Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
zeleznak
Příspěvky: 17
Registrován: čtv bře 08, 2012 7:04 am
Bydliště: Tišnov

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

to je domácí, toho stavět nebudou
pát říj 23, 2020 9:35 am

Vejr
Příspěvky: 286
Registrován: ned říj 24, 2010 11:06 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Takhle se to vozí normálně, jímku s hovnocucem má na korbě přišroubovanou napevno, ty budky nic nevážej, max 50 kilo jedna. Jsme to na střelnici sundavali ve dvou v pohodě z auta.
pát říj 23, 2020 5:35 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Aha, já myslel že to vozí plný :D
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát říj 23, 2020 5:43 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:02 pm, celkem upraveno 1 x.
pát říj 23, 2020 5:57 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:02 pm, celkem upraveno 1 x.
pát říj 23, 2020 6:02 pm

Vejr
Příspěvky: 286
Registrován: ned říj 24, 2010 11:06 pm
Bydliště: Kladno

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

se s tím přece nebudu dřít sám když jsou lidi :D
pát říj 23, 2020 6:23 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

153: Zbihám hozenou rukavici a statečně se porvu i když vím, že jsem předem prohrál, protože jsem něco nepodstatného přehlídl :mrgreen: Ostatním diskutujícím přikládám k posouzení, doplním že auto má prázdné 16t...

Obrázek Obrázek

Dle mé, nemalé zkušenosti(a o to většího ega) jsem to měl Pane kolego dle příručky a to až na její nejposlednější stranu 8)
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát říj 23, 2020 6:25 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:03 pm, celkem upraveno 1 x.
pát říj 23, 2020 6:36 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

No vázal sem to podle nejpřísnějších Prouzových norem 8) Rozumně, raději víc a hlavně hlavou :idea:
Protože těch tabulek a doporučení a propočtů sem viděl několikero, a pokaždý to bylo tak na doktorát z aplikované fyziky :doh: Nehledě na pomůcky...

Takže popořadě...
Ráčny Ergo, 50mm, 2500DaN.. Klasika, ale ráčny označené jako Ergo jsem měl nejméně ve třech délkách páky :roll:
Když se na ní houpu 120kg, a že se umím zavěsit a cuknout, tak je dorvaná až za roh..
První štos(hráň) je 4m smrku, nahnilé, netěžké a ze stejného místa jako ty 2m vzadu.. má asi 10t a je opřenej o čelo, původně tam byly 2kurtny, ale čouhala tam nějaká trojka krátká, tak sem dal další kurtnu, tu žlutou, ale ta má jen 7,6m a je krátká, tak sem to nastavil za další ráčnu a dorval.. Co si vzpomínám dle tabulek co sem měl od BAG, tak štoš nad 10t má být 3kurtny, i pokud jde o modřín či borovici do 4m a do 10t, nad 4m 3kurtny ale tam je toho tolik, že by si studoval předpisy tejden, a pak 5minut kurtoval :roll:

Druhá hráň i třetí jsou 2m smrky zhnilé, oba jsou na dvou kurtnách, jedna za oka v rámu, druhá za klanici, jinak to nejde, nemám oka po 50cm, ty dva štosy mají dohromady taky 10t, což by stačili kurtny i pokud by to bylo na platu navolno jako řezivo, tady to drží mezi 4ma klanicama á 9t jedna, ty jsou dotáhlé k rámu na krev a ta první dokonce přivařená 8)

Obávám se, že zde se koupel konat nebude :mrgreen:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát říj 23, 2020 7:07 pm

didi
Příspěvky: 1626
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Jakož to naprostý amatér v problematice lesovozů. Prouza, není problém mít ty klády a mezi nima volný prostor? Vzpomínám, že na plachtě byl toto problém, třeba naložit 12m profily s Nové huti nebo i 6metry tak se do předu dávaly palety a tak aby byly naloženy bez mezer a vyšlo to na váhy. Na čelo to dát sice šlo, ale kvůli váhám se dávaly palety. Jen mě to tak napadlo, když koukám na tu fotku. To je Jožina parketa nová huť.
pát říj 23, 2020 7:14 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Bohužel, jinak to nejde a problém to není, třeba dvoje 5m hráně nedáš bez mezery kvůli rozložení a klanicím, jde to třeba opřít z té zadní vysunutím jednoho dvou klacků ze zadní hráně do přední, ale to sem viděl jen jednou u rukaře, spíš na mě koukají jak na vola když vezu třeba 12m dlouhý a chcu opřít klacek o čelo, nebo aspoň přesadit oddenek, aby nezvyšoval hráň a nedělal mezery.. ale to je na rukaři, některej to dělá, skládá to a doklepává, některej na to kašle, některej si nenechá ukázat :roll:

Jinak docela běžný že ti to po zabrždění popojede i s klanicema(bo to kurtujou za klanice), někteří je maj navolno, aby je mohl popotáhnout rukou.. každá má dole hranu, a z tý to dřevo nevyklouzne :wink:

Tuhle sem tu dával zelenýho dafa jak vzal strom tak v 50ti, dřevo popojelo, vyhlo čelo ale zůstalo v klanicích..
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát říj 23, 2020 7:26 pm

didi
Příspěvky: 1626
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Dík, jsem chytřejší, no ale moc bezpečně to nevypadá. Dřevo má jiné tření než železo na dřevě, ale vypadá to dost děsivě v případě prudkého brzdění.🤔 No a já dneska zase skládal fridex v Peugeotu. Mají tam dva tanky, jeden jsem jim naplnil 23t v úterý no a dneska zase 23t naplnil ten druhý, který by v úterý plný. Takže spotřebovali na litry cca 20000l fridexu. Což mi připadá, že kluci francouzští jedou ty peugeoty a dělaj tam i oply celkem festovně.
pát říj 23, 2020 7:34 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 2:03 pm, celkem upraveno 1 x.
pát říj 23, 2020 7:55 pm

Prouza88
Příspěvky: 6770
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Ano oka k tomu určená sou buď na rámu(mám já) nebo na klanici zboku, jako sem to dal, jen je tam na to extra oko našroubovaný(vpodstatě udělaj zboku 2 díry a daj tam oko na šrouby, nebo návarek).. Výsledek stejný a je to dle mého špatně, jako za rám třeba :think:

Nonjá to zpočítat neumím, ale umím to to zajistit aby to nepopojelo, 10kurtů na první štos(u nás hráň)? :D Noták, když vozí kluci syrový 6ky a maj to na vleku 2,7m vysoko, taky daj 3kurtny a je to tak správně :wink: A vlek nemá čelo :idea:

Myslím Pane kolego, že si to počítal pro volně ložené, bez čela, zkrátka takový kámen na platu, tam asi jo :think: Já nemám na to sílu, ale určitě najdete něco přímo pro Rundholz, tam to bude cca jak říkám :think:

To čelo s tou kurtnou si ale vyprošuji, mám tam úhel vázání 45°, z obou stran a kurtna tedy snese celých 2500DaN.. Vpodstatě jakobych to měl jednou kurtnou do kříže přes hráň :wink: A to sem tam chtěl jednou ráčnou protáhnout dvě kurtny 8)

Dřevo po sobě klouže to jo, ale ten kužel má svůj protikužel a nehne se, čímž neříkám že se to nestane, ale to je jeden případ z 1000 že klacek vyjede, a to tím, že na to nevidíš, sedíš 4m vysoko, za rukou, mírně stranou a 8m od hráně atd, počasí, a já nevim.. Máš taky na těch klackách dole celou váhu toho nad tím, plus to drží napružená klanice z boku směrem na střed, a ona to podrží i v dopředném pohybu :wink:


Dvojky(2m klacky) sou naprt, ale už sem párkrát brzdil nafest, a z kopce a nepohlo se nic, ani nepopojelo :think: A že by někomu spadla hráň dvojek sem eště neslyšel, ale taky s se neptal :idea:

Ještě bych rád dodal, že kdykoli se vytáhne příručka na něco co funguje, tak mě to dycky rozpálí :D Nejspíše ta příručka počítá s tím, že to dřevo samo neodletí a že to primárně drží mezi klanicama :think:
Zde nějaké dlouhé německé povídání ohledně rundholzladungssicherung.. je tam na třetím řádku ke stažení tabulka a pak o kousek dál PDF soubor s testama a rozebráním problematiky do poslední piliny :doh:
https://www.tis-gdv.de/tis/ls/holzversuche/inhalt-htm/

Ono to opravdu stačí, takovâ dřevotříska v plachtě a 18 kurtů je horší jak to co mám naloženo :wink:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát říj 23, 2020 8:36 pm

jose rabano
Příspěvky: 7527
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Vnitro se nekurtuje.zasadne a z principu.tak to pozoruju aspon u nasi firmy.ridici jsou nasrani na nemce a jejich normy,tak dojedou do kladna pro sochory do ostravy,8kulatin 25t zadela plachtu a mrda na to.cihla to same,moc roboty.dlazba taktez.papir ze zimrovic?role 2.6,zadela plachtu a rube do sturova.smutna realita nekterych nasich hnupu.
sob říj 24, 2020 5:02 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů