Od čtyřkolek, přes kombajny po jeřáby apod.:-)

Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, cuisine

Odpovědět
Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

H7 přijde na pojezdy, a měděné síto na hydrauliku zvedání

Odpoj na nápravě kabel a přilož jej na kdekoli na kostru, pokud se kontrolka rozsvítí je chyba ve spínači pokud ne je chyba v elektroinstalaci.

Nevím jakou máš nápravu, ale nejčastější spínač Je tenhle https://www.nakladakyvk.cz/Spinac-uzave ... S-d785.htm
ned lis 10, 2019 9:27 am

Michal(zetor)
Příspěvky: 84
Registrován: stř čer 29, 2016 10:43 pm
Bydliště: Dolní Ředice

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Ok vyzkouším :wink: A děkuji
ned lis 10, 2019 10:10 pm

Uživatelský avatar
Hanys
RC-TRUCKER
Příspěvky: 467
Registrován: čtv bře 23, 2006 11:32 pm
Bydliště: Kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Předpokládám, že tohle by mělo fungovat i na HONu?
http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic. ... 15#p325315
Dá se ten ohřev koupit někde už komplet?
Tady sem našel pár dílů pro dodělej doma: http://www.monsta.cz/17-ohrivac-chladici-kapaliny/
pon lis 11, 2019 11:37 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Obojí je k ničemu, první varianta má přes vypouštěcí kohoutek moc uškrcený průtok, voda v krabičce vaří, a motor je studený, druhá varianta se dává na spodní s koleno, ale teplo jde nahoru, a neprojde přes přepážku ve vodní pumpě, chladič vaří, a motor je studený
úte lis 12, 2019 11:55 am

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Nezkoušel jsi někdy experimentovat třeba s topnými tělesy někde strčenými třeba do olejové vany? Z logiky věci by mi to připadlo lepší,když se olej ohřeje a teplo sálá vnitřkem motoru nahoru,než ohřívat jenom hlavy a válce,čili horní část motoru.
Takhle při startu si motor hned nasaje i ohřátý olej, resp by byl už ohřátý celý.
Třeba Ifácké motory to tak měly řešené:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
úte lis 12, 2019 6:55 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Motory Zetor 5201 6201 7201 a novější mají na topnou spirálu v bloku otvor. Starší bloky navrtávám.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
úte lis 12, 2019 7:42 pm

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Tak jasně,to je klasika,funguje to taky dobře.

Nicméně si myslím,že by šlo něco podobného vymyslet i do olejové vany, je z hlinku a tudíž by se do toho dalo taky dobře něco dát, možná i stejnou spirálu co dáváš nahoru do bloku, tak dát ještě jednu dolů do vany a ten předehřev by pak mohl být celkově lepší pro celý motor :D
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
stř lis 13, 2019 10:29 am

red.bill
Příspěvky: 193
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Než vymýšlet nějaký čápoviny s vanou to už máš jednodušší tam hodit vodního bufika. Ta 1kW spirála ti motor z vany opravdu neohřeje, navíc nepotřebuješ nahřát olej ale hlavně spalovací prostor abys měl jednodušší start, proto je ta spirála ve vodě.
stř lis 13, 2019 4:49 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Když jsem měl kdysi dávno první traktor (Zetor 4011) přes zimu jsem jej startoval 1x týdně na vyvezení hnoje od chléva ( k startu byli potřeba tři chlapi, jeden přepínal na nabíječce funkci nabíjení / start, druhý měnil dohořívající rudé právo u sání za pomuchlané nové rudé právo, a třetí stál na spojce držel tlačítko startéru a koordinoval činnost celé skupiny). V té době jsem k motoru (měl ještě plechovou rovnou vanu) pomocí zednické kozy a lopaty přitiskl zespod starý jednoplotýnkový vařič. Také to hodně pomohlo. Na druhou stranu má Poulm pravdu v tom že prohřátý i spodek motoru není k zahození. Jsou to cca 3roky, soused a kamarád, má Zetor 7745, a když obecní traktor nestíhá, jezdí také prohrnovat sníh a udělal Těžkou chybu. Napadl sníh, a byl silný mráz . Hodil traktor na napětí a šel si zatím dělat jinou práci v chlévě, za hodinu měl na teploměru 60"C a v tu dobu telefon z obce, kde že je. Skočil do traktoru, natočil to na ""drb"", teploměr skoro provozní teplota, tak tomu šlápl na krk. Průser jako prase. Horní půlka motoru +60"C, dolní půlka vana a olej -20"C. Šlápl tomu, a promrzlý hustý olej zbortil podtlakem sací koš, přestalo to mazat, a na pár metrech zadřel kliku na jednom hlavním a třech ojničních uloženích. Kliku jsem mu nechal přebrousit, vyměnil a traktor jezdí dál, ale od té doby mají všichni chlapi co u nás jezdí s nakladači příkaz, ráno si naplánuj práci tak, aby jsi při mrazech mohl nechat motor deset minut klapat, aby se trochu ohřála i vana s olejem.
PS : Teď jsem si tak vzpomněl, 17, listopadu padli komunisti, a 21, listopadu jsem si přivezl čtyřicítku. :D
stř lis 13, 2019 6:52 pm

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

lubossss:
to jsi trefil přesně,taky jsem už párkrát zažil, že se mi při velkém mrazu -17 až -20 podařilo traktor nahodit přes horkovzdušku v sání, ale olej byl tak hustý,že si ho čerpadlo nenasálo,nebo neprošlo přes filtr a svítilo mazání. Takže při větších mrazech od -10 už dávám i pod vanu hrokovzdušný větrák,přes kapotu přehodím plachtu a 1/2-1h to nechám foukat a docela se ohřeje skoro celý motor. Ono ani není potřeba ho předehřívat na 60st. či víc, bohatě to stačí dostat na nulu aby normálně nastartoval a jel.
Nyní už v zimě nejezdím tak to neřeším,ale pokud bych měl každý den natáčet traktor,tak bych si ty předehřevy určitě udělal oba,jednu spirálu nahoru do vody a druhou do vany do oleje a myslím,že by to pak fakčilo dokonale. :D
Prodávají se spirály nejrůznějších tvarů a závitů, možná by šlo něco strčit přímo místo výpustného špuntu, Zetor jej má v té hliníkové vaně kolmo z boku.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
čtv lis 14, 2019 2:11 pm

Uživatelský avatar
Pavel Šebek
intercool
Příspěvky: 10887
Registrován: ned říj 21, 2007 4:55 pm
Bydliště: Bystřice

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

No a co použít "moderní" olej?
BES - běs
čtv lis 14, 2019 2:59 pm

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Tak určitě je to řešení na zimu použít řidší olej co má filtrovatelnost do nižších teplot, kdysi se to tak běžně dělávalo, nicméně u těchto "Starých" motorů bývá zase problém s řídkým olejem v létě, kde pak zase ztrácí mazací tlak. Ne každý mění olej na zimu a na léto.

Každopádně jsem jenom chtěl nahodit myšlenku stejnoměrného předehřevu celého motoru. I z hlediska materiálů a konstrukce asi není úplně koscher, když je vrch zahřátý třeba na těch 50-60st. a spodek motoru má -10 až -20st. Tohle mi třeba úplně tak nesedí, ale většina lidí si s tím nejspíš neláme hlavu. :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
pát lis 15, 2019 9:05 am

luboš růžička
Příspěvky: 636
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Tak ona ta myšlenka vzešla hlavně z nestartovatelnosti zetorů 52-72, které nemají ani čudla a velmi špatně startujou.40 cítka ta šla hned a čím novější tím horší starty.😁
pát lis 15, 2019 2:03 pm

Uživatelský avatar
Pavel Šebek
intercool
Příspěvky: 10887
Registrován: ned říj 21, 2007 4:55 pm
Bydliště: Bystřice

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Já mám v Zetoru 25 normální olej 15W40 a bez problémů. No v zimě to chytá blbě asi jako každá 25. To je další věc, kde těm českým strojům ujel vlak.
BES - běs
pát lis 15, 2019 3:35 pm

Uživatelský avatar
lubossss
Příspěvky: 4295
Registrován: pát kvě 06, 2011 8:25 am

Re: Nakladače HON, Detvan, ZTS...

Příspěvek

Pavle, ale furt ty staré české stroje, kterým ujel vlak, máme tak nějak rádi, je to naše mladí. :wink:
PS: V tom zmiňovaném traktoru byl olej 15W-40 od firmy CAT. Soused, a dnes už i já k němu máme přístup za velmi zajímavé ceny, a je řidší než voda, přesto se to hryzlo. :evil:
pát lis 15, 2019 9:57 pm

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika - Traktory, bagry, nadměrná přeprava...“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů