Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

10 krokov ako zalozit Retaze

Příspěvek

1, Odstavit auto na parkovisko a nachystat si potrebne veci: Rukavice, Hranol, Retaze

Obrázek

2, Hranol vlozime pod vnutorny tuplak a najedeme nan:

Obrázek

3, Prehodime retaz rovnomerne cez vonkajsie koleso, davame pozor aby bol retaz spravne otoceny :

Obrázek Obrázek

4, Zamek musi byt na vonkajsej strane a hacik na vnutornej strane zalozenej retaze. Obe oka su na druhom konci retaze:

Obrázek Obrázek

5, Zalozime hacik na oko na vnutornej strane gumy. Snazime sa ho zalozit co najdalej:

Obrázek

6, Zalozime oko na zamek. Opat ho zalozime kolko nam to pojde a zamek zamkneme a zaistime:

Obrázek Obrázek Obrázek

7, Zideme z hranolu a stejny proces opakujeme i na druhej strane:

Obrázek Obrázek Obrázek

8, Teraz popojedeme s autom a zatacame dolava a doprava. Zastavime, povolime zamky a presadime oko. Mne to vyslo z 3 na 5. Zalozime zvysnok retaze na zamek, zatiahneme a zaistime:

Obrázek Obrázek

9,Odlozime hranol, rukavice a dame cigarko:

Obrázek Obrázek

10, Urobime par foto a mozme vyrazit na cestu:

Obrázek Obrázek Obrázek

Vseho vsudy 15min aj s cigarom.
Tak chlapci a dievcata, verim ze Vam to aspon trochu pomoze. Snad to adminom nebude vadit a dufam ze to je v dobrom vlakne. Ked nie prosim o presunutie. Vsetko dobre v novom roku a vela km bez nehody praje Peter
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
pát led 02, 2015 12:18 am

Uživatelský avatar
Johnny_P
Příspěvky: 2092
Registrován: ned srp 09, 2009 12:56 pm
Bydliště: Kolín

Příspěvek

super :thumbud: díky za sepsání, třeba se to bude hodit ;-) :clap:
Scania R streamline Topline E6 (2015) + plachta Krone(2015) lowdeck
Mými životními vzory jsou Kentán z Montargi, Bender a Homer Simpson
pát led 02, 2015 8:29 am

Giggsy
Příspěvky: 154
Registrován: ned pro 23, 2012 8:56 pm
Bydliště: Ostrava

RE

Příspěvek

Dobrý postup vždycky sem to chtěl vidět v praxi :D .
Můj postup dáme cigáro dáme pivko deme spát a počkáme až někdo přijede :D :D
Jinak za jak dlouho se tohle martýrium dá stihnout?
Řetězy v autě mám zatím se na ně jenom práší a reziví bohudík :lol:
Když mi bylo pět, maminka mi řekla, že klíčem k životu je štěstí. Když jsem přišel do školy, zeptali se mě, co chci být, až vyrostu. Napsal jsem "šťastný". Řekli mi, že nerozumím zadání. Já jim řekl, že oni nerozumí životu.
pát led 02, 2015 8:11 pm

Uživatelský avatar
zdenekjihlava
Příspěvky: 1566
Registrován: sob zář 04, 2010 10:53 am
Bydliště: jihlava

Příspěvek

Muj postup když padá to bilé svinstvo je zastavit a v klidu počkat do rána.Jen v Norsku to tak nejde :D
Zijte dlouho a blaze.
pát led 02, 2015 8:16 pm

daf VM
Příspěvky: 847
Registrován: čtv úno 25, 2010 10:02 pm
Bydliště: V. Mýto

Příspěvek

:thumbud: Tak takhle se to nasazuje,ale já jsem placenej od hodiny,takže žádnej spěch a v klidu počkat 8)
sob led 03, 2015 12:19 am

TTNandy
Příspěvky: 880
Registrován: stř lis 09, 2011 8:39 pm
Bydliště: Dubí

Příspěvek

:D Hezky jsi tu instrukáž vyrobil-hlavně pro nováčky.Ale pravdou je,že mám řetězy taky 3 roky v pytli,páč pod prvním kopcem bude zácpa těch co je nemaj,nebo na to serou.A v kopci bude přes cestu zlomenej minimálně jeden hrdina co to bez nich nevyjel.Poučení z toho plyne-radši se uklid na příhodný místo a počkej až to za odvedený daně,mýta a jinou zlodějinu někdo konečně uklidí........... :D
TTN
sob led 03, 2015 7:21 am

TP
Příspěvky: 1976
Registrován: úte kvě 03, 2011 9:37 pm
Bydliště: Řevnice

Příspěvek

Koukám že nejsem jedinej kdo to za 26 let ježdění ještě nepotřeboval a jde do taktiky ráno moudřejší večera.No ale alespoň už tuším jak na to DÍK 8)
Už ho nohy nezebou MAGNUM E-TECH 440
sob led 03, 2015 7:54 am

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Peter-napsane hezky.Kety mas nove ,kvalitiny,idealni podminka auto na rovine.Je fajn ze jsi to tady dal.Jen se obavam ze drtiva vetsina ridicu bude dal razit nazor,cituji,,odstavim to,to mr.dam.otevru pivo a cekam :shock: .To vsak v severskych zemich,kam ty asi jezdis jak se divam,nic neresi,v Norsku pod Dombasem treba muzes takto chlastat do jara myslim.Bezne zdatny clovek nasadi retezy bez problemu,a nehleda milion duvodu proc to neudelat.Kazdpopadne je fajn ze jsi to tady dal,jakomanual je to skvele.
Neřeším...
sob led 03, 2015 7:58 am

TTNandy
Příspěvky: 880
Registrován: stř lis 09, 2011 8:39 pm
Bydliště: Dubí

Příspěvek

Jožin
Tak jasně že nekde ve Skandinávii atd je to běžný,ale tam to jaksi provozuje běžně každej,takže po dvou kilákách nedopadneš tak jak jsem psal výše-budeš hledět na zlomenouše přes cestu a tvoje námaha bude absolutně zbytečná.No a když pak přijde jaro,a vidíš krásnou novou silnici dojebanou řetězama jen proto,aby se nějakej hrdina dostal o tři kiláky dál a tam stejně musel stát,tak si rikáš jestli to mělo význam......
TTN
sob led 03, 2015 8:45 am

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 41
Registrován: stř úno 24, 2010 4:03 pm
Bydliště: Blanensko

Příspěvek

...někdy je docela problém na takový hranolek najet.Proto mám jednu stranu seřízlou-zešiknenou jako nájezdovou plošku.A tím i o trošku delší hranol.Ale používám jen v nejnutnějších případech...jinak si než kur..t pneu už i od řetězů,tak je lepší si 2 hodinky zdřímnout...jasně že ne nahoře na severu :D
... lítám jako pták ...
sob led 03, 2015 9:11 am

TP
Příspěvky: 1976
Registrován: úte kvě 03, 2011 9:37 pm
Bydliště: Řevnice

Příspěvek

No u mě třeba auto 6x2,zatížení na osu 17tun bych měl obavu aby to ten hranolek vůbec dal.Jinak já Scandinávii a Rusko nejezdim a u nás si radši počkám do rána.Nejedno už jsem zažil že já šel spát a kolega geroi že jede dál.Druhej den já skládal a on spal,neboť celou noc hrabal,popojížděl a nadával.
Už ho nohy nezebou MAGNUM E-TECH 440
sob led 03, 2015 10:26 am

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Tak som rad, ze Vam to aspon trochu pomoze :D
Zvladnut sa to da za 10min, ako vidite moc prace s tym nieje. Za pol hodky som schopny obud komplet auto + cisternu.
Retaze su nove, ale ani po pouzity im nic moc nechyba :wink:
Jo miesto to je idelane, ale je to len vdaka tomu ze 10km pred tym bola kontola, kde stali policajti, kontolovali auta ake maju pneu,ake maju retaze,kolko nalozene - jo pokial mate tahac 4x2 a ste prazdny a na navese mate zvedlu 1 napravu , mate zatazenie na zadnu napravu tahaca 6,3T. Viem to, bo kazde auto tam takto vazili. A HLAVNE upozornovali, ze zhruba za 15km je snehova kalamita a su nutne retaze. Odporucili mi aby som na tom parkovisku kde som robil fotoreportaz zastavil a zalozil retaze. Takze stretnut niekde zlomene LKW je velmi zriedkave,ale stane sa. Ako nahle neuposluchnete upozornenie a niekde sa zlomite a bude nutny Viking a pomoc cestarov, tak to zaplatite v plnej parade a ze to nieje par korun. Sef by Vas urcite nepochvalil. Na tom kotrolnom place u policajtov uz staly 3 LKW bulharsko a jeden CZ kamion s ukrajincm - spz 9A5.XXXX ,ktorych nepustili dalej kvoli stavu pneumatik a retaziam. Sice ich mali potrebne mnozstvo ale nemali hroty. Takze takto si predstavujem pracu policie. Preto rovina a idealne miesto - az na tu teplozu -9°C. Radsej byt pripraveny ako sa s tym pak drbat v kopci.
Tie eu retaze su uplne k nicemu, par krat to prehrabne a roztrhnu sa. Tie kur.ia gumy to je fakt. Preto aspon na tahac mat norske retaze s hrotmy - cena 1000e na zadnu osu tahaca - myslim ze je to furt menej ako platit vikinga a vytahovanie LKW z pangejtu.
K tomu hranolu. Jo s najazdami by bol lepsi ale tento nieje az tak vysoky takze pohoda. A POZOR - nepouzivat hranol s nejakej planky ale poriadne tvrdy z dubu. Znesie az 1500kg/cm2 .
Jooooo a pockat do rana?? Nooo to by som mohol kludne cakat aj pol roka :lol: :lol: V norsku pluzia az je tak 20cm snehu na ceste a nesolia kvoli zivotnemu prostrediu a zasobam pitnej vody. Solia viacmenej iba v meste.
Pozdejsie pridam este nejake foto + video ako to tam vyzeralo...Ako som tie retaze zalozil presiel som s nimy az za Lillehamer, co nieje za kopcom... :wink: Forde-Alesund-Dombas-Lilehamer.. Dalej uz to bolo celkom ok, teplota -15 a sneh uz len tak decentne poletoval, ziadna hroza...
No hroty nicia urcite cestu v cz, bo sa cesta stavia z blata, ale v norsku a skandinavii celkovo su cesty robene dost kvalitne i ked su klukate a uzke. Prakticki ich kopu do skal, a ked zalozite retaze na place pod kopcom nemate potrebu pak v kopci zastavovat a hrabat a tym nicit pneu a cestu, nebo rozthnut retaze... :wink:
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
sob led 03, 2015 1:44 pm

paprna
Příspěvky: 714
Registrován: stř říj 21, 2009 10:27 am
Bydliště: Morava

Příspěvek

Jako 1000 E za napravu sem fakt necekal. Ale tak na retezoch sa nema setrit, kor kdyz jezdis pravidelne na sever a este k tomu s ADRku.
Střídač. Uz nestridam :P
http://www.youtube.com/paprna
sob led 03, 2015 1:54 pm

Uživatelský avatar
zdenekjihlava
Příspěvky: 1566
Registrován: sob zář 04, 2010 10:53 am
Bydliště: jihlava

Příspěvek

Tak 1000 E není zas tolik ty naše by nestali o moc meně a jsou rezaté už ve skladu
Zijte dlouho a blaze.
sob led 03, 2015 2:22 pm

gugýto
Příspěvky: 3642
Registrován: pon pro 18, 2006 7:14 pm
Bydliště: Okres HODONÍN

Příspěvek

Kolik letíš s těma řetazama ???
Rozvážet a Loupat
Cibka Express.
sob led 03, 2015 2:59 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů