Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
MarcusCZ
Příspěvky: 1
Registrován: sob čer 17, 2017 8:58 am

Camrák a obsah palet

Příspěvek

Zdravím,

mám takový problém v práci. Dělám skladníka a dovezli nám minulý týden 3 palety se zbožím. S tím, že řidič měl klasický camrák a seznam zboží, co je v těch paletách.

My jsme převzali 3 palety, potvrdil camráky a na ně napsal "Obsah palet nekontrolován" a odjel.

Po překontrolování jsme zjistili, že část zboží chybí.

Na camráku jsou v poznámkách napsané hmotnosti dohromady, kolik by to zboží mělo mít.

K čemu všemu slouží ten camrák? Jako papír pro řidiče nebo i potvrzení, jaké zboží tam je? Protože my máme i dodací list a ten jsem mu nepotvrdil.

Já měl vždycky za to, že na to, abychom museli řešit "obsah palet" musí mít potvrzený i ten dodák.

Díky za rady
pon čer 19, 2017 11:59 am

Tommy66
Příspěvky: 269
Registrován: sob pro 01, 2012 7:30 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

CMR je papír pro celníky. Jeho součástí ( je to uvedeno i v kolonce "přiložené doklady" ) by měl být dodací list, kde je podrobně vypsáno zboží ( na CMR někdy nebývá detailně vypsáno ). Top znamená že pro dopravce a tedy i pro řidiče který předává náklad je nepotvrzený dodací list k ničemu a odpovědnost za chybějící zboží bude na řidiči který náklad přivezl a dodací list nemá potvrzený.
Výjimkou je pokud byl náklad pod plombou. V tomto případě dopravce za chybějící položky nenese odpovědnost.
pon čer 19, 2017 7:50 pm

tomspajk
Příspěvky: 163
Registrován: pon pro 31, 2012 11:11 am
Bydliště: ..

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

to Tommy 66:
úplně chybně, CMR je průvodní doklad a údaje na něm jsou závazné pro celý řetězec, tj. odesílatel/dopravce/příjemce.
Správně by řidič jiný doklad neměl vůbec podepisovat (platí pro přepravy které spadají pod Úmluvu CMR). Tudíž pokud má řidič z vykládky potvrzený CMR kde jsou 3 palety tak chybějící zboží z nich je problém mezi příjemcem/odesílatelem a dopravce se netýká. To neplatí, pokud řidič na nakládce podepsal dodací list kde byl specifikován obsah palet a příjemce by prováděl kontrolu obsahu a následně udělal výhradu o chybějícím zboží. (podpisem na nakládce by totiž řidič potvrdil že překontroloval obsah zásilky a dále za něj ručil)
to Marcus:
tak by to mělo být, řidič není zboží znalec, ani není jeho prací kontrolovat co vše je obsahem palet, proto to potvrzení o převzetí 3 palet do CMR. Co je uvnitř řidiče ani dopravce nezajímá (zjednodušeně řečeno). Pokud bylo balení neporušené, tak je to mezi Vámi a odesílatelem - u něj reklamovat chybějící zboží. Pokud bylo porušené, měl jsi to zaznamenat, teď je to už tvůj problém, a už nic nevyreklamuješ.
Stáhni si z netu Úmluva CMR, tam je vše podrobně popsáno - povinnosti a práva všech stran.
pon čer 19, 2017 8:29 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

Když jsem jezdil u Gebruder Weiss, DL (a obsah zboží na paletách) mě jako řidiče nezajímalo. Důležitý bylo mít potvrzenou přepravní listinu, kde byl počet palet... U CMR to bude obdobné, ne?
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
stř čer 21, 2017 6:31 am

Uživatelský avatar
Depešák
Příspěvky: 209
Registrován: ned led 13, 2013 4:54 am
Bydliště: Basildon

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

Nevíte někdo proč se od 01.01.2019 musí používat CMR i pro vnitrostátní přepravy? Díky.
řidič kamionu je jako pes, spí v boudě,žere z misky a chčije na kolo...
čtv led 03, 2019 3:45 pm

vašek
Příspěvky: 1448
Registrován: úte úno 19, 2008 12:02 pm
Bydliště: Morava

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

pochopil jsem to tak že na vnitru cmr není povinně, nebo to spíš zatím nikdo neřeší

ale pro dopravce by to mělo být výhodnější ohledně plnění za ztrátu nebo poškození zboží, je tam maximální limit náhrady cca 260kč za kg zboží

http://www.logisticnews.eu/logistic-new ... ni-dopravu


pro mě to přínos nebude, další doklad navíc, jedině zrušit vypisování ZPV aby to mělo smysl
čtv led 03, 2019 5:43 pm

Uživatelský avatar
Depešák
Příspěvky: 209
Registrován: ned led 13, 2013 4:54 am
Bydliště: Basildon

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

Jj,díky za odkaz.
řidič kamionu je jako pes, spí v boudě,žere z misky a chčije na kolo...
pát led 04, 2019 12:08 pm

Djali
Příspěvky: 50
Registrován: pát kvě 23, 2014 7:24 pm
Bydliště: Slaný

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

Kolikrát se mi stalo že na nakládce dostaneš pouze CMR a jedeš bez dodáku s odpovědí že je poslali emailem. Tak si vybrečím kopii a na CMR mám počet palet, váhu a valím
sob led 05, 2019 10:56 am

Uživatelský avatar
Leoš H
Příspěvky: 2668
Registrován: pát zář 26, 2008 10:30 am
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

Mohl by někdo hodit sken prázdného CMR s českýma kolonkama? Kámoš má CMR jen cizojazyčný a nemůže se v tom vyznat. :(
* LIAZ 150.261 4x2 S3 s HNJ Fassi F95 *
úte kvě 21, 2019 7:35 am

sof
Příspěvky: 3871
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne úte úno 11, 2020 7:19 pm, celkem upraveno 1 x.
úte kvě 21, 2019 12:27 pm

Uživatelský avatar
Leoš H
Příspěvky: 2668
Registrován: pát zář 26, 2008 10:30 am
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

dík za ochotu, mezitím už jsem mu něco našel, tak to vykoumal.
* LIAZ 150.261 4x2 S3 s HNJ Fassi F95 *
úte kvě 21, 2019 12:49 pm

jose rabano
Příspěvky: 7496
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Camrák a obsah palet

Příspěvek

CMR je doklad.zadny car papiru.v preprave ten nejdulezitejsi.nemusis mit faktury,to te nemusi zajimat,liefersheiny atd.nepodstatne.vzdy kazdy cmr vypisuji dukladne,odkud kam,pokud ma odesilatel stempl tim lip,nezapominam na datum,za nej dostanes v italii 2000e nevis ani jak.spz to je jasne.dal tam mas kolonku 18,do ni muzes napsat svuj nazor,je to pod kodama,5a,5b,5c..jakoze nalozeno odesilatem bez tve ucasti,zbozi nelze spocitat(je toho milion)atd.jen to musis napsat i na ten prvni,cerveny,ne az pak..
úte čer 11, 2019 10:05 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti