Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Zakaz rizeni v zahranici

Příspěvek

Zdravim.
Vyfasoval jsem v Nemecku 6ti mesicni zakaz rizeni a pravnicka mi rekla, ze se to tyka cely EU, timpadem i CR. A ze mi prijde vyzva k odevzdani ridicaku, na coz je lhuta asi 10 dnu. Ale dal jsem si tu praci a projel si zakon o silnicnim provozu (361/2000 Sb.) a tam se v kostce jasne pise, ze trest zákazu řízení v zahraničí nikdy neznamená zákaz řízení na území ČR bez ohledu na to, jaký delikt řidič v zahraničí spáchá a nemůže to samo o sobě vést k uložení zákazu řízení na území ČR.​ A pokud vam cizi policajt papiry na miste odebral, tak je posle do CR na prislusnej urad (asi magistrat) a vy si je muzete vyzvednout a normalne jezdit. Samozrejme s vyjimkou statu kde vam to zakazaly.
Na druhou stranu v § 82 (Podmínky udělení a držení řidičského oprávnění) stoji toto: "Řidičské oprávnění nelze udělit osobě, jejíž řidičské oprávnění bylo v jiném členském státě pozastaveno nebo odejmuto, nebo jí byl uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, pokud neuplynula lhůta pro opětovné udělení řidičského oprávnění." Coz ale chapu jako omezeni "prukazovy turistiky" - cily, ze si u nas cizinec kterymu doma sebraly papiry, nemuze udelat novej ridicak a dal si jezdit.
Uz je to vic jak mesic (25.9.), co mi nemeckej soud vydal zakaz rizeni a z čech mi zatim nic neprislo, zadna vyzva k odevzdani papiru, nic. Udelal jsem si na poste i vypis z evidencni karty ridice a je cista jako slovo bozi. A v ty by to melo bejt zaneseny. I kdyz pravnicka mi tvrdi, ze to trva delsi dobu nez to probubla do ceskyho systemu.
Jsem z toho jelen a proto zadam o radu toho kdo si necim podobnym prosel, jak se vlastne veci maji.
úte říj 29, 2013 12:02 am

HAD
Příspěvky: 1102
Registrován: sob čer 24, 2006 9:21 pm

Příspěvek

bych si asi zažádal o novej řidičák, s tím že tamten jsem ztratil než si toho všimnou...
úte říj 29, 2013 12:05 am

trucker rob
Příspěvky: 306
Registrován: čtv čer 23, 2011 9:53 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Mám kolegu,který dostal zákaz řízení v Německu na rok a papíry mu nikdo nevzal.Normálně jezdí vnitro a sem tam PL a nemá žádný problém.Pokud se nic nezměnilo,tak je pro Tebe Německo na půl roku tabu.Ve Švýcarsku to funguje jinak.Tam Ti určí,když dostaneš zákaz v kterém období platí.
řidičem se nestaneš,tím se musíš narodit
Scania R 420 Topline r.v.2011 minulost
Volvo FH 420 r.v.2015
úte říj 29, 2013 8:19 am

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

robe a jak je to dlouho co ten zakaz dostal? Me se totiz nechce verit, ze by v tom pravnicka nemela jasno. Treba je to nejaka novota. V dopise s rozsudkem pisou neco o zakazu rizeni "Inland" jakoze "doma" ve svy zemi. Ja ted vubec nevim, jestli si mam hledat praci na vnitru. Abych nekam nenastoupil a tejden na to nesel odevzdat ridicak.
Jestli ten tvuj kolega nedostal vylozene pouze zakaz rizeni. Me pisou primo o odebrani ridicskyho prukazu.
úte říj 29, 2013 12:35 pm

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

tak jsem se na to byl dneska preptat na magistratu na odboru dopravy a neumeli mi dat jednoznacnou odpoved. Ale spis se priklanely k tomu, ze zakaz rizeni se vztahuje pouze na stat kde byl vydanej a nikde jinde. Aspon kdyz u nas cizinci vydaji zakaz, tak to neplati u nej doma a melo by to tak fungovat i naopak. Kdyz dostanete zakaz rizeni v cizim state, tak v CR stale jezdit muzete. Ale rikaly, ze muze bejt nejaka vyjimka, ze muzou mit nemci treba domluvu s urcitou zemi, ze pokud je zakazana jizda u nich, automaticky plati i v tom state se kterym maji smlouvu. Ale to je prej malo pravdepodobny. No skusim jeste dopravni inspektorat registr ridicu. Tam by to meli vedet urcite.
úte říj 29, 2013 7:22 pm

RADO71

Kdysi jsem o tom četl tenhle článek...

Příspěvek

Jeden kolega z práce řešil podobný problém,když jel do Chorvatska a tentočlánek jsem tenkrát našel...

http://www.autoweb.cz/zakaz-rizeni-a-ri ... zahranici/
úte říj 29, 2013 7:43 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne úte kvě 14, 2019 11:23 am, celkem upraveno 1 x.
stř říj 30, 2013 12:13 am

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

RADO71 ano na tento clanek jsem tez narazil, ale uz je starsiho data a nyni muze byt vsechno jinak. Kazdou chvily evropsky parlament vyda nejakou novelu, nebo novej zakon. Zitra mam opet sezeni s pravnickou, tak se ji na to poradne preptam.
stř říj 30, 2013 1:16 am

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

Tak v tom mam konecne jednou provzdy jasno. Pravnik co se zabyva nemeckym pravem mi jasne rekl, ze vydani zakazu rizeni v D se automaticky vztahuje i na ostatni clensky staty unie. Takze robe, pokud tvuj kolega jezdi CR/PL a ma zakaz rizeni v Nemecku, tak mari uredni rozhodnuti. A je pouze na stesti, nebo otazkou casu, zdali a kdy ho bude kontrolovat policajt. O odevzdani RP ho zatim nepozadal nikdo pouze proto, ze NASTESTI nase urady maji tolik prestupku k vyrizovani, ze ta vyzva k odevzdani RP mu prijde treba az mesic pred koncem zakazu. Nebo mu klidne neprijde do konce zakazu! To nic ale nemeni na veci, ze ten zakaz PLATI. Resi to na dopravnim inspektoratu na registru ridicu. Nikoliv odbor dopravy jak jsem si myslel.
A jedina sance jak muzete docilit zruseni zakazu (zadny zazadani o prominuti zbytku trestu neexistuje) je ta, ze vam zamastnavatel pisemne potvrdi, ze zakazem rizeni jste se pro neho stali nadbytecnymi a ze vas z toho duvodu musi propustit (samozrejme bez naroku na odstupny). K tomu je treba dolozit pracovni smlouvu, kde musi byt jasne uvedeno vase zarazeni jako Kraftfahrer, neboli ridic z povolani. A idealni je pokud zamestnavatel prilozi posudek, kde vas vymaluje jakozto nepostradatelnyho a absolutne spolehlivyho zamestnance. Vse samozrejme v nemcine, vcetne Arbeitsvertrag - pracovni smlouvy. A odesle se to na prislusnej urad/soud kde o vasem zakazu rozhodli a oni ten vyrok (snad) zrusi. Ale jelikoz mluvime o policejnim state a hnusnym byrokratickym Nemecku, tak je treba za to zaplatit. Vy se totiz z toho zakazu vykoupite. Bud mas zakaz, nebo plať. Kolik netusim a nevi to ani pravnik. Kazdopadne do toho jdu. Uz jsem o tom mluvil s sefem a byl by ochotnej to udelat. Nastesti je to nemec, takze preklady tech dokumentu odpadaji. Ted se desim toho o jak velkou zalohu si rekne pravnik, kterej timpadem pripad prebere.
stř říj 30, 2013 1:08 pm

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

sof: v pripade vybodovani je to asi jinak. Kazdej stat ma svuj bodovej system, kterej nemusi a mnohdy ani neodpovida bodovymu systemu v jiny zemi. Proto je timpadem logicky, ze ty prijdes pouze o body v danym state a zaznam do karty ridice dostanes pouze tam kde ses vybodoval. Ale v pripade "zakazu rizeni" mluvime o narizeni ktery plati pro celou EU, jelikoz jsme defakto jeden stat (haha). Taky ten proces znovuziskani opravneni k rizeni je jinej. Napr. V Nemecku kdyz se vybodujes, musis podstoupit skoleni kterym kdyz uspesne projdes, ziskas tusim ze 2 body. A to na nasledujicich 5 let, po kterych se ti prictou dalsi 2 body (bacha!). Tohle skoleni stoji asi 300EUR. Je to samozrejme likvidacni a oni tim chteji u sebe doma vymitit neposlusny ridice. Proto jezdej nemci jako posrany. Maji vitr a dobre vi co za masakr je ceka. Zatimco zakaz rizeni ti pomine dnem uplynuti jeho lhuty a ty hned nasledujiciho dne muzes do onoho statu vjet. Bez jakyhokoliv zadani o cokoliv.
Naposledy upravil(a) KUFI dne stř říj 30, 2013 1:40 pm, celkem upraveno 1 x.
stř říj 30, 2013 1:25 pm

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

A jeste jedna vec. Policista v cizine, at uz nemec, nebo treba holandan, vam nemuze odebrat RP. Oni vam muzou pouze ridicak zadrzet a nasledne zakazat skupiny (B,C,D..) zanesenim do nejaky systemu. Po tomhle kroku vam ridicak zaslou na prislusnej urad u vas doma a vy si ho tam muzete vyzvednout. At uz docasne, nebo trvale odebrat RP muze pouze urad, kterej vam ho vydal.
stř říj 30, 2013 1:31 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

kufi

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne úte kvě 14, 2019 11:22 am, celkem upraveno 1 x.
stř říj 30, 2013 7:09 pm

trucker rob
Příspěvky: 306
Registrován: čtv čer 23, 2011 9:53 am
Bydliště: Ostrava

KUFI

Příspěvek

Nevím,ale je to už staršího data.Myslím,že něco kolem 3 let.Měl malou dopravní nehodu,když couval na dálnici (přejel vjezd na parkoviště).V Německu horší jak vražda.Musel přijet druhý šofér,protože už mu papíry odmítli vrátit a poslali je do Čech.Od té doby Německo nejezdí,ale vyzvedl si papíry a přešel na vnitro a občas nějaké PL a Slovensko.Ale pokračoval v práci.Myslím,že měl marodku jenom po dobu než ty papíry dorazily k nám.Třeba je to dnes jinak.Vše se zdokonaluje :shock:
řidičem se nestaneš,tím se musíš narodit
Scania R 420 Topline r.v.2011 minulost
Volvo FH 420 r.v.2015
stř říj 30, 2013 9:42 pm

KUFI
Příspěvky: 237
Registrován: pon srp 02, 2010 1:26 pm
Bydliště: Kanál

Příspěvek

Tak uz podruhy jsem se odvolal. To prvni odvolani mi zamitnuli jako neopravneny. Odvolani jsme totiz staveli na tom, ze neumim nemecky a mel jsem mit na miste prekladatele. Zamitnuli mi ho na zaklade toho, ze tam mel bejt svedek, kterej prohlasil, ze sem umel dobre nemecky. Tudiz jsem rozumel co mi poldove rikaji a vedel jsem co podepisuju. Tak jsme proti tomu podali odpor. Nejlepsi je, ze vam korespondence od soudu chodi zhruba mesic po tom, co ten rozsudek vstoupi v platnost. A lhuta na odvolani byva 1-2 tydny. Timpadem nemate moznost se vejit do lhuty pro odvolani. Navic vam prijde do schranky a nikoliv doporucene na postu. Ty hajzlove esesacky si tim tak ulehcujou praci. A NIKDE proti tomu nemate dovolani. I to jsme jim psali a oni to oduvodnily tim, ze jsem si zvolil zastupce pro dorucovani korespondence (vetsinou nejaka kravata co sedi na soude o jedny dvere dal) a tudiz mam ocekavat, ze proti me bude vedeno nejaky jednani. Chapu to tak, ze si mam obstrarat vesteckou kouli, abych vedel jakej rozsudek vynesli jeste nez ke me dorazi dopis kde bude napsanej.
Jedina sance jak se tomu vyhnout je ta, ze si najmete pravnika a korespondence chodi i jemu. A ten ji obdrzi do tydne od vyneseni rozsudku. Samozrejme za kazdej pravnickej ukon mu platite. V mym pripade je to 1500,-
Mezitim uz dosla trpelivost mymu zamestnavateli a dostal jsem padaka. Bez naroku na posledni vejplatu, nemluve o odstupnym. A akorat kdyz rozdavali vanocni premie o kterou jsem taky prisel. Ale kdepa, ja to nevzdam. Za nic na svete. I kdyz to ve finale prohraju, coz je temer jisty, tak aspon uvidi, ze se z nich cech neposere a nesklopi usi.
sob pro 21, 2013 2:26 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů