Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
xkubisekx
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 363
Registrován: ned lis 02, 2008 1:32 am
Bydliště: Zlín

Řidič - skladník

Příspěvek

Ahojte, nenašel jsem toto téma. Potřeboval bych radu, ale opravdu radu od znalého.
Dle zákona, nebo něčeho, má řidič povinnost skládat nebo nakládat náklad (viz Kaufland) nebo dle vyhlášek atd je to povinnost zaměstnanců firmy?

Já vyšťoural jen velký problém, skladník nesmí na ložnou plochu vozidla, to je pracoviště řidiče, na druhou stranu řidič nesmí do prostoru skladu, to je pracoviště skladníka.
Řeším to kvůli firmám kam třeba vozíme železo, chtějí po řidiči aby odvazoval nebo přivazoval náklad na jeřáb. Samozřejmě že to nesmí dělat, nemá vazačské zkoušky.
Jde mi o to,jestli např. třeba při skládání může manipulovat s ručním paleťákem nebo nesmí.

Narazil jsem totiž na problém, naložil v Pepsi Cole v Praze, přijel na vykládku do Střelic, skončil mu výkon a dělal pauzu na place, skladník ho během pauzy složil, a ejhle, chtějí mi snížit cenu za přepravu o vícenáklady - skladník musel jít na ložnou plochu a musel si to sám navážet na kraj návěsu (byl líný říct že chce otevřít bok, a složí náklad z boku)

Hledám oporu v zákonech, aby moji zaměstnanci - řidiči nemuseli dělat skladníky, už tak toho mají řidiči plné brýle, tak proč by měli ještě tahat tunové palety se sodovkama, když je za to placený skladník, nehledě na to, že již mají dělat bezpečnostní přestávku.

Díky za rady, a prosím, prosím, nepište tu odpovědi bez opravdového základu někde ve vyhlášce.
Není umění jet na západ, ale na východ. Do portugalska dojede i chobot s osobákem, do Kazachstánu Pan řidič...
stř úno 10, 2016 2:17 pm

Gizmo_CZ
Příspěvky: 437
Registrován: pát pro 17, 2010 6:28 pm
Bydliště: Olomoucko (Hopi) :-)

Příspěvek

tak jako zaměstnavatel přeci musíš vědět, že řidiči nejsou vázání pouze zákonem 561 nebo AETR - mimochodem při přepravě přes AETR se mi zdá je přímo zakázáno aby řidič skládal či nakládal zboží - když tak mě opravte) ale také zákoníkem práce!! Jsem totiž také zaměstnanec!! To, že to drtivá většina neví, že to PČR nesmí kontrolovat to je věc druhá... Tedy bych oporu hledal právě v onom zákoníku práce kde je jasně definováno kolik čeho může za směnu zaměstnanec "natahat"

Věc druhá je ta, že fy. si prostě s řidičů dělají neplacené otroky - neřeknu vlastní fy. to bych ještě bral, ale cizí fy. se tak nějak spoléhají snad i na to, že řidič jim to zboží nejen složí ale ještě kolikrát chtějí aby to zboží rozhazoval po rampě, dovezou mu palety a ty "musíš" zboží rozházet dle druhu, stavu atd... viz onen Kauland(|Ahold, Ineršpár) - třeba z 33eur palet z Olmy OL se běžně dělalo (nevím zda ještě i dělá) i 90-100 palet po jednotlivém druhu zboží!!! Tedy krásná 9hod "pauzička" pro "řidiče" a ten může opět "svěží" vyrazit na cestu...

\Další případ je DLC Napajedla - přijedete třeba s 20 eur vod,kafe či něčím těžkým. Tady máte paleťák a šup.... Chcete půjčit elektriku? OK dejte nám 50kč za její použití!!! Tak že vytáhnu jednu paletu a končím... mám splněn denní limit dle nařízení vlády 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci § 29:

citace:

2) Hygienickými limity ruční manipulace s břemenem se rozumí hodnoty směnové průměrné a směnové přípustné přepočtené na průměrnou osmihodinovou­ směnu.

(3) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem 5 kg.

(4) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně mužem je 10 000 kg.

(5) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene ženou 3 kg.

(6) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně ženou je 6 500 kg.
Je těžké býti debilem, konkurence je příliš vysoká...
pát úno 12, 2016 9:07 am

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

to je sice hezký, ale při použití paletáku asi nejde o ruční manipulaci. Manipuluješ pomocí mechanizace. Navíc jedna paleta nebude mít 10tun.
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pát úno 12, 2016 9:25 am

Gizmo_CZ
Příspěvky: 437
Registrován: pát pro 17, 2010 6:28 pm
Bydliště: Olomoucko (Hopi) :-)

Příspěvek

a kdo ti dokáže že jsi již jinde něco netahal... jinak použití ručního paletového vozíku je stále ruční manipulace!! něco jiného je ELEKTRICKÝ vozík! No z tvé odpovědi je evidentní že nemáš totálně páru o ničem tak že silně doporučuji pořádně nastudovat zákoník práce! A ANO REALITA JE NAPROSTO NĚKDE JINDE :-)
Je těžké býti debilem, konkurence je příliš vysoká...
pát úno 12, 2016 9:31 am

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

Samozřejmě ti to nikdo nedokáže, ale to už zase není o tom co můžeš a co ne. Podle toho co píšeš, bys na té paletě mohl mít tedy jen 50kg protože jde u ruční manipulace s břemenem.
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pát úno 12, 2016 9:46 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Z stránek BOZP

Česká legislativa (zejména nařízení vlády 361/2007 Sb. v platném znění) vychází z fyziologických kritérií. Hygienické limity jsou dány pro hmotnosti ručně manipulovaných břemen ve smyslu zvedání a přenášení. Pracuje se s pojmy občasná a častá manipulace, kdy občasná manipulace znamená celkovou dobu ruční manipulace s břemeny ve smyslu zvedání a přenášení manipulace do 30 minut za průměrnou směnu, častá manipulace pak nad 30 minut. Kromě limitů přípustných hmotností ručně manipulovaných břemen (u mužů pro občasnou manipulaci 50 kg pro častou manipulaci 30 kg, u žen pro občasnou manipulaci 20 kg, pro častou manipulaci 15 kg) jsou používány i limity pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen ve smyslu zvedání a přenášení (muži 10 000 kg, ženy 6500 kg) a součástí hodnocení rizikovosti práce spojené s ruční manipulací s břemeny jsou i další hygienické limity pro faktor fyzická zátěž – přípustné i průměrné limitní hodnoty energetického výdeje, limity vynakládaných svalových sil z hlediska lokální svalové zátěže a limity pro vynakládané tlačné a tažné síly.
pát úno 12, 2016 10:07 am

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

To je přesně ono, limity co tady uvedl Gizmo jsou pro ruční manipulaci, tedy uchopení, zvednutí a přemístění vlastníma pažema. Z toho co tady uvedl posa by mě tedy zajímalo, jak tedy určit, jestli je to vůbec možné, kolik by mohl člověk přemístit palet pomocí ručního paletáku. Eventuelně na jakou vzdálenost. Protože v tomto případě půjde zřejmě o tohle... limity vynakládaných svalových sil z hlediska lokální svalové zátěže a limity pro vynakládané tlačné a tažné síly.
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pát úno 12, 2016 10:17 am

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Tlačná síla max.310N, tažná 280N celkově za směnu není omezeno.
pát úno 12, 2016 10:48 am

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

Takže je to jasný, každej řidič sebou vozit newtonmetr. Při nakládkách aplikovat mezi sebe a paleták a bude jasno. :lol:
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
pát úno 12, 2016 11:04 am

Ivan Hofman
Příspěvky: 2316
Registrován: pon pro 31, 2007 11:18 pm
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Tak to jsem za komančů když jsem jezdil v osevě v Kolíně tahal přes limit :lol: denně 30 t v 60 kg pytlích ručně naložit a ručně složit .
pát úno 12, 2016 11:13 pm

Uživatelský avatar
kasty
Příspěvky: 137
Registrován: úte led 05, 2010 5:56 pm
Bydliště: Olomoucko

Příspěvek

A co takhle ze zeptat na OIP, tam by ti mohli poradit.
ned úno 14, 2016 6:43 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4499
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Příspěvek

No už teď sklízíte co jste zaseli. To bylo před pár lety, i tady na foru, " mi to nic neudělá, když to složím, aspoň se protáhnu, a nebudu muset smrdět na vykládce." Kdo oponoval, tak byl debil a netáhlo, tak jim hold budete muset tato slova připomenout, a buď to složí, nebo přefakturujete náklady do mzdy řidiče.
Ale je hezké, že se snažíte s tím něco udělat, jen s tím výsledkem, bych si vsadil 1: 100, že bude ve váš neprospěch. :hands:
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
ned úno 21, 2016 10:59 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů