Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
153
Příspěvky: 1144
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: ADR

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pon črc 25, 2022 12:27 pm, celkem upraveno 1 x.
pát dub 15, 2022 8:15 am

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: ADR

Příspěvek

Tu je viac info, auto nebolo označené. Či jeto legálne, alebo nie neviem, zdá sa my to trochu divné.. sú to 1000 litrové IBC nádoby. Ale verím, že tak veľká firma nemá dôvod podvádzať.

https://tydenikpolicie.cz/hasici-museli ... y-dusicne/

autoprepravník nedobrzdil a narazil do Schenker- kontajner

Obrázek Obrázek Obrázek
sob dub 16, 2022 9:23 am

153
Příspěvky: 1144
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: ADR

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pon črc 25, 2022 12:28 pm, celkem upraveno 1 x.
sob dub 16, 2022 6:04 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: ADR

Příspěvek

ľavé IBC je poškodené, má ohnuté ochranné trubky. Pod prívesom je nahádzaný sorbent. Vyzerá to, ako keby po nehode IBC prasklo a produkt vytiekol. Možno IBC prerazil náklad, ktorý bol uložený za ním. Bolo to niečo železné a ťažké, dva kusy s toho nákladu ležia na zemi. Hrdzavý ochranný rám len potvrdzuje, že tam bola žieravina.

(edit: hasiči na svojich stránkach píšu, že produkt unikol a oni únik zastavili) https://www.pozary.cz/clanek/259368-na- ... cne-latky/

Čo robí ten hasič s hadicou? Na prvý pohľad to vyzerá, že pripája hadicu k IBC, aby ho odčerpal. Ale, na 1000 litrovej IBC je výpustný ventil na užšej strane, má ho z boku, nedostane sa k nemu. A tá červená hadica, je to hadica na odčerpanie? Nieje to niečo iné? Nieje to špeciálna hadica ktorou prepichne IBC a potom odčerpáva?
sob dub 16, 2022 9:50 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4462
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: ADR

Příspěvek

Čo robí ten hasič s hadicou? Na prvý pohľad to vyzerá, že pripája hadicu k IBC, aby ho odčerpal. Ale, na 1000 litrovej IBC je výpustný ventil na užšej strane, má ho z boku, nedostane sa k nemu. A tá červená hadica, je to hadica na odčerpanie? Nieje to niečo iné? Nieje to špeciálna hadica ktorou prepichne IBC a potom odčerpáva?
Asi tak to bude. Když je nějaký takový zásah, tak nekoukají na to, aby něco zachránili. Prostě rozkaz zněl jasně, zlikvidovat nebezpečnou látku. To splní, i kdyby měli "rozřezat autogénem " celý kontejner.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
ned dub 17, 2022 9:58 am

153
Příspěvky: 1144
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: ADR

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pon črc 25, 2022 12:28 pm, celkem upraveno 1 x.
ned dub 17, 2022 11:24 am

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Re: ADR

Příspěvek

To červený je nějaká hydraulika - možná nůžky na stříhání té konstrukce, možná rozpínák kterým to chtěli zvednout

Když jsem jezdíval u Gebruder Weiss (což je přepravní služba něco, jako ten Schenker), zpětně jsem se dozvěděl, že minimálně jednou jsem vezl "ostrý" ADR a na autě to tedy nemělo co dělat. A byla to malá, párkilová bedýnka
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
pon dub 18, 2022 9:24 am

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: ADR

Příspěvek

Urobil som chybu, s tých fotiek sa nedá zistiť, či súprava bola ADR označená, alebo nie. Až teraz som si všimol, že k úniku nedošlo v prívese, ten odpojili, hasiči zasahujú v prvom kontajneri.

mohla by to byť tabula
Obrázek Obrázek
pon dub 18, 2022 1:18 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: ADR

Příspěvek



odkaz je na clánok s Guardian preložený cez prekladač
https://www-theguardian-com.translate.g ... _tr_pto=sc
pon čer 27, 2022 9:27 pm

wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: ADR

Příspěvek

Tak nám poněkud podražilo školení. Obnovovací, základní ADR (ne cisterny, radioaktivní, vybusniny) 4719,- s DPH + kolek za 200,-
pon zář 12, 2022 1:24 pm

Marblaha
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 01, 2023 10:06 pm

Re: ADR

Příspěvek

Nemáte někdo zkušenost se školením ADR od firmy Safeness? v prosinci mi končí průkazka, chodili jsme vždy na Dekru, ale ted šéf chce, aby jsme šli do Safeness, že mu známej říkal, že to jsou lidi z Dekry a dávaj prý záruku, že člověk u nich udělá zkoušku jinak vrací peníze. Víte o tom někdo víc jak to funguje a zda to je pravda? posílal mi stránky, kde to mají napsaný, od toho známého to všichni taky udělali, ale to mohla být náhoda žejo. zase si říkám, že o co jde, at si to pak řeší šéf sám. on prý že to se prostě vyplatí, že to dělají ti samí chlapi ke kterým jsme chodili a že když je to i levnější. já ty změny moc nemusím, když by to ale byla pravda hned bych byl klidnější. když tak nejpozději v listopadu můžu dát vědět, kdbyy to někoho zajímalo
úte říj 17, 2023 9:22 pm

Marblaha
Příspěvky: 9
Registrován: čtv čer 01, 2023 10:06 pm

Re: ADR

Příspěvek

Marblaha píše:
úte říj 17, 2023 9:22 pm
Nemáte někdo zkušenost se školením ADR od firmy Safeness? v prosinci mi končí průkazka, chodili jsme vždy na Dekru, ale ted šéf chce, aby jsme šli do Safeness, že mu známej říkal, že to jsou lidi z Dekry a dávaj prý záruku, že člověk u nich udělá zkoušku jinak vrací peníze. Víte o tom někdo víc jak to funguje a zda to je pravda? posílal mi stránky, kde to mají napsaný, od toho známého to všichni taky udělali, ale to mohla být náhoda žejo. zase si říkám, že o co jde, at si to pak řeší šéf sám. on prý že to se prostě vyplatí, že to dělají ti samí chlapi ke kterým jsme chodili a že když je to i levnější. já ty změny moc nemusím, když by to ale byla pravda hned bych byl klidnější. když tak nejpozději v listopadu můžu dát vědět, kdbyy to někoho zajímalo
Pokud by to někoho zajímalo - zkouška za mnou, udělali to fakt všichni a za mě super školení. Jestli by vraceli peníze pokud by to někdo neudělal nevím, ale podle mě by se musel hodně snažit, školitel to do nás nalil tak že by to byla ostuda :D
pon lis 06, 2023 3:57 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: ADR

Příspěvek

Moja skúsenosť je iná, neverím na ADR školenie ktoré urobia všetci. Mám za sebou tri školenia, jeden krát začiatočník a dva krát obnovenie. Vždy to bolo rovnaké, z asi 20-30 šoférov 5-8 šoférov záverečný test nespravilo. Test má 50 otázok, každá za jeden bod. Minimum bodov v teste je 43. Sedem otázok môžte mať zle. Na poslednom školení som dával pri čítaní výsledkov pozor, viac šoférov malo len 35-38 dobrých odpovedí a to je podla mňa dosť veľká neznalosť.

Školenie robím vždy u rovnakej firmi, vždy rovnaké školitelky a školitel. Berú to podstivo, snažia sa šoférov naučiť. Vyučovacie hodiny sa neskracujú, neojebávajú to. V záverečnom teste sa nepomáha, občas (výnimočne) školitelka nejakému šoférovi, ktorému to dlho trvalo pri otázke pomohla, ale toho je minimum.

ADR je zložitá vec, zvládnuť test nieje jednoduché. V praxi sa stretávam so šoférmi- svojimi kolegami, ktorý ADR preukaz majú, ale zároveň majú veľké nedostatky a neznalosti ADR problematiky. Často sa až čudujem ako mohli preukaz získať.

---------------------
Nedávno ma kontrolovali bagúni. Nemal som písomné pokyny, zabudol som ich doma. Zistil som to pred nakládkou a už bolo neskoro niečo riešiť. Mám veľký tablet, písomné pokyny mám aj v ňom a tak som bagúňovi ukázal ADR pokyny v tablete s vysvetlením, že papierové som zabudol doma. Bagúň vravel že je to problém, musím mať papierové pokyny.

Ďaľšia závada bola hasičáky. Boli v poriadku, s plombou, tlakom a certifikačným štítkom, ale tak hrdzavé, že z nich odpadávala farba. Môj zamestnávatel to robí tak, že po skončení dvojročnej platnosti mechanik v dielni prelepí nový štítok a "revízia" je hotová. Za dva roky zas atď.. Keď ide staré auto preč, hasičáky z neho vezmú a dajú do nového. Keď na hasičákoch vydrží tlak a plomba, nakoniec zdrdzavejú. Keď má auto "štastie" na šoférov čo na kontrolu serú, hasičáky budú v stave ako na fotke. Ja som to nemohol ovplyvniť, prevzal som auto na ceste.

Ešte jednu závadu som mal, nesprávne upevnený kýbel so sorbentom a pokrývkou na kanál. To som vyriešil na mieste, dal som ho do kabíny. Kontrola bagúňov trvala 1hod a 5 min. Čmuchali okolo auta, pátrali v dokladoch, kartu nesťahovali, ani tachograf. Možno ho skontrolovali na dialku.

Nakoniec ma pustili bez pokuty, len s napomenutím. Navyše my venovali vytlačené slovenské písomné pokyny. Po príchode na firmu som hasičáky vymenil za nové.


Obrázek
pát lis 10, 2023 6:56 pm

Krocan
Příspěvky: 846
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Pokyny v tabletu

Příspěvek

Sof, nemyslím si, že bys neznal možnost, nechat si něco vytisknout na nakládce/vykládce, asi jsi jen měl jiné starosti, ale obecně to připomenu. Ja to občas využiju, hlavně tedy na soukromé věci. Třeba Zelené karty. Před dvěma roky jsem celou domácnost (poplatky, energie, vodu atd.) převáděl na sebe a všechny ty smlouvy k podepsání mi vytiskli ve skladech a kancelářích. Poslal jsem to vždy připraveným E-mílkem a když jsem šel pro papíry, měli to pro mne připravené.
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
pát lis 10, 2023 10:10 pm

153
Příspěvky: 1144
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: ADR

Příspěvek

sof
Tak v Čechách máme asi ty zkoušky jednodušší (viz odkaz níže), přestože by snad ty zkoušky měly být ve všech státech stejné. Evidentně nejsou.
Koukni v odkazu na 5. a 6. stránku a tam v článku 11 najdeš vše o samotných zkouškách, ať už jdeš ke zkouškám poprvé nebo obnovuješ, případně rozšiřuješ. Navíc u zkoušek můžeš legálně používat bezpečnostní pokyny, kde se spoustu věcí dočteš. Při obnově je 20 otázek na kusovku a 20 otázek na cisterny, plus případně po 20 otázkách na třídu 1, případně 7. K úspěšnému složení zkoušky potřebuješ mít 80% otázek správně, to je 16 otázek v každé sekci. pokud tedy děláš cisterny musíš mít správně 16 + 16 odpovědí.
Mám ADR od roku 1994 (i cisterny) a dělal jsem to hned když to bylo na začátku a mám číslo průkazu 3xx, tedy opravdu jako jeden z prvních. Zpočátku byly zkoušky snadné, mohla se používat všelijaká literatura a pomůcky a (snad) jediný zkoušející, který v té době byl nějaký JUDr. Bartoš z Ministerstva dopravy to vůbec nehrotil. Dej mu Pánbůh věčnou slávu. Zkoušky jsi mohl dělat třeba desetkrát, prostě, dokud jsi to neudělal. Ty časy už jsou ale dávno pryč.... Dnes pouze 2x a pokud neuděláš můžeš začít znovu, samozřejmě i s placením. Na posledním obnovení jsem byl letos na počátku 10. měsíce, bylo nás tam cca 30 a myslím si, že tak 5 - 8 lidí to neudělalo, z toho 2 už podruhé.
Ještě taková perlička z nedávného školení. Byl tam člověk, tak tipuji něco přes 40 let, který jezdil prý naposled na vojně a dělal si třídu 1. že prý bude vozit z Německa příležitostně pro kamaráda nějakou zábavní pyrotechniku. Ptal jsem se, jestli má složené zkoušky v Německu na BAM (německý Báňský úřad) na získání povolení k manipulaci s výbušninami, bez toho tě v D nenaloží, ba ani nevyloží a on telefonoval svému kamarádovi, on o tom také nevěděl, že s tím letos na vánoce chce začít a že prý to nějak udělají, prý peníze jsou mocné..... Auto na to prý koupili starší EX/II, udělají technickou a začnou.....
Já jsem to dělal určitě naposledy, mám to do 10. 2029 a dělal jsem to už jen z nostalgie, v posledním období jsem to už hodně dlouho nepotřeboval a nepoužil. Naposledy někde před třemi lety a to ještě jen jako podlimit....

https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokum ... 2.pdf.aspx

Mám dotaz: Ono někde v Evropě je, že se kontolují hasičáky po dvou letech? V ČR i v D je to po roce. Ty jsi psal, že vám to firma po dvou letech přelepí.
sob lis 11, 2023 7:43 am

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů