Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Krocan
Příspěvky: 846
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Nahrazování víkendu

Příspěvek

Opravdu nahrazuješ pouze přesně tolik hodin, kolik Ti chybí a nemusíš to nahrazení "přilepit" pouze k jiné víkendové pauze, ale k jakékoliv pauze delší než devět hodin.
Tzn., že uděláš například těch 30 hodin pauzy a v týdnu odstojíš 24 hodin při čekání na nakládku a máš nahrazení hotové. Dávat bacha na to, že to je vlastně jenom devítka i když je takto dlouhá, abys nevyšvihl čtyři devítky za týden.
Aby to mohla být jedenáctka, musela by v Tvém případě trvat přes 26 hodin a výkon před ní by musel být maximálně 13 hodin.
Dále dávat bacha na to, že nahrazení musí být hotové do konce třetího týdne po vzniku nároku. Tzn., že všechny hodiny, které máš nahrazovat, musí být "natočeny" před půlnocí třetího týdne a před půlnocí musí být také alespoň kousíček (třeba jedna vteřina) řádné týdenní pauzy.
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
pát lis 03, 2017 10:18 pm

tommusil
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 1043
Registrován: ned bře 29, 2009 8:16 pm
Bydliště: Moravský Krumlov

Re: AETR

Příspěvek

kuntik,krocan díky za osvětu,tak su piča já.
sob lis 04, 2017 12:08 am

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: AETR

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne sob kvě 11, 2019 11:01 pm, celkem upraveno 1 x.
sob lis 04, 2017 9:40 am

Krocan
Příspěvky: 846
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Zkusím vysvětlit

Příspěvek

Takže nahrazení musí být "natočeno" v celku a "přilepeno" k minimálně 9 hodinové pauze. Nejlépe a nejčastěji se nahrazení "přilepuje" k víkendové pauze.
Musíš dodržet, že nahrazení je třeba mit dokončené maximálně do půlnoci třetího týdne od vzniku nároku. V Tvém případě je nyní 44. týden, tak do půlnoci 47. týdne. Půlnoc pro potřeby 561: je brána půlnoc na tachografu auta, nikoliv půlnoc v zemi, kde se nacházíš, nebo Greenwich čas (zda je čas na tachografu vozidla daný zemí registrace vozidla, anebo firmy, to Ti neodpovím, neboť nevím).
A k té vteřině před půlnocí: lépe bych radil minutu před půlnocí, než vteřinu, jak jsem psal původně, protože nevím, jestli 1vteřina stačí vyhodnocovacím programům k přiřazení té poslední minuty před půlnoc. A významy té minuty jsou dva: první je ten, že si tou minutou vytvoříš jistotu, že nahrazení je hotovo před půlnocí a neméně důležité je, že potřebuješ, abys Ti zasahovala alespoň 1minuta Tvé (ve 47.týdnu) aktuální pauzy (pro daný priklad) do 47. (čili v té chvíli "starého") týdne. Je to proto, že aby se pro potřeby 561 dala prohlásit za pauzu patřící k tomu 47.týdnu, musí být její část (alespoň ta 1minuta vykonána v daném týdnu).
Takže v praxi: Nahrazení + 1minuta do půlnoci třetího týdne a kontinuální pokračování pauzy.
Dvě věci k tomu: Může se stát, že v těch třech týdnech dvakrát zkrátíš pauzu. Všichni školitelé radí to na konci třetího týdne nahradit úplně všechno najednou. Dle mého rozumu bych si myslel, že povinnost nahradit se váže pouze k staršímu nároku a tomu novějšímu teprve běží třítýdenní lhůta. Ale zda mám pravdu já, nebo školitelé, nikdy zkoumat nebudu, aby mi to nějaká kontrola za příplatek nevysvětlila.
A druhá věc je ta, že při běžném ježdění děláme v 99,9% pauzy na konci týdne, proto ten důraz na to, aby spadla pauza i do "starého" týdne. Protože platí, že pauza, která "jde" přes oba týdny může být přiřazena ke kterémukoliv (pouze ale jednomu) z nich. Dokážu si představit, že jsou případy, kdy se hodí "vzít" si víkendovou pauzu k novému týdnu, ale sám jsem to nikdy nepotřeboval. A věřím i tomu, že i využívání pauz "do nového týdne" by v mnoha případech prošlo, i kdyby se hodnotily jako přiřazené ke "starým týdnům. Jako se dá pozpátku číst JELENOVI PIVO NELEJ.
Tak dúfam, že som Ti v hlave urobil riadny chaóz. No pýtaj se, rád odpoviem :dance: :hands:
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
sob lis 04, 2017 8:44 pm

EL
Příspěvky: 869
Registrován: stř čer 21, 2006 9:36 am
Bydliště: Vysočina

Re: AETR

Příspěvek

Tak to koukám,jsem si myslel,že nahrazení se může rozdělit,sice mě příslušníci na to nikdy nic neřekli,to ale neznamená,že to teda dělám dobře,anebo byla někdy něká změna?
...rád se svezu s čímkoliv...
sob lis 04, 2017 11:53 pm

Krocan
Příspěvky: 846
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Změna

Příspěvek

Opravdu to šlo podle AETR nahrazovat po kouscích, ale od zhruba poloviny roku 2006 pro nás platí ta 561 a podle té se musí nahrazovat vcelku.
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
ned lis 05, 2017 12:15 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Re: AETR

Příspěvek

sof: kdyby sis radši přečet ten odkaz který si sem dal než spoléhat na rady zde, ta krocanova je za pěknou pokutičku

Zkrácení musí být vyrovnáno odpovídajíci dobou odpočinku vybranou v celku před koncem třetího týdne následujícího po dotyčném týdnu.
Tzn. 3 týdny běží až od následujícího týdne ke kterému je přiřazen TO. TO po-út 3 týdny začínají od následujícího týdne.

Každá doba odpočinku vybraná náhradou za zkrácení týdenní doby odpočinku musí bezprostředně navazovat na jinou dobu odpočinku trvající nejméně 9 hodin.
Tzn. 9+náhrada atd. Pokud necháváš náhradu na poslední týden musí být odpočinek + náhrada ukončena do 24:00 v ne.
Př. - Poslední týden, potřebuješ TDO 45 hod. a nahrazuješ 21 hod. Náhrada musí navazovat na dobu odpočinku a musí končit v ne 24:00, aby si toto splnil, TDO začneš v pátek v 6:00.

Pokud bys to udělal jak je zde popsáno od krocana náhrada + odpočinek budeš mít pouze odpočinek, náhrada nebude uznána.
ned lis 05, 2017 8:35 am

jirkaman
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 14, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: AETR

Příspěvek

Dal jsem si tu práci a pročetl si všech 90 stránek, kde je moc pěkně vše vysvětleno. Co se týče nahrazování odpočinku, našel jsem jedině formulaci : Náhrada musí bezprostředně navazovat na jinou dobu odpočinku. Nikde jsem nenašel výklad, že nemůže být nejprve náhrada a pak týdenní odpočinek s přesahem do dalšího týdne. Já to chápu tak, že to musí být v jednom kuse a bude to určitě i o překladu, jak to je v originále v angličtině.
ned lis 05, 2017 12:50 pm

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Re: AETR

Příspěvek

Musí navazovat snad je dost jasný.
V tomto je překlad správný v jiných jazících je navazovat, připojit, připočítat vždy k TDO.

Jinak je tam i graf kde první dvoutýdenní doba řízení je 90 hod. a druhá dvoutýdenní doba řízení pouze 80 hod. právě z tohoto důvodu tdo + náhrada začíná již v pátek aby oboje skončilo do ne 24:00 hod.
ned lis 05, 2017 2:00 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: AETR

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne sob kvě 11, 2019 11:01 pm, celkem upraveno 1 x.
úte lis 07, 2017 7:55 pm

Uživatelský avatar
alf
Příspěvky: 31
Registrován: ned bře 15, 2009 9:43 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: AETR

Příspěvek

Ahoj ctěl bych se zeptat šéf mi posíla každy měsíc na email vypis karty řidiče, a porád tam je psano že není tydenní odpočinek. Mám pravidelnou točku. V úterý v 5 rano odjíždím a v sobotu do 12 h.prijiždím... myslím že mám dost hodin vykendove pauzy...vypis mohu klidně priložit.používa program Mátra....Milan
Od Liaz přes Steyer,Volva F12 k dnešním tahačům
ned lis 26, 2017 2:17 pm

EL
Příspěvky: 869
Registrován: stř čer 21, 2006 9:36 am
Bydliště: Vysočina

Re: AETR

Příspěvek

Asi je to náké posraté,tak jak jezdíš je to v cajku.
...rád se svezu s čímkoliv...
ned lis 26, 2017 9:45 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Re: AETR

Příspěvek

alf: Pokud správně doplňuješ tu víkendovou pausu na tachografu, neměl by být problém...
ned lis 26, 2017 10:52 pm

Uživatelský avatar
alf
Příspěvky: 31
Registrován: ned bře 15, 2009 9:43 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: AETR

Příspěvek

Díky, pokud někdo jede v po mým autem,mam dovolenku, na ten čas co byla vyndaná karta..alf
Od Liaz přes Steyer,Volva F12 k dnešním tahačům
čtv lis 30, 2017 7:21 pm

jirkaman
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 14, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: AETR

Příspěvek

A v tom je právě ta chyba. Program nevidí tvoji dovolenku, ale to co máš na kartě doplněné. To, že někdo jezdí s tvým autem, neznamená že si ve stejném tachografu na tu dobu nemůžeš doplnit víkendovou pauzu. Tak by to mělo správně být a nebude to hlásit chybu.
čtv lis 30, 2017 10:23 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů