Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Kristina014
Příspěvky: 1
Registrován: pon pro 07, 2020 12:12 pm

Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Zdravím,

chcela by som vás poprosiť o radu. Môj otec je kamioňák a rada by som mu kúpila ako darček elektrický kontaktný gril i s meničkou napätia (ako asi každý z vás si varí na cestách sám, beriem to ako uľahčenie). Kedže sa vtom ale vôbec nevyznám, neviem či to kamion zvladne, keďže gril je dosť výkonovo náročny alebo či ho netreba nejak špecialne napájať. Nemá stým niekto skúsenosti, prípadne už takéto zariadenia v kamione má? S akým max výkonom by som mohla gril kúpiť aby to nejak neuškodilo kamionu :)

Ďakujem vopred za pomoc :)
úte pro 08, 2020 11:57 am

Prouza88
Příspěvky: 6764
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

No to bude oříšek..
Prvně vyber kontaktní grill, bacha čím slabší(jako ženská asi víš) tím míň grilluje, a čím silnější, tím větší měnič napětí potřebuješ.. Ty grilly budou tak od 700W až po 2000W, vpodstatě jako rychlovarná konvice(přes 2000W). Předpokládám že by toho využil víc, ať remosku(1000W), nebo mikrovlnku(1200W) či další spotřebiče jako nabíječky, vrtačky... A na to potřebuje měnič alespoň na 2000w, jinak budeš mít omezený výběr spotřebičů, drahý nekupuj, nemá to cenu, buď to zničí měnič, nebo otřesy v autě :wink:
Měnič do kamionu musí být na 24V a asi těch 2000W(4000W špičkový výkon), stojí asi 150€. K tomu pojistky kabely(nešetřit, alespoň 30mm průřez), a půl dne roboty, nebo si to nechá zapojit za 100-300€ v servisu pokud není pomale eletrikář..

Nebo dělají spotřebiče přímo na 24V do náklaďáku, ale to sou ceny od 1000€ :lol:

Pokud nemá svoje auto, docela smůla a ještě je problém s některou elektronikou, reproduktory, lednice, televize, na to moc nechou fungovat, tam je pak potřeba měnič s "čistou sinusoidou".. Ten vyjde v takovým výkonu tak na 300-400€..
A bacha, jak sahne na kabel, hrozí riziko úrazu jako z běžné zásuvky, je tam normálních 240V :idea:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
úte pro 08, 2020 5:59 pm

Venca R
Příspěvky: 1975
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Měnič musí být dvakrát tak výkonný jak spotřebič. Tzn na mikrovlnku 800w je potřeba měnič na 1600w. Viděl jsem v autě i měnič 6000w, je potřeba to nechat odborně zapojit, jinak to shoří
úte pro 08, 2020 6:20 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11909
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Kristina014.... no , zeptej se tam kde prodávaj věci pro kamiony , ale nečekej extra odbornost ..většinou ...pokud jde jen o troubu-gril postačí okolo 1000W max 2000 k tomu odpovídající měnič .... min 2000 W stálej výkon.... pokud je zdatnej . muže si to sice zapojit sám , ale důrazně dopuručuji nechat si to zapojit odborníkem ..... většinou se to napojuje do hlavního rozvodu v "elektrárně" kde je to dimenzovaný na min 100A ...... pokud jde o mikrovlnku ... tak platí to samý ...bohatě stačí 700W , pokud jde o měnič určitě s čistou sinusoidou ..dá se sehnat za 5000 i za 2500 záleží kde ho koupíš.... ja osobně mám všechny z číny a naprostá spokojenost ...... ale na vánoce přemýšlet o tomhle je trochu pozdě ....sice to seženeš , ale dráž....
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
úte pro 08, 2020 6:29 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

martin440, daj sem presný typ- aký menič by si si teraz vybral sám pre seba. Aj mňa by to zaujímalo. Ak máš čas pozri na banggood.com a vyber tam nejaký menič. Dá sa tam nájsť aj tovar, ktorý sa doručuje z CZ. To by stihli doručiť do Vianoc.

Nechcem tu zavádzať diskusiu o tom či čistý, alebo modifikovaný sínus. Ale, prečo čistÿ? Veď ten je o moc drahší. Čistý sínus je treba na elektromotory???


Kristína:
S grilom neporadím, v tom sa nevyznám. Mám v kamióne Remosku R21, 400W. Je dobrá..
úte pro 08, 2020 10:08 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11909
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

většina spotřebičů už si s "modifikací " poradí ...ale každej doporučuje čistej ...jo pro motory je to nezbytnost .... až večer ale někde tu to tema je ....
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
stř pro 09, 2020 8:00 am

Rog
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 17, 2020 5:41 pm
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Tak to já bych měl zájem o automatický presovač do kamionu, na dobrém a kvalitním pressu ujíždím, doma mám super mašinu Miele za 30 tisíc, zrnkovou kávu objednávám čerstvě upraženou kolumbijskou arabiku z malé pražírny u Liberce. Nevíte někdo, jestli se dá koupit plně automatický presovač ( ne překapávač ) na 24 V ? Případně bych koupil nějaký levnější, třeba DéLonghi, na 220 V, ale měnič nemám, musel by utáhnout příkon asi 1500 wattů. Tedy, měnič napětí mám, ale ten je z 12 na 220, 1 800 w, občas ho používám při delší cestě na dovolenou, není samozřejmě na připojení do autozásuvky, ale přímo na baterii, pod haubnu blízko baterky se vejde a od něj dovnitř auta mám kabel-klasickou prodlužku. Do kastlíku s batrkama v kamionu by se nevešel, takže odborník by ho tedy připojil do elektrárny jak jsou pojistky a relátka ? Výrobce toho měniče píše, že má být připojený krátkými kabely co nejblíže k autobaterii, kabel od měniče ke spotřebiči může být dlouhý.
čtv pro 10, 2020 4:04 pm

Prouza88
Příspěvky: 6764
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Platí to co sem psal výše :wink: S připojením záleží jak u kterýho auta, jestli to ty káble zvládnou, jinak svoje od baterek(nejlepší).. K měniči můžeš mít káble třeba 20m, ale odpovídající průřez vodiče(na 20m při 2000W bys ho asi neunesl :D ) a pojistku hlavně!
Dále pak to chce víc kontretizovat :wink:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv pro 10, 2020 4:52 pm

wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

iveco mělo v nabídce pressovac, ale jinde bez loga iveco ho koupíš levněji.

Kdyby někdo chctel tak mám doma origos kavovar(prekapavac) do volva či scanie. Největší truckeri v tom ohrejou i parky 😀
čtv pro 10, 2020 5:37 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11909
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

wckr... i vajíčka v pomalovarce :D :lol:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
čtv pro 10, 2020 6:11 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:30 pm, celkem upraveno 1 x.
čtv pro 10, 2020 6:29 pm

Prouza88
Příspěvky: 6764
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Pane kolego, to je jako ty mé počty, malinko nadsázka, ale super tabulka :D Mám asi 10m(dohromady) 35mm² startkáble, a moc pěkně se nenosí :wink: A kolik stáli ani nemluvim :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv pro 10, 2020 6:51 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:31 pm, celkem upraveno 1 x.
čtv pro 10, 2020 6:55 pm

Rog
Příspěvky: 12
Registrován: sob říj 17, 2020 5:41 pm
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Objevil jsem snad kvalitní a hlavně kompaktní plně automatický presovač Tchibo, se zákaznickou kartou vyjde na 5.500, a k tomu tento měnič https://www.stualarm.cz/z12424-sinusovy ... -35psw2024 (mám v tom velkoobchodě registraci, takže cena bez DPH je 4.500 )
Kávovar má příkon cca 1300w a příprava pressa trvá chvíli, takže by snad měnič s 2000w mohl stačit, ne ?
Možná někoho napadne otázka proč dávat přes deset tisíc za kávovar + měnič, když na pumpě se dnes už dá dobrá káva koupit.... No, já jich vypiju hodně a nechce se mi 5-6 x během směny zastavovat na benzince, teď si nosím presso z domu v termosce, ale po pár hodinách už to není chuťově ono. A ten automat jde ovládat i za jízdy, vše je přednastavené, stačí jen zmáčknout jeden čudlík a do hrnku nateče presso. A za hodinu další...
Naposledy upravil(a) Rog dne čtv pro 10, 2020 7:53 pm, celkem upraveno 1 x.
čtv pro 10, 2020 7:36 pm

Prouza88
Příspěvky: 6764
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Elektrospotrebiče do kamionu

Příspěvek

Rogu, a nedělaj 1600ku jen? Ale zase do budoucna.. :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv pro 10, 2020 7:49 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů