Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: -Ondra-, martin_100, Olda, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Uživatelský avatar
vodic216
Příspěvky: 456
Registrován: sob lis 10, 2012 6:46 pm
Bydliště: Martin

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Asi platí rovnica: Čím menej zaplatíš na daniach a odvodoch, tým vyšší zisk. Z ktorého môžeš platiť vodičov.
sob srp 31, 2019 1:01 pm

wckr
Příspěvky: 834
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Asi tak nějak. Včera v trellenborgu Češi s dodávkami, firmu nechci jmenovat. Říká mi ze mají 1,5kc na km se vším všudy, ze když nejede tak nemá nic za ten den. Něco jako diety apod vůbec nevěděl o čem mluvím.... takže asi tak, dokud bude hodně takových kokotu co si ani neumí spočítat mzdu, tak bude dost kokotu co budou dávat 15tis a zbytek bokem.
sob srp 31, 2019 2:39 pm

Prouza88
Příspěvky: 5452
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Tady to šolichání s dietama, základem a DPH nějakou kačku určitě hodí, u nás je takovej folklór mezi šoférama, bo sme vlastně personální agentura pro raky, že rak posílá na šoféra třeba 100€ denně, nám daj 50€ plus základ, daně kraviny a něco málo jim zbyde.. Tehdá starej povídal že měsíčně vyplácí účtárna přes 25milionů na vejplaty = 500 zaměstnanců krát pár euro.. Zase ale za nás někdy žehlili pokuty a průsery. Osobně sem byl dvakrát u toho, jak sem měl dostat odměnu 100€ na ruku, tak 5 let z5. Se po sobě dívali v kanclu kdo mi to dá, pak každej koukal že má velký, nakonec to vytáh technik a jednou sám nejvyšší a bez dokladu samo. Myslím, že to maj tak nějak pro sebe, bo si jezděj firemníma a platěj kde co a nikdo to nekontroluje. Měli to normálně ve svý šrajtofli a když to nebudou přehánět, tak mě to netankuje :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř pro 18, 2019 12:06 pm

Kaya213
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 30, 2019 11:16 am

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

"Peníze určitě nejsou sami o sobě nic špatného. Horší je to ale, když se je snaží člověk zneužít na financování něčeho nelegálního. Dost se tím zabývá tento projekt. Jde vlastně o to, že vstoupila v platnost novela zákona o praní špinavých peněz a financování terorismu. Na to by si měl každý velký podnikatel dát opravdu velký pozor. Je důležité splňovat všechny podmínky a zásady a nespoléhat na nevědomost. Ta opravdu neomlouvá."
čtv srp 19, 2021 9:10 am

DriverBrno
Příspěvky: 2383
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

ano tyto novoty k nám přicházejí z juesej, jenž po desetiletí financuje terorismus, ISIS, Taliban atd.
čtv srp 19, 2021 10:57 am

153
Příspěvky: 851
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Nevím, jestli se povinnosti dle Zákona o praní špinavých peněz týkají vůbec někoho z nás......
Snad jenom jediný případ by se mohl někoho týkat a to při obchodování v hotovosti s cenou vyšší než 10 000 € v jednom kalendářním dni pro každý obchodní případ (třeba prodej nebo koupě auta, domu, pozemku). A to to ještě musí být podnikatel......
Pokud tuto hotovost rozdělíš na více dokladů, na více kalendářních dní, už se Tě to netýká.
Týká se to hlavně bank, pojišťoven, exekutorů, notářů, realitních makléřů atd..
Celý ten zveřejněný článek je jenom reklama na práci nově založené společnosti a na "záchyt" nových, potencionálních zákazníků kteří budou ochotni něco zaplatit za zpracování "studie", jestli se jich to týká nebo ne. Ti, koho se to týká to už dávno vědí. Jinak to platí už 13 let.......

S nějakými penězi "bokem", třeba při výplatě to nemá vůbec nic společného. Leda, že by částka bokem k výplatě pro jednoho zaměstnance přesáhla výše zmiňovaných
10 000 € jednorázově. Samozřejmě ani tyto peníze bokem nejsou legální, ale nemá to nic společného s výše uvedeným zákonem.
Tak se přiznejte, koho se to týká???
čtv srp 19, 2021 12:32 pm

mr65
Příspěvky: 127
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na vyplácení bokem nevím a ani mně to nezajímá, já bych v takové firmě nepracoval. V minulosti jsem dva takové krátké pokusy měl, naštěstí jsem tam rychle skončil a znovu bych to už neopakoval. Nedávno spustila Česká správa sociálního zabezpečení na svém portálu důchodovou kalkulačku, kdokoliv si může zjistit, jaký důchod mu aktuálně vychází. Ovšem musí se přihlásit do svého účtu u ČSSZ přes E-identitu, je několik možností : přes občanku s čipem (ale je potřeba mít na to doma čtečku), nebo přes službu Moje ID, nebo přes bankovní identitu (což je nejjednodušší pro toho, kdo používá internetové bankovnictví). S kamarádem jsme zhruba stejně staří a vyzkoušeli jsme to. On posledních třicet let dostává na účet v podstatě minimální mzdu a zbytek do ruky (jako diety, většinou v českých korunách dle kurzu, občas si řekne o Eura). Celou dobu dostával víc peněz než já, žije si slušně, vždy dobré auto, luxusní dovolené atd., ale nic nešetří na důchod, ani na svém účtu, ani v penzijním fondu. Ta důchodová kalkulačka mu spočítala výplaty za všechny ty roky co chodí do práce a aktuálně mu důchod vychází na 11.275 Kč. Říkám mu : ty vole, okamžitě šetři, za pár let jdeš do důchodu a z čeho budeš žít ?
No, abych to dokončil, mně ta kalkulačka spočítala důchod 20.764 Kč, z toho by jakž takž vyžít šlo, ale už mnoho let si spořím v penzijním fondu a až přestanu pracovat, mělo by tam být okolo tři čtvrtě mega, když nebudu debil a nerozfofruju to hned s nějakou mladicí..., mělo by to stačit na nějaký důstojný život penzisty dokud nepůjdu pod drn.
sob srp 21, 2021 2:26 pm

153
Příspěvky: 851
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Nechci Ti brát iluze ohledně tvého výpočtu důchodu a spoření v nějakém penzijním fondu.
Pokud máš slušnou výplatu, vše přes pásku (diety v to nepočítaje) tak těch cca 21 000 Kč je docela reálných. Nevím za jak dlouho půjdeš do důchodu, ale důchody se doposud poměrně intenzivně každý rok valorizovaly, ale obávám se, že teď už budou delší dobu jen stagnovat. Ale to jsou jen moje doměnky, nemusí to být vůbec pravda.
Spíš bych se věnoval těm penzijním fondům.
Ještě před cca 3 měsíci se tady hlásalo, že inflace je cca 3 %, teď už se říká se soudružskou otevřeností, že inflace letos bude minimálně 4 %. Kéž by to byla pravda! Moje doměnka je, že na konci roku bude ta inflace vyšší.
A teď si pojďme trochu započítat.
Tuším, že v republice je 38 penzijních fondů. V roce 2020 jen devět fondů z těch 38 vykázalo zisk nad tu inflaci 4 %. A z těch devíti fondů jsou pouze čtyři, kde je střední riziko a v pěti případech je to riziko vysoké. V nízkém riziku a někdy i ve středním, jsou fondy, které ani té inflace nedosáhnou. Čím je člověk starší, tím do menšího rizika by měl jít.......
Tady máš ty zisky penzijních fondů od roku 2018 až do roku 2020.
https://www.banky.cz/prehled-a-porovnan ... i-sporeni/
Je třeba si ještě uvědomit, že z toho zisku si strhává fond necelých 11 % na svůj provoz.
Pokud máš do důchodu, předpokládejme třeba 3 roky a předpokládáš, že tam ve finále budeš mít 750 000 Kč, tak Tě ujišťuji, že to tam sice budeš mít, ale ta hodnota bude cca o 12 % nižší, to znamená, že 750 000 Kč se smrskne na reálných cca 660 000 Kč. A tímto tempem se Ti to bude každý rok snižovat o ty cca 4% každoročně, za předpokladu, že se ta inflace na tomto čísle udrží. Ale třeba Ti do toho penzijního fondu přidává něco i zaměstnavatel. Pak sice ta čísla stále platí, ale to finále už není tak drastické.....
Přemýšlím, jestli by pro Tebe nebylo lepší pořídit za ty peníze nějaké nemovitosti i když za tu částku dnes není ani pozemek na stavbu malého rodinného domku.... Hned těsně za těmi nemovitostmi, by bylo nejlepší ty peníze rozfofrovat s tou mladicí. Získal by jsi tím zážitky, které by inflace nemohla ovlivnit v době, kdy by sis to ještě užil. V pozdějším důchodovém věku už by to mohl být problém. To už bys ty peníze jen rozfofroval a té mladice by sis moc neužil....
Doby, kdy Ti banka úročila třeba nějaký spořící účet dejme tomu 3% a inflace byla necelé 2% je už, bohužel, pryč.
Je to už sice horší, než to bývalo, ale stále ještě nějaké možnosti jsou, kam se nechají volné peníze investovat a kde z toho není třeba po pěti letech prodělek.
sob srp 21, 2021 6:36 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 10626
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

153... na důchod nevěřím, páč ty svině to rozmrdaj... stejně se ho asi nedožiju... zařizuju se "po svým" ..spíš pro rodinu, než pro mě ... :wink:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy..... :wink: :wink: :wink:
sob srp 21, 2021 8:18 pm

mr65
Příspěvky: 127
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

153 :
Bohužel máš pravdu a mně to štve. Tedy ne ty, ale ta situace. Já mám ještě to původní penzijko, kde nelze prodělat a podle toho vypadají i ty úroky. Částečně mně uklidňuje, že inflaci pokryje státní příspěvek, který mám maximální a trošku daňový odečet, posílám do fondu pět tisíc měsíčně, zaměstnavatel ani ťuk.
Ještě horší to je na běžném účtu v bance, udržuju tam zůstatek takový, abych přežil rok, kdybych zůstal úplně bez příjmů a tam inflace žere pěkně.. Jenže, nějaké bezpečné investování tak zůročené, aby pokrylo alespoň inflaci, ti žádný peněžní ústav v současnosti nenabídne. Učit se investovat do akcií, fondů atd. se mi v mém věku opravdu nechce, navíc bych trnul hrůzou, že přijdu o všechno. A dát peníze nějakým pochybným společnostem, které nabízí úrok xxx %, o tom se ani nemá smysl bavit. No a ta mladice ? Víc vzrušující je plná lednice...
Prostě blbá situace. Anebo doba..
Nicméně, řeč byla o mzdě vyplácené bokem. Myslím, že to není v žádném oboru tak rozšířené, jako u řidičů z povolání. A nemusí to být jen peníze načerno, většina na MKD má na pásce 20-25 hrubého a okolo 50 € denně. Nevím, asi to jinak nejde, zřejmě by ty firmy, které by daly řidičům oficiálně třeba 50 tisíc čistého a tak, aby se celý výdělek počítal do nemocenské a důchodu, nemohly konkurovat ostatním. A málokdo myslí pár let dopředu, natož třeba 15-20 let, takže nic na stáří nedává na penzijko, do banky, nebo do štrozoku.
Což o to, když někdo marodí dva tři týdny a dostane za to pár korun, to se dá přežít, ale když pak dostane důchodový výměr a zjistí, že mu to nestačí ani na nájem, tak co bude dělat ? Zatím hlady nikdo neumírá, ale čím dál častěji ekonomové upozorňují, že současný důchodový systém je neudržitelný a kdo si už teď pořádně nespoří, bude mít problém.
A kdo si spoří, tomu to sežere inflace... A jsme zase na začátku...
sob srp 21, 2021 11:49 pm

153
Příspěvky: 851
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Kde berou zaměstnavatelé černé peníze na doplatky ke mzdám?

Příspěvek

Je to tak, jak píšeš. Možná ještě horší než v dopravě to je v hospodách - číšníci, kuchaři. Někteří pracují i na zkrácený pracovní poměr a přitom jsou v práci od rána do noci. Výplatu mají asi v poměru 10 - 20 : 90 - 80 (legál versus ilegál).

Také jsem se bál investic, ale jak začaly padat úroky a růst inflace tak jsem něco naštudoval, začal to opatrně zkoušet a ono to docela vychází. Ale šel jsem jen do investic max. na 3 roky a zatím tam vychází úrok cca necelých 6 %, ale to může být za týden samozřejmě jinak. Risk to určitě je.....
Hlavně to nechce jít přes všelijaké poradce, kteří mají profit z toho, kolik lidí do fondu natáhnou. Tomu jsem se naštěstí vyhnul.

Martin
Také jsem nevěřil na důchod a dožil jsem se ho. Nevím, proč by jsi se ho neměl dožít Ty. ještě chvíli a jsi v něm také....
Největší ránu dostaly důchody někde v roce, tuším 2012. A předtím v roce 1996. Ale dám Ti za pravdu, že asi líp už hodně dlouho nebude.....
ned srp 22, 2021 9:55 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti