Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět

Po zvýšení platu budem v čistom zarábať viac, rovnako, alebo menej než teraz?

Anketa končí za čtv bře 10, 2022 10:15 pm

Viac
1
20%
Rovnako
2
40%
Menej
2
40%
 
Celkem hlasů: 5

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

To je do Anglicka? Počul som že štrajkujú, ja tam nejazdím, nesledujem to, vôbec netuším o čo ide a ani to zisťovať nebudem. Nerozumiem vlastnej výplatnej páske, nie ešte druhým.
čtv bře 31, 2022 5:04 pm

wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Ano neplavou, mají propustit 800 stávkujících lidi. Anglie jim sebrala licenci nebo něco. Plati lidem 5,9liber na hodinu průměrně. Lidi si mysli ze mají nárok na minimální mzdu v británii a to je 9,9 tuším. Moje angličtina není nejlepší, tak píší jen co sem prelouskal.
čtv bře 31, 2022 7:48 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Moja otázka bola, či po zvýšní platu budem zarábať v čistom viac, menej, alebo rovnako, ako pred zvýšením platu.

Vyzeralo to, že po zvýšení platu zarábam rovnako, ale nastal vývoj a po ďalšej výplate začala medzi šoférmi nespokojnosť. Veľa sa ich sťažovalo, že im chýba okolo 100 eur v čistom. Niekomu viac a niekomu menej. Účtovníčka nám slovenským šoférom dala vysvetlenie, že denný základ v čistom je rovnaký, ale príplatky za odpracované roky a kvartálne odmeny sa zdaňujú a preto v čistom zarábame menej. Zdanenie príplatkov sa pohybuje od 30 do 70 percent a nie všetci vodiči ho majú rovnaké.

Takže konečný výsledok je- po zvýšení platu zarábam menej.

V poslednej výplate, aprílovej, ktorú sme dostali 10. mája to bolo zase inak (vraj sa výplaty začali počítať iným spôsobom, neviem akým) a nespokojnosť šoférov narástla. Vraj chýbajú peniaze aj za dovolenku, jeden slovenský šofér my vravel, že mu chýba asi 200 eur. Dnes som počul, že viac polských šoférov neprišlo do roboty, ale či je to pravda neviem. Na firme vo Švédsku Poliaci údajne podpisujú nejakú protestnú petíciu.
úte kvě 17, 2022 7:20 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

No je v tom takový galimatyáš, že dneska si spočítat výplatu je téměř u nás nemožné. To bys musel přesně si psát kolik hodin ve kterém státě jsi odpracoval a ještě ten doplatek do mzdy je měsíc pozpátku. Takže v březnové výplatě jsem měl doplatek za únor, v dubnové za březen.🤯 No opava. Ve finále výplata větší, diety zkrácené na 75% a součet je o něco lepší než to bylo.🤔
úte kvě 17, 2022 7:42 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Dnes v Polsku před gorlitz na A4 nl na bilbirdu Spartak trans Pl , cisterna,22 000zlotych netto,měsíc.
úte kvě 24, 2022 5:53 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

po polskom "zvýšení" platu, kde v čistom zarábam menej, ale všetko čo dostanem je priznané a zdanené som očakával, že sa my podstatne zdvihne dovolenka a aj maródka. Pred "zvýsením" platu som mal za dovolenku čosi cez 100€ na týždeň. Podobne vychádzala aj maródka. Očakával som, že sa to výrazne dvihne. Lenže firma platiť nechce, za minulý mesiac sa dovolenky nevyplácali a ani učtovníčky nevedeli čo bude ďalej. Ani teraz to neviem, isté je, že firma s dovolenkami a maródkami špekuluje a vymýšla, ako zo svojimi šoférmi vyjebať.

Kedysi čisto slovenská firma sa na slovenských šoférov vysrala a vsadila na poľské kone. Väčšina Slovákov dala výpoveď a s tých čo zostali väčšina prešla na poľské zmluvy. Po tom ako Poliaci zmenili zákony pre odmeňovanie šoférov firma vravý, že je stúpli náklady na poľského zamestnanca o 40%.

Ešte pred rokom sa rozprávalo, že slovenská pobočka bude zrušená. Dnes to vyzerá tak, že Slovák je pre firmu lacnejší než Poliak. Dnes už Slováka na poľskú zmluvu nezamestnajú. Dokonca keď pred rokom prijali Slováka na poľskú zmluvu, ktorú vždy dajú len na rok, tak dnes mu firma ponúka novú zmluvu, ale len slovenskú. Jeden kolega, ktorý dal pred časom výpoveď sa vracia do firmi a tiež mu dávajú len slovenskú zmluvu, také niečo pred dvoma rokmi nebolo možné.
čtv čer 23, 2022 7:33 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

výdrž, brzy Poláci dostanou povolávací rozkazy, půjdou na Rusa, tzn denně minus 500 PL šoférů, zase dostanete z SK přidáno.
čtv čer 23, 2022 7:47 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

To by nám pomohlo, pridané by sme dostali, ale len roboty. Ja nečakám, že my čosi pridajú, budem rád keď my neuberú.

Teraz sa my zdá, že je na firme ideálny stav, vodiči im asi chýbajú, ale nechýba ich toľko, aby tí čo sú v robote dreli aj za dvoch. Teraz sa príliš nenarobím... tak by to mohlo zostať.

Kto si nevybavil zvýšenie platu doteraz, už je asi neskoro na zmenu.
čtv čer 23, 2022 8:21 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3399
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

ono to zvyšování platů je taková mantra, která ve výsledku nemá pro tvůj život nějaký progres, tedy má, ale jen krátkodobý. Já bych byl raději, kdyby platy nerostly ale společnost se stabilizovala, věci fungují když jsou v rovnováze. Na co ti je každoroční růst platů o 10%, když to nakonec nákladově na život skokové navysis o 100-200 %., viz energie, PHM, úroková míra za 2-3 roky skočila v ČR o 300%. Pak bychom se mohli bavit o parametrů dostupnosti určitých základních potřeb, zdravotnictví, sociální služby atd. Zvyšování platů u 20 % vyssi příjmové dělnické profese je marginální.
Přečetl jsem kde co v souvislosti s T.Batou, a i když platil nadevropske platy, nikdo za ním pro zvýšení platu nechodil, to se dělo systematicky a bylo to odvislé od efektivity daného člověka, světě div se když platy kvůli krizi snížily, efektivita v Baťových závodě byla stejná nebo i vyšší, vědělo se o každé minutě a halíři. Dnes se háže miliardami bez kontextu k efektivitě a dopadu na ziskovost či udržitelnost, nacházíme se v epoše zmaru, kdy ti dole se snaží, ale kvalita života se zhoršuje, navyšování platu v to nehraje roli, pouze prodlužuje agónii.
čtv čer 23, 2022 8:35 pm

mr65
Příspěvky: 167
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Sof : za dovolenku 100 € za týden ? To se může ? Já mám jen 90... Za každý DEN...
sob čer 25, 2022 3:51 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

V Polska je bilbirdu na řidiče asi co pět km u dálnice,kvantum německých dopravců tam tapetuje.Jenze lidí o tu práci zájem nemaj.se nedivím.
sob čer 25, 2022 4:32 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

už som to písal, pred zvýšením platu som mal približne 460€ plat za mesiac, zvyšok diety (v čistom). S toho vychádzala týždenná dovolenka (neviem presne) okolo 100€, možno 460/4 a asi to bolo legálne.

Teraz po zvýšení platu, alebo lepšie povedané, po poľskom zákaze odmeňovania šoféra v dietách, mám všetko v čistom, na výplatnej páske, po zdanení. Mne to robí okolo 2200-2400€ v čistom mesačne. Očakával by som, že s toho bude aj moja dovolenka. Neviem aká je. Minulý mesiac firma špekulovala, dovolenky šoférom neplatili- to viem od kolegu, ja som dovolenku nemal.

Ako to dopadne neviem, isté je, že firma platiť nechce.

Čo majú poliaci na bilbórdoch je jedna vec (teraz tam dávajú aj 2700€ za mesiac) a druhá vec je čo je v skutočnosti. U nás za celý mesiac (31 dní) každý šofér zarobí minimálne 3100, ja by som mal 3220. Ale toĺko bežne šofér v robote byť nemôže, ale teraz bolo obdobie, keď nemali ludí a dalo sa to.

firma ponúka turnus 2+1, 2+2, 3+1, 3+2, 4+2. Dá sa dohodnúť aj iný, napr 4+1, ale nie vždy (dosť často) nedodržia čo slúbia. Keď nemajú robotu, alebo majú k dispozící viac šoférov, posielajú ludí domov a aj naopak, keď ich potrebujú, pýtajú sa či by nezostali v práci dlhšie. Ak šoféra pošlú domov, alebo nechajú doma o týždeň dlhšie, nedá sa s tým nič robiť. Ale nestáva sa, že by v robote nechali šoféra, čo tam byť nechce a chce ísť domov.

V Polsku je veľký rozdiel medzi západom a východom. K nám do firmy začali chodiť vodiči, ktorí to majú do Štetína 500-700km, tam chodia vlastnými autami a cestu si platia sami. Vraj sa im to oplatí, že u nich dobrá robota nieje. Ale to my vraveli pred vojnou, teraz po zvýšení cien PHM to budú mať ťažké, rovnako ako vodiči z CZ alebo SK, ktorý jazdia na svojich autách na týždňovky do Nemecka, alebo Rakúska.
sob čer 25, 2022 5:32 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

To je určitě pravda reklama je jedna věc skutečnost jinde.u nás jsou tři Poláci z 15.sef je platí v korunách.ve Slezsku je dopravců plný kýbl jak v polském tak českém.oni to dělají chytre mě to vysvětloval,že musí v cz oddělat 5 let a má nějaké prachy plus.kolik nevím.rozdily jsou v Polsku určitě kolem Poznaň budou jiné prachy jak v Bialystok.ale tak to je i v Německu přece, Bautzen a okolí Bodamského jezera nelze taky srovnat.
sob čer 25, 2022 5:57 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Písal som, ako môj zamestnávatel pravdepodobne špekuluje, jak šoférov ojebať na dovolenkách a asi aj PNkách.

Dnes som sa dozvedel, že minulý mesiac som mal týždeň dovolenky. Po prepočte výplaty som za týždeň dovolenky, od pondelka do piatku, dostal 47,48 eur v čistom. Ako to bolo na výplatnej páske neviem, firma my ju zatial nedala, na Slovensku my vravia, že ju mám pýtať v Dánsku a v Dánsku my vravia, že výplatnú pásku mám pýtať na Slovensku.
----------
oprava: za 4 dni dovolenky mám 47,48€. rátam to podľa starej dohody, o novej platovej dohode (ak nejaká je ) ma nikto neinformoval. Majú v tom bordel, dnes nikto nevie ako sa ráta výplata, ani v kancli to nevedia, vyhovárajú sa jeden na druhého.

Dúfam, že Poliaci na to pôjdu cestou zákona a cez poľských právnikov. Na firme je veľká nespokojnosť medzi vodičmi.
Naposledy upravil(a) sof dne pon črc 04, 2022 10:43 am, celkem upraveno 1 x.
čtv čer 30, 2022 1:38 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Zvýšenie platu v PL

Příspěvek

Jak je nespokojenost proč tam jezdíte?jen se ptám.vse je dnes o kompromisů práce je plno,já dělam kde dělám,deset km do roboty auto jen moje nové nikdo jiný stínm nepojede tak ,teď doberu61000kc čistá,kolík to je eur netuším.cislo na firmě nejsem jsem Jožin jezdím kudy já jezdím za vhodné pauzy dělám podle sebe,ale jezdím do plna.naftu mám bez daně jak chci atd.urcite je plno lepších firem než ta moje ale už to dojíždění by mě zabilo
čtv čer 30, 2022 6:42 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 11 hostů