Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Když vytvořím petici pro narovnání ZP ohledně souběhu diet, připojíte pod ni podpis, abychom měli nějakou váhu?

ano, souhlasím že je to zlodějina, podepíšu!
38
90%
ne, ať si mě klidně stát ruku v ruce se zaměstnavatelem okrádá dál!
4
10%
 
Celkem hlasů: 42

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Diety!!! Neměli bysme tlačit zákonodárce ke změně zákona?

Příspěvek

Zdar! Nevím jak placení jste vy, ale my máme základ + diety. Problém je v tom, že jezdíme dost do cz a proto si moc nevyděláme. Zákoník práce v §170 odst.3 říká známou věc, že 1-12h mimo cz je dieta 1/3 ZS (zahraniční sazby), 12-18h je 2/3 ZS, a nad 18h plná výše ZS. Ovšem pak je tu věc se souběhem zahraniční a tuzemské sazby (souběh diet) podle §163 ZP. A v tom je ten problém!!! Nárok na CZ dietu vzniká po 5ti h trvání sl.cesty v cz, takže pokud přijedu ze zahraničí v 18:30 (18,5h mimo cz) a pokračuju v sl.cestě (třeba do druhého dne) tak mi podle zákona přísluší třetina ZS a třetina TS (tuzemské sazby) - takže jsem si v ideálním případě vydělal 15EUR + 64CZK!!! Pokud ale přijedu do cz v 19:01 tak mi nevzniká nárok na cz dietu, tím pádem mám plnou ZS (v ideálním případě 45EUR)!!! Podle mě je tedy souběh diet podle §163 nebo §176 čistá zlodějina! A já se ptám - nepřišel čas, abychom se obrátili na zákonodárce s výzvou ke změně zákona? Dostanu normálně zaplaceno až po 19ti h venku? Co je to kua za pracovní dobu? Kdo z nich tam nahoře dělá tak dlouho? Vždyt za naší práci dostáváme většinou kolem 10tis plat, mzdu si vytváříme dietama a oni nás legálně takhle okrádají!!! Podle mě je to obraz státu - zlodějina nejvyššího kalibru absolutně bez možnosti se tomu nějak bránit - co si o tom myslíte vy?
pát led 17, 2014 2:07 pm

delivio

Příspěvek

Je petice proti přetěžování...už nějaký rok. Řidiči nejsou schopni doložit 10tis podpisů aby se to projednalo v legislativně.
Je SŘ řidičů.Počet členů je malý.Každý si myslí, že to sám vyválčí a pak se všude žádá právní rada.Jezdí se za km i když je známo, že je to podvod...viz můj dnešní link. Právní povědomí na nízké úrovni a finanční gramotnost nízká. Proto ti napíši otevřeně aniž bych se někoho chtěl dotknout, že si ještě hodně lidí musí nabít nos...např M+M logistic a podobně než budou chápat význam altruismu v rámci komunity.

Každý to pozná při neschopnosti práce, nebo zranění a v dlouhodobém časovém horizontu až v důchodu.
Zatím se hrají otevřené hry..."co je mi po tobě" "tvůj problém" "první já a pak potopa"
Na tebou psané téma apeloval uživatel síbr a jak byl na obtíž s jeho glosami. Stejnému problému se věnuje SŘ řidičů CZ dlouhodobě, ale s malou členskou základnou i když je větší jak SK nebo D.
První musí být jednotná komunity lidí a pak můžeš předkládat a prosazovat na vyšší úrovni.Pokud půjde jen Toník,Pepík,Eduard na jednání tak se první zeptají koho a kolik lidí zastupují.Pokud řeknou jen my nebo 300 tak je to málo a letíš hned z vrátnice neboť např svaz včelařů má počet členů 47tis. A to už je jiná síla hlasu.
Ještě bude hodně řidičů bez výplat a stravného než komunita pochopí. Hodně matek s dětmi se bude modlit aby mzda přišla. A ještě dlouho si řidiči budou říkat, že se poslední výplata nedává při odchodu. Ale jinak iniciativa pěkná a věnuj se tomu dále
pát led 17, 2014 2:41 pm

Šedý Vlčák
Příspěvky: 516
Registrován: ned kvě 18, 2008 2:35 pm
Bydliště: Severní Morava

Příspěvek

Je to smutné, ale je to tak. Nejsme schopni se domluvit!!! Když se nedokážou spojit řidiči v jedné firmě, jak chcete, aby se spojili v celé republice?
Jsem členem Sdružení řidičů a hodně se snažím kvůli Petici, jak píše Delivio. Většinou řidiči, které oslovím na mých školení, pochopí a podepíšou. Ale stala se i situace, kdy jsem měla na školení malou firmu - 5 řidičů + majitel. Ten zakázal řidičům Petici podepsat. Snažila jsem se mu vysvětlit, že je sám proti sobě...nepomohlo nic. Je to prostě v nás, lidech a konkrétně v českém národě.
pát led 17, 2014 4:03 pm

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

Tak já vám na to řeknu, že bych klidně na km přistoupil tak jak jsme to měli my (základ + denní fix nebo km). Byl jsem schopen si vydělat víc a bylo mi jedno jestli jsem v pl, sk, ro, nebo n... No a k tomu spojování se za nějakým účelem - vím o tom taky své. Vynikly u nás odbory, ze 130lidí je 30 členů a z toho se aktivně angažuje tak 5ks (a to si nejsem jistej jestli nepřeháním).... Ale ty diety - to mě teda fakt PIJE KREV!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
pát led 17, 2014 4:22 pm

delivio

Příspěvek

Chceš na jednu stranu apelovat peticí na zákonodárce s úpravou stravného a na druhou stranu ti km nevadí.Tím popíráš legitimitu 561 čl.10, ale budiž.Tvůj názor.Nemáme na to jako celá společnost, aby jsme byli liberálnější třeba v tom platovém hodnocení.Min mzdu nemají v S,N,DK a řeší se to kolektivní smlouvou, nebo jednotlivými kontrakty.To by zde bylo zcela nefunkční.Evžen by vyčítal Ignácovi a šéfovi, že má méně jak on a že Ignác zas tak super řidič není atd včetně "všimného pro dispečery a dalších akcí-typu ropa,fito."
Až tu bude stabilní právní prostředí tak možná něco takového bude poté možné.
Prozatím si každý hájí své, ale krátkozrace.Psal jsem výše.Škoda tak dlouhého přechodného období k online tachografům. A proč se neustále přitvrzuje legislativa? je to kvůli mentálně slabším jedincům z řad řidičů, dispa,dopravců,speditérů napříč Evropou. Pak se těžko dýchá i těm co jsou slušní,poctivý a korektní a čekající zda je někdo nepodvede na platu nebo splatnosti faktur.
Stravné dohaduje tripartita...zástupci podnikatelů,vlády a odborových svazů.Řidiči žádný nemají tak máš smolíka a možná to přes od.svaz kovo nebo zdravotní a sociální péče, hasičů půjde, ale ty máš k nim nedůvěru.
Cca160 Kč CZ stravné je málo, ale respektuji to, protože je to přesně to co mám dostat.Nepotřebuji korunu navíc než co je psáno. Na 2kč/km nemám kvality a pro ty za % jsem zase drahý
pát led 17, 2014 6:10 pm

Uživatelský avatar
Netopejr
Příspěvky: 1381
Registrován: úte úno 12, 2013 12:59 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ano, já jsem členem združení řidičů. Ale sám sebe se ptám proč či má to význam. Tam řeší kraviny a nikdo z vedení se nezamýšlí jak členskou základnu zvednout. Nepřemýšlí nikdo jak navrátit profesi profesionálního řidiče zpátky prestiž.
Fandím ti a pokud budeš potřebovat, rád pomohu či poradím budu-li moci. Pravda, zatím nemám internet po Eu. Ale jen v CZ ho mám vychytaný.

Držím ti palce a doufám že to nevyzní jako výkřik do Macochy.
World: 1 + 1 = 2
Czech: 1 + 1 = ?

http://www.barpanet.cz/
pát led 17, 2014 8:56 pm

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

delivio: nepopírám žádnou legitimitu 561!!! Já jsem napsal, že jsem si na km vydělal víc a bylo mi jedno kde jezdím!!! Teď přijedu do cz a jsem okamžitě v práci vinou zákonodárce skoro zadarmo!! Nic víc, nic míň!!! Připomenu že mi vadí to, že přestože jsem byl 18h venku a podle jednoho § mám mít něco, tak hned druhej § to popře a obere mě o (minimálně) polovinu - tobě se to zdá v pořádku? A ohledně odborů nemáš pravdu - na dopravu je Odborový Svaz Dopravy - takže zastání bysme i my měli, jen kdyby nás pár bylo!!! Jinak nic proti, ale píšeš tak strašně zeširoka, že se ztrácím v souvislostech k těm dietám... :-)
netopejr: i já jsem členem, ani já v podstatě nevím proč... Půjdu pryč - SŘ podle mě nedokázalo nic (je mi jedno jakej to má důvod), momentálně to zkoušíme přes odbory, tak doufám že nedopadneme jako SŘ... :-)
edit: jinak mě ani nejde kolik je cz stravné - jedná se mi o to jak se vypočítává denní dieta při souběhu diet...
pát led 17, 2014 9:53 pm

Šedý Vlčák
Příspěvky: 516
Registrován: ned kvě 18, 2008 2:35 pm
Bydliště: Severní Morava

Netopejr, stalinrio

Příspěvek

Víte, co je zvláštní? Že jste oba členové Sdružení řidičů a nevíte proč. Netopejr píše: "Tam řeší kraviny a nikdo z vedení se nezamýšlí jak členskou základnu zvednout." Stalinrio: "SŘ podle mě nedokázalo nic."
Když jste členové, proč jste teda nenavrhli, ať se neřeší kraviny, zamýšlíme se, jak zvednout členskou základnu a něco dokázat?
Když jste členové, měli jste to napsat jinak: "....neudělal jsem nic proto, aby se zvedla členská základna..." nebo "....nedokázal jsem nic..." Uvědomte si, že SŘ jsme my, členové ;)
pát led 17, 2014 10:05 pm

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

z toho sem jelen, jestliže jsi +18hod. v zaharničí, tak máš plnou zahaniční dietu snad ne?
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pát led 17, 2014 10:16 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11907
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Příspěvek

já si myslím , že popsáno toho bylo dost a všude ..... delivio to už popsal x-krát ..... a když se nad tím zamyslím tak (nad těmi plky ubrečenými ) tak nezbývá než :savle: a nemá cenu sem už psát nic.....má úcta páni řidiči
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
sob led 18, 2014 1:08 am

delivio

Příspěvek

Ten zákon je zcela legitimní a nevidím důvod jej měnit dokud se všichni společně nevypořádají s protiprávním placením sazby za kilometr nebo procenty z fakturace !
Pak lze diskutovat a polemizovat o souběhu stravného i když z mého pohledu to vidím méně problematické jak celý systém odměňování řidičů.
Souběh několika protiprávních typů platového ohodnocení s legitimním a zákonným ohodnocením řidičů a pracovníků na zahraničních cestách.To je problém!!
Až lidi budou normální a respektovat zákony ČR lze se bavit o dalším. Prvně ovšem musíš vytlačit z trhu ty podvodníky, nebo jim co nejvíce ztížit a omezit jejich prostor.
Řidičům se to skvěle daří na všech frontách zmastit samotným a pak se diví, že jsou v háji.
Přesně to co popisuješ stalinrio zmastili samotní řidiči těmi "pauzami" před čárami i když měli ještě dost jízdy nebo výkonu překročit hranice a podobnými akcemi.Nemyslím jen řidiče nákladních vozidel, ale také dalších na které se to nařízení vztahuje. V tom mají firmy,dopravci,podnikatelé pravdu, ale někteří místo stržení a neuznání neoprávněně nabytého stravného se uchýlili k protiprávnímu a nelegálnímu placení od km a %, protože se domnívám že se nechtěli dohadovat s těmito "členy" a poslouchat neustálé výmluvy proč to vyšlo přesně na druhý parking za čáru nebo před a hodinovým "jako" pospáním na pumpě u Ambergu v osobáku
Za to nemůžou navrhovatelé současného zákona ale jen a jen jelita, které zcela zbytečně neplnili své povinnosti a chtěli se na tom ještě přiživit.Mohl bych pokračovat dál a dál ve výčtu legislativních obstrukcí, které reagují na podvody řidičů a všech zainteresovaných článků v dopravě.
Jinak souhlas s Vlčíkem,Kuntíkem, Martin440
sob led 18, 2014 5:56 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Šedý Vlčák: :thumbud:

Delivio: přesně tak

Stalinrio:
Než se pustíš do sepisování petice, tak si nejdřív zjisti jak je to podle zákona.
§163 ani §176 (ten není pro řidiče) žádný souběh diet neřeší. Pokud jsou ti vypláceny diety podle toho jak popisuješ, je to v rozporu se ZP.
Pokud jsi v zahraničí více jak 18 hodin, máš nárok na 100% základní sazby, bez ohledu na to, zda máš nebo nemáš ještě nárok i na tuzemské strávné.
Při pokračování služební cesty (po 18 hod v zahraničí) ti po 5 hodinách vzniká nárok i na tuzemské stravné a pokud pokračuješ do dalšího dne se u tuzemského stravného upouští od odděleného posuzování doby trvání cesty v kalendářním dni je-li to pro zaměstnance výhodnější.
Naposledy upravil(a) posa dne sob led 18, 2014 10:19 am, celkem upraveno 1 x.
sob led 18, 2014 7:25 am

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

Vlčák: Pokud chci někoho někam získat, musím vědět co mám nabídnout... Ano, pro zvýšení základny SŘ jsem neudělal opravdu nic (krom toho, že jsem sám vstúpil) - není totiž proč - plně souhlasím s netopejrem. Takže se budeme snažit u nás ve firmě a rozhodně to bude pro nás významnější než práce SŘ... Bohužel - taky jsem tomu věřil!
posa: §170 odst.3 (kterej "není pro řidiče" - takže řidič není zaměstananec??) " Zaměstnanci přísluší zahraniční stravné ve výši základní sazby podle odstavce 2, jestliže doba strávená mimo území České republiky trvá v kalendářním dni déle než 18 hodin. Trvá-li tato doba déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné ve výši dvou třetin této sazby zahraničního stravného, a ve výši jedné třetiny této sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území České republiky 12 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci vznikne za cestu na území České republiky právo na stravné podle § 163 nebo § 176. Trvá-li doba strávená mimo území České republiky méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje"
§163 řeší cz stravné, takže jak že neřeší souběh diet? Ano jsem vyplácenej tak jak jsem popsal a podle mě (i podle právníků firmy) to má oporu v zákoně!! A jestli si myslíš opak, tak mě teda dej argument, že to tak není...
delivio:to je já o voze a ty o koze! Pochop konečně že já jsem placenej dietama (bohužel si s nima dělám mzdu, takže mě to rozčiluje)!!! Tak nevím jak se mě týká nějaká fakturace, nebo km!
no a konečně martin440:to se snad ani nedá komentovat - asi dost rumu, že?
sob led 18, 2014 10:01 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Omluva má tam být tebou uváděný §176 - překlep opraveno.
Souběh diet kdy je a není nárok na tuzemské nebo zahraniční stravné řeší §170 pokud v zahraničí stráví zaměstnanec v kalendářním dni více jak 12 hodin, nemá případný vznik nároku na tuzemské stravné žádný vliv na zahraniční stravné. Vliv na tuzemské stravné má pouze doba do 12 hodin v zahraničí.

Ty uvádíš, že je Vám kráceno stravné i při 18 hodinách v zahraničí což je v rozporu se ZP. Je plno vyjádření právníků na NETu k této problematice můžeš pohledat nebo se zeptej nezávislého třeba na ÚP.
sob led 18, 2014 10:39 am

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

posa díky, mrknu na to!
Takto platí nás: 5-12h v zahraničí - 1/3 ZS + 2/3 CZS
12-19h v zahraničí - 1/3 ZS + 1/3 CZS
pod 5h v zahraničí - plné CZS
nad 19h v zahraničí - plné ZS
je to teda v rozporu se zákonem? Právníci firmy tvrdí, že existují dva výklady zákona a toto je jeden z nich...
sob led 18, 2014 11:33 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů