Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Uživatelský avatar
LUK444SSSS
Lukáš
Příspěvky: 421
Registrován: stř lis 17, 2010 8:56 pm
Bydliště: Jur nad Hronom

Příspěvek

Potreboval by som poradiť ako zladiť anténu s cb psw meter mám
Go in STYLE
LowLife
pon čer 18, 2012 2:35 pm

lukasV

Příspěvek

Prepojis stanicu s psv metrom a nasledne psv meter s antenou.
Potom nakalibrujes PSV meter.
Prepnes ho a zacnes vysielat.
Hodnota musi byt co najblizsie k 1.
pon čer 18, 2012 2:45 pm

bonek
Příspěvky: 117
Registrován: úte bře 03, 2009 8:37 pm

Příspěvek

Ty to máš asi v autě ,tak si to nalaď na 10. kanále. Jinak se měří 1. , 20. a 40.kanál. A pak podle toho co máš za anténku,někde se vysunuje a zasunuje prut,jinde je ladící kroužek atd.... Joooo a někdy to chce trpělivost :D
CB info Praha CH 10, Ranger RCI-2950 DX,Albrecht AE 8090, President George ,President Walker, President Herbert, Elix SY 101, TTI TCB 770,TTI 1100,scanner Uniden UBC 30XLT + Uniden UBC 800XLT, President Black Pirate 5R, Sirio GainMaster, Sirio TURBO 5000
úte čer 19, 2012 8:26 pm

Uživatelský avatar
LUK444SSSS
Lukáš
Příspěvky: 421
Registrován: stř lis 17, 2010 8:56 pm
Bydliště: Jur nad Hronom

Příspěvek

Tak už je to zladené a dosah dobrý ďakujem za rady :)
Go in STYLE
LowLife
stř čer 20, 2012 1:53 pm

Vydra
Příspěvky: 115
Registrován: čtv lis 10, 2011 8:23 pm
Bydliště: ...

Příspěvek

Momentálne mám na aute anténu President Hawai. Má len 72cm, je dobre naladená, vysielanie, príjem OK, dá sa povedať, že som vcelku spokojný. Už mi to ale akosi nestačí a chcem sa posunúť ďalej. Mám ale problém, že auto parkuje v garáži a táto Hawai tam vlezie len tak tak. Je namontovaná v strede strechy. Toho sa určite nechcem vzdať, žiadne kompromisy. Keď tam dám dlhšiu anténu, sú nejaké možnosti, ako by sa dala jednoducho sklápať? Nemyslím teraz klasika - povoliť šrób a sklopiť ju. Je to na dodávke, výška strechy je 2,8 m a nechce sa mi pri každom parkovaní nosiť rebrík a anténu sklápať a potom ju zase dávať hore. Je nejaké trebárs aj samo-domo riešenie? Napr. zachytiť nejako koniec antény nejakou tyčou zo zeme a stlačiť ho dole? Niečo ako ako troleje na trolejbusoch? Nad strechou v garáži mám ešte asi 80 cm rezervu, takže by to nemuselo byť sklopené až tesne nad strechu a mohol by vzniknúť taký oblúk. Nepoškodila by sa takto tá anténa?

Niektoré modely klasických rádií majú dva tunery, dve antény a rádio si dokáže z toho vyskladať silnejší signál (Blaupunkt, Becker). Mám to v aute a je to citeľne lepšie, nič nikde nešumí. Neexistuje niečo podobné aj pri CB vysielačkach? Radšej by som mal na aute viac kratších antén. To ale asi neexistuje, či áno?

Skúste napísať nejaké možné riešenia, ako by sa to dalo zrealizovať. Dík.

edit: ešte premýšľam nad alternatívou, že by som si ponechal aj tú menšiu anténu a novú by som namontoval na iné miesto, napr. viac k zadnej časti, kde by bol ku nej lepší prístup. Koaxiál by som natiahol súbežne s tým prvým z kratšej antény až k staničke a zapojil. Prvá kratšia anténa by zostala ako rezervná, nezapojená, keby som tú dlhšiu nejako poškodil, odtrhol. Predsa len bude dlhšia. Potom by stačilo prehodiť konektor a išlo by to ďalej. Dá sa to aj tak alebo by sa tie antény a káble spolu nejako ovplyvňovali, aj keby tá kratšia nebola zapojená?
pon črc 02, 2012 8:49 pm

bonek
Příspěvky: 117
Registrován: úte bře 03, 2009 8:37 pm

Příspěvek

Máš to na dodávce ?? 2,8 m střecha. Nechal bych to jak to je ,protože ať už tam dáš co chceš,rozdíl bude minimální. To bys tam musel dát TURBO 5000, ale vzhledem k té garáži... Jinak pokud tam není šroubek na sklápění je tam kloubek (TURBO) a stejně bys tam musel lézt. No a pak jedině magnetka,kde je pružina a vyrobit něco samo domo jak píšeš.. Jestli to ten magnet udrží nebo ne,když zatahneš za prut to ti neřeknu.
CB info Praha CH 10, Ranger RCI-2950 DX,Albrecht AE 8090, President George ,President Walker, President Herbert, Elix SY 101, TTI TCB 770,TTI 1100,scanner Uniden UBC 30XLT + Uniden UBC 800XLT, President Black Pirate 5R, Sirio GainMaster, Sirio TURBO 5000
úte črc 03, 2012 12:04 pm

Trneček
Příspěvky: 491
Registrován: pát úno 10, 2012 12:13 pm
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvek

kluci mám v Mercedesu originál vysílačku i s antenou ale dosah nic moc, jde seřídit jako ostatní vysílačky s antenou a nebo ne????
Spěcháme aby jsme čekali
Čekáme aby jsme spěchali
úte črc 03, 2012 5:22 pm

Vydra
Příspěvky: 115
Registrován: čtv lis 10, 2011 8:23 pm
Bydliště: ...

Příspěvek

ahoj, dík za odpoveď. Áno, mám to na dodávke. Celkom prekvapivé, že to zlepšenie by nebolo až také veľké. Myslel som, že keď dám anténu napr. raz takú dlhšiu, ako mám teraz, že dosiahnem podstatne lepšie výsledky. Dnes som v práci aj premyslel spôsob, ako sa jednoducho dostať k anténe na streche, takže s tým sklápaním a parkovaním by problém nebol. Ale keď píšeš, že zlepšenie by prinieslo len TURBO 5000, tak to asi nechám tak. Nie kvôli parkovaniu, to už som dnes vyriešil, ale kvôli tej dĺžke. Ak sa nemýlim, tak má necelé 2 metre, takže s tou mojou výškou strechy 2,8 m by to asi nemalo dlhú životnosť. Chytal by som všetky stromy, nižšie mosty, káble, troleje... To by som nerád riskoval.
úte črc 03, 2012 10:49 pm

mikac
Příspěvky: 427
Registrován: stř led 07, 2009 7:25 pm
Bydliště: Valašské klobouky- Lipina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ja mám taky na avči anténu turbo 5000 a mám jí dole u předního narazníku tak , aby byla výška zhodná s výškou plachty, ale anténa se při jízdě všelijak kroutí, tak nevím co to může způsobit.
Obrázek

LF 45.170 7,5t
LF45.220 12 T
stř črc 04, 2012 10:59 am

kuskus
Příspěvky: 51
Registrován: pát pro 17, 2010 12:42 pm
Bydliště: Nymburk

Příspěvek

Pro Vydru. Jak psal bonek, nech to jak to je. Možná o fous lepší by byla anténa TURBO 800. Ale to by jsi poznal pouze na měřáku, v praxi ne. Navíc jsi omezen konstrukční výškou vozidla, která dle vyhlášky by neměla překročit 4m. Tudíž, delší - účinnější anténu použít nemůžeš.
Co se týče dvou antén pro CB, ty se používají u kamiónu na zrcátka. Je to z důvodu hlavně zlepšení vyzařovacího diagramu jak celku. Pokud se použije jenom jedna na zrcátku, tak vyzařovací diagram antény "šilhá". Problém bývá ale s jejich naladěním - nafázováním. Proto na užití dvou antén v tvém případě zapomeň.
stř črc 04, 2012 10:43 pm

Vydra
Příspěvky: 115
Registrován: čtv lis 10, 2011 8:23 pm
Bydliště: ...

Příspěvek

Tak dobre, nechám to tak, ako to je. Ale tak pre zaujímavosť, môže mi niekto laicky vysvetliť, aký je rozdiel medzi anténami? Keď som kupoval túto President Hawai, tak mi niektorí ľudia hovorili, že príjem bude zlý, že všetko pod 120 cm ani nemá význam montovať. Nakoniec je to celkom dobré a ešte nakoniec aj zistím, že dlhšou anténou by som to nejako významnejšie nezlepšil. Je mi jasné, že je to samozrejme dobrým umiestnením a naladením, ale aj tak ma to prekvapilo.

Ešte by ma zaujímali nejaké reálne skúsenosti z praxe s anténou Sirio Turbo 5000. Dá sa s tým normálne jazdiť? Na jednom PL fóre som čítal, že s tou dĺžkou už sú dosť problémy, aj vyššie rýchlosti jej neprospievajú, tak neviem. Chcem totiž teraz dať CB aj do malého auta a uvažoval som práve nad touto anténou. Jediný limitujúci faktor je, že môže byť jedine na magnete a musí sa dať jednoducho demontovať. Akú by ste mi teda doporučili? Lebo keď sa teda dá dosiahnúť dobrý príjem aj s malou anténou, nemusím sa naháňať za nejakými dĺžkami. Alebo je to pri magnetkách iné? Čo takto Sirio AS 100 Line? Pôvodne som uvažoval nad President ML 145, ale ak by tá kratšia bola rovnako dobrá a nebol medzi nimi výrazný rozdiel, tak by som radšej zobral kratšiu.
V najhoršom prípade by som už aj spravil dieru do strechy, ale myslím, že aj magnetka dobre poslúži, nie?
čtv črc 05, 2012 7:22 pm

bonek
Příspěvky: 117
Registrován: úte bře 03, 2009 8:37 pm

Příspěvek

Vydro: Samozřejmě ,že čím delší anténa tím je lepší. Jde jen o to,že pokud máš stávající anténu dobře naladenou,ten rozdíl bude prostě minimální. Rozdíl je v použitých materiálech, závity cívek atd. Podívej třeba příklad, tady jezdí po Praze kluk s dodávkou na střeše anténu 70cm a beru ho ať je kdekoli. Potom tady jezdí další, ten má bůh ví co :) a beru ho jen když je tady u mě na Lanovém mostě. Vše je jen o tom,jak a kam tu anténu umístíš a jestli jí seřídíš na dobré PSV.
TURBO 5000 jsem měl na Fabii a žádný problém. 160 km/h snese. Kdybych mohl vrtat je tohle jasná volba. Na magnet ale tenhle zářič opravdu mepatří. Magnetka TTI nebo President ML-145 je dobrá volba. Tyhle antény máme na všech autech.
Nic jiného asi nevymyslíš a už vůbec né na 27MHz CB
73 Bonek Praha INFO
CB info Praha CH 10, Ranger RCI-2950 DX,Albrecht AE 8090, President George ,President Walker, President Herbert, Elix SY 101, TTI TCB 770,TTI 1100,scanner Uniden UBC 30XLT + Uniden UBC 800XLT, President Black Pirate 5R, Sirio GainMaster, Sirio TURBO 5000
čtv črc 05, 2012 9:26 pm

kuskus
Příspěvky: 51
Registrován: pát pro 17, 2010 12:42 pm
Bydliště: Nymburk

Příspěvek

Pro vydru. Bonek ti to napsal zcela přesně. Já osobně nejsem zastáncem magnetek pro každodenní ježdění zejména v zimě, kdy ve vzduchu víří sůl z přesolených silnic. Je to z toho důvodu, že přívodní kabel vedeš nejspíš dveřmi a těsnění které tam je, spolehlivě vymačkáš a pak tam zatéká. Další věc, kabel, který se plácá po střeše k magnetce, ti časem vybrousí v laku krásnou stopu. Nelze nevzít i v úvahu, i značnou možnost koroze magnetky v místě napojení koaxu. Někdy i rozpad magnetu u levných - méně kvalitních magnetek.
Magnetky proto doporučuji jenom pro občasné použití, dovolená a pod. Pokud je to jen trochu možné, jednoznačně doporučuji dobře provedenou kvalitní pevnou anténu.
Toto nemám vyčtené, ale to jsou zkušenosti nasbírané za více jak dvacet let činnosti v tomto oboru.
Co se tyče antény Turbo 5000, tak tato patří k nejlepším mobilním anténám na trhu. Nehodí se však pro každého. Její délka cca 2m ji předurčuje jenom pro osobní auta, nebo ji umístit tak, aby její konec nebyl výše jak 4m. Pozor na souběh s kovovými částmi vozidla. Pak se špatně, nebo vůbec nedá naladit. Další kritérium je, nelze ji dle vyhlášky připevnit na př. na dveře vozidla a pod.
Zkrátka, stále platí, čím delší anténa a čím výše umístěná s dokonalou protiváhou (karoserie), tím lépe. :wink:
pát črc 06, 2012 10:17 am

kuskus
Příspěvky: 51
Registrován: pát pro 17, 2010 12:42 pm
Bydliště: Nymburk

Příspěvek

Ještě pro vydru. Pokud se přesto co jsem napsal minule rozhodneš pro magnetku, doporučuji ti tuto: http://www.vysilacky-navigace.cz/cb-ant ... t-488.html . Je za rozumný peníz a přitom velice dobrá ve své kategorii.
pát črc 06, 2012 10:27 am

Vydra
Příspěvky: 115
Registrován: čtv lis 10, 2011 8:23 pm
Bydliště: ...

Příspěvek

bonek, kuskus: vďaka za rady, konečne mám v tom už celkom jasno. Som len bežný užívateľ CB, ale keď už to robím, snažím sa to robiť vždy poriadne. Preto sa radšej opýtam tých, ktorí sa tomu naozaj rozumejú. No a presne ako píše kuskus, dnes som pozeral auto, kde bude najvhodnejšie všetko umiestniť (anténa, stanička, majk, repro) a napadlo ma, že magnetka by bola nakoniec asi komplikovanejším riešením ako pevná anténa. Nikde nebude trčať koaxiál, strecha bude pekne čistá bez kábla a veľkej magnetky. Na tom aute to totiž bude nastálo, akurát občas budem možno potrebovať zhodiť prut. Jediný limitujúci faktor je výška antény, ktorá by nemala presiahnúť nejakých 150 cm, ideálna bude tak okolo 130 cm. Takže ešte to všetko zmeriam a podľa toho niečo vyberiem.

Tá TURBO 5000 ma stále láka, výškovo by som sa akurát zmestil do 4m,nevadilo by mi dávať ju dole pri každom parkovaní, ale bojím sa dvoch vecí. Jednak sa na aute striedame a nemám istotu, že niekto na to nedá pozor a anténa nebude mať dlhú životnosť a druhá vec je tá, že na streche je dosť tenký plech a asi by som to musel zospodu vystužiť nejakým hrubším plechom alebo ju nejako uchytiť do výstuhy na streche. Predsa len, ak by sa niekde silnejšie zachytila, už by to mohlo z tej strechy asi aj vyrvať.
pát črc 06, 2012 10:00 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů