Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

4215 - tak já předpokládám, že každému, kdo dostává jen nějakou základní mzdu v korunách a zbytek v dietách (a je jedno, jestli ty diety jsou v Kč, nebo v €, jestli je dostává v hotovosti na ruku, nebo je má ve výplatní pásce) je jasné, že nemocenská, dovolená, důchod, jakékoli náhrady mzdy, se vypočítávají z té základní zdaněné mzdy. Stravné - diety jsou úplně mimo systém, z nich nic neodvádí zaměstnanec ani zaměstnavatel. Nikdy jsem takto placen nebyl a - nechci se nikoho dotknout - vůbec nechápu, proč se někdo dobrovolně nechá za práci takto odměňovat, vždyť to je výhodné jen a pouze pro toho, kdo zaměstnance takto platí. Dalo by se to akceptovat snad jen v případě, že např. když bude ta základní mzda, ze které se vše počítá, 20-25 tisíc, tak ten zbytek v dietách bude minimálně 60 tisíc a rozumný člověk by si dal každý měsíc alespoň 20 tisíc stranou pro případ nemoci, úrazu, šetřil na stáří, atd. Ale pak by nesměl po x měsících do toho hrábnout a utratit za p*čoviny...
ned pro 10, 2023 4:11 pm

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

mr65: je mnoho řidičů, kteří právě tento systém odměny za práci vyhledávají. Mají na krku exekuce, alimenty atd., prostě jak se jim z výdělku vyměřuje něco, co musejí platit, tak shánějí práci (nejen práci řidiče), kde budou dělat za minimální mzdu na pásce a zbytek dostanou bokem do ruky.
A jak vidno, celkem často jsou i v inzerátech informace, že zaměstnají řidiče s exekucí. No proč asi? :D
ned pro 10, 2023 4:43 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Argument o ktorom píše CHIP rozširujú dopravci.

“My dobrí dopravcovia, by sme radi platili šoférom vysoké základy, ale oni chcú minimálnu mzdu. Len preto im ju platíme. Minimálnou mzdou ich chránime, lebo ich máme radi.”

Sú to hovadiny. V každej väčšej firme sa nájde exekučný chudák, ale celkovo ich je minimum. Drvivá väčšina šoférov sú normálny ľudia, ktorý chcú normálne platy. Systém minimálnej mzdy, účelovo vyplácanej dopravcami naopak priťahuje lúzrov a šoférske trosky. Ukážkou, že to ide aj inak je nový poľský systém, celá výplata povinne v základe, mzda, diéty, odmeny- všetko priznané. Šoférskym lúzrom sa to nepáči, ale museli si zvyknúť, alebo nájsť inú prácu.
Naposledy upravil(a) sof dne ned pro 10, 2023 11:14 pm, celkem upraveno 1 x.
ned pro 10, 2023 6:32 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Sof má recht.. není jich moc co chcou základ nízkej atd.. těch důvodů je mrak, nicméně nechápu jak to zaměstnavatelům muže procházet :think: Akorát nás obíraj a vlastně u nich děláme blbce zadara..
Když to vemu, bral sem 20základ, 70bokem :arrow: Takže sem ho vyšel na kilo.. Kdyby mi to kilo přiznal, stál bych ho kolik? 150-180?? Takže sem dělal za dva se čtvrtinovejma nákladama :idea:
A eště se tvářil co mi nedal a že se za ty prachy musim přeskočit ikdyby to nešlo..
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
ned pro 10, 2023 6:45 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Nejsmutnější je že široká veřejnost si myslí, že řidičův PŘÍJEM je legální, tedy celý přiznaný a zdaněný.
Osobní zkušenost. V 2007jsem se rozvedl se všemi náležitostmi (výživné, dělení majetku a rozvod) v 2009 první velká krize, slušná dop.firma krachla, nástup do nové firmy se základním platem 8900kč zbytek diety. v 2010 bývalka požádala o zvýšení výživného, když sem doložil papír o výši výdělku tedy 8900+ nějaké odměny, soudkyně kroutila hlavou, ale zkusila to na mě kolik mám diet, že se do toho počítají. Tak jsem jí vysvětlil, když budu jezdit, tak diety budu mít, když nebudu jezdit, tak je nemám. Že se taky musím v zahraničí stravovat a to něco stojí. Chtěla mít navrch, tak ještě zkusila, kolik mi za měsíc zbyde diet. Tak jsem jí vysvětlil, že ceny v motorestech v zahraničí jsou někde jinde, než v čechách, zda nejezdí na dovolenou. Byla taková slovní přestřelka, že kolik procent mi tedy zbyde, tak jsem tedy přiznal, že to je tedy něco okolo 10%. Prostě nepochodila, ale nemohla prohrát, tak mi to tedy zvedla o 300kč na jedno dítě.
Mluvím nebo mluvil jsem (doba se změnila, a i když stojím víkend vedle čecha, tak ho za celý víkend nevidím) a plno si stěžovalo, že má PŘÍJEM 60 a více tis kč, tak na hypotéku nedosáhne a je v řiti.
To sof: Dopravci taky šíří, že chybí a nejsou řidiči. Ale kdyby je zaplatili, tak stojí řady uchazečů před vraty, jak to někdy v minulosti tvrdili.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
ned pro 10, 2023 8:15 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Vyjadrovať sa k tomu či šoféri sú, alebo nie je zbytočné. Celoeurópsky je šoférov katastrofálny nedostatok. Státisíce šoférov z Ázie, Južnej Ameriky a z ex Sovietskeho zväzu, ktorí za posledných 5 rokov prišli do EÚ na polročné turnusy nepovažujem za šoférov. Ale bez nich by doprava skolabovala. Už sú ich naozaj státisíce! Nedostatok šoférov je kritický, už sa nedajú získať ani keby zdvihli plat. Dáni majú malý plat? Alebo Švédi? Veď ich šoféri zarábajú veľké peniaze a aj tak im chýbajú. Tiež to riešia dovozom šoférov z Baklažistánu, alebo pre nich jazdia také firmy ako moja.

Dnes sa nikomu nechce jazdiť daleko a na víkend. Koľko šoférov (ja chcem byť cez víkend doma) treba na nahradenie jedného Ukrajinca, križujúceho Európu pol roka vkuse?!

Neprejde týždeň, aby na Slovensku v médiach nebola správa, autobusový dopravný podnik obmedzil spoje- nemá šoférov. Dopravný podnik zrušil večernú linku, nemá šoférov. Chudáci ludia sa nemajú ako z nočnej zmeny dostať domov. Dopravný podnik sa ospravedlňuje, že neišiel ranný autobus, lebo šofér ochorel a nebol náhradný. To som citoval správy z médii za posledných 14 dní.

Že po cestách EÚ kočujú státisíce šoférov z krajín mimo EÚ je môj odhad. Ale už pred troma rokmi sa oficialne udávalo číslo 150 000 cudzích šoférov cez poľské a lit-lot firmy. Mám oči, vídím že ich počet každým rokom narastá. Sú všade, sú na každom parkovisku. Dnes ich bude minimálne raz toľko. Všetko sa to stalo pod dohľadom Ěurópskej Únie a jej balíka mobility. V roku 2017 EÚ vyhlasuje balík mobility, v ktorom chce zlepšiť sociálnu situáciu šoférov. Zavádzali tie smiešne veci, že vraj šofér bude v hoteli a kamióny sa budú vracať domov atď.. A jak to dopadlo? Do EÚ sa začali valiť hordy šoférov z Ázie a Južnej Ameriky.

Nedávno som o tom čítal článok jedneho BAGúňa, teraz sa volajú BALM. Vysvetloval, že snaha EÚ zlyhala, že množstvo zahraničných šoférov kempujúcich v kamiónoch nemôžu a NESMÚ kontrolovať. Kontrola sa robí len tak, trošku, aby bola vykázaná činnosť. Keby začali sekať pokuty rad za radom, nákladná doprava skolabuje. A to je fakt, šoféri niesú a nebudú. Náklady rozvážajú mimoeurópsky cudzinci, ktorí žijú v kamióch a ich turnus je pol roka a viac.
ned pro 10, 2023 11:08 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Nevim jestli stárnu nebo nestíhám ale BAG už není? :think:

Tak teď maj BALM..
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
ned pro 10, 2023 11:16 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

ned pro 10, 2023 11:24 pm

jose rabano
Příspěvky: 7532
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Balm je ex Bag.spolujezdec má více obrazovek .Alfa omega pro ně je zda platíš Maut.pak stav auta od pohledu.ty nové jeste nechavaji v klidu pětileté fh500 e6 už je šrot pro ně a pak národní sport kurty.Vzdy je málo.
pon pro 11, 2023 4:55 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

okolo Prahy asi řidičů není dost, naše firma nemůže sehnat několik řidičů, např. na stabilní práci, denně doma, pět dnů v týdnu, cca 8 h denně, 250 km, za 40 čistého
Toto ma zaujalo, po prepočte je to 1630€, čistého. Za 8 hodín. To sa my zdá ako neuveritelne vysoký plat, ale mr65 verím.
Mzdový tarif řidičů MHD a strojvedoucích metra od 1. 1. 2024
Hodinový tarif
(Kč/hod.)
Řidič tramvaje 242,10
Řidič autobusu 242,10
Řidič tramvaje instruktor 250,30
Řidič autobusu instruktor 250,30
Strojvedoucí metra 281,50
Strojvedoucí metra instruktor 326,60

Řidiče je potřeba taky dobře zaplatit. Ty částky jsou základní hodinová mzda, k tomu je spousta různých příplatků a stravné. Plus další benefity (např. 1.600 Kč měsíčně na penzijko, placené zdravotní volno, atd, atd.), takže reálná průměrná hodinová mzda bude cca 300 Kč/h (tramvaj+bus, řidiči metra jsou vyšší level). Řidič je takto placen za celou dobu v práci, ať už řídí, či stojí. Že je vše do koruny oficiálně na výplatní pásce snad ani není potřeba zmiňovat. Ovšem to je MHD v Praze, jak jsou placení řidiči třeba v Sokolově, nebo v Bruntále atd., to je otázka.
https://www.postoj.sk/142138/ak-sa-chce ... vodica-mhd

V článku sa píše o Dopravnom podniku v Bratislave, autobusy-električky-trolejbusy. Plat nerozdelujú podľa techniky na ktorej vodič jazdí. Ale oproti info ktoré dal mr65 je vidieť rozdiel. Teraz má bratislavský šofér 7,40€ (181 CZk) až 8,08€ (198 CZk) na hodinu. S príplatkami sa možno dostane na 10€ (245 CZK) hodinu hrubého. Vodič v Bratislave má aj z príplatkami 39 000 CZk hrubého za 160 hodín. Vodiči MHD v Bratislave majú väčšie platy než zvyšok Slovenska. Slovenské dopravné podniky platia tak málo, že si nedokážu udržať ani šoférov z krajín mimo EÚ.

stř pro 13, 2023 6:58 pm

mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Sof : letos jsou ty tarify v Dopravním podniku v Praze o něco nižší, zvedat se budou od ledna, jak už jsem psal, mám tam vedlejšák, v listopadu jsem odpracoval 47 hodin, na účet mi přišlo 11.905 Kč. Kolik to je, 11 € na hodinu ? Asi to jsou dobré peníze, ale ta práce... V náklaďáku je to prostě lepší. Alespoň co se jízdy týče. A taky je to dost honička, když má šichta 10 hodin, cca 7 hodin je jízda. Kdysi to bylo 50/50 např. 20 minut jízdy z konečné na konečnou, tam 20 minut pauza, nosil jsem do práce knihu a četl si.. Ale to bylo před 20-ti léty. Dnes jsou linky delší, jede se po Praze třeba hodinu, na konečné 5-7 minut pauza, sotva se stihneš vyčůrat. Hodně mi vadí, že MHD má výjimku a bezpečnostní přestávka může být rozdělena na 3x 15 minut, ve spěchu se najíst a kafe a cigáro už se nestihne. Měl jsem třeba směnu skoro 11 hodin, nejdelší přestávka 22 minut, jinak těch 5-15 minut. Tuhle práci málokdo vydrží dělat dlouho, řidiči tam stále přicházejí a odcházejí. Za poslední desítky let měli dost řidičů jen během Covidu, každý, kdo měl řidičák na autobus tam přišel dělat, sotva Covid polevil, vrátili se za svoje volanty.
čtv pro 14, 2023 12:10 pm

Prevozník
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 14, 2022 11:41 am

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

To sú zase drísty...

https://www.teraz.sk/ekonomika/na-slove ... sEkonomika
manažérka marketingu Raben Logistics Slovakia Tímea Pospišová: "Profesionálnym vodičom určite nemôže byť niekto, kto nemá čas. S veľkými rodinnými záväzkami sa tak toto zamestnanie príliš nezlučuje, benefitom naopak môže byť slušné platové ohodnotenie a možnosť cestovať. Ide tak o ideálnu možnosť pre mladých ľudí bez rodín, ktorí si chcú zarobiť a vidieť pritom aj kus sveta,"
sob pro 16, 2023 6:29 pm

Venca R
Příspěvky: 1976
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Však je to pravda ne? Hloupej Honza šel taky do světa na zkušenou, určitě by to mamankům prospělo a pomohlo jim to v následným životě. Já jezdil mkd od 21 do 31
ned pro 17, 2023 1:30 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

to VencaR: Asi narážíš na větu "Ktorí si chcu zarobiť a vidieť pritom kus sveta."
By mne zajímalo, co jsi za těch 10let viděl za kus světa. Maš selfi s eifelovkou? Byl jsi se podívat na stadionu FC Barcelona??? Projel jsi okolo londýnského oka??
Dnešní mamánek v pátek jde na odpolední do fabriky, a v sobotu se válí v Egyptě u moře s in ecklusive.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
ned pro 17, 2023 2:26 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

4215: Já sem teda kousek světa zahlídl, ne tak jak popisuješ, ale abych chytl mentalitu, kulturu a tak obecně té které země to stačilo :think: Camp Nou si pustim v telce a mam to jak z křesla bafuňáře :wink:

Jinak ta baba mele kraviny, kdyz si chce mladej zarobiť tak stačí sednout za kasu do alberta a na hodinu má 2x tolik jak mi..
A venca má recht, vojnu nám zrušili, tak ať si mamánci daj rok na unii, a nemyslim v úterý složit v Barceloně a v pátek sedět u točenýho budvara.. Já si odkroutil taky 10vostrejch na unii, a co sem neměl nebo zapoměl musel sem si obstarat.. Jenže neska už to ani nejde, jezdit měsíc v kuse :think:

Už jen podle kvalifikace by sme měli mejt 30-40 základ a k tomu dieta.. za tu otročinu a hlavně, odpovědnost a zkušenosti :idea:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
ned pro 17, 2023 2:40 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů