Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: Olda, -Ondra-, martin_100, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Krocan
Příspěvky: 746
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Svátky Sasko

Příspěvek

4215: já jsem to pochopil tak, že pro uplatněni svátku v Sasku je rozhodující adresa pracoviště, ne bydliště. Jinak, jestli tomu dobře rozumím, ty katolické svátky tam slaví hlavně Lužičtí Srbové.
Padouch nebo hrdina, ze všech stříká mrdina!
ned čer 19, 2022 12:13 pm

Uživatelský avatar
zdenekjihlava
Příspěvky: 1551
Registrován: sob zář 04, 2010 10:53 am
Bydliště: jihlava

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

Na Role v Drážďanech poslední razítko dával celník který se ptal na cigarety a alkohol. Vždy jsem vozil bednu piva a od vždy česky odpověděl: Pivo není alkohol. 😝
Zijte dlouho a blaze.
ned čer 19, 2022 4:52 pm

153
Příspěvky: 1069
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

4215
Tak postupně: je to mnohem zamotanější, než jsi napsal. Vidíš to moc jednoduše - neněmecky.
Úředník bydlící v obci Radibor a tamtéž pracující slaví svátek a nejde do práce.
Úředník bydlící v obci Commerau a tamtéž pracující neslaví a jde do práce.
Úředník bydlící v obci Radibor a pracující v obci Commerau sice může slavit, ale musí jít do práce.
Úředník bydlící v obci Commerau a pracující v obci Radibor sice neslaví, ale do práce nemusí.
Všechno je o to horší, že autobusová doprava někde jezdí omezeně, tak, že úředník z obce Radibor se vůbec nemusí do obce Commerau do práce dostat. Vše je vyřešeno s německu důkladností. Určitě existuje nějaký předpis, jak to řešit.....
Je to v podstatě tak, jak psal Krocan. Už to chápeš? Já moc ne, ale je to tak.

Kirchensteuer- církevní daň
Pokud máš trvale bydliště v Německu a jsi katolík nebo protestant (evangelík), přihlásíš se na "obecním úřadě" nebo "místním soudu", případně na "Meldeamt" a začneš platit církevní daň. Pokud Tě to přestane bavit, tak se na tom samém místě odhlásíš.
Daň je ve výši 9% (v Bavorsku 8%) z hrubého příjmu po odečtení daní. 3% z vybraného si nechává stát.
Nasimuloval jsem Ti to a vyšlo mi, že z hrubého 2 500 € zaplatíš cca 314 € ročně, ze 4000 € brutto odvedeš cca 715 €. Můžeš si to ověřit na nettolohn.de. Stát přidává na dvě výše uvedené církve cca 10 miliard € ročně. Pokud bereš méně než 862 € měsíčně (10 347 € ročně) církevní daň neplatíš.
Platí jenom ti katolíci a protestanti. Muslimové, kterých je v Německu cca 4,5 milionů nic neplatí, ale měli by odvádět církvi tzv. Zakát viz odkaz níže.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zak%C3%A1t

Ještě dodám pro Krocana, že Lužičtí Srbové jsou i v Brandenburgu a tam se tento svátek nikde neslaví.
ned čer 19, 2022 6:30 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 3716
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

to 153 a Krocan: No musel jsem si to přečíst 4krát, ale jakžtakž jsem to pochopil. No není to jednoduché, ale oni ti úředníci si s tím poradí. Co by dělali v pracovní době.(prdel by byla u nás např. Hradec Králové- Pardubice) :D :D :D
S tím náboženstvím, je to tak jak jsem si myslel. Ale dík za objasnění. Jen nevím, jak by muslimové v Německu odváděli velbloudy, takže to bude z jejich strany taky levárna. :D :D :D
Ale to je boj Němců. Třeba jednou Angele poděkují. Vím, že mraky turků přišlo po druhé světové válce, ale největší exodus byl po "pozvánce" Angele M.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
úte čer 21, 2022 8:49 pm

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

153: buď tak hodný a porad mi, nebo to prosim nastuduj, jak se dobrat k německému důchodu a přitom provozovat českou autodopravu, tzn asi trvalé bydliště v Německu někde u hranic, odvádět tam soc poj.ale licence ČR, Kurnik nějak to musí jít, ty to vymyslíš, mas čas a zákony tě baví studovat...jinak.prý v AT to jde. když máš 10 let trv bydliště na území AT, ale klidně můžeš pracovat na SK...ale mě jde o podnikání...je mi jasný že jako Čech podnikající v De , že to nebude průchodné.
stř čer 22, 2022 10:48 pm

153
Příspěvky: 1069
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

A jakou máš asi představu o německém důchodu? Myslím o výši.....
Jinak vše je řešitelné.
Založíš si v Německu alespoň "přechodné bydliště" a můžeš založit třeba německé eseročko nebo i akciovku nebo si vyřídit koncesi, případně jen živnosťák a můžeš začít podnikat. Není v tom problém.
Pokud by jsi chtěl třeba autodopravu s jedním autem, tak je jedinej problém, že Tě kdejeký Polák nebo Rus přetluče s cenou. Pokud takto přežiješ pět let, začneš mít nárok na důchod. Pokud nechceš autodopravu a jseš v něčem dobrý řemeslník, nebo třeba konstruktér s přebytkem dobrých a levných nápadů, tak je to ještě lepší.
Je to tam jako tady. Někdo vydělává a druhý na té samé činnosti prodělává. A důchod je i v Německu závislý na odpracovaných letech a na výši, kolik jsi odvedl.
Mám se Ti poohlédnou po bytě V Žitavě? Jsou tam levné...... Mnohem levnější než v Mnichově.

A ještě jeden dotaz, jak jsi přišel na to, že se rád hrabu v zákonech a že mám čas? Důchodci už moc času nemají mají problém vše stihnout do smrti. Někdo ani vše nestihne....

https://www-ihk-de.translate.goog/hambu ... _tr_pto=sc
čtv čer 23, 2022 10:11 am

sof
Příspěvky: 3458
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

Pán dôchodca 153 je, podľa toho čo píše, činnorodý chlapík. Stále jazdí s kamiónom, dodávkou, teraz rozváža nemeckých penzistov na autobuse, keď nejazdí robí účtovníka, správcu a ešte stíha chodiť za susedkou. A popritom všetkom 153 dáva dobré rady a výborné odpovede na truckfóre.

153 vraj znamená poradie odpalovania valcov na šesťvalci. Ja si skôr myslím, že to musí byť jeho počet odpracovaných hodín za dva týždne.
čtv čer 23, 2022 1:11 pm

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

153. no asi bych se spokojil s tím minimálním duchodem, ale kolik to bude tak za 10 let, to teď nikdo neví...hele do té Žitavy se zajedu podívat, zatím mi stačí když mi dáš tip na nějakou turistickou trasu, teď mají být nějaký svátky tak bych to mohl spojit s výletem. Germáni tu naši dolinu stejně nakonec připojí do říše, zatím budem muset počkat do doby než to tady fatálně klekne. Jinak díky z info, jen tak dále 👍(•‿•)
čtv čer 23, 2022 1:23 pm

153
Příspěvky: 1069
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

sof
Upřesním to.
S kamionem už jsem nejel od vánoc, od té doby asi jen 3x - 4x s nějakou 16ti tunou, poslední dodávku jsem prodal asi před rokem i s kšeftem, s tím busem nevozím jen penzisty, ale každého, kdo si koupí zájezd do termálů za 640 € v Maďarsku, a sporadicky jednodení koupání v Tropical Islands v největším světovém krytém bazénu, kde je hlava na hlavě a já bych tam sám o sobě nikdy nejel. Účetnictví stále dělám, je to taková jistota, až už mě nenechají jezdit s něčím větším, u toho stihnu v druhém okně i ten internet a za tou sousedkou jen nechodím, ale v podstatě s ní žiji "na psí knížku". Těch hodin už také moc neodpracuji. 2x za měsic je to cesta tam, zpátky, dva výlety a jinak dělám jen "hajzlbábu" a šůruji záchod podlahu sedačky a okna...... Když vyšůruji, mohu jet na výlet na kole, nebo mohu jít do některého z bazénů....

DriverBrno
Zatím Ti sem dám něco ke čtení, aby jsi se dostal do obrazu.
Zdá se mi, že nějak začínáš couvat od toho ideálu německého důchodu, ale pokud bys tam šel jen na těch 10 let, tak to bude jen takové přilepšení k důchodu, tipuji tak 300 € v současných relacích.
Večer Ti sem hodím nějaké výlety okolo Žitavy, kdyby jsi sem jel.......

https://www-mystipendium-de.translate.g ... _tr_pto=sc

https://www-oeffentlichen--dienst-de.tr ... _tr_pto=sc

Nechá se to rozkliknout i dále......
čtv čer 23, 2022 2:24 pm

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

153: pár let zpět jsem byl na nakládce na naší straně v JUTA v nějaké strašné prdeli a pak jsem někde špatně odbočil a ocitl jsem se v Německu, tak jsem se u bývalé celnice otočit a rychle bral kramle, jinak kolem Hrádku n.Nisou jsou taky pěkný kopečky, zatím znám jen z kabiny náklaďáku, tak najít pěkný welness, tak se tam mrknu i se svou polovičku..ale třeba i směrem na Železný Brod.
čtv čer 23, 2022 5:35 pm

153
Příspěvky: 1069
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

Tak, jak jsem slíbil, tady je pár míst, které v okolí Žitavy stojí za shlédnutí:
Oybin lázně, hrad, rozhledna, klášter - jezdí sem úzkorozchodný parní vláček ze Žitavy
Olbersdorfer See zatopený uhelný důl přímo v Žitavě, dobré koupání
Historické centrum Žitavy
Bautzen, Görlitz, historická centra
Marienthal, klášter
zámky Hainewalde, Tauchritz
A i Lužické hory na hranici s Německem nejsou k zahození (to jsou ty kopečky jihozápadně od Hrádku

Wellnes tady nikde bohužel není, to by jsi musel do Babylonu do Liberce, ale tam jsem nikdy nebyl, tak netuším, jak to tam vypadá, ale je to celé po rekonstrukci.
Železný Brod je odsud už poněkud dále wellnes tam určitě není, ale je tam také pěkně. A kousek za Železným Brodem začíná už Český ráj.

O Jutě někde na německých hranicích nemám ani tušení, nejblíž německým hranicím je Juta ve Višňové (Frýdlant), ale tam je ještě do Německa kousek Polska. Ne velký, ale je tam, je tam ten důl Turow, co se tam hádáme s Polákama a za ním už je Německo.
čtv čer 23, 2022 6:05 pm

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

jj, bylo to ve Frydlanskem výběžku, taková prvorepubliková fabrika, tak asi jsem byl v Polsku, je to už dýl (•‿•) .Díky za tipy, přemýšlím že udělám takovou týdenní tour, začnu Velichovkama nad HK, vezmu přes Náchod Adršpach a skončím třeba v té Zittau. V létě je lepší klima na těch horách. Na podzim budou slatinove lázně, bláto na záda..to asi na jihu Třeboň.
čtv čer 23, 2022 6:30 pm

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

pro pana 153 na odlehčení:
nikdy nejsi tak stár, aby sis nenašel ještě mladší, než byla ta poslední..
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/r ... .nexttoart
čtv čer 23, 2022 9:38 pm

153
Příspěvky: 1069
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

Hele Driver,
Bohužel jsem vdovec, tak, že rozvod nepadá v úvahu. A navíc, proti panu Murdochovi jsem ještě junior.
Ale pokud bych se oženil, což zatím neplánuji, tak třeba v jednadevadesáti může k tomu rozvodu dojít. Tak přemýšlím, jestli by to stálo v tom věku za to.....A bude to poprvé, ne počtvrté. Ale je pravda, že až mě bude 91, tak už má "družka", přestože teď je mladší, bude stará bába a co s ní, možná, že se rozhodnu opravdu ji vyměnit za mladší model. Ještě o tom budu uvažovat, mám na to ještě čas.
Sebekriticky přiznávám, že na toho pána nemám.
pát čer 24, 2022 6:21 am

DriverBrno
Příspěvky: 2872
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Krafárna - OTčka,pokec

Příspěvek

já jsem to zmínil jen v nadsázce, abys nepropadal kvůli věku nějakému stresu, páč každý je tak stár jak se cítí, a ty očividně tomu vzdoruješ bez křeče. Murdoch 91 ty dáš tak 110, máš tam lepší luft. (•‿•)
Naposledy upravil(a) DriverBrno dne sob čer 25, 2022 10:53 am, celkem upraveno 1 x.
pát čer 24, 2022 5:08 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů