Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Když vytvořím petici pro narovnání ZP ohledně souběhu diet, připojíte pod ni podpis, abychom měli nějakou váhu?

ano, souhlasím že je to zlodějina, podepíšu!
38
90%
ne, ať si mě klidně stát ruku v ruce se zaměstnavatelem okrádá dál!
4
10%
 
Celkem hlasů: 42

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

a co se změnilo v legislativě, že je právní výklad jiný?
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
sob úno 08, 2014 10:27 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

No já vidím jako hlavní malér to, že se tady vůbec musí nějaká hodina řešit a že hlavní plat řiidče jsou diety, což z vás v případě nemoci, úrazu nebo důchodu udělá naprosté chudáky.
sob úno 08, 2014 11:18 pm

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

co se změnilo v legislativě, to fakt netuším - nejsem právník... a to, že tu řešíme pár stovek měsíčně na dietách, to je opravdu smutný... Aspoň konečně vidíme absurditu cz zákonů v plné kráse...
ned úno 09, 2014 10:33 am

delivio

Příspěvek

stalinrio
Je to fajn, že se zajímáš. Není nad to přesvědčit se sám pokud nevíš a nereflektuješ fakta.
To není absurdita a pokud si to myslíš tak v čem je?
ned úno 09, 2014 10:47 am

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

delivio absurditu vidím v tom, že zákon říká jak máš mít vyplaceny diety v jedné větě, ale zároveň v druhý větě říká, že je můžeš mít vyplacený taky úplně jinak, pokud si to tak vyložíš... a tak to prostě je - rozpory jsou nejen ve výkladech zákona (a nejen tohoto), ale i v zákoně samotném! Proč podle jedné věty mám nárok na 1/3 (2/3 nebo plnou dietu) a podle druhé věty mě to seberou? jinak nepotřebuju studovat zákony do podrobna - od toho jsou ti právníci a já se na ně v případě nejasností rád opět obrátím....
ned úno 09, 2014 12:41 pm

delivio

Příspěvek

Aha
Ale ty jsi taky zadal anketu úplně stejně jak popisuješ :wink:
ned úno 09, 2014 1:13 pm

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

jj, jenže jsem v tu chvíli nevěděl jak to má být - pouze jsem popsal jak to máme u nás. Myslel jsem (jako třeba posa, kuntik) že je to podle zákona špatně - bohužel jsem se dozvěděl že je to v pořádku. Protože jsem to možná i tušil, napsal jsem do odpovědi na otázku "...stát ruku v ruce se zaměstnavatelem..." Všimni si že název vlákna je někde kolem zákonodárce.... :-D
ned úno 09, 2014 1:30 pm

delivio

Příspěvek

Název tématu chápu :wink:
Otázkou zůstává je jak a kdo.
Popřípadě jak se tvoří předpisy.Pak hledej pod slovem tripartita
ned úno 09, 2014 1:39 pm

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

já to hledat nepotřebuju, pro mě je důležitej ten paskvil kterej pustěj do světa....
ned úno 09, 2014 2:17 pm

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

stalinrio:
Jelikož potvrzení Vašeho právníka se mi zdálo přinejmenším divné, oslovil jsem pí. doktorku, autorku odkazu co jsem sem dával.
Odpověď:
Potvrzuji, že nejde o starý výklad, ale o interpretaci stále platné právní úpravy. Jestliže jste v zahraničí strávil 18 hodin, pak máte nárok na 100% základní sazby zahraničního stravného bez ohledu na to zda Vám vznikl i nárok na tuzemské stravné.

Dále trošku pohledal u D.A.S. a našel podobnou situaci, opět dává za pravdu tomu, že jsou Vám diety vypláceny špatně. Za 5) v odkazu:http://www.das.cz/magazin/2013/assets/b ... agazin.pdf

Je to odkaz z roku 2013, tak jsem se obrátil na D.A.S. a opět mi bylo potvrzeno právníkem ( jiným než sepsal pojednání v odkazu), že je nárok na 100% základní sazby zahraničního stravného (služební cesta více jak 18 hodin) a i nárok na tuzemské stravné, neboť služební cesta v ČR trvá déle jak 5 hodin.

Takže žádná zhovadilost v zákonech, nebudu zde spekulovat o Vašich právnících( např. zda se náhodou neznají), ale jak psal kuntík zaměstnavatel Vás bere pěkně na "hůl".

Kontakt na autorku prvního odkazu je přímo v něm na konci, můžeš se na ni obrátit, ale lepší by bylo obrátit se přímo na svou pojišťovnu právní ochrany, aby začala konat, zaměstnavatel Vám doplatil stravné a dále ho platil tak jak má.

Tak odkazy ze stránek DASky nějak nejdou. Je to w.w.w.das.cz, v dolní části D.A.S. magazin, hned ten první 2013/1 a strana 8 a9.
sob úno 15, 2014 7:58 am

stalinrio
Příspěvky: 273
Registrován: pát srp 22, 2008 10:56 am
Bydliště: Žamberk

Příspěvek

posa díky, s autorkou článku si už píšu maily... :D Napsala mi přesně to co tobě, prý bude kontaktovat nějakou komisi aby k tomu dala vyjádření - že prý má k tomu spoustu dotazů... Nevím jak je to s tím právníkem, ale předpokládám že se neznají - je z druhýho konce republiky a obrátili jsme se na něho náhodou... Jinak k tomu "braní na hůl" - ono je to daleko složitější! Máme venku fix 45e, v cz fix 800czk - takže se nám jedná pouze o ten souběh, jelikož podle zaměstnavatele v mnoha případech ani na těch 800 nedosáhneme a devastuje nám to výplatu... Jenže na druhou stranu máme obavy, aby nám po našich urgencích nakonec nedali to co musí... Takže vlastně nevíme pořádně co chceme, že? :roll:
sob úno 15, 2014 3:43 pm

delivio

Příspěvek

Takže vlastně nevíme pořádně co chceme, že?
a co si to tak v klidu a racionálně ujasnit.To nejde?
sob úno 15, 2014 3:51 pm

kajot007
Příspěvky: 62
Registrován: pon úno 11, 2013 4:39 am
Bydliště: Hradec Králové

.......................

Příspěvek

Zdravím....myslím,že to není problém jen cz řidičů,ale i jiných zemí...třeba D...tam mají dietu až po 8 hod. a plnou nad 24 hod...Ale jaký je rozdíl jestli přijedu do cz v 17:59 a 18:01hod...prožeru méně/více?....to si myslím je taky nelogické,pokud se data na diety stahují ze satelitu. A proč nemím nocležné,pokud se "trápím" v autě,tak jak je to třeba v D? Pak by snad zaměstnavatelé tolerovali i levnější ubytování při TdO než platit toto nocležné. ....trošku té kultury pro řidiče.....tak snad nepíšu taknějak z cesty :D
čtv dub 17, 2014 12:45 pm

rendos
Příspěvky: 414
Registrován: úte říj 25, 2011 1:12 pm
Bydliště: Kyjovsko

Příspěvek

kajot007: Já jsem toho názoru že celý systém diet je v případě řidičů blbost. Jsem ve Waidhausu ,dietu mám ,budu stát na Rozvadově a nemám ?
Tam se najím možná levněji než u nás...
Promiňte ale v době kdy platíme stejnou měnou,stejné ceny a hranice v podstatě nejsou je to směšné. Řidič by měl být placen(slušně) za práci a ne za pobyt někde v imaginárním prostoru

:think:
pát dub 18, 2014 7:31 am

kajot007
Příspěvky: 62
Registrován: pon úno 11, 2013 4:39 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek

rendos..............ano,ale to je asi v dnešní době fikce, které se já nedožiju a ani nedočkám.
pát dub 18, 2014 8:40 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů