Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Frenky

randdaf
Příspěvky: 24
Registrován: pon dub 11, 2011 9:39 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

DAF 105 XF Návod na ovládání oken bez zapnutého zapalování.


Zdarec dafikaři, dostal jsem 105 a hle stejný problém jako u 95ky, okna nejdou ovládat pokud nezapnu zapalování. U 95 jsem to vyřešil jednoduše. Dokonce relátka oken byly v pojistkové skříní, ale u 105ky to trochu zkomplikovali. Relatka oken dali přímo do ovládacího panelu na straně řidiče. Ale našel jsem způsob jak jednoduchým způsobem udělat aby okna šli ovládat bez zapínání zapalovani, jedna se vlastně o přemostění napětí 24v na pin pojistky od ovládání oken. Kdo by si chtěl tedy okna takto zapojit zde jednoduchý návod. 

1. Pojistka od oken je pojistka č.4 zajímat vas bude horní konektor 

2. Najít stále napájení které je pod napětí i když je vypnutý zapalování. Ja jej našel v pojistkove skříní označením jako E171 (je to na levé straně nad relátkem "curent sensor") neosazeno pojistkou ma sloužít jako předehřev nádrže. Zajímat nás bude levý pin ten má napětí 24v 

3. Dále potřebujeme dvě pojistky buď špatný propálený nebo z nich kleštičkama vytáhneme tahem dolů jednu nožku. 

4. Kousek drátků cca 15cm a zenerovou diodu. Drátek přestřihnout a umístit mezi ně zenerovou diodu. Nejlepe připájet pajkou nebo využít čokoládu. Zaizolovat. Jednu stranu drátků vsuneme do leveho pinu E171 kde je napětí a zajistime vsunutim pojistky s ulomenou druhou nožkou. Zenerovka musi byt tak aby čarka na jedne straně zenerovky byla směrem k drátu který bude vsunut do pojistky č. 4. Druhou stranu drátků vsuneme do vrchního pinu pojistky č.4 a zajistime druhou pojistkou s ulomenou nožkou.

Tim máte vše hotove.

Okna i zrcátka jdou neustále ovládat anichž by jste museli zapínat zapalování. Zenerovka je tam proto aby nepouštěla napětí zpět a v případe zkratu ji to odpálí a tim se přeruši napětí.

Nožky z pojistek jsou odstraněny proto, že spodní pin pojistky č.4 přivádí po zapnuti klíče na horní pin, přes pojistku, napětí 24v což mi už nepotřebujeme, protože ho suplujeme propojkou. Naopak když by tam nožička zůstala napětí by šlo spodním pinem zpět do systému a napájelo by další zařízení přes pojistkovou skříň což je na závadu!!!

Tak hodně zdaru s okny a hlavně kuřákům těm se to hodí. 

Ps. Nezapomeňte hlavně v zimě když stojíte a jdete spát vypnout vyhřívání zrcátek. I toto je funkční po přemostění napětí. Ať ráno nezhanite někoho kdo vás nastartuje.  Smile
Obrázek

Obrázek

Obrázek
TRUCK-man,
úte dub 29, 2014 2:14 pm

TLukes
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 29, 2011 6:15 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Ahoj nemáte někdo návod na zavírání okna jedním krátkým stisnutím, tak jako je to u otvírání? Díky
čtv črc 02, 2015 11:54 am

Ofca
Příspěvky: 1021
Registrován: ned lis 21, 2010 8:01 pm
Bydliště: Ludgeřovice/Ostrava

Příspěvek

mi tak funguje otevirani i zavirani. neměl jsi tedka někdy odpojene baterky? ja když je měnil tak jsem musel parkrat projet nahoru dolu aby si našel koncaky a už zase funguje
Chceš si žit jako prase v žite??? Bud sviňe!!!
úte črc 07, 2015 8:25 pm

Odpovědět

Zpět na „DAF“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů