Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomas46
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 16, 2009 2:01 pm
Bydliště: Kolín

Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

Čau kluci, potřeboval bych poradit. Koupil jsem podval a potřebuju si převážet stroje do 25 - 30t. Ale většinou kolem 10-16t. Co mám koupit za řetězy? Nějak se nevyznám v té tažné sile. Např. 6mm řetěz s ráčnou g80 max 2240dNa,
Dále 8mm 4000dNa, 10mm 6300dNa, 13mm 10000dNa... atd. Pak je ještě silnější napínák G100. To chápu. Ale co bude stačit na 10t bagr a co na 30t. V tý ceně je start kolem 1500,- a ten poslední 6000,- , chtěl bych jich 8ks, když se budou převážet dva stroje. Zatím mám v hlavě že bych vzal 4ks 8mm na menší stroj a 4ks 13mm na velký. Co používáte vy? Díky za odpověď.
Mercedes atego JNK
Scania R + Schwarzmüller
JCB 4CX

www.bagry-kolin.cz
ned led 14, 2018 11:59 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11897
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

já když sem nějakej vezl kdysi tak min 4 krát ... dva křížem a dva jištění na pojezd směrem dopředu, ale záleží na váze stroje , kolikrát jich vidim i 8 ...kříž a posun dopředu i dozadu.... přitom ty na posun dopředu by měli tuším udržet min 75% váhy stroje , ale to jen odhaduju ...určitě se najdou zkušenější :wink:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
pon led 15, 2018 11:22 am

Uživatelský avatar
Luďa
Příspěvky: 1426
Registrován: sob říj 31, 2009 10:24 pm
Bydliště: Nížkov (ZR) - Brno

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

A musíš mít řetěz? Když vezmeš 5i tunovou kurtu a dáš j tam a zpět (do U ) tak udrží 10 tun. S kurtou se líp dělá, je lehčí, líp ju zbalíš a i líp dotáhneš. A hlavně rychlejc.
Když se potíš u polívky - jsi zdravý.
Když se potíš u acylpyrinu - jsi nemocný.
Když se potíš u sexu - jsi starý.
Když se potíš u práce - jsi blbý
pon led 15, 2018 3:32 pm

tatrák pája
Příspěvky: 373
Registrován: úte črc 01, 2014 8:57 am
Bydliště: praha

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

Pod 10 mm řetěz nechoď, tam stačí kurty. Osobně na tandemovém podvalníku na stroje do 14 t používám 4x 10mm řetěz do kříže a stačí to i v terénu. Jde o to, jak často budeš nakládat a skládat, pokud nebudeš vázat přes hrany, používám 10t kurty(pouze pokud jde přímo z oka do oka). Ale kdysi jsem jel na Plzeňsku (někde v okolí Radnice) a stavěli mne přímo za účelem kontroly vázání stroje. Měli vzorečky na výpočty kotvení a neuznávali kurty. Na mechanizaci prý pouze řetězy. :wall:
pon led 15, 2018 10:08 pm

Uživatelský avatar
Doktor-jrstakr
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 13, 2017 5:53 pm

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

Zdar, sám používám řetězy 4x6mm/2,5m, 4x8mm/2m, 4x10mm/1,5m. Kurtny vůbec, ty mám jen pro zajištění malých sekundárních nákladů, až ti nějaký chodec vběhne do cesty pochopíš proč :) . Ty 10ky udrží stroj do cca 16 tun, záleží na typu stroje a možnostech uvázání. Když vezu něco těžšího, tak kombinuju čtyři 10ky a dvě 8 osmyčky. Jen zřídka kdy vezu něco přes 25 tun, pak si půjčuju s druhého podvalu řetězy 12mm/2m, zejména na velké otočná rypadla. Problém velkých řetězů je jejich hmotnost, strašně špatně se s nimi pracuje a člověk se u toho pěkně nadře. U lehčích strojů jsou úplně zbytečné. Většinou tahám finišery, rypadla, frézy, válce, UNC, harvestory a 12mm řetězy jsem musel použít zatím jen dvakrát na pásové otočné rypadlo (31 tun).
Otázka je taky cena, kterou jseš ochotný zaplatit (resp. kolik peněz u šéfa vyškemrat). Ty řetězy jsou pěkně drahá záležitost. Pánové z kontrolních úřadů v tom sami mají pěkný bordel a netuší jaký řetěz a systém uchycení by se měl použít. Při mé poslední kontrole se se mnou přeli jak uvázat finišer. Až návod k obsluze finišeru který jsem u sebe úplnou náhodou měl je přesvědčil, že ho mám upevněn správně :) ...
Tatra 815 S3 -> Mercedes Actros 3244 -> Man TGX 26.480 - Wielton NJ3 -> Man TGX 18.480 - Nooteboom OSD 4803 -> Man TGX 33.560 - Nooteboom OSD 4803
stř led 17, 2018 8:12 am

Uživatelský avatar
Tomas46
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 16, 2009 2:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

No když vemu že šéf jsem já, tak cena nerozhoduje. Samozdřejmě se mi nechtějí vyhazovat peníze jen tak ale nechci aby byl v tomhle jakýkoliv problém. Svoje stroje mám vše do 15t takže vemu nějaký 10ky a pak raději i 13ky. Ale mám to starý Jumbo s hliníkovými nájezdy takže určitě nebudu vozit 30t bagry. To jsem potřeboval vědět že napr. Ty 10ky jsou na 16t bagry. Diky
Mercedes atego JNK
Scania R + Schwarzmüller
JCB 4CX

www.bagry-kolin.cz
sob led 20, 2018 10:04 pm

Uživatelský avatar
Doktor-jrstakr
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 13, 2017 5:53 pm

Re: Upevnění stavebních strojů

Příspěvek

Tomas46 : Ano i ne :) ... je to trochu složitější. Některé stroje nemají od výroby uvazovací oka (případně je mají na místech kde by to soudného člověka ani nenapadlo), potom je nutno při uvazování hodně improvizovat. Krásným příkladem jsou harvestory, které běžně uvazuju za ráfky kol, ale proto že to nijak neřeší upevnění ve středu u královského čepu, přidávám další 2 řetězy na střed k čepu. Samostatná kapitola jsou i pásová rypadla, novější už jsou v pohodě, ale starší se běžně vážou za články pásu to je pak trochu adrenalin. Placaté čepice to sice tolerují, ale šťastní z toho vážně nejsou a já se taky moc bezpečně necítím. Pokud pořídíš 4x10mm a 4x13mm budeš v klidu. Osobně doporučuji koupit alespoň ještě 2x6 nebo 8mm na ukotvení otočí rypadel, výložníků traktorbagrů, atp. Většinou mají kluci pěkně vymlácené čepy a ramena ti za jízdy lítají za strany na stranu. Ani tam kurtna moc nepomůže. Pokud máš tu možnost, tak si někde nechej udělat u soustružníků z tvrdokovu i nějaké čepy (30, 40 a 50mm). Každý tak po dvou kusech, už mnohokrát se mi ty čepy vyplatili.
Tatra 815 S3 -> Mercedes Actros 3244 -> Man TGX 26.480 - Wielton NJ3 -> Man TGX 18.480 - Nooteboom OSD 4803 -> Man TGX 33.560 - Nooteboom OSD 4803
ned led 21, 2018 9:46 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů