Dotazy o legislativě v dopravě, koncesích, zákazech jízd apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-

mayky99
Příspěvky: 2
Registrován: úte lis 02, 2010 10:54 pm
Bydliště: Č.B.

Doprava do 3,5 t

Příspěvek

Zdravím vespolek,
mám takovej svůj sen, který bych rád přetvořil ve skutečnost. Třeba někdo pomůže a třeba taky naopak odradí a ten sen zašlapeme společně do země... :lol: Ale i tak bych se rád právě Vás a tady zeptat musím podstoupit proto, abych mohl provozovat autodopravu do 3,5 t konkrétně valník s plachtou typu Ducato, Sprinter (8 - 10 eur palet). Práce skladníka, kterou dělám mě prostě nenaplňuje, kromě okamžiku kdy si mohu sednout za volant firemní dodávky a vyrazit na cestu. Takže vím o čem to je a jak to na silnicích vypadá, doprava taky není ten nejúžasnější obor ve kterým podnikat. Ale nyní sem prostě svázanej pravidly a mantinely firmy a nadřízených. Prostě bych raději dělal tohle sám na sebe. Prostě nebýt nečí loutkou, i když tohodle se nezbavím úplně. Jak moc je složitý tohle všechno rozjet co se týče českých úřadů - nevím jestli to říkám správně - prostě co musím vše mít abych mohl vyrazit... A třeba i někdo kdo tuto zkušenost už má, tak ať klidně písne např. kolik se dá reálně udělat km za měsíc, cenu za km, náklady na provoz( nafta, pojištění, atd.)
Dík...
stř led 15, 2014 6:54 pm

Zajic88
Příspěvky: 34
Registrován: čtv zář 30, 2010 8:14 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

čau, já začal v 9/2013. Mám to zatím na vedlejšák, že mám své zaměstnání, takže pohoda.
dle mého názoru, všichni mě odrazovali tady na foru,ale každý si tím musí projít. já jsem rád že jsem začal. Teďka jsem si koupil už druhou dodávku.
uvidíme jak to pošlape v novém roce.
Ale taky to není žádný med. ze svého pohledu, nemít svou práci na HPP, tak se asi hodně placatím a otáčím.
co se týká pojištění, tak prvotní investice 6tis povinné ručení a pojištění nákladu 9tis. Musíš počítat se splatností faktur 60-90dní a taky musíš narazit na dobrého dispečera, pokud nechceš investovat do nějakého spedičního programu.Samozřejmě ten dispečer si vezme 8-10% z fakturace. Ty budeš muset počkat na splatnost faktur a doufat že ti zaplatí,ale ten dispečer bude chtít prachy týdně, v lepší případě co 14dnů. Já měl na zkoušku aaapoptávku - tam nic než moc. pak jsem měl timocom-občas něco,ale taky bída. pak jsem zkoušel trans.eu - tam se to dalo. Teďka jsem si na zkoušku obědnal raal, tak uvidíme, pak se rozhodnu do čeho investovat. Ale musíš mít člověka který bude sedět u toho programu a hledat.
Obešel jsem dost firem kolem,ale konkurence je velká. Tak jsem rád, že jsem se chytil u jedné firmy nárazovky.cca 2x do týdne furka,ale dobře placená.
Co se týká úřadů, tak živnosťák na dopravu do 3,5t, pak zaregitrovat se k silniční dani, pak jestli chceš být plátce DPH nebo ne, to je na tobě. No a nahlásit auto k podnikání na krajský úřad. Jo a ještě nahlásit se na socku a zdravku.

To je asi tak vše co mě teďka napadlo.
stř led 15, 2014 7:11 pm

Uživatelský avatar
Tom-Oaza
Příspěvky: 1886
Registrován: ned čer 12, 2011 12:33 pm
Bydliště: Nikol-city
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

vyrizeni na urade je v pohode, to mas na urade oblitane za chvilu. horsi je to s praci. pokud nemas sehnanou tak to musis zvazit abys prezil. ja zacal jezdit pro spedice a skoncil sem po pul roce protoze nepaltili. ted jezdim balikovku a v pohode,prace je porad
Renault Master
Peugeot boxer
Iveco Daily 35C12 2x
Lancia Kappa 2,4 TDS
stř led 15, 2014 8:17 pm

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

a koncese do 3,5tuny být nemusí?
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
stř led 15, 2014 9:48 pm

Zajic88
Příspěvky: 34
Registrován: čtv zář 30, 2010 8:14 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

tak koncese jako taková už není jestli mám správné informace. Já ssebou vozím jen kopii živnostenského listu, tak jak mi doporučili na živnostenském úřadě, když jsem se ptal na koncesi.
stř led 15, 2014 9:50 pm

aaaccc
Příspěvky: 18
Registrován: ned říj 21, 2012 12:26 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvek

cau chlapi,můžete poradit nějaké spedice které vytěžují a platí práci pro dodávky tak aby se s tím dalo uživit,práce klidně vnitro nebo i ven. kdo o něčem víte tak napište budu rád. děkuji
sob led 18, 2014 10:29 pm

mayky99
Příspěvky: 2
Registrován: úte lis 02, 2010 10:54 pm
Bydliště: Č.B.

Příspěvek

Děkuji za info... Tak do 3,5 t stačí jen ten živnostenský list, koncese je v případě dopravy nad 3,5 t. Ale nevím s tím DPH...??? Co se vyplatí pro tenhle případ být či nebýt plátce....???

Velmi hrubě mám v hlavě nějakej ten výpočet, schválně píšu hrubě protože nemám reálnou zkušenost:

měsíční nájezd cca 15 000 km - netuším kolik s toho je reálně vytížit - 80% - 12 000 km při ceně cca 10 Kč/km + 120 000 Kč/měs
spotřeba cca 11 l/100km - 1650 l * 35,5 Kč - cca 59 000 Kč
10% z fakturace spedici - 12 000 Kč
pojištění auta, nákladu, soc. a zdrav. pojištění /1 měs - cca 6 000 Kč
splátka nového auta/měs - cca 20 000 Kč
fond údržba auta a opravy - cca 10 000 Kč

tak sem si za měsíc přišel na 13 000 Kč :lol: :lol: :lol: a to se vyplatí...

:?: za to snad nikdo nepodniká ne :roll: jistě sem někde asi použil nesmyslný čísla ale až tak moc... chápu že jsou tací co udělají 20 tis km a více ale to už by měli mít místo řidičáku pilotní zkoušky
ned led 19, 2014 10:27 pm

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

přijde mě to trochu přestřelený, no záleží jak budeš mít šiokovného speditera. Zaplacenejch 12tis km po 10 korunách...nevím nevím.
spíš si myslím, že je realnější v této tonáži počítat tak 70-80tis. fakturace.
Vzhledem k vysokým nákladům bych byl radši plátce...si spočítej kolik ti vrátí při tvých 59tisících za naftu.
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
ned led 19, 2014 10:56 pm

Uživatelský avatar
Tom-Oaza
Příspěvky: 1886
Registrován: ned čer 12, 2011 12:33 pm
Bydliště: Nikol-city
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

kdyz nebudes platce tak se s tebou moc bavit nebudou si myslim.
Renault Master
Peugeot boxer
Iveco Daily 35C12 2x
Lancia Kappa 2,4 TDS
ned led 19, 2014 11:21 pm

Zajic88
Příspěvky: 34
Registrován: čtv zář 30, 2010 8:14 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

určitě je lepší být plátce, už jen skrz nákupu auta.
Nevím jestli chceš plachtu, nebo klasickou dodávku,ale už tady v těch tvých výpočtech je problém s DPH. Co jsem se zatím já setkal, tak na plachtovou dodávku kolem těch 10kč/km bez DPH.
ale zas v tom tvém výpočtu počítáš naftu kde kalkuluješ s cenou za litr s DPH, tam máš rozdíl nějakých 11tis kč jen v DPH.
to samé záleží jestli ta spedice je plátce DPH, tam si to taky můžeš odečíst
pon led 20, 2014 6:27 am

wilibald
Příspěvky: 5
Registrován: ned říj 06, 2013 8:44 am
Bydliště: Tábor

Příspěvek

Nooo...teď jsem vyřizoval novou firmu a koncesi do 3,5t jsem vyřizoval jako obvykle....Nikdo se nešprajcoval, že už to není třeba...Ono už u autodopravy všeobecně neplatí, "že koncese musí být v autě"...a živnost "doprava silniční" už je živnost volná...???? :wink: No možné je všechno...
Jinak, kluku ušatá...Výpočet máš zábavně, ale takhle to nefunguje...
Zda být plátcem DPH je bez diskuse...
Pokud chceš začít, tak si kup olítanou, velkou skříň...se silným motorem... v cenové relaci max. 100k...a sežeň si jednoho dobrého zákazníka, který tě bude za slušné peníze vytěžovat "ven". K tomu si zkusíš nějak shánět zpátečky...Pokud budeš k tomu mít nějakou jinou výdělečnou činnost, co ti případně vydělá na chleba, je to ideální...Na jakoukoliv jinou startovní konfiguraci se vybodni, neb nepovede k úspěchu...
Zapomeň na nájezdy 12000 kmměs...dokonce po 10Kč :lol: :lol: :lol: A hlavně zapomeň na nějaká nová auta... To je nesmysl a cesta k poloze vismo na hrušce... :roll:
Uvědom si, že jsi v přímé, tržní konkurenci s lidmi, co mají dodávku už 5x zaplacenou, neplatí si pojištění, odvody, nic...a naftu maji od Franty, co jezdí na kombajnu, nebo má naftový kamna... :roll: A to ani neřeším rumuny a poláky...
Taky si hlavně uvědom počáteční náklady...Tzn. co všechno budeš muset zaplatit a udělat, než přijde první koruna...
Živnosťák s koncesí, razítko, kancelářské kraviny (papíry, camráky, stasky, kontrolbuchy, paragony)...musíš si nějak vyřešit účetnictví, takže buď ti ho bude někdo dělat za peníze, nebo si musíš dělat sám... tzn. nejlépe koupený účetní program, slušná tiskárna a pod..
Pak auto...Koupíš vrakouše, něco do něj musíš hned nasypat....uvidíš, jak to lítá...Povinné ručení, pojištění nákladu CMR, silniční daň...polepy...Ježdění jen po Čechách tě fakt nevytrhne, takže vše musíš ladit i na zahraničí...povinná výbava pro všechny státy...takže řetězy, hasičáky, lana na 5 tun, alkoholtestery a podobné chujoviny...Česká dálniční známka je minimum, normální pro standardní lítání je i slovenská a rakouská...celoroční...asi přibude i německá...dál...bez kvalitní navigace a map jezdí jen tydýt...kvalitní sada kurtů, plus případně další upínací bazmeky...
Ty...Pojištění odpovědnosti podnikatele...celoroční cestovní pojištění...ideálně pojištění právní ochrany a asistenční karta...pro jistotu školení řidičů do 3,5t a zdravotní prohlídku (u OSVČ není nutno, ale až způsobíš pojistnou událost za mnógo EUR, tak se bude sakra hodit)....Komplet bezpečnostní výbavička...Oblečky, brejličky, přilbičky, botičky...Jinak budeš muset některé zakázky vypouštět, či tě odněkud vypískají, až se to bude nejméně hodit...Nějaké nouzové pomůcky a zásoby pro přežití 2000 km od domova...Cash pro řešení průserů doma i v zahraničí...
Při tvém (přemrštěném) výpočtu třeba 1.1.2014 začneš jezdit a než dostaneš 1.3.2014 první kačku, tak jsi v tom za 120 000 jenom v naftě...cca 30 000 odeslaného DPH, odvody za první měsíc, možná nějaké splátky, poplatky a pod.... A to byla rodina 2 měsíce hlady...a nikdo ti nevystřelil přední sklo (mám 2 za 3 týdny), nic se nevysralo a neobdržel si žádnou výherní poukázku na 500 E, od Bundes Autobahn Gestapa.
Já s CashFlow bojuju neustále...přes svátky jsem měsíc nejezdil a v únoru budu u benzínky vyklepávat kapsy a modlit se, aby mne neposlali do Portugalska.
Nechci tě odradit, ale hlavním poselstvím je, že postup, kdy:
1) dáš výpověď v práci
2) dojdeš si frajersky vzít nového plachťáka se spaním za 800k na lízačku (6let s 0% akontace)
3) nakoupíš si spediční programy
4) S danou výbavou si nějaký krásný den sedneš do auta a začneš tzv. "úspěšně podnikat"
je prostě chujovina...
Ještě něco k volbě dodávky...nejdůležitější rozhodnutí...!!! Je třeba to zvážit dle převažujícího použití...Jsou náklady lehké a těžké...a na jedno z toho je nutno se specializovat...Plachťák je bezva, ale když půjdeme na tvrdku, tak na něj legálně naložíš 800-900kg nákladu...Odečti si 8x váhu europalety a máš reál váhy zboží, který můžeš legálně vézt...Navíc, plachťák má aerodynamiku dveří vod chlíva, takže 11-13l minimálně...
Já dělám těžké náklady, dodávka na 4 palety, skříň, s možností nákladu 1,3t ...(mimochodem 4 palety jsem vezl dnes poprvé po 5 měsících). Většinou vozím tak dvě, s papírem, pytlema něčeho, nebo nějakou těžkou strojařinou...popř. sudy, nebo 1000l nádrž....Spotřeba 8l...Spočti si, co ti na peníze udělá spotřeba 8, nebo 12 l za rok...
P.S. a ať mne tu nikdo nedráždí tím, co všechno je "možné levněji"... :lol: Případně ať se ke mně podobný jedinec (nemající automapu, oranžovou vestu za 70Kč, nebo jedinný kurt...a píše na kus toaleťáku "faktůra") nehlásí mimo území ČR...
Pak je nutno zmínit ještě jeden efekt...Je třeba k celé věci přistupovat kreativně...tzn.. 20% "podnikatelského úsilí" věnuji tomu, abych neplatil zbytečně DPH, nebo daně a odvody...Tudíž, dokud pes nežere "posypový písek"...něco není pořádku...
:lol:
stř led 22, 2014 9:48 pm

Uživatelský avatar
Tom-Oaza
Příspěvky: 1886
Registrován: ned čer 12, 2011 12:33 pm
Bydliště: Nikol-city
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

taky sem zacal s ducatem pro spedici, po pul roce mi zacal dluzit spediter love a tak sem pockal 3tydny a pak skoncil protoze neplatil(uz to mam od nej vse zpet) dostal sem se k balikovce a nemenil bych. kdyby nebyla prace tak to zapichnu a necham se nekde zamestnat,v doprave bych dal nepokracoval
Naposledy upravil(a) Tom-Oaza dne stř led 22, 2014 11:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Renault Master
Peugeot boxer
Iveco Daily 35C12 2x
Lancia Kappa 2,4 TDS
stř led 22, 2014 10:02 pm

Uživatelský avatar
Tom-Oaza
Příspěvky: 1886
Registrován: ned čer 12, 2011 12:33 pm
Bydliště: Nikol-city
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

ale jinak si to wilibald vystih perfktne :lol:
Renault Master
Peugeot boxer
Iveco Daily 35C12 2x
Lancia Kappa 2,4 TDS
stř led 22, 2014 10:05 pm

delivio

Příspěvek

wilibald :thumbud:

Trvale přilepit na první pozici
stř led 22, 2014 10:06 pm

kuntík
Příspěvky: 986
Registrován: pát črc 17, 2009 3:11 am
Bydliště: JM

Příspěvek

ted už to nikdo dělat nebude.... :D
asi se na tu šoféřinu...
už se stalo...
stř led 22, 2014 11:37 pm

Odpovědět

Zpět na „Podnikání v dopravě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 hostů