Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: -Ondra-, martin_100, Olda, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
MarcusCZ

Camrák a obsah palet

Příspěvek

Zdravím,

mám takový problém v práci. Dělám skladníka a dovezli nám minulý týden 3 palety se zbožím. S tím, že řidič měl klasický camrák a seznam zboží, co je v těch paletách.

My jsme převzali 3 palety, potvrdil camráky a na ně napsal "Obsah palet nekontrolován" a odjel.

Po překontrolování jsme zjistili, že část zboží chybí.

Na camráku jsou v poznámkách napsané hmotnosti dohromady, kolik by to zboží mělo mít.

K čemu všemu slouží ten camrák? Jako papír pro řidiče nebo i potvrzení, jaké zboží tam je? Protože my máme i dodací list a ten jsem mu nepotvrdil.

Já měl vždycky za to, že na to, abychom museli řešit "obsah palet" musí mít potvrzený i ten dodák.

Díky za rady
pon čer 19, 2017 11:59 am

Tommy66

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

CMR je papír pro celníky. Jeho součástí ( je to uvedeno i v kolonce "přiložené doklady" ) by měl být dodací list, kde je podrobně vypsáno zboží ( na CMR někdy nebývá detailně vypsáno ). Top znamená že pro dopravce a tedy i pro řidiče který předává náklad je nepotvrzený dodací list k ničemu a odpovědnost za chybějící zboží bude na řidiči který náklad přivezl a dodací list nemá potvrzený.
Výjimkou je pokud byl náklad pod plombou. V tomto případě dopravce za chybějící položky nenese odpovědnost.
pon čer 19, 2017 7:50 pm

tomspajk

Příspěvek

to Tommy 66:
úplně chybně, CMR je průvodní doklad a údaje na něm jsou závazné pro celý řetězec, tj. odesílatel/dopravce/příjemce.
Správně by řidič jiný doklad neměl vůbec podepisovat (platí pro přepravy které spadají pod Úmluvu CMR). Tudíž pokud má řidič z vykládky potvrzený CMR kde jsou 3 palety tak chybějící zboží z nich je problém mezi příjemcem/odesílatelem a dopravce se netýká. To neplatí, pokud řidič na nakládce podepsal dodací list kde byl specifikován obsah palet a příjemce by prováděl kontrolu obsahu a následně udělal výhradu o chybějícím zboží. (podpisem na nakládce by totiž řidič potvrdil že překontroloval obsah zásilky a dále za něj ručil)
to Marcus:
tak by to mělo být, řidič není zboží znalec, ani není jeho prací kontrolovat co vše je obsahem palet, proto to potvrzení o převzetí 3 palet do CMR. Co je uvnitř řidiče ani dopravce nezajímá (zjednodušeně řečeno). Pokud bylo balení neporušené, tak je to mezi Vámi a odesílatelem - u něj reklamovat chybějící zboží. Pokud bylo porušené, měl jsi to zaznamenat, teď je to už tvůj problém, a už nic nevyreklamuješ.
Stáhni si z netu Úmluva CMR, tam je vše podrobně popsáno - povinnosti a práva všech stran.
pon čer 19, 2017 8:29 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ

Příspěvek

Když jsem jezdil u Gebruder Weiss, DL (a obsah zboží na paletách) mě jako řidiče nezajímalo. Důležitý bylo mít potvrzenou přepravní listinu, kde byl počet palet... U CMR to bude obdobné, ne?
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
stř čer 21, 2017 6:31 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“