Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, cuisine, spida

Odpovědět
filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Přesně tak. Automatická převodovka (myšleno převodovka s hydrodynamickým měničem momentu) se plánovala u ledasčeho už dávno. Viz. třeba Puma, kde byl důvodem neužití i pozdní termín dodání. Jinak řekněme v "novodobé" historii jsem tento nápad zaznamenal u Lopíků (Milana Holáně) při návrhu prvního Jamalu. Ale rovněž zůstalo je u nápadu. Opravdu první s automatickou převodovkou přišel Ginaf.
První rok to byla standardní převodovka se spojkou ovšem v robotické verzi, což nefungovalo vůbec. Druhý rok použili automat Alison, ovšem pravděpodobně v sériové verzi, kdy auto jen hučelo a nejelo.
Funkční řešení připravil až Mario Kress, kde se mělo údajně jednat o upravenou verzi převodovky ZF používanou dříve v okruhových kamionech. Tak nějak paralelně s tím se objevil upravený automat Alison (pravděpodobně přímo od výrobce) přímo pro Dakar, kde iniciátorem byl údajně DeRooy. Do dvou let si to pak koupili úplně všichni. :wink:
Filip Nikl
ned led 09, 2022 9:51 am

Smil
Příspěvky: 1935
Registrován: sob led 08, 2011 1:47 pm
Bydliště: Doma

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Já mam letos poprvé automat v autě a na co si nezvyknu je ta pomalá odezva plynu po šlápnutí. Je to takhle i u závoďáku, že musíte šlapat o vteřinu dřív?
ned led 09, 2022 7:50 pm

Hynek
Příspěvky: 6784
Registrován: ned bře 19, 2006 7:10 pm
Bydliště: U Mělníka

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Smil: A co v tom máš za automat? Automaticky řazenou normální převodovku, nebo hydrodynamický měnič? Měnič nemá prodlevu.
ned led 09, 2022 10:29 pm

visby
Příspěvky: 29
Registrován: pon led 03, 2022 1:06 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Menic ma tiez odozvu, ale je to skor tym ze ma vacsinou zaradenu vyssiu rychlost a potrebuje si pred zrychlenim podradit
pon led 10, 2022 9:20 am

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

U závoďáku to je tak, jak si to tým udělá. Někdo má řazení odladěné lépe, někdo hůře. Dost lidí do toho stejně ještě navíc hrabe ručně. S automatem u osobáku, nebo u běžného kamionu se to nedá moc srovnávat.
Filip Nikl
pon led 10, 2022 10:23 am

pipiroha
Příspěvky: 741
Registrován: úte srp 09, 2011 12:36 pm
Bydliště: ČR

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Nemůže pronájem Cursoru u MM souviset s tím, kolik změn se událo v sestavě De Rooye navzdory původním očekáváním? (Stacey, Genugten, Villagra...) Má někdo přehled o tom kolik aut mělo jet celkem původně? A jak nově postavených?

Mám tím na mysli, že pokud FRT "na poslední chvíli" vypadl klient (De Rooy vysmlouval, že oproti původnímu předpokladu si zapůjčí méně motorů), tak to mohl být pádný argument pro zapůjčení motoru MM. Přeci jen lepší platící klient než motor na skladu... Má někdo představu kdy MM hlásil, že je na Karlovi něco nového a jestli to nějak ladí s postupnými změnami v teamu De Rooy? :think:
pon led 10, 2022 10:27 am

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Hm to si nemyslím. Podle mě to prostě byl další krok v cestě za tovární podporou od Iveca. Oni neustále tvrdí, že to neřeší, že Iveco je shoda náhod, ale není to tak. Ten záměr tam je od začátku. Je to krásně vidět, jak pomalu postupují - doprvodné kamiony, tovární motor.
Osobně bych tipoval, že přes české zastoupení se dostali k motorářům a prostě se dohodli za nějakých podmínek. Ono když v tom Švýcarsku dělají několik motorů pro DeRooye a kdoví kolik motorů pro okruhové tahače a já nevim ještě co, tak jeden motor pro Macíky, zas takový problém nebude. O motoru jsem prvně zaznamenal informaci po návratu z Maroka. Ve videu, kde Martin oznámil, že pojede s Karlem řekl, že Karel možná bude mít nové srdce, když se vše povede.
Filip Nikl
pon led 10, 2022 10:41 am

Peter G
Příspěvky: 639
Registrován: čtv úno 28, 2013 1:00 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

A Karel ma nove srdce, jenže se neco nepovedlo... :D
pon led 10, 2022 1:59 pm

mirasat
Příspěvky: 1846
Registrován: sob led 06, 2018 10:59 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

O několik týdnů později byl motor namontován a šup na trajekt...Takže test minimální.
Samozřejmě, že ten motor mohl být v Karlovi déle, ale to je vlastně jedno. Důležité je, že přícinu nouzaku nedokážou odstranit na místě.
pon led 10, 2022 3:23 pm

Uživatelský avatar
Coudy
Příspěvky: 2876
Registrován: pon zář 07, 2009 11:56 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

No a vzhledem k tomu, že auta zůstávají na místě před dalším závodem, tak ten motor budou měnit kde? A nebo to ani nebude potřeba... Ale těžko pojedou další závod s motorem v nouzáku.
pon led 10, 2022 8:34 pm

Peter G
Příspěvky: 639
Registrován: čtv úno 28, 2013 1:00 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

UZ dnes hovoril že výkon motora v podstate naspäť a na časoch je poznať že ak aj nejaké koníky chýbajú, určite ich nebude chýbať veľa
pon led 10, 2022 8:52 pm

PtrialM
Příspěvky: 1583
Registrován: ned led 10, 2016 5:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

pon led 10, 2022 9:17 pm

Venca R
Příspěvky: 1976
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

tam se pisou s.acky normalne...
pon led 10, 2022 9:32 pm

PtrialM
Příspěvky: 1583
Registrován: ned led 10, 2016 5:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

pon led 10, 2022 9:52 pm

bestwxw
Příspěvky: 94
Registrován: pon led 06, 2014 9:17 pm
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Mám takovou jednu obecnější otázku. Jak je to s tím, když někdo někomu jede rychlou asistenci (např. druhý kamion v týmu), případně, když jede jako doprovodný kamion pro více aut (např. Tomáš Tomeček) a jeho týmový kolegové jedou různě před ním a on by jim potom měl pomáhat. Kdyť přece mohou různé posádky volit různou trasu a potom je ten jejich doprovod ani nemusí potkat ne? Nebo snad existuje nějaká možnost, jak se s nimi spojit, aby je našli? Občas se mi zdá, že je najdou třeba i dost mimo trasu ... Předem díky za odpovědi
úte led 11, 2022 7:37 am

Odpovědět

Zpět na „RALLY DAKAR apod.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů