Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
dnly
Příspěvky: 9
Registrován: pát dub 16, 2021 10:32 pm

Hodinová mzda

Příspěvek

Zdravim,

Jsem placeny od hodiny (částka X/h) a ačkoliv mám načtenou 589/2006, tak se pořad hádám s vedením o správném zúčtování mzdy.

Dle mého chápání 589/2006 bych mel dostávat X/h za jízdu, nakladky/vykladky vč. čekání, kontroly správních orgánu, administrativu, pece o vůz atp…

Moje situace
Vozim prázdný obal produktu který se musí naplnit
Nalozim prázdné lahve + administrativa- 1h, potom jedu do PL - 8h, kde vyložim - 0,5h a následně čekám na naplnění a nalozeni -3h.
Potom pauza - 9h, návrat do CZ jízda - 8h, vykladka - 0,5h

Já to chápu tak, ze bych mel dostávat X/h za vše, kromě dlouhé pauzy 9h. Tudíž v mem případě 21h.

Vedení mi tvrdí, ze na tyto delší prostoje nejsou pracovní dobou a nebude mi je proplacet. Cituji “3 hodiny mate volno a nepracujete, můžete si dělat co chcete. za co chcete být placeny, mate diety”.
Jenže ty tři hodiny (někdy víc, někdy min) musím stát v prdeli světa a čekat až za mnou přijde někdo kdo mě naĺozi a to mi fakt jako volno nepřijde. Běda ze bych tam náhodou nebyl když mě chce naložit, to pak je zle. :D

Tudíž tam je 3h rozdíl denně. Měsíčně to udělá třeba 18h a už to jde znát na penězích.

Proto se ptám na radu nebo objasnění kdo má nějakou zkušenost… Co vše mi musí zaměstnavatel proplacet? Protože já v tom už mám bordel.
• Truck: DAF XF105.410 FAR 26t SÓLO • ADR • CZ->PL •
stř črc 14, 2021 10:59 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

Když to tvrdí vedení, tak hodně štěstí. Měl bys to mít zaplaceno. 11h pauzy neděláš? Nebo stojíš ty tři hodiny na posteli a děláš 3+9? Tam už by šlo asi polemizovat.
čtv črc 15, 2021 8:33 am

dnly
Příspěvky: 9
Registrován: pát dub 16, 2021 10:32 pm

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

Heleď po složení hodím kladivka a čekám do nalozeni. Někdy výjimečně přehodim na postel dřív, abych se vrátil dopo do ČR. Takze někdy to mám 4h kladivka jindy zase jen 2h, pak 9/11h postel.

Ptám se hlavně proto, kdybych chtěl vymáhat peníze tak mužů vymáhat pouze kladivka, ze?
• Truck: DAF XF105.410 FAR 26t SÓLO • ADR • CZ->PL •
čtv črc 15, 2021 11:59 am

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

V tom ti neporadím. Zatím jsem neměl potřebu a ani víceméně důvod něco vymáhat. Vždy jsem občasné nesrovnalosti zvládl vyřešit normální domluvou. Pokuď je to, ale tak jak píšeš, není důvod ti mzdu neproplatit. To bych si pomalu nevydělal. 3h nakládka nebo vykládka je víceméně standartní. V takové basf ludwigshafen je super když vypadneš třeba za půl dne.
čtv črc 15, 2021 12:13 pm

mr65
Příspěvky: 167
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

Teď už je na to asi pozdě něco ve tvém případě měnit. Já si myslím, že u takovéto stále stejné a stabilní práce je lepší si už při nástupu domluvit paušální mzdu a neřešit denně nějakou hodinu více, nebo méně. Buď stálý paušál za měsíc, nebo paušál za jednu točku. Konkrétně u téhle práce bych si řekl o minimálně 4.500 Kč čistého za jednu točku.
čtv črc 15, 2021 1:20 pm

dnly
Příspěvky: 9
Registrován: pát dub 16, 2021 10:32 pm

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

Díky za názory a rady…
Tenhle problém řeším už nějakou dobu. Nejlepší řešení asi fakt bude dva měsíce si to vyžrat, stáhnout ocas a jít za lepším, kde si nebudou vymyslet způsoby jak ušetřit za každou cenu pitomy, z jejich pohledu, drobný.

Aspoň o důvod víc rozšířit si ŘP o “E”. :)
• Truck: DAF XF105.410 FAR 26t SÓLO • ADR • CZ->PL •
čtv črc 15, 2021 1:40 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Hodinová mzda

Příspěvek

dnly: podle mě bys měl postupovat ne dle vyhlášky 361, ale dle zákoníku práce, tzn. co máš v pracovní smlouvě? Pokud máš ty tři hodiny něco jako pracovní pohotovost, jsi v práci a náleží ti ta hodinovka. To by klidně mohli řict hlídači, že mu budou proplácet jen čas kdy honí zloděje nebo chodí kolem plotu, v ostatním čase si vlastně může dělat co chce :D ..ale tak to není, nastoupí v pátek a končí v neděli a to má taky zaplacené, např. 3d x24h x 90 Kč/h.
ned črc 18, 2021 8:35 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů