Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Máš pravdu Janku 1, bude to právní bludiště.
Ale i tak se řidič dostane do velkých problémů, protože jel s vozidlem o hmotnosti cca. 44 tun přes most, kde je dopravní značka 19 tun. Myslím, že takové ŘSD bude mít lepší právníky, jak chudák řidič. :cry:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pát pro 08, 2017 2:36 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Natáčení TV Prima - Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tak vážení, po natáčení TV Prima, s Karolínou Hošek, o uvedeném problému o těchto mostech, jsem si šel ještě popovídat na místní PČR, s šéfem dopravky.
Znovu mi potvrdil, že se řidiči dopouštějí spáchání vážného dopravního přestupku, pokud vjedou na uvedené mosty. Na jednom je omezení na 22 tun a na druhém jen 19 tun.
Tedy tudy mohou jet jen prázdné kamiony, kromě některých speciálů, které i prázdné váží víc jak povolených 19 tun.
Vůbec je neomlouvá ani fakt, že tyto mosty nejsou předem označeny někde na křižovatce.
Fotografie jasně ukazují, že žulová podezdívka, která je zděna jen na hlíně a povrchově spárována, praská a posouvá se. Hrozí destrukce. Statik dokonce dle pasportu mostů, stanovil jen povolenou tonáž pro běžný provoz, jen 16 tun !!!
Tak vy kteří stále tvrdíte, že se normálně jezdí po takových mostech i s hmotností 46 tun, tak jezděte dál. Kromě pokuty, zřejmě most spadne a bude konečně nový a vy jej zaplatíte. :D
V takovém případě řidič je povinen zastavit u značky před mostem a nesmí v žádném případě pokračovat !!! :cry:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
ned pro 10, 2017 10:15 am

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tys ta auta vážil, že víš, že je tam 56 tun? Zajímavé,most na spadnutí a je nově přebalen asfaltem ! Tady je ještě jedna věc. Donedávna platilo jediné vozidlo zvlášť, ne souprava. Takže rada pro kolegy od Slávka, před mostem zastavit a volat PČR na spoluúčast při couvání. Tahle sekce by se měla přesunout do vlákna vtipy.
ned pro 10, 2017 6:38 pm

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

auto co ma 4m 40 tun je bezne vozidlo.nepotrebuje zadne vyjimky k provozu.proc jsou takove ,,mosty,,vubec na silnici??Maji byt dimenzovane na beznou tonaz.
Neřeším...
ned pro 10, 2017 7:34 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Jankovi zřejmě nic a nikdo nepomůže. To je prostě Janek!

Jožine, jasně že na silnicích první třídy a pro mezinárodní provoz, mají být běžně mosty nejméně pro 44 - 46 tun.
A to je právě to, co se mi nelíbí a dělám co můžu, aby se to změnilo.
Ano, na této silnici je nově položený povrch. Byli tu celkem 3 mosty, jeden spadl. právě kvůli tomu byl tento úsek cca. 6 měsíců uzavřený. Proto je velkým překvapením, že tady nechali takové rozpadající se mosty, z roku 1937 - 38 , na které dal statik zatížení jen 16 tun, dle pasportu. Na ceduli je sice 19 tun.
Dle fotek, je jasné, že dlouho nevydrží.
Tak takoví jankové, jen jezděte a přetěžujte je, alespoň za vaše peníze bude nový most. :D
Já vám jankové, budu vděčný a třeba vám přinesu do krimu nějakou tu buchtu, na přilepšenou.
Slávek :D
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pon pro 11, 2017 7:51 am

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Klidně si nadávej, já aspoň vím, že sedám do auta, které má platnou STK. Chlap co jezdí s propadlou STK mě neurazí.
pon pro 11, 2017 5:07 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Janku, janku, Ty jsi divnej člověk. Já jsem tenkrát psal, že jsem právě já urgoval propadlou STK kamionu a návěsu. Střídali jsme se v zahraničí a majitel tenkrát zrovna neustále marně sháněl nové řidiče. Tedy s na soupravě tenkrát vystřídalo řidičů více, nikdo si nevšiml, že propadá STK. Tedy já jsem podle Tebe ten hloupí, že jsem požadoval stažení do ČR na STK ??? Tobě fakt není pomoci. :D
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pon pro 11, 2017 7:13 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Tak ještě pro řidiče, jak to přesně je !! ,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Značky č. B 13 se užívá ke stanovení zákazu vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez, a to zejména na mostní objekty a úseky pozemní komunikace, jejichž dovolená zatížitelnost neumožňuje vjezd vozidlům o okamžité hmotnosti (u jízdní soupravy hmotnosti jednotlivých vozidel soupravy) nepřesahující 48 tun. Značkou č. B 13 musí být označen každý most, jehož normální zatížitelnost je nižší než 26 tun nebo výhradní zatížitelnost nižší než 48 t. Při užití značky č. B 13 z důvodu nižší výhradní zatížitelnosti, se značka doplňuje dodatkovou tabulkou č. E 13 „Text“ s nápisem „Jediné vozidlo … t“. Do takto označeného úseku smí vjet vozidlo jehož okamžitá hmotnost (jde-li o soupravu, pak okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy) sice přesahuje údaj na značce, nikoli však údaj na dodatkové tabulce. Na značce č. B 13 se uvádí hodnota normální zatížitelnosti, na dodatkové tabulce hodnota výhradní zatížitelnosti. Hodnota se uvádí v celých tunách, případně s upřesněním na desetiny tuny. Značka se umísťuje cca 10 m před místem, ke kterému se zákaz vztahuje.

V zákoně (prováděcí vyhláška č. 294/2015 Sb. ) není nutno hledat nějaké skryté významy a snažit se o násilný výklad vyhovující dispečerům, resp. přání provozovatelů vozidel, kalkulovat s rezervami mostu apod.

Textace zákona je naprosto jasná, záměrně jasně srozumitelná a to také z toho důvodu, aby mohl být ev. i jednotný výklad při řešení soudních jednání, takže vozidlo, které má skutečnou okamžitou hmotnost 42 - 48 tun, jak uvádíte, na tento konkrétní most vjet nesmí.

Jak ŘSD nahlíží na řidiče? Jako na jediné, kteří zodpovídají za dodržení pravidel, vyplývajících z dopravních značek na trase jízdy, to je povinnost účastníků silničního provozu. Nikoliv dispečera. Proto lze řidičům doporučit jedině, aby dodržovali to, co zákon a vyhláška č. 294/2015 Sb. vyžaduje, protože za řízení vozidla nezodpovídá dispečer, ale řidič, v případě poškození mostu nebo DN na mostě škodu hradí řidič. Je to přesně stejná situace, jako při nedodržení pokynu zákazové značky B 16 - Zákaz vjezdu vozidel, jejichž výška přesahuje vyznačenou mez, ze strany řidiče.

Pokud tedy vozidlo nepřesahuje okamžitou hmotnost 19 tun (hodnota uvedená v dotazu), nemusí se řidič již o nic starat a může na most vjet libovolný počet takových vozidel. Pokud přesahuje 19 tun, ale nedosahuje 36 tun, musí zajistit, aby na most najelo pouze jedno vozidlo (nebo souprava) s okamžitou hmotností do 36 tun. To dělají někteří svědomití přepravci např. pomocí doprovodných vozidel nadměrného nákladu, která vjezd dalších vozidel nad 19 tun zamezí (v případě že mají trasu předem prohlédnutou a o snížené hmotnosti na mostě vědí).

Citace vyhlášky:
B 13
Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez
Značka zakazuje vjezd vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje údaj uvedený na značce. Jde-li o jízdní soupravu, vztahuje se tento údaj na každé vozidlo soupravy zvlášť.
V případě, ze je značka doplněna dodatkovou tabulkou s nápisem „Jediné vozidlo ... t“, smí do takto označeného úseku vjet vozidlo, jehož okamžitá hmotnost, a jde-li o jízdní soupravu, okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy, sice přesahuje údaj na značce, nikoli však údaj na dodatkové tabulce.

O předimenzování mostů je zbytečná diskuze, taková informace (o hodnotě předimenzování) neexistuje u žádného mostu, rozhodně ne v takové formě, aby bylo možno s tím nějak dál pracovat, zejména ze strany dispečera dopravy. Přejezd nadměrných nákladů se musí řešit individuálně, v takovém případě většinou dopravce (přepravce) hradí aktuální přepočet zatížitelnosti mostu podle momentálního technického stavu a statik navrhuje opatření, např. max. rychlost jízdy na mostě, polohu jízdní stopy, provizorní podepření mostu atd., a přejezd na základě písemné žádosti schvaluje Ministerstvo dopravy.

Odvolávat se na to, že některý most ještě nespadl, nebo s tím nějak kalkulovat, je hrubý omyl, správce mostu může řidiče, resp. provozovatele vozidla zažalovat o náhradu škody, pokud ten přejezd vozidla s překročenou hmotností zdokumentuje. I v případě „pouhého“ poškození, se může jednat o poškození vozovky, mostního závěru, ložisek atd., nemusí se jednat jenom o extrémní případ, kdy „most spadne“. Velikost škody na mostě může být řádově vyšší než pokuta od PČR, obě musí hradit řidič.
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
stř pro 13, 2017 10:03 am

jirkaman
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 14, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Vždy jsem si myslel, že škodu, kterou napáchám motorovým vozidlem, pokud nejsem pod vlivem, hradí do sjednané výše pojišťovna. Dále bych čekal, že by to případně mohlo jít za provozovatelem vozidla a až nakonec bych čekal, že zaměstnavatel vymůže několik měsíčních platů na zaměstnanci. Opravte mě, prosím, pokud se mýlím.
stř pro 13, 2017 10:48 am

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Jirkaman, to jsme dva, kdo si to také myslel o zaplacení škod, pojištěným vozidlem.
Ale pojišťovny dávno neplatí kde co, jak tomu bývalo. Přesněji, zaplatí škodu tomu, komu byla způsobena a následně ji vymáhá na viníkovi, tedy v tomto případě po řidiči .
A proto to tady celé prezentuji, bohužel k nevoli některých profíků, kteří přeci pojedou kamkoliv, protože to zákazník, dopravce a dispečer potřebuje.
Bude zřejmě rozdíl, pokud způsobíš škodu z běžné nedbalosti ( například dostaneš smyk, nedobrzdíš atd. ) . Ale tady zřejmě půjde o vědomé a často vědomě opakované ignorování omezené hmotnosti na mostě. V dnešní době každému snadno dokáží, kolikrát a kdy na takový most vjel, klidně i za 3 roky na zpět.
Bude to asi obdobné, jako když budeš jezdit na sněhu a ledu na letních pneumatikách ( nemyslím náklaďák, tam zimáky nejsou), tak pokud dáš pusu, protože nedobrzdíš, tak také pojišťovna hradí jen část nebo také nic !!
Nebo, pokud přejedeš na červenou a někoho naboříš, tak to pojišťovna platí, pokud jde o přehlédnutí červené. Ale pokud by se prokázalo, že jezdíš na červenou vědomě ( schválně) a ještě k tomu opakovaně, tak tu škodu budou chtít po řidiči.
A to se ani raději nebudeme bavit o tom, pokud by řidič kamionu na někoho spadl i s kamionem. Tak ho bez milosti zavřou a nikdy nezaplatí škodu, i kdyby mu prodali jeho všechen majetek !!

Prostě není to legrace, přetěžovat mosty. Je paradoxem, že to ŘSD zřejmě moc nevadí, tedy to přetěžování mostů, dokonce mám dojem, že čekají jestli nenastane škoda, kterou následně uplatní na řidiči či firmě. :wall:

Znovu uvádím pro všechny řidiče: Probíral jsem to podrobně na PČR a řidiče neomlouvá ani fakt, že ten most není značen předem někde na vhodné křižovatce !!!
Stačí, že je značka těsně u mostu !!!!!!!!!!!! :cry:
A nyní zase do mě !! profíci, co tvrdíte, že by se nikam nedojelo, nebo že objízdná trasa je i několika násobek původní trasy, nebo že všichni pospíchají atd. zeptejte se někoho, kdo byl již u soudu. Jestli to tam někoho zajímá ? :D :( :mrgreen:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
stř pro 13, 2017 3:23 pm

kocicirada
Příspěvky: 163
Registrován: stř říj 02, 2013 3:06 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Nejsem řidič ani nikdy nebudu tak mi to ani nemusí trápit ... ale je to docela zajímavé téma

zajímal by mi například tento most který je v Plzni - jedná se o poměrně dlouhý most, který má ještě dva pruhy a běžně po celé délce stojí kolony až k semaforu který je za mostem https://www.google.cz/maps/@49.7520974, ... 6656?hl=cs

velice by mi zajímalo jak by tohle dokázal řidič zařídit, aby byl na mostě jediné vozidlo ... možná by bylo zajímavé poprosit policii ČR o názornou ukázku ... myslím že by stačila vzorová hodina
stř pro 13, 2017 4:01 pm

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Ad: kocicirada. Je zajímavé, že nejsi řidič a nebudeš a brouzdáš tímhle vláknem. Nicméně udeřils hřebík na hlavičku. Tady je jasně vidět, že řidič nic neovlivní, nedá se v takové situaci nic udělat. Je to věc státu,konkrétně organizace pod něj spadající, že má bordel ve značení, to je všeobecně známo. Nejen u mostů. Každopádně se té situace chytil nějaký DEBIL a pomlouvá , rozeštvává a ponižuje řidiče svými příspěvky. Někdo mu stoupl ze zaměstnavatelů na kuří oko a očividně se zde snaží škodit. Jenomže tady je komunita lidí převážně řidičů, tak ho berou z rezervou.
Prostě v ČR se nedá z bodu A do bodu B dostat, aby člověk netoleroval údaj na značce.
stř pro 13, 2017 4:19 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Kocicirada, ano je to zajímavé.
Jak dáváš další příklad z Plzně, situace je opravdu vážná.
Bohužel to odpovědní lidé mnoho let neřešili. To tak bývá, dokud se nic nestane, nebo dokud nějaký DEBIL, tedy já, jak píše Janek1, do toho nešťourá .
Nejhorší je, že tuto špatnou a nebezpečnou situaci, běžní uživatelé, tedy mnozí řidiči profíci, neřeší a ignorují tuto situaci. Občas PČR udělá zátah, jako například tady v Táboře, kde za den vyberou hezké peníze od řidičů nákladních vozidel. Je tu most přes Lužnici , malou tonáží pro běžný provoz a dodatková tabulka jediné vozidlo s tonáží 44 tun. Řidiči si ovšem nezajistí, zastavení ostatního provozu.
Občas některý řidič skončí před soudem, pokud někde nastane nějaká škoda na konstrukci mostu. Nemusí zrovna spadnout, ale stačí poškození , třeba uložení ložisek mostu atd.
Tedy na Tvůj dotaz, ano na uvedený most v Plzni, opravdu může pouze jediné vozidlo, pokud jeho celková váha přesahuje uvedených 27 tun. Za zajištění nevjíždění ostatních vozidel zodpovídá opravdu jen řidič ( bylo to znovu konzultováno na PČR v Benešově ) !! Pokud toto zajištění není řidič schopen zajistit, nesmí na takový vyznačený úsek prostě vůbec vjet !!!
To že to není většinou v jeho možnostech, tedy zajistit zastavení provozu, nikoho nezajímá, viz. zákon.
Od policie a i od ŘSD, mi napsali, že si má řidič zajistit od toho, kdo ho posílá na takovou trasu, doprovod, nejlépe dostatečný počet vozidel s majáky.

Takových janků je bohužel víc a potom to na silnicích podle toho vypadá. Bohužel dnes pustí za volant každého. Takový janek 1 by potřeboval zřejmě nové psychologické vyšetření. :D
Ten je schopen vjet s kamionem i na cyklostezku s mostíkem, protože ho tam někdo pošle.
Dnes díky takovým ,,profíkům" , musí člověk bát jít na procházku pod mostem, protože může jet zrovna po mostě takový Janek 1 !! :evil: :wall:

Hlavně se zase jankové pusťte do mě. Já jenom tady píši, co říká zákon, co jsem si ověřil na PČR a ŘSD. Tedy tady neplácám nějaké své myšlenky ! :D
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
stř pro 13, 2017 5:11 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

kocicirada, ještě doplním:
To že je to pro běžného řidiče nereálné splnit, je nám všem jasné. Ale tedy tam prostě nesmí a musí to objet. :twisted:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
stř pro 13, 2017 5:12 pm

kocicirada
Příspěvky: 163
Registrován: stř říj 02, 2013 3:06 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

upřímně se mi do těchto debat nechce moc zapojovat, chodím sem spíše abych si prohlédl spousty krásných fotek a sám občas nějakou přihodil, ostatní informace zde získané mi pomáhají když občas potřebuji zajistit nějakou dopravu pro ty moje drobečky, ale ...

JANEK1: myslel jsem, že můžu brouzdat kudy chci. Jsem zde především kvůli tomu, že mam ty velký auta rád ... spíš tedy ty starší a český. Většinu témat zde úplně přeskakuji protože to jsou pro mě doslova "kecy", tohle téma ale tak úplně neni ..
pana "jeď bezpečně" za DEBILa nepovažuji, bohužel tvoje reakce spíše naznačují něco o tobě, ale osobně tě neznám, proto to neber jako urážku, pouze jako můj názor založený na tom jak se vyjadřuješ a prezentuješ ..

myslím, že na značení mostů neni nic špatného, ty značky tam z nějakého důvodu jsou a je potřeba to dodržovat - jednoduché

jsou "velká" a "malá" auta ... myslím, že to značení jasně ukazuje, že prostě ty "velký" tam nemají co dělat, to že si dneska každej myslí, že bude zásobovat kde jaký krám v horní dolní 40tunovou bestií je těžký, prostě ne

já zajímavé že se stejným způsobem neporušují zákazové značky na výšku a šířku ... proč ????
stř pro 13, 2017 7:59 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů