Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
stefkac
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 11, 2012 3:46 pm
Bydliště: Ustecký kraj

šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Ahoj,po dnešním shlédnutí tv reportáže o autech,která nepotřebují řidiče,mě napadla otázka,jestli to jednou nebude konec prof.šoféřiny.Že by kamiony,sklápěčky atd řidíly počítače a elektronika a vytlačily tak definitivně lidskej element.Podle mě to bude realita za nějakých 20-30 let.je to podle vás utopie,nebo semnou souhlasíte?Dík za názory
stř kvě 28, 2014 8:17 pm

TP
Příspěvky: 1976
Registrován: úte kvě 03, 2011 9:37 pm
Bydliště: Řevnice

Příspěvek

Honém než ti to smažou.
Vzhledem k tomu že po létech praxe stále tvrdim že dráty maj vést maximálně ke světlum a X-krát jsem už zažil co dokáže vadná elektrónka s podniku Katóda Olomóc a o chytré navi co dokáže i s Polákem zajet do řeky radši nemluvě,tak doufám že se toho nedočkám. :wink:
Už ho nohy nezebou MAGNUM E-TECH 440
stř kvě 28, 2014 11:42 pm

mirazapletal
Příspěvky: 4562
Registrován: pon lis 28, 2011 10:06 pm
Bydliště: Zlín

Příspěvek

V ideálním světě možná :-D ale pokud se člověk podívá kde, kam a jak se mnohé věci vozí, tak s tím si stejně žádný počítač neporadí. Třeba v zimě by mě zajímalo, jak si půjde počítač podhazovat pod kola a čistit všechny senzory aby odhadl kudy v té bílé tmě jet. Ono nedávno mě navigace vehementně navigovala, že jedu cca 20 metrů souběžně se silnicí, při téhle přesnosti by mě zajímal kamion co se míjí s protijedoucím kde to vychází na centimetry nebo jak se vyhýbá všem dírám a utrženým krajnicím co asi v databázi cest nebudou :-)
čtv kvě 29, 2014 9:01 am

RADO71

Příspěvek

Nemyslím si,že by ses tím musel nějak zvlášť zabývat.Protože pokud nastane situace,že k tomu dojde a na rozdíl od jiných si myslím,že technicky to je absolutně reálné...tak bude společnost v úplně jiné situaci,nebo spíše krizi.Je spousta jiných oborů,které bude do té doby možné nahradit technikou a tudíž sociální otřesy a nutné změny v uvažování budou nezbytné.To nás buďto otočí opačným směrem,nebo zahubí :-)
čtv kvě 29, 2014 11:15 am

RADO71

mirazapletal

Příspěvek

Stačí zdokonalit GPS a rozšířit data se kterými. bude pracovat,což určitě nebude problém více než 10-15 let a to auto.bude moci jet kamkoliv potmě.... Ale i tak bych se té situace nebál z důvodů,které jsem popsal výše.
čtv kvě 29, 2014 11:19 am

Mamlas
Příspěvky: 515
Registrován: ned úno 20, 2011 7:40 pm
Bydliště: Okolo Hradce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

čtv kvě 29, 2014 12:20 pm

stefkac
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 11, 2012 3:46 pm
Bydliště: Ustecký kraj

Příspěvek

rado:přesně tak stačí zdokonalit a vychytat pár věcí jako jsou nakladky,vykládky a myslim že za 30-40 let budou kamiony zcela bez řidičů.Ne-li dříve.
čtv kvě 29, 2014 12:27 pm

stefkac
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 11, 2012 3:46 pm
Bydliště: Ustecký kraj

Příspěvek

maximálně,že by vyšel nějakej eu zákon o zakaázání použití "autopilotů"v dopravě,ale to jsou už jen spekulace :D
čtv kvě 29, 2014 12:30 pm

delivio

Příspěvek

SARTRE je nepoužitelné a pro východní části EU dokonce velmi riziková záležitost.
Kamion bez řidiče nereálné na hodně dlouho. Reálné budou ale koncepty dlouhých souprav, které se spustí do 10let.
http://www.eurotransport.de/news/bundes ... 55057.html
čtv kvě 29, 2014 5:57 pm

delivio

Příspěvek

Taky jsem se s tím ve městě netočil. To nejsou soupravy na skládání v centru. Dotáhneš to před město na terminál a jedeš dál.
čtv kvě 29, 2014 6:23 pm

Barta11

Příspěvek

Aha ale i tak to nebude nic snadnyho. Jezdit bych teda s tim nechtel. :)
čtv kvě 29, 2014 6:26 pm

čtv kvě 29, 2014 6:44 pm

RADO71

Příspěvek

Tak jak je téma položeno je otázka kamiónů bez řidiče stejná jako otázka jakýchkoliv automobilů bez účasti řidiče na silnici.Předpovídat kdy k tomu dojde je veštění z koule.Je jisté,že zájem snížit náklady na dopravu půjdou dál.Jestli tou úsporou bude účast řidiče je podle mně taky nejisté.Někdy ale žasnu jak se technologie posunuly třeba jen v úseku 10 let.Je také vysoce pravděpodobné,že věda je ještě dál,než veřejnost v danou chvíli tuší.Takže pokud dejme tomu existuje vojenské zadání jak řídit,či pilotovat cokoliv bez člověka a to zcela určitě existuje,tak o stavu vývoje se nedočteme na žádném servru.Stejně jako GPS bylo uvolněno pro civilní účely,tak se může vyvíjet i jiné projekty.Jinými slovy,podle mně to je jen otázka rentability,čili potřeby zadání,nikoliv technických možností.Ty si může podle mně dnes někdo jen těžko představit.Ale bavíme se opravdu o desítkách let a jen hypoteticky.
čtv kvě 29, 2014 6:50 pm

stefkac
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 11, 2012 3:46 pm
Bydliště: Ustecký kraj

Příspěvek

já si zase naopak myslím,že každej pokrok v tomhle směru,budou chtít hned vědátoři zveřejnit,už jenom pro bezproblémové pokračování těchto výzkumů a tím myslím fin.podporu ze strany sponzorů :wink:
čtv kvě 29, 2014 10:04 pm

delivio

Příspěvek

Klidně ať zveřejňují. Inovace jsou dobré pokud se správně používají.
čtv kvě 29, 2014 10:43 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů