Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavel78
Příspěvky: 1298
Registrován: čtv led 29, 2009 2:06 pm
Bydliště: Budyně nad Ohří

Příspěvek

for Mack: ADR.kový vozidlo uděláš třeba z Liazky, ovšem důležité je co budeš vozit. Když to bude např.2.tř.v kusové podobě (plynové bomby) tak těch zásahů je minimum a udělají Ti to víceméně na jakékoliv auto (jak psal Sovouš myslím), ovšem kdyby jsi chtěl vozit jiné třídy tak to hola hola prrrr. tam už by jsi to nepředělal, ADR-kový tacho, ADR-ková elektrika , všelijaké zadeklování, majáky a spoustu jiných drobností - to už jsou vozidla z výroby ADR-kový. Ovšem na vše jsou normy. Prirotou je aby jsi si řekl, co by mělo dané vozidlo vozit, resp. jakou tř.ADR. protože není ADR vozidlo jako ADR vozidlo
:hand:
pát říj 09, 2009 7:00 am

Uživatelský avatar
Sovouš
Bedřich Liška
Příspěvky: 2026
Registrován: stř dub 23, 2008 4:16 pm
Bydliště: ... u Pardubic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Já myslím, že to "ADRkový vozidlo" platí jen pro třídy 1 a 7, jinak zbytek si myslím, že můžeš mít obyč. auto s výbavou. Ale je to moje domněnka. ;)
Hamty hamty, ať mám víc než tamty ... :hvizd:
pát říj 09, 2009 9:28 am

V8
Příspěvky: 741
Registrován: stř pro 17, 2008 6:51 pm
Bydliště: Božídarsko

Příspěvek

Já jsem vozil mimo 1 a 7 třídy všechno s normálním návěs.Kontroly jsem měl nesčetně(v D,F,B,NL,GB).Nikdy po mě něchtěli mimo předepsané výbavy nic extra k autu.To co píše Pavel78 platí pro cisterny a ještě ne pro všechny.
M.A.N. Tgx 26.640 6x2/4 a Huttner
pát říj 09, 2009 7:55 pm

petrW.
Příspěvky: 1457
Registrován: ned pro 28, 2008 12:48 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

V8 a Sovák souhlasím s vámi je to tak jak píšete.
pát říj 09, 2009 8:14 pm

Uživatelský avatar
Sovouš
Bedřich Liška
Příspěvky: 2026
Registrován: stř dub 23, 2008 4:16 pm
Bydliště: ... u Pardubic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

děkuji :oops:
Hamty hamty, ať mám víc než tamty ... :hvizd:
pát říj 09, 2009 8:45 pm

Uživatelský avatar
pavel78
Příspěvky: 1298
Registrován: čtv led 29, 2009 2:06 pm
Bydliště: Budyně nad Ohří

Příspěvek

Jen bych to trochu rekapituloval - mack se ptal co vše musí udělat aby mohlo být vozidlo technicky způsobilé pro přepravu ADR - opakuji odpověď, že je důležité si ujasnit co resp.jakou tř.popř.podtřídy ADR bude dané vozidlo vozit.
tedy třídy ADR jsou následující:
1. Výbušné látky a předměty
2. Plyny
3. Hořlavé kapaliny
4.1. Hořlavé tuhé látky
4.2. Samozápalné látky
4.3. Látky při styku s vodou vyvíjející zápalné plyny
5.1. Látky působící vznětlivě
5.2. Organické peroxidy
6.1. Jedovaté látky
6.2. Infekční látky
7. Radioaktivní látky
8. Žíravé látky
9. Jiné nebezpečné látky a předměty
a dle těchto tříd (resp.podtříd ) se rozlišují i skupiny(typy) vozidel tyto látky přepravující
typ EX/II a EX/III pro vozidla určená pro přepravu výbušnin,
typ FL pro vozidla určená pro přepravu kapalin s bodem vzplanutí nejvýše 610C nebo hořlavých plynů v cisternových kontejnerech s vnitřním objemem větším než 3000 litrů, v nesnímatelných cisternách, snímatelných cisternách nebo bateriových vozidlech s vnitřním objemem větším než 1000 litrů určených pro přepravu hořlavých plyntyp OX pro vozidla určená pro přepravu látek třídy 5.1(látek působících vznětlivě), číslice 1.a) kapalné látky podporující hoření a jejich vodné roztoky) v cisternových kontejnerech s vnitřním objemem větším než 3000 litrů, v nesnímatelných cisternách nebo snímatelných cisternách
typ AT pro vozidla, jiná než vozidla typů FL nebo OX, určená pro přepravu nebezpečných věcí v cisternových kontejnerech s vnitřním objemem větším než 3000 litrů, v nesnímatelných cisternách a v bateriových vozidlech s vnitřním objemem větším než 1000 litrů, jiných než typu F.
no a od toho i technická způsobilost pro přepravu ADR. tedy např.ABS,retarder(jiný zpomalovací systém),zábrany proti nárazu,elektrické příslušenstvízabezpečení palivové nádrže, výfuku atd atd atd.takže není 1 a 7 a všechno ostatní....
uf, musel jsem se krapítko rozepsat, sorry
mějte se
:wink:
:hand:
pát říj 09, 2009 9:01 pm

petrW.
Příspěvky: 1457
Registrován: ned pro 28, 2008 12:48 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Jasně pavle , to jsou výbušniny a nebo cisterny. Když jsem jezdil s ADR tak jediný co jsme dělali s autem byla výbava , hasičáky a cedule, nic víc. Jde o to jestli vozíš kusovku , volně ložený a nebo právě cisterny a výbušniny, nebo pod kontrolovanou teplotou.
pát říj 09, 2009 9:30 pm

Mack
Příspěvky: 1586
Registrován: čtv úno 08, 2007 12:42 am
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

vozit nechci nic, ja jenom ze jsem prave videl liazku ADR, a ze se vozi adr pod plachtou bez vetsich uprav aspon jsem si jich nevsiml. Tak me zajimalo zda si treba koupit jenom adr vybavu v obchode a sala, popripadne se tam musi delat nejake upravy, aLE Dekuji za odpovedi :)
pát říj 09, 2009 11:23 pm

PedroKV
Příspěvky: 543
Registrován: čtv bře 13, 2008 5:23 pm

Příspěvek

požadavky na konstrukci vozidel jsou popsána přímo v ADR v článku tuším 9 a ADR se válí jako PDF na netu ve Sbírce mezinárodních smluv, 13/2009

Ovšem-upřímně-ADR Liazka bude asi terčem pro policejní plácačku.
sob říj 17, 2009 10:01 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Příspěvek

osobně doufám, že jsou všechny už ve šrotu a jestli ne ,tak jí snad nepotkám i když uznávám, že ve svý době byla orig. úprava těhle aut východisko z nouze, ale doba jde dopředu...bohudík
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
sob říj 17, 2009 10:06 pm

petrW.
Příspěvky: 1457
Registrován: ned pro 28, 2008 12:48 pm
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

pedro pokud budeš vozit Adr přepravu v kusech = ve vlastním obalu ( sudy ,bedny , kontejnery atd.)tak není problém, taky není problém u většiny volně ložených látek . Není ADR auto jako ADR auto . A s tou plácačkou to platí (podle mých zkušeností) s jakýmkoliv autem. Byl jsem zastavován i 2* denně. roky to už nejezdím a nestavěli mě vubec :D
sob říj 17, 2009 10:07 pm

m.rybizek
Příspěvky: 14
Registrován: stř lis 05, 2008 6:51 pm

Příspěvek

teď tě zastaví třeba několikrát, ale když jim ukázeš že tě jednou už zastavili tak tě pustí dál :wink:....... platí to aspon kolem komína
ned říj 18, 2009 8:13 am

tommusil
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 1043
Registrován: ned bře 29, 2009 8:16 pm
Bydliště: Moravský Krumlov

Příspěvek

cau.nevite kolik stoji kdyz by si chtel udelat ADR?prej je to aji nejak otřidovaný.dík za info.všude co se ptam na pracu,tak jestli mam ADRku.jeste jednou dik.
pát říj 30, 2009 7:14 pm

tommusil
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 1043
Registrován: ned bře 29, 2009 8:16 pm
Bydliště: Moravský Krumlov

Příspěvek

kluci tak uz nic vsechno sem si přečetl.aji ty tridy.
pát říj 30, 2009 7:27 pm

PedroKV
Příspěvky: 543
Registrován: čtv bře 13, 2008 5:23 pm

Příspěvek

Školení ADR dělá Dekra v Praze, http://www.dekra-automobil.cz. A školí to dobře, mám jak řidiče, tak bezpečnostního poradce. Řidič podle tříd tuším do 6 tisíc (včetně cisteren, ale mám tuším jen třídu 3) a bezpečnostní poradce 15.000 školení a 1250 zkouška. Udělat řidiče není těžké, je to asi dvou nebo třídenní školení, dostaneš materiály k výkladu a doma to chce se na to podívat a ne se na to vykašlat.
pát říj 30, 2009 7:37 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů