Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

ploida
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 12, 2020 3:10 pm

Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Ahojte,
mám takový dotaz. Vím že to není až tak úplně k tématu ale byl bych rád kdybyste mi pomohli svým pohledem na věc, popřípadě má-li někdo s tímto zkušenosti.
Známému se stala nehoda když jel firemním Superbem o víkendu na nějakou akci. Odbočoval z hlavní ulice doleva a protijedoucí auto ho smetlo. Auta na šrot lidem se naštěstí nic extra vážného nestalo. Ale známý je 20 let profesionální řidič, tvrdí že se rozhlédl a žádné auto nejelo a tím pádem že muselo jet hrozně rychle. Můj dotaz zní : Je větší přestupek nedání přednosti nebo nepřiměřená rychlost? A jak se v těchto případech postupuje pokud se vyhodnotí že jel ten v protisměru nepřiměřeně? Prosím o pomoc a děkuji za názor. Snad budou nějaké dobré zprávy :)
úte črc 14, 2020 4:46 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11891
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

bez bližšího popisu místa kde přesně ..nějakej záznam kamery ..jestli rovina -zatáčka ...nelze posoudit .... a jelikož předpokládám, že měl českou spz tak jako tak je vinen ....nedal přednost, tečka, jestli tomu druhýmu daj spoluvinu je otázka ... jiná situace by byla např kruháč, kterej se dá osobákem profičet skoro rovně a napálí kamion kterej tam musí samozřejmě pomaleji ...tady by dle logiky rozhodovalo to, kdo překročil hranici kruháče jako první .....ale realita a policajt... sou na hony vzdálený veličiny :( :wink:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
úte črc 14, 2020 5:40 pm

ploida
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 12, 2020 3:10 pm

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

https://www.infranken.de/lk/kronach/tet ... rt-5025404
Tady je odkaz na tu událost. Podle mapy tam je skoro rovina je to hlavní tah. SPZ měl německou. Je to služební auto německé firmy. Jinak děkuju za ne moc příznivý názor :/
úte črc 14, 2020 6:33 pm

Prouza88
Příspěvky: 6725
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Nevím jak v německu, na to kontaktuj uživatele 153, nedávno sem se bavil se sousedem dopravákem, řeší nehody.. Bavili sme se a říkal, že u nás(a bude to podobný v celý EU) se rozděluje nedání přednosti na víc duhů, pamatuju si že mi říkal ohrožení řidiče v protisměru je nejvetší průser a snad i 4 nebo 6 bodů, na kruháču nebo za tebou na dálnici jen přestupek :wink: Asi bude jedno kolik jelo auto doproti i kdyby 200km/h, tak to pude za ním :think:
Zeptej se na motofóru, tam ti řeknou svoje :mrgreen:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
úte črc 14, 2020 6:36 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11891
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

ploida... tak to prostě bohužel chodí..... dneska musíš dávat bacha na všechny okolo bohužel ...ani na zelenou nemáš jistotu....
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
úte črc 14, 2020 7:18 pm

jose rabano
Příspěvky: 7496
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Dnes me vyfotil asi radar v nemecku.bezejmena dedina u svajcu dole na b314 myslim.pod kopcem jsem vypl tempomat,ze u cedule bude 50kmh cca.prazdny.nebylo,65kmh cca a blesk.tak jsem zvedav za kolik.jak 2km od baraku v cz jsem za 61kmh platil 1500kc.podotykam nejsem zadny strelec jak rak,90kmh tempomat bundeska.
úte črc 14, 2020 9:34 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Helmuti přitvrdili, v dubnu za 2x 90 na dálnici mi došlo 2x po 15e, v červenci kolegovi za 90 platil na pokladně 56e 😢, odpočítali 3km/h.
úte črc 14, 2020 9:40 pm

jose rabano
Příspěvky: 7496
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

To vim.ale obec se pocita jinak,vice.na dalnici pul bidy
úte črc 14, 2020 9:42 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Tak u nás se na rychlost přihlíží... Samozřejmě ne, pokud někdo jede +10km/h.
Ale v momentě kde v místě motorkář skončil 100m od střetu, auto i motorka totálka, a to v místě kde je limit 30km/h - tak dostane vinu motorkář. Téměř osobní zkušenost. Existuje na tohle judiktát tuším nejvyšího soudu, a tím se řídí další.
V Německu by to snad mohlo bejt podobný, ale nevím samozřejmě
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
stř črc 15, 2020 5:53 am

153
Příspěvky: 1142
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 10:32 am, celkem upraveno 1 x.
stř črc 15, 2020 8:30 am

Prouza88
Příspěvky: 6725
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

153: opět skvělé info :idea: Jak říkáš, je to v rukou soudního aparátu a tedy výsledek nejistý, zde na truck-fóru se ale asi shodnem, že to nedání přednosti protijedoucímu je prostě na miskách spravedlnosti poněkud těžší :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř črc 15, 2020 9:31 am

sof
Příspěvky: 3871
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Asi niektorí z vás poznajú logistické centrum Gáň pri Seredi. Ak idete z Gáňu na diaľnicu, tak idete smerom na Sereď. V Seredi sa dá na diaľnicu pripojiť. Nad diaľnicou je nadjazd a z neho sa odbočuje na Nitru, alebo Trnavu. Ak odbočujete smerom na Trnavu, treba si dať obzvlášť veľký pozor.

Obrázek

Jednému šoférovi 12tony sa tam asi pred desiatimi rokmi stala nehoda. Išiel po hlavnej a odbočoval do ľava, smerom na Trnavu. S protismeru nič neišlo a tak zabočil do ľava a až vtedy uvidel, že s protismeru ide rýchli osobák. Ten išiel tak rýchlo, že nestihol zabrzdiť. Došlo k zrážke a aj k zraneniu šoféra osobáku. Šofér 12tony trvdil, že osobné auto nevidel a že šofér osobného auta išiel veľmi rýchlo. Ako vinník nehody bol označený šofér nákladného auta. Papiere mu nezobrali, šoféroval naďalej. Ale pokiaľ sa dobre pamätám, tak sa na nejakom špecialnom konaní dohadoval zo šoférom osobného auta o náhrade škody a o tom, koľko mu zaplatí.

Ja som vtedy tomu šoférovi nejak neveril. Myslel som si, že si vymýšľa, že osobné auto mohol vidieť a len ho prehliadol, lebo nedával pozor. Asi po štyroch mesiacoch som cez tú križovatku išiel na tej istej 12tone, ktorá tam havarovala. Dával som si tam pozor, chcel som vedieť, či ten šofér mal pravdu a či je možné, že z 12tony nieje vidieť auto z protismeru.

12tona odbočovala doľava tak ako kamión na fotke.
Obrázek


Toto je tá križovatka z google mapy. Stojíte na hlavnej v križovatke, odbočujete doľava a dávate prednosť protiidúcim vozidlám.
https://www.google.sk/maps/@48.2588759, ... 312!8i6656

Ak ste v tej križovatke, zdá sa vám že dopredu vidíte dosť dobre, ale to je klam. Z osobného auta a aj z 12tony, ktorá je o dosť nižšia ako bežný kamión je dopredu vidieť málo, je tam dosť veľké miesto, kde môže byť schované osobné auto a vy ho nevidíte. A ak to auto ide rýchlo, veľmi rýchlo, tak sa naozaj môže stať to čo sa stalo šoférovi 12tony. Odbočil doľava a spôsobil nehodu, lebo nedal prednosť.

Toto je fotka, ktorú som priblížil z google mapy. Pod kopcom je dosť veľké miesto, kde môže byť auto schované. Zdá sa, že je tam dostatočne veľká vzdialenosť, ale tie fotky z google street klamú.
Obrázek

Z opačnej strany to vyzerá takto. Je tam značka 70km/hod.
Obrázek

Ten šofér osobného auta musel ísť rýchlo. Určite išiel o dosť viac ako 100 km/hod. Keby išiel max 70tkou,mal by čas reagovať a zabrzdiť. Podľa mňa bol vinník nehody šofér osobného auta a nieje šofér 12tony. Pri podobných nehodách by mal niesť zodpovednosť ten, čo výrazným spôsobom prekračuje maximálnu povolenú rýchlosť.
stř črc 15, 2020 11:02 am

Prouza88
Příspěvky: 6725
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Ty sof, určitě zohlednit tu rychlost, ale....
Mě se nedávno stalo s osobákem, chtěl sem předjet nějakýho šneka, rovina nikdo a když sem najel vedle, tak mi z vedlejší z pravý strany najel doproti osobák :shock: Jako tady je to jasný on mi nedal přednost a já neporušil nic, přibrzdil sem a vrátil se, pohoda, akorát ten osobák se na mě díval škaredě eště :doh: Stačili dvě vteřiny a už bych tam měl +110km/h a asi by sme se střetli(a že citron brzdí bohovsky).. Pak by tato modelová, zrcadlově obrácená situace vedla k tomu, že bych byl viník :wall: Já jel rychle a on jen nedal přednost, vždyť kdo taky kouká při najíždění na hlavní doprava jestli někdo nepředjíždí, a doleva koukaj ale může někdo předjíždět, a ikdyby tam byla dvojitá plná, stále sem na hlavní :idea:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř črc 15, 2020 11:19 am

Uživatelský avatar
M.Z.
Příspěvky: 2143
Registrován: ned kvě 15, 2011 12:36 pm
Bydliště: Čeladná
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

Tohle dělají běžně, mrknou doleva a šoupnou to na hlavní a ještě držkujou.
R490
Nooteboom OSDS 48-03
hoonring.cz
F-150 ROUSH
KTM X-BOW
stř črc 15, 2020 11:48 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost v jízdě vs vysoká rychlost v Německu

Příspěvek

ploida: Nedání přednosti je věc zásadní, zbytek by měli řešit soudní znalci. Z křižovatky je do protisměru vidět tak na 100 metrů - https://mapy.cz/turisticka?x=11.2753781 ... =124037213. Nevím, zda je úsek součástí obce, ale tipuji, že tam bude povoleno nejspíš jen 70 km/h. Jestli jel 56-letý "stařík" v protisměru jako závodník nebo zda ho odbočující přehlédl už jsou jenom spekulace... Každý za volantem si jistě vzpomeneme na nějakou situaci, kdy jsme se sami divili, že jsme si něčeho nevšimli... Stává se to...
čtv črc 16, 2020 11:59 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti