Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Hejvl
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 02, 2013 4:14 pm
Bydliště: Domažlice

PŘEDRAŽENÁ AUTA !!!!

Příspěvek

Zdravím všechny příznivce, poslední dobou všude pozoruji, že se pořizují nová auta za Evropské peníze. To je sice fajn, ale velmi mě překvapuje cena těchto aut. Mnoho informací také slyším od známých, řidičů, ale i z TV. A opravdu mi nejde do hlavy, jak mohou být nákladní auta tak předražená.

Napříkla tahle Tatra:

http://zlin.idnes.cz/novy-obrneny-nakla ... zpravy_ras

Nechápu jak tahle Tatra může stát 11,5 mio. Chápu, že mnoho stojí vývoj atd, ale i tak se mi to zdá předražené. Když budu jen odhadovat: podvozek: 2 mio, kabina + motor: 3 mio, natahovák 1 mio, HR 1 mio, 0,5 mio za blbiny okolo. Tedy cena cca 7,5 mio. Opravu se divim, že se PČR ještě chlubím s tim, že si tohle auto ta tuhle cenu pořídili.

Dále mě zaujalo tohle:

http://www.hasici.tv/clanek/moravskosle ... korun/2338

Tedy konkrétně auto Mercedes-Benz, odhaduji pro 6-7 hasičů, odhaduji s hmotností do 5,5t nebo do 7,5t. CHápu, že něco stojí vybavení a ruční přestavbam vnitřku vozidla, ale stále nechápu, jak může být cena za 4 mio za kus. Auto jako takové musí stát pár korun při takovém odběru....a zrovna že je Mercedes vyrábí jak na běžícím pásu. Odhaduji cca 1 mio za holé auto.

A dalších příkladů bych mohl nají mnohem víc. Možná se samozřejmě mýlím a vy víme o daném tématu mnohem víc. Rád se nechám poučit.

Na druhou stranu je tenhle článek:

http://www.tatra.cz/o-spolecnosti/tisk- ... -specialu/

Je vidět, že Tatra a THT musejí mít pekelnou marži na auta. A ostatní automobilky samozřejmě ještě větší.


Dále se mi zdá, že Mercedes zde má obrovskou lobby v oblasti výběrových řízení za EU peníze. Na druhou stranu jsem rád, že se např. hasiči snaží schvalně vybírat Tatru.

Jen tedy opravdu nechápu, že například dobrovolní hasiči v Domažlicích mají úplně novou Tatru 815, se kterou opravdu málokdy vyjedou a stačila by jim ta starší, dobrovolní hasiči z Folmavy u DOmažlic mají úplně novou 815-7 6x6 (!!!), kterou využívají POUZE k jednou ročně naplnění parní lokomotivy, jinak jsem ji ještě nikdy neviděl jezdit. Zato profi hasiči mají ultra starou plošinu na starý Tatře. CO si o tom myslíte? Povídejte. Ring je volný.
čtv led 21, 2016 8:21 pm

Ivan Hofman
Příspěvky: 2316
Registrován: pon pro 31, 2007 11:18 pm
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Zdravotnictví, armáda, dálnice , lékarničky , dotace,:lol: prací se many vydělávaj tězko :lol: ty auta to není až tak moc , není to sériovka , jsou to speciály a na nich se firma zahojí.
čtv led 21, 2016 8:50 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Ty auta jsou speciály, stavěné na míru, na konkrétní požadavky zadavatele.

Odhad ceny bych čekal od někoho od fochu. A vzhledem k tomu že tu komentuješ hasičskej speciál (a ani nevíš kolik lidí se tam vejde, určitě neznáš vybavení) a zárověn i pyrotechnickej speicál (kde o vybavení nemáš ani šajn) - od fochu určitě nejsi.

Takže vlastně příspěvek o ničem
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
čtv led 21, 2016 9:58 pm

Hejvl
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 02, 2013 4:14 pm
Bydliště: Domažlice

Příspěvek

Ano, od fochu určitě nejsem...a myslím, že je patrné, že ceny odpravdu jen odhaduji. I tak ale mohu srovnávat. A ptát se. Ptám se tu také na názory ostatních, rád se něco přiučim.


A jen jako příklad: když hasičská 6x6 v plným zasičským vybavení stojí 3,62 milionu a pyrotechnická 8x8 stojí 11,5 milionu, tak to možná je na zamyšlení, samozřejmě je tam rozdíl v množství a i vybavení, ale na zamyšlení to stojí.

Pokud tenhle článek bude hodně lidem tady vadit, tak ho smažu.
čtv led 21, 2016 10:38 pm

StrejdaChuligan
Příspěvky: 826
Registrován: stř led 04, 2012 7:55 pm
Bydliště: Broumov

Příspěvek

Na posledni otazku v poslednip prizpevku proc hasicska tolik a pyrotechnicka tolik sis odpovedel. Uz jen to ze pyro je 8x8 urcite tak neco okolo mega prida. A taky spekulace, ale selskym myslenim si odvod. Hasicska tatra taha cisternu, lidi a nake vybaveni. Pyro tatra bude urcite mit inak stavenej podvozek kvuli vetsi vaze a to diky panciri, ale taky tam budou nasrane veci, do kterych nikomu nic neni a nevi o nich treba ani delnici v ve fabrice. Je to SPECIAL, tak nemuzes odvozovat ceny od toho, kolik stoji seriovka
Je vsem hovno po tom, kde jsem a kde jsem byl.
pát led 22, 2016 1:02 am

StrejdaChuligan
Příspěvky: 826
Registrován: stř led 04, 2012 7:55 pm
Bydliště: Broumov

Příspěvek

Tema to to nebude spatne, ale zamer se tu misto na specialy, do kterych tu moc lidi nevidi radsi na ceny osobaku a klasicky kamionu
Je vsem hovno po tom, kde jsem a kde jsem byl.
pát led 22, 2016 1:05 am

rochuss
Příspěvky: 96
Registrován: pát úno 07, 2014 7:14 am
Bydliště: Budweis

Příspěvek

Tak třeba VW Transporter T4 stál třeba před lety 750tisíc a jeho opancéřování ve spec.firmě dalších ca 750tisíc.Přední neprůstřelné sklo např.90-120tisíc,pod karoserií byl všude vestavěn wolframový plech(a wolfram je pěkně drahý).A wolfram je odolnější než pouhé železo a jeho menší tloušt'ka sníží váhu.Takže statisíce za drahý wolfram a další statisíce za práci a to tam nebyla žádná výbava a hlavně dělalo se to v Čechách.Jinak u Lince je obrovská fabrika-výzbrojna na hasičské speciály.Určitě jste někdy viděli jet z Lince směr D obrovské hasičské letištní speciály popsané arabskýma znakama.Vyváží se to všude.Takže cena rakouské práce to taky pěkně zvedne a výbava je hlavně navážená z Německa(takže taky drahá)-sám jsem se jí tam něco navozil.
pát led 22, 2016 8:53 am

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

A rád bych ti odpověděl i na poslední otázku (proč Tatry jsou u dobráků a profíků jen Mercedesy), ale nevím zda nebudu ted psát bludy - jsou lidé, co ti to vysvětlí přesně - třeba Hynek nebo mates
Takže za nepřesnosti se omlouvám, a doufám že někdo z nich se k tomu vyájádří a upřesní to

Je to otázka zadavatele.
Dobráky zřizuje obec, nebo potažmo kraj. Auto si vybíraj dobráci "sami"
Profesionální hasiče zřizuje kraj a nebo spíš stát, auto jim vybíraj (vypisují výběrové řízení) lidé z kanceláří, kteří o tom vědí kulový, a zajímá je hlavně výsledná cena

A trochu si i myslím, pokud by bylo výběrové řízení vypsnáno na míru Tatře, objeví se někdo chytrej kdo to napadne že je od Tatry uplacenej
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
pát led 22, 2016 10:22 am

Honza B.
Příspěvky: 201
Registrován: stř kvě 27, 2009 7:40 pm
Bydliště: Moravské Budějovice

Příspěvek

Hejvl: A jen jako příklad: když hasičská 6x6 v plným zasičským vybavení stojí 3,62 milionu a pyrotechnická 8x8 stojí 11,5 milionu, tak to možná je na zamyšlení, samozřejmě je tam rozdíl v množství a i vybavení, ale na zamyšlení to stojí.

A těch 3,62 mil. si vzal kde. Nová hasičská 7ma stojí kolem 6mil. Těch Tvých 3,62mil. je dotační částka na nové auto.
pát led 22, 2016 10:27 am

Hejvl
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 02, 2013 4:14 pm
Bydliště: Domažlice

Příspěvek

to Honza B.:

http://www.tatra.cz/o-spolecnosti/tisk- ... -specialu/

600 mio : 166 ks = cca 3,62 mio/ks
pát led 22, 2016 1:11 pm

Honza B.
Příspěvky: 201
Registrován: stř kvě 27, 2009 7:40 pm
Bydliště: Moravské Budějovice

Příspěvek

pát led 22, 2016 1:26 pm

Michal Jančov
Příspěvky: 123
Registrován: pon srp 01, 2011 10:44 am
Bydliště: Kadaň

Hejvl

Příspěvek

Příspěvek úplně mimo mísu. Nemůžeš hodnotit cenu hasičských vozidel bez základních znalostí.
Proti zlu zlem, ale nestat se grázlem!
pát led 22, 2016 4:28 pm

Uživatelský avatar
Globe
řidič angličáku
Příspěvky: 4787
Registrován: pon srp 28, 2006 4:55 pm
Bydliště: Usti nad Labem

Příspěvek

no, zatimco na Evropsky penize pro soukromniky je unie sakra opatrna a do vetsiny vyberek si vicemene poruci (byt neprimo) jako hlavni kriterium cenu, u statnich zakazek je to mix ceny a lobbingu... a tak je za ty prachy spousta aut dobrejch, a spousta aut spatnejch.... tot z praxe
pát led 22, 2016 8:22 pm

Uživatelský avatar
LUKA
chcanda
Příspěvky: 3580
Registrován: čtv črc 12, 2007 10:16 pm
Bydliště: Praha/Litvínov

Příspěvek

zrovna dneska jsem se bavil s jedním zaměstancem jedné městské části kde koupili Multikáru M37 s nosičem kontejnerů za 2.5 mil . . . to mi taky nepřijde úplně normální :lol: :lol:

za další peníze k tomu dokupovali pluh na zimu , další kontejnery a tak :roll:
L I A Z 18.33 SB
pát led 22, 2016 8:58 pm

Uživatelský avatar
M.Z.
Příspěvky: 2144
Registrován: ned kvě 15, 2011 12:36 pm
Bydliště: Čeladná
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Pěkně.
Můžu potvrdit, že ty výběrovky žijou svým vlastním životem.
R490
Nooteboom OSDS 48-03
hoonring.cz
F-150 ROUSH
KTM X-BOW
pát led 22, 2016 9:18 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 18 hostů