Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: Olda, -Ondra-, martin_100, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
vodic216

Příspěvek

pát črc 01, 2016 7:41 pm

sof

Příspěvek

v clanku je malo informacii, ale pochopil som s toho, ze sa to neskusa... myslim si, ze to bola ostra prevadzka... ved nedavno tu boli clanky o tom, ze sa tesla dokaze riadit sama. Nie stale, ale na niektorych usekoch to vraj dokaze.

Sofer Joshua uveril svojmu autu, ze sa riadi samo... ci sa Joshua po zrazke dostal do neba nieje iste, ale do historie sa dostal urcite. Prva obet samoriaditelnych aut.

200 000 000 kilometrov a zvolavacia akcia na 25.000 aut....?? to nevyzera na skusobnu prevadzku..
pát črc 01, 2016 11:37 pm

vodic216

Příspěvek

Ono bude ešte zaujímavé ,kto ponesie zodpovednosť za nehodu. Obvinia počítač ? Špinavý senzor? Autora počítača,alebo systému? Alebo jeho výrobcu?

Tam sa píše:
K nehode podľa spoločnosti došlo za nezvyčajných okolností vzhľadom na výšku podvozku a polohu kamióna: krátko pred zrážkou stál takmer kolmo na jazdnú dráhu tesly.

Ja si myslím ,že "nevyčajné" okolnosti sú na ceste pomerne častým javom.
sob črc 02, 2016 9:19 am

vodic216

Příspěvek

A je aj polemické , či bol Joshua vodič , keď v podstate neriadil auto, on sa len viezol, takže bol len cestujúci.

A otázne je aj to , či vôbec dokáže v takýchto prípadoch zlyhania systému "vodič" aj zasiahnuť. Väčšinou na to treba stotiny sekundy.
sob črc 02, 2016 10:52 am

Jirka Novák

Příspěvek

Takovéto systémy jsou v silničním provozu naprostá zbytečnost a jen to zkazí řidiče a to si myslím i o dalších moderních systémech mimo ABS a pod.
Třeba s tím návěsem si myslím že dobrý řidič by viděl překážku na více než 100 metrů a v pohodě by zareagoval. Automatický systém tak daleko nevidí a pro včasnou reakci v tomto případě neměl čas a zřejmě měl i nedostatek protože nebyl řízen radarem. Ten by překážku jistě lokalizoval a nepřehlédnul jí jak se to u Tesly stalo a spletla si jí s horizontem.
IFA W 50 La Turbo,IFA L60 Ap-n,IFA L60 DSK-ND, Volvo FL 614.
sob črc 02, 2016 4:24 pm

vodic216

Příspěvek

ned črc 03, 2016 8:14 pm

sof

Příspěvek

Toto ma pobavilo. Je to daľšia pitomost z dielne Bruselu, teda nič nové, ale.. Možno sa páni dopravní podnikatelia tešia, ako sa v budúcnosti zbavia otravných šoférov. Nebudú ich musieť platiť a na jazdu už budú posielať len roboty. Ale, socialne za robotov platiť budú. A ked bude mať robot nakládku alebo vykládku v nemecku alebo francúzku, tak budú za robota platiť socialne z nemeckej alebo francúzkej minimálnej mzdy. :D

Na nete je veľa videi v ktorých sa šoféri tesiel predvádzajú ako nešoférujú a všetko nechávajú na autopilota.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nvc2ZNrfXBY&spfreload=10[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oKeB7qWsH7g[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sXls4cdEv7c[/youtube]

Pamätám si na jedno české video z testu autopilota Tesly. Teraz ho neviem nájsť. Tam šofér nemohol vzdialiť ruky od volantu, lebo senzory hned hlásili výstrahu a on musel dať ruky znova na volant, alebo ich mať v tesnej blízkosti volantu. Túto bezpečnostnú poistku zrejme z Tesly odstránili, pretože inak by ľudia nemohli stvárať to, čo je na videach.
To, že po cestách jazdia autá-Tesly len z autopilotom je pre mňa dosť prekvapivé. Cakal som, že sa také niečo udeje vo vzdialenej budúcnosti, nie že sme toho súčasťou už teraz. Našiel som aj jedno video z európy, kde šofér ide na autopilota po nemecku. Tada tesly s autopilotom sú aj u nás.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZetTg73Ebyo[/youtube]

Dosť ma to prekvapuje a nechápem ako je to možné. Státy, politici, dopravní experti, média - všetci vytvárajú tlak na šoférov, zvyšujú bezpečnosť za každú cenu.. Pokutu dostanete za hocičo a cez technickú prehliadku neprejdete kôli hocijakej banalite. Ale, to že po našich cestách jazdia autá, ktoré nikto nešoféruje je asi v pohode.
Ono bude ešte zaujímavé ,kto ponesie zodpovednosť za nehodu. Obvinia počítač ? Špinavý senzor? Autora počítača,alebo systému? Alebo jeho výrobcu?

A je aj polemické , či bol Joshua vodič , keď v podstate neriadil auto, on sa len viezol, takže bol len cestujúci. A otázne je aj to , či vôbec dokáže v takýchto prípadoch zlyhania systému "vodič" aj zasiahnuť. Väčšinou na to treba stotiny sekundy.
Joshua bol šofér, on má za to zodpovednosť. Ale v podstate za to môže výrobca a ten kto to homologizoval. Ludia sú presvedčený, že je to autopilot a že mu môžu veriť. Ale to je nezmysel. Podľa mňa je predčasné pustiť takúto techniku na naše cesty.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qQkx-4pFjus[/youtube]

Pred dvoma rokmi na jednej pumpe v dánsku (Koge) kde dotankovávam naftu pred jazdou do švédska postavili tesla nabíjačku. Vtedy som rozmýšlal, načo tam je tých stojanov toľko a kto tam bude chodiť "tankovať". A už minulé leto som bol prekvapený, koľko tam stáva Tesiel. Poobede, ked idú ľudia z práce sú stojany obsadené všetky. Tesly odchádzajú a prichádzajú jedna za druhou. Tesla už je na cestách bežná vec. Som prekvapený koľko ich je. Taký rýchli rozvoj som nečakal.

Obrázek
pon črc 04, 2016 3:01 am

peter gasparovic

Příspěvek

Tak to som teda pekne mimo... Nevedel so ze uz to moze jazdit samo :shock:
Podla toho posledneho videa to ma ale hodne much, nepozna semafory, krizovatky,nevie prejst cez kruhac...
Tesly v norsku stretavam stale, u kazdeho mekaca, burger kingu ci len mala pumpa, tie dobijacie stojany su vsade...

Osobne by som vsetky senzory vypol, nechl by som si len tempomat... a spat za volantom zatial co auto ide??? To uz je riadna demencia... :roll: :roll:
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
pon črc 04, 2016 9:09 pm

sof

Příspěvek

Tento článok z idnes ma dostal. :D To musel byť veľký fanúšik cyklistiky. Nechápal som ako dokázal odviezť mrtvolu na bicykli, vraj ju ťahal na rudle za sebou. Trochu divné a náročné. Ale potom som v nemecku uvidel tohto cyklistu a hneď ma napadlo, že takto by to šlo. Na jeho bicykli by sa mrtvola dala prevážať.

Obrázek

A prečo to píšem sem ? Do šoféřina-budoucnost? Pretože to je budúcnosť. Až nám zelený fanatici zakážu spaľovacie motory ostanú nám na prevoz mrtvol len bicykle. Do Tesly mrtvolu nenapcháte, tá má malí kufor. A keby sa v budúcnosti kufor elektromobilu zväčšil aj tak tam mrtvolu neodveziete. V kufri bude určite nejaký senzor, ktorý bude skúmať vhodnosť nákladu a s mrtvolou v kufri sa vám automatická Tesla nerozbehne. Mohli by ste skúsiť posadiť mrtvolu na zadné sedadlo, ale to tiež nepôjde. Z rovnakého dôvodu. Tieto autá sú a budú tak prepchaté senzormi skúmajúcimi pohodlie, náladu, zdravotný stav a šťastie posádky, že nejaký senzor určite zistí, že pasažier na zadnom sedadle nekomunikuje, nieje šťastný a nazaujíma ho ani facebook. A tesla namiesto na zadanú adresu pôjde s nákladom rovno do nemocnice.

bicykel- to je jediné riešenie...

Možno si spomínate na Top Gear z Albánska. Jedna z požiadaviek na auto pre albánsku mafiu bola, aby sa do kufra zmestila mrtvola. Keď to so zelenými fanatikmi pôjde tak ako doteraz, za 15-20 rokov bude Top Gear pre albánsku mafiu testovať bicykle.

A ešte nakoniec, ten vrah- cyklista sa zabil celkom originálnym spôsobom. Elektrickým prúdom. A teraz sa neviem rozhodnúť, či sebevražda elektrickým prúdom je ekologická alebo nie. Je to pomerne čistý spôsob, ale trošku ma trápi, že elektrina sa minula zbytočne. Predsa len nemecko ešte nieje sebestačné vo výrobe ekologickej veternej a solárnej elektriny. Ale zase na druhú stranu ma utešuje to, že elektrina bola použitá na dobrú vec.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PUw_DMaQ264[/youtube]

Možno si spomínate na toho chudáka čo prvý prišiel o život, keď auto riadil autopilot. Podľa toho videa to vyzerá tak, že už tesle vysvetlili, že je lepšie kamión obísť ako podísť.

Obrázek Obrázek Obrázek
pát lis 25, 2016 3:13 am

jog!n
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Podle mě to fungovat bude, asi úplně né třeba na lesáky a podobně. Ale na nějaké pravidelné linky které jezdí po stejné trase si myslím že by to fungovat mohlo
Na přechodu pro chodce, drtí TATRA důchodce. Důchodce se vrtí, ale tatra drtí :D
http://kontejnery.ic.cz
pát lis 25, 2016 10:31 pm

oldjan

Příspěvek

Když jsem chodil na základku, tak se tvrdilo, že v roce 2000 se bude létat na Měsíc na dovolenou, no je rok 2016 a nelétáme nikam. Tak nějak to bude i ze samořídícíma autama. Už dnes jde koupit běžně auto, které umí zaparkovat, udržet se v jízdním pruhu, samo zastavit, zrychlit, číst značky, mít rychlejší reakce jak člověk...., ale tím končíme. Jenže stačí málo, zašpiněná kamera, chybějící pruhy na silnici, menší poloměr zatáčky atd. a systém vypadne. Prostě to bude scifi jako ta dovolená na měsíci.
Nelze to srovnávat s autopilotem v letadle, ve vzduchu je menší provoz, mnoho místa, je tam relativně více času na vše, ovšem když něco vysadí, končí to mnohdy katastrofou, počítačoví piloti si s tím neporadí, protože je už jen hrstka starých mazáků, kteří létali letadly s "volantem" a mají to v ruce.
když už něco děláš, tak to dělej pořádně
ned lis 27, 2016 12:50 pm

vodic216

Příspěvek

Stačí aj stopka namrznutá ,alebo naviata snehom. Ako sa to správa pri poľadovici? Vie to prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky?
pon lis 28, 2016 8:29 pm

sof

Příspěvek

http://dfens-cz.com/autonomni-rizeni-i- ... al-people/

Aj komentáre k článku sa oplatia prečítať.
ned pro 11, 2016 12:22 pm

kuntík

Příspěvek

asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
sob pro 17, 2016 6:03 pm

Vejr

Příspěvek

vzhledem k tomu že Uber používá online platby tak tohle bych bral. To bych i našel v šuplíku koncesi.
sob pro 17, 2016 6:58 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“