Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Uživatelský avatar
TACHO.1
Příspěvky: 1734
Registrován: stř črc 29, 2009 11:50 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Odložení týdenního odpočinku po 1. 1. 2014

Nařízení 1073/2009 článkem 29 částečně upravuje znění nařízení 561/2006. Tím se přidává do článku 8 nařízení 561/2006 odstavec 6a.

Ten umožňuje od 4. června 2010 řidičům, kteří vykonávají jednorázovou mezinárodní příležitostnou osobní přepravu odložit týdenní odpočinek až o 12 po sobě jdoucích 24 hodinových časových cyklech následujících po předcházející běžné týdenní době odpočinku.

V tomto odstavci jsou stanoveny podmínky, za kterých lze tuto odchylku uplatňovat. V první řadě musí být předchozí běžná týdenní doba odpočinku (nejméně 45 hodin), dále musí přeprava probíhat nejméně 24 hodin na území jiného státu, na který se toto nařízení vztahuje, a řidič po uplatnění odchylky musí nastoupit dvě běžné týdenní doby odpočinku (nejméně 90 hodin) nebo jednu běžnou a jednu zkrácenou týdenní dobu odpočinku (nejméně 69 hodin).

Dále je novinkou, že od 1. 1. 2014 platí další podmínka, která pravidla pro možnost odložení týdenního odpočinku zpřísňuje takto:

Vozidlo musí být vybaveno digitálním tachografem.

Pokud řízení probíhá v noční době stanovené nařízením na 22:00 hodinu – 6:00 hodinu, musí být vozidlo řízeno v režimu s více řidiči nebo musí řidič čerpat bezpečnostní přestávky nejdéle po 3 hodinách nepřetržité doby řízení.

Za řízení v noční době se považuje každá doba, která třeba jen jednou minutou zasahuje do stanoveného časového úseku.

Například řidič, který začíná řídit v 5:59 hod a je na řízení sám, bude čerpat první bezpečnostní přestávku nejpozději v 8:59 hod a nikoliv až v 10:29 hod. Řidič, který zahájil činnost řízení v 18:00 hodin, nemůže vykonat bezpečnostní přestávku až v 22:30 hod, ale nejpozději v 22:00 hodin.

Jestliže toto nedodržení proběhne nejpozději šestý dvaceti čtyřhodinový časový cyklus od předchozí týdenní doby odpočinku, není nic ztraceno a řidič musí pouze vykonat další týdenní odpočinek (nejméně 24 hodin). Pokud ale řidič uskuteční sedmý dvaceti čtyřhodinový časový cyklus, pak silniční kontrola zjistí, že řidič při řízení v noční době nedodržel podmínku bezpečnostních přestávek po 3 hodinách, bude se jednat o velmi závažné porušení. Řidiči může být uložena vysoká pokuta a může mu být dokonce zakázána další jízda až do splnění minimální týdenní doby odpočinku.

Z tohoto vyplývá, že řidič, který při zmiňované přepravě osob dodrží doby týdenního odpočinků podle standardního režimu, nemusí dodržet žádnou z výše uvedených podmínek. Tedy ani digitální tachograf ve vozidle, ani přestávky po 3 hodinách popř. řízení v osádce v noční době.
on-line poradenství pro řidiče
https://www.facebook.com/groups/939367739437323/
čtv bře 06, 2014 9:47 pm

milanm

Příspěvek

Dik za citaty zo zakona. Ale povedzte mi prosim niekto- je to pre mna velmi doležite- ako ma jazdiť v noci vodič nie osobnej dopravy teda kamion. Ale nie že myslim si, alebo niekto niekde povedal, ale ako je to naozaj. dik
pát bře 07, 2014 7:27 am

Paru09
Příspěvky: 8
Registrován: sob úno 28, 2009 12:53 pm

Příspěvek

...pro kamiony žádná změna 4,5 hod/45 minut/4,5 hod/45minut + výjimečně hodina řízení...
pát bře 07, 2014 8:46 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Ne vyjimečně, ale nejvýše dvakrát za týden smíš prodloužit dobu řízení až na 10 hodin. Týdnem se rozumí doba od po 00:00 do ne 24:00.
Co se týká pracovní doby řídíš se (předpokládám, že jsi zaměstnán u SK firmy) zákonem 462/2007 Z.z.
pát bře 07, 2014 10:20 am

milanm

Příspěvek

Dik moc, to som potreboval
pát bře 07, 2014 3:50 pm

rendos
Příspěvky: 414
Registrován: úte říj 25, 2011 1:12 pm
Bydliště: Kyjovsko

Příspěvek

Jak je to kolegové u Vás ve firmách s víkendy?
Podle našeho školitele se už neuznává 45h pauza v autě ale počítá se jen jako 24 a naše firma to respektuje a na víkendy jsme buď doma nebo pak nahrazujeme.
Pokud se to tu už řešilo tak se omlouvám.
ned bře 09, 2014 8:04 pm

milanm

Příspěvek

U nas skolitel skolil, ze sa uzna len pauza ked je karta von z tachografu
ned bře 09, 2014 10:19 pm

rendos
Příspěvky: 414
Registrován: úte říj 25, 2011 1:12 pm
Bydliště: Kyjovsko

Příspěvek

milanm:Dobrý školitel.... :D
A jak doložím činnost ? Se obávám že to asi v některých zemích neprojde mít kartu venku z tachografu, doplnit si tam třeba 50 hodin odpočinku a nemít na to papír..... :naughty:
Podle mě by jsi potřeboval lístek z hotelu nebo něco podobného pokud vytáhneš kartu třeba ve Francii a zase ji tam dáš v té samé zemi zpátky.
Minimálně tě dostanou na to že ti započítají cestu od a k autu jako výkon.
Tolik můj názor.
pon bře 10, 2014 9:58 am

+NÁMĚSTEK+

Příspěvek

Znám člověka co vytahuje kartu na 9ti či 11ti hodinové pauzy a prý už léta no problem :wink: .
pon bře 10, 2014 12:57 pm

rendos
Příspěvky: 414
Registrován: úte říj 25, 2011 1:12 pm
Bydliště: Kyjovsko

Příspěvek

+NÁMĚSTEK+:
Na 9 budiž,to bych ještě chápal ale na dva dny...to už si jistý nejsem ale jak se říká tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu .....
Já si píšu dovolenkový papír i na 9ti hodinovou pauzu pokud byla karta venku. Zabere to 3 minuty ,nic to nestojí a mám klid.
Stejně tak zadávám cílovou i výchozí zemi i většinou kladívka při vykládce či tankování a podobné věci které tu někteří považují za zbytečnosti.... :D .
Když mě pak v Anglii staví VOS nebo moji oblíbení rakouští zmetci tak neupadám do mdlobných stavů ,tlak zůstává v normálu a spodní prádlo relativně čisté.
S úsměvem a v klidu zastavím a jsem si jistý že odjedu bez drastického průvanu na kontě. :snooty:
pon bře 10, 2014 8:16 pm

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

probůh proč dělaš na 9 dovoleknovej papír? :shock: A co atm potvrzuješ denní odpočinek? Taková kolonka tam vůbec je? :D
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pon bře 10, 2014 9:24 pm

rendos
Příspěvky: 414
Registrován: úte říj 25, 2011 1:12 pm
Bydliště: Kyjovsko

Příspěvek

Ale je,měl volno-odpočíval..... :D
pon bře 10, 2014 9:53 pm

Paru09
Příspěvky: 8
Registrován: sob úno 28, 2009 12:53 pm

Příspěvek

"ad nejen Kuntík" : No koukám a nestačím se divit, ale dobře pro mne. Budu si taky dál vyplňovat tzv. každou hodinu abych doložil co jsem kdy dělal a nedělal a budu v klidu, páč vás, kteří v tom máte nepořádek je naštěstí dost. Policajti, celníci a referáty dopravy a jim podobní mne pak nechají žít, vyblbnou se na vás, kteří se divíte proč někdo vyplňuje každou "9" nebo na vás kdo vyndáváte kartu apod...
Pokud nestřídám vozy a jezdím pořád stejným, neexistuje jediný důvod proč kartu vyndávat...
čtv bře 13, 2014 9:12 am

aviatik
Příspěvky: 71
Registrován: stř bře 14, 2012 8:03 am
Bydliště: valašské království

Příspěvek

A to jako nestaci kdyz po vlozeni karty doplnim zpetne udaje ze odpocinek ,napapir si taky napisu co chci a podepisujes to tak nevim proc nestaci doplneny zaznam na karte,pokud stojis mimo firmu tak ti papir stejne nemuze nikdo podepsat
čtv bře 13, 2014 9:36 am

aviatik
Příspěvky: 71
Registrován: stř bře 14, 2012 8:03 am
Bydliště: valašské království

Příspěvek

A to jako nestaci kdyz po vlozeni karty doplnim zpetne udaje ze odpocinek ,napapir si taky napisu co chci a podepisujes to tak nevim proc nestaci doplneny zaznam na karte,pokud stojis mimo firmu tak ti papir stejne nemuze nikdo podepsat
čtv bře 13, 2014 9:36 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů