučit tady :idea:
Mám půlku rodiny na cisterně a nikdy mě nenapadlo ani sem neslyšel o tý minimální vzdálenosti, ale ty cisterny občas vidím i u nás, takový dlouhý torpéda, povetšinou dvouosý, pod tříosý auto:shock:
Opravdu to vyjde na nápravy? Myslím za dvouoseej tahač, co sem měl možnost já vidět, když sem byl z bráchem, tak měl komory 5+20+6 a buď byl těžkej vzadu nebo vpředu a posunout nápravy dozadu a nakládat poslední dvě, by asi bylo naškodu, co se týče ovladatelnosti :think: Navíc měl problém s málo zatíženou hnanou(25%), ale to je co cisterna to originál..
Když stojíš vedle plachty, tak máš tu vzdáoenost stejnou že? Já jen že brácha to má kratší tak o metr..
K těm jízdním vlastnostem, můžete to popsat ten rozdíl přešněji? Jako dobrý, dlouhej podvozek, ale zas musíš nakládat víc dozadu a pak máš strašný kyvadlo vzadu ne? Když vemu stejný podvozky, tak nejlíp se jelo s muldou a svitkem, hned před první nápravou, jak bylo železo dlouhý, nebo i přes konec, už to jelo jak had :think: Na sněhu vůbec, pak ten zadek driftoval :D
sof: klidně vlož fotku, tvoje příspěvky sou věcný :wink: Na ty jumbo cisterny jsem velmi zvědav :idea:

Edit: Nemám, ale až takové extrémní zkušenosti jako vy tam ze severu, hlavně sem to teda nesledoval když sem tahal kde co.. legislativa a bezpečnost provozu sou kolikrát postavený na hlavu :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř úno 05, 2020 9:11 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř úno 05, 2020 9:57 pm

jose rabano
Příspěvky: 7527
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

V údolí zubatých žab bývají opravdu drsné zimy,ovšem letos to nechci teda zakriknout ale sníh jsem nepotkal :D
pát úno 07, 2020 8:26 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4500
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Jízda v zimě

Příspěvek

:D :D :D Jožine já taky né, ale ve středu jsem stál 4hodiny pod Petrovicema, prý kvůli sněhu a ledu. :D :D :D
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
pát úno 07, 2020 9:46 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů