Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Zdar, potrebujem radu. Snažím sa dohľadať, jak je to s max. dobou rizeni pocas noci (22:00-06:00). Zdá sa mi, že som niekde čítal, že po max 3 hodinách jazdy sa musí zaradiť 45 minutova pauza. Ale neviem to nájsť a doložiť v práci tento ,,názor”. Furt mi vyhľadá iba to, že max. doba prac. smeny je 10 hodin. Ale o pauzach nikde nič. Viete mi poradiť, jak to je? Ďakujem.
pon bře 29, 2021 6:17 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Ač noční nejezdím nebo jen hodně málo, ale ptal jsem se na to na školení a bylo mi řečeno, že se to vztahuje na pravidelné noční přepravy. Pokuď jedu občas v noci tak to nemám řešit. Pokuď ví někdo víc tak ať mě opraví.🤔
pon bře 29, 2021 9:17 pm

Mareczek
Příspěvky: 424
Registrován: čtv úno 18, 2016 9:27 am
Bydliště: Karviná

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Pro oblast pracovní doby platí nařízení vlády č. 589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě.

trochu se v tom pohrabej.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-26 ... 2006#cast4.
pon bře 29, 2021 9:52 pm

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

didi píše:
pon bře 29, 2021 9:17 pm
Ač noční nejezdím nebo jen hodně málo, ale ptal jsem se na to na školení a bylo mi řečeno, že se to vztahuje na pravidelné noční přepravy. Pokuď jedu občas v noci tak to nemám řešit. Pokuď ví někdo víc tak ať mě opraví.🤔
No ja práve tiež jazdím len občas. Stáva sa, že potrebujem byť ráno na vykládke pri Frankfurte a odchádzam z firmy na západe Čiech. Takže cesta cca 7hod, preto mi ide o to, či musím po 3 hodinách zaradit pauzu, alebo stačí po 4,5hod. Ono je to potom znať ten rozdiel dojazdu +45minut alebo +1,5hodiny...
pon bře 29, 2021 11:19 pm

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Mareczek píše:
pon bře 29, 2021 9:52 pm
Pro oblast pracovní doby platí nařízení vlády č. 589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě.

trochu se v tom pohrabej.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-26 ... 2006#cast4.
Na toto som už práveže narazil, ale nikde som tam nič o týchto pauzách po 3 hodinách nenašiel 😕
úte bře 30, 2021 12:00 am

Mareczek
Příspěvky: 424
Registrován: čtv úno 18, 2016 9:27 am
Bydliště: Karviná

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

normální pauza po 4,5 hodinách jízdy nic se nemění,
úte bře 30, 2021 2:20 am

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Tak z tohto odkazu som čerpal informaciu, že je nutné robiť v noci pauzu po 3 hodinách.

https://www.bezplatnapravniporadna.cz/p ... jizda.html
úte bře 30, 2021 11:35 am

Mareczek
Příspěvky: 424
Registrován: čtv úno 18, 2016 9:27 am
Bydliště: Karviná

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Neznám předpis který by to nařizoval. Platí dle mne 561. a pauza nejpozději po 6 hodinách práce (klasika 45 min) ne jízdy .
sob dub 03, 2021 9:20 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11891
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

noční práce dle zákoníku práce nesmí přesáhnout 8 hodin ...tečka , jak je to v realu, víme .....
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
ned dub 04, 2021 12:16 am

jose rabano
Příspěvky: 7496
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Já myslím že to je deset h.nocni myšleno.jen nevím jak se to počítá třeba jak vyjedete v jednu ráno....tzn,že musím skončit v 9 ráno???blbost úplně,i slavné Volvo ti bude psát že máš výkon do 16h.
ned dub 04, 2021 7:59 pm

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Čo som dohľadal ešte ďalšie info, tak sa to týka vraj len autobusákov, že musia zaradiť pauzu po 3 hodinách. My ostatní normálne po 4,5hodinách.
A 10 hodín celkového výkonu sa týka nás všetkých, za predpokladu, že v čase od 22:00 do 6:00 jazdíme min. 3 hodiny. Tzn. že ak vyrazím napr. o 3:00, tak môžem mať výkon max 10 hodin (jazda+pauza+iná práca), ale ak vyrazím o 3:30, tak výkon v ten deň je normálne 13 hodín (event. 15 hodín)
pon dub 05, 2021 6:19 am

Mareczek
Příspěvky: 424
Registrován: čtv úno 18, 2016 9:27 am
Bydliště: Karviná

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Zásadní rozdíl mezi noční směnou a tzv "výkonem" je ten ze od ukončeni /zadaní výchozí země/ a zahájením další denní doby odpočinku /zadaní cílové země/ můžeš mít ve dne i v noci az 15h "výkonu" (mas-li k dispozici . ale noční směnu mezi 22h-6h můžeš mít pouze 10h a do směny se ti počítá jízda, nakládka, vykládka a bezpečnostní přestávka. Dodržovaní noční směny nekontroluje celní správa ale podléhá kontrole na firme.
pon dub 05, 2021 8:12 am

sof
Příspěvky: 3871
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Tomkethc, kedysi ma to zaujímalo a hľadal som, ako je to s nočnou prácou šoférov na Slovensku. Ale nenašiel som info. Bavil som sa o tom s kolegom (to je šofér čo všetko konzultuje s DASkou a Slovenskou inšpekciou práce) a on my vravel, že podľa Inšpekcie práce sa nočná práca pre šoféra ráta z nejakého dlhodobého priemeru. Vysvetloval my to tak zložito, že som nič nepochopil.

Ja idem podľa 561 a nočnú prácu neriešim. Viem, že niekde v zahraničí sa údajne vyžaduje len 10hodinový výkon.

————————————————————-
Môj názor je, že nočná práca sa v 561 nerieši. A každý štát ju môže mať upravenú inak. To čo tu píšu CZ šoféry- na Slovensku nemusí platiť a môže to byť inak.

Najväčší problém je, že v zahraničí vám slovenské predpisy nočnej práce nemusia uznať.

V nočnej práci je bordel a šoféry sa v tom nevyznajú. Už som bol na veľa školeniach, nikto my to nikdy nevysvetlil. Väčšina zamestnávatelov nočnú prácu aj tak neuznáva a núti šoféra jazdiť len podľa 561. Takže 15hod šoférsky výkon v noci je bežná realita.

Tomkethc, ak ťa to zaujíma, obráť sa s otázkou nočnej šoférskej práce na Slovenskú inšpekciu práce. Oni majú šoférov na starosti. Určite ti odpovedia. A keby si od nich niečo zistil, daj to sem, rád si to prečítam. (Predpokladám, že keď píšeš po slovensky, robíš v SK firme)
úte dub 06, 2021 9:23 am

Tomkethc
Příspěvky: 15
Registrován: sob úno 20, 2021 7:50 pm

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Sof, síce píšem slovensky, ale robím pre Českú firmu jazdiacu v Nemecku 😂 takže hlavne kvoli tomu, že na poslednom školení nám vraveli, že BAGouni v Nemecku budú kontrolovať aj nočné výkony na cestách, som chcel vedieť, ako to je. Zatiaľ je to hudba budúcnosti vraj, ale iné jazyky zase tvrdia, že aj naši policajti ak robia záťahy na kamióny a majú pri sebe niekoho z inšpektorátu práce, tak na to dosť čumia.
Tak ja už neviem teraz... riešiť či neriešiť nočný výkon? 🤷🏻‍♂️ Toť otázka, kam sa hrabe Shakespeare...
úte dub 06, 2021 7:50 pm

sof
Příspěvky: 3871
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Maximálni doba řízení v noci

Příspěvek

Neviem ako robíš, ako ti plánujú prácu. Mala by to byť vec firmy, nie šoféra.

Nočná práca sa kontroluje veľmy málo, skoro vôbec. Ak by policajti potom išli a dávali pokuty, firmy by na to reagovali.... ty sám s tým nespravíš nič. Museli by ste sa na firme dohodnúť všetci a to sa nikdy nestane.

A bagúni? Tí majú toľko roboty, že nestíhajú kontrolovať. Pokial máš väčšinu vecí v poriadku, nieje treba sa ich obávať. Skôr ťa pojebú za gurtne ako za nočnú prácu.
úte dub 06, 2021 8:21 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti