Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Vestavby dělá každý výrobce. Adria, Pössl, Carado, CI, Dethlefs, Hymer, Karmann, Knaus, Weinsberg... Kromě toho i různé menší firmy, český KRS, slovenský Turčan a milion dalších. Ale pořád platí, že je to Fiat, Citroën, Peugeot, trošku Ford. Obávám se, že Carthago a Concorde jsou za strašnou raketu. Ale ano ty by 3,5t tahat mohly. U těch ostatních, dostupnějších nevím o ničem kromě výjimečných verzí 4x4.
Martin
úte lis 26, 2019 10:37 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Ta páčka mi přišla že je na retarder nebo motorovku. Šestiválec jsem myslel, že je dobře, nenapadlo mě, že by Möbel Koffer byl do pomala. Můžu mu napsat o info, ale nevím jak jinak než zkušební jízdou zjistit, kolik to točí v 90km/h...
Martin
úte lis 26, 2019 10:42 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Máš pravdu, páčka je tempomat. Zkusím z něj vyrazit VIN a obrátím se na importera. Třeba se tu ozve někdo se zkušeností s Many...
Martin
úte lis 26, 2019 10:46 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Tak novinky o MANu, prodejce komunikuje přímo vzorně, dostal jsem fotky (případně poskytnu k posouzení) a podvozek vypadá na ty roky dobře.
Dostal jsem i VIN, volal jsem do MAN ČR, byli úžasně vstřícní, prošli jsme servisní historii, zda se že km sedí a nemá před nimi být ještě jednička. Prošli jsme i konfiguraci vozidla a dozvěděl jsem se, že má stálý převod 3,7. Bohužel s touhle informací ale neumím nijak naložit, neumím ji vyhodnotit. Našel by se tu prosím někdo, kdo by mi poradil jednak jestli 3,7 je rychlý nebo pomalý zadek, případně i s dalším rozhodováním ohledně koupě? Mě se to auto po všech stránkách líbí a šel bych do toho, otázka je jestli jsem něco nepřehlédl nebo nezanedbal... Kluci moc díky i za dosavadní komunikaci a doufám že i za budoucí. Nějak nemám na koho jiného se obrátit.
Martin
stř lis 27, 2019 3:17 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Případně jsem teď našel tohle.
https://www.automarket.cz/iveco-euro-ca ... -4x2-8k019
Martin
stř lis 27, 2019 6:51 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

guttata: Ten MAN má "čubu" (tažné) dobře na 10t a převod tomu i odpovídá. Pokud má převodovku na 6. stupeň 1:1, potom to bude točit ke 2.000 ot při 90 km/h, možná i víc. Nejsem schopen to říci přesněji (importér neví?), mám jen 12-ti tuny s 19,5" koly a s diferenciálem 1:3,03 a u posledního 1:3,9, ale tam je převodovka 1:0,74, tzn. celkově 1:2,89 (otáčky 1600, resp. 1520 při 90 km/h).
Možná tu někdo zmíní kolik mu auto točí při jaké rychlosti otáček na 17,5" kolech, od toho by se to dalo zhruba odvodit...

Iveco vypadá hezky, cena už moc ne. Počítám, že vestavba bude pro tebe k ničemu... :-) Otázka je jak bude interiér nasmrádlej... (auto po závodníkovi?)
stř lis 27, 2019 8:28 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Na to Iveco se asi pojedu podívat, ale moc nezaujalo. Spíš čistě ekonomicky, kdyby tam byla drahá a použitelná výbava (topení, ohřev vody WC, atd.) že by to možná dávalo smysl.
Ale ten MAN mě zaujal hodně a budu asi zkoušet všechno možné než se ho vzdám. Jak velký problém je změnit stálý převod? U MAN ČR byl ten člověk hrozně ochotný, ale neuměl německy, takže to bylo složité... Nic než 3,7 jsme nezjistili...
Martin
stř lis 27, 2019 9:50 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Zjistil jsem, že převod na 6.st je 1:1 a to je tedy 3,7 opravdu hodně lehký převod. Pokud jsem dobře spočítal obvod kola 2,45m točil by motor při 90km více než 2200 RPM a to ani neumí. Potřeboval bych převod mezi 2,5-2,7. Jdu zjišťovat jestli je to reálné nebo jestli na něj mám zapomenout...
Martin
čtv lis 28, 2019 7:08 pm

Prouza88
Příspěvky: 6739
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Kalkulátor převodů..
Http://www.bokchoys.com/differential/e4 ... ulator.htm
Nevím co počítáš za pneu, ale při 265/70r17,5 a 1:1 mi vyšlo asi 60km/h ve 2000 :shock: Někde bude asi chyba a navíc sem doteď myslel že maximálka do 7,5t je 100km/h, určitě nechceš jezdit mezi kamionama..
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv lis 28, 2019 7:31 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Pneu jsou 225/75 r17,5. Ale domnívám se, že ten calculator je v mílích. Po přepočtu na km to zhruba vychází tak jak jsem to spočítal já.
Martin
čtv lis 28, 2019 7:47 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Ten MAN je passé. Nejtěžší dostupný stálý převod je stále příliš lehký (3,3) a výměna by stála mezi 100-200 tisíci. 🥴
Musím hledat dál.
Martin
pát lis 29, 2019 9:25 am

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Taky jsem dříve plánoval postavit obytný nákladní auto 4x4, ale vzhledem k postupnému komplikování předpisů a taky zákazům vjezdu a rozšiřujicímu mýtu jsem přehodnotil plány. Koupil jsem nakonec Hymra Swing na podvozku Fiat Ducato 2,8 JDT a jen s 51 Tkm. Jezdí se s ním super, neplatí na něj řada omezení a taky má vyšší přepravní rychlost a malou režii nákladů.
Volvo FL 614.
sob lis 30, 2019 6:29 pm

guttata
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 16, 2010 6:52 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Jirko to je samozřejmě taky myšlenka. Ale jednak jsem zatím nenašel hotového bydlíka, který by nám vyhovoval a jednak si myslím, že s šikovně postavenou skříní budu méně nápadný, než s Hymerem. S mýtem jsem se smířil...
Martin
sob lis 30, 2019 7:09 pm

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

Já znám mnoho kolegů v Německu kteří stvěli i dlouhé roky obytné nákladní auto. Jenže často na úkor manželství a i velkých nákladů. Proto jsem volil verzi sice ne tak bytelnou a do terénu nevhodnou, ale zato se dá cestovat stovky kilometrů v pohodě a dokonce i pohodlněji než osobákem. U Hymra mám vzadu vzduchové pérování a tím je daná větší stabilita a velké pohodlí. Nyní zabudovávám invertorovou 3,5 kw silnou elektrocentrálu a ta bude živit i klimatizaci v obytné části. Jinak mám silný solár na střeše a auto je soběstačný i na divokém parkování.
Mám taky málo jetý Volvo FL 614 a i když je rychlý a 152 Kw silný a bez omezovače, tak jízda není tak pohodlná jako s Ducatem. Proto nelituju volby. Prostě v kategorii do 3,5 tuny je ještě vše v pořádku.
Volvo FL 614.
sob lis 30, 2019 10:19 pm

Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám auto na přestavbu na obytné

Příspěvek

guttata: Bych se toho MANa zas tak nebál. Počty jsou počty, ale realita může být trochu jiná. Něco propálíš navíc na dálnici, něco ušetříš v kopcích. Finální rozdíl může být jen 1-2 litry/100 km. Většina starších aut se "ladila" na otáčky v horní hranici "zeleného pole" (při max. rychlosti), móda co nejnižších otáček přišla až v posledních letech s výkonnějšími VGT turby a motory s větším rozsahem max. krouticího výkonu ...
ned pro 01, 2019 6:26 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů