Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Sportback
Příspěvky: 116
Registrován: ned bře 23, 2014 11:56 am
Bydliště: Zlin

Eco roll u scanie

Příspěvek

Zdravím.Je tu někdo kdo má zkušenost s eco rollem u nové scanie?Zajímá mě jak to vlastně funguje a jestli to má nějaký smysl u nosiče kontejneru při ježdění kolem komína.Děkuju za jakoukoliv radu.
úte zář 06, 2022 7:08 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

zjednodušene povedané, ideš na neutrál- nebrzdí ťa motor

každý šofér ma na to iný názor, ja to využívam všade kde sa dá a využiť sa to dá skoro všade, aj na rovine, aj v meste, aj okolo komína. Pre mňa je to výborná! vec a nákladné auto bez toho by som už nechcel. Čím je auto ťažšie, tým lepšie jeho zotrvačnosť môžeš využiť.
úte zář 06, 2022 8:00 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

sof píše:
úte zář 06, 2022 8:00 pm
tým lepšie jeho zotrvačnosť môžeš využiť.
jo ale furt to žere +-1,7 litru na hodinu , ale když tam máš kvalt ( u mě owerdrive 935 ot +- )žere to nulu
a zkoušel sem oba způsoby a a je tam nepatrnej rozdíl v rychlosti , jo a to OD tam mám většinou na manuál, aby to zbytečně nekvrdlalo s kvaltama :wink:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
úte zář 06, 2022 8:19 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

áno, na voľnobehu to stále žerie, ale dojaz, napríklad do kruháča sa my výrazne predľži.. mne to pomáha, dobre sa my tak jazdí. Ecoroll si spravím aj sám, nečakám, že až my vyradí auto. Vraj pri autách s ecoroll vyradená rýchlosť nevadí. ?

...nechcem nikomu nič radiť a ani by som si nedovolil niekomu kecať do šoférovania. Je to len môj názor.

Striedam autá, beriem ich po druhých šoféroch, ktorých poznám, možno polovica z nich má všetky moderné blbiny od predikatívneho tempomatu až po eco roll vypnuté. Pre mňa je ecoroll geniálny, je to jediná skutočne dobrá vec na nových autách.
úte zář 06, 2022 8:42 pm

Sportback
Příspěvky: 116
Registrován: ned bře 23, 2014 11:56 am
Bydliště: Zlin

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Tak jestli tomu trochu rozumím tak je to podobné volnoběžce která byla u nėkterých starých aut??
úte zář 06, 2022 8:57 pm

wckr
Příspěvky: 1020
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

není to podobne, je to to stejne
úte zář 06, 2022 9:19 pm

Sportback
Příspěvky: 116
Registrován: ned bře 23, 2014 11:56 am
Bydliště: Zlin

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Je možné tuto funkci vypnout?Jinak vám všem děkuju za příspěvky :hand:
úte zář 06, 2022 9:29 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Sportback píše:
úte zář 06, 2022 9:29 pm
Je možné tuto funkci vypnout?Jinak vám všem děkuju za příspěvky :hand:
normálně ne, jen přepnutím do manualu
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
stř zář 07, 2022 2:13 am

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

sof píše:
úte zář 06, 2022 8:42 pm
Ecoroll si spravím aj sám, nečakám, že až my vyradí auto. Vraj pri autách s ecoroll vyradená rýchlosť nevadí. ?
To udelas jak? Prepnes volic prevodovky do N? Ja bych uvital, kdybych mohl auto nejak donutit, aby si vyradilo a pritom volic prevodovdy zustal na D. Obcas se hodi plachtit, ale to vetsinou jako naschval nevyradi... :lol:
Naopak me stve, kdyz auto jede z mirneho kopce, se zarazenou rychlisti bez plynu to drzi 90 a auto v pulce kopce vyradi a zacne zrychlovat pres 90 :roll:
Pokazde mi to vyradi i v nednom kopci na nadjezd. Tempomat 89 a v puli nadjezdu vyradi. Jeste nez klesnou otacky na volbobeh, tak rychlost spadne pod 85, zaradi to zpatky a snazi se to rozjet znovu na 89, coz do kopce neda...
A dela to i na rovine na dalnici, jedu 89 na tempomat , najednou to vyradi a kdyz rychlost klesne na 84, tak to zaradi, rozjede na 89 a zase vyradi a takhle porad dokola, uzasne :clap: :lol:
stř zář 07, 2022 4:14 am

Sportback
Příspěvky: 116
Registrován: ned bře 23, 2014 11:56 am
Bydliště: Zlin

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Prodejce tvrdíl že když nepoužiju tempomat tak eco roll nefunguje-je to pravda?
stř zář 07, 2022 6:09 am

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Neni to pravda :D Staci dat nohu z plynu a uz to vyradi na neutral...
stř zář 07, 2022 7:40 am

Sportback
Příspěvky: 116
Registrován: ned bře 23, 2014 11:56 am
Bydliště: Zlin

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Dík za odpovědi-ja tušíl že pravda bude trochu jiná než mi tvrdíl prodejce :D
stř zář 07, 2022 11:55 am

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Ze začátku jsem se snažil přijít na kloub tomu, v jaké situaci to vyřadí a v jaké ne a zkusit vyřazování využívat. Ale už jsem na to rezignoval, ten Eco roll si v autě žije naprosto svým nepředvídatelným životem :lol: Z 90% případů to funguje tak, že když chci plachtit, tak nevyřadí. Když nechci plachtit, tak vyřadí. :clap: Ale třeba je chyba ve mě. :D
čtv zář 08, 2022 4:57 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

každá značka to má inak nastavené. Pri autách na ktorých som jazdil, tak u Scanie to fungovalo dobre, u MANa skoro vôbec, ale postupne ho každým rokom vylepšovali... u Mercedesa je to dokonalé, funguje to naprosto predvídatelne, s ecoroll nemám najmenší problém. Na Mercedese my vadí tempomat, príliš nastavený do eco jazdy, ale ecoroll naopak využívam, aby som bol rýchlejší.

Občas počas jazdy z D prepnem na N, aby som išiel na neutrál (to je vlastne jazda ecoroll). Takto ovládať auto asi nieje ideálne, ale ide to...

No častejšie (a hlavne pravidelne) auto dostanem do ecoroll len tým, že vypnem tempomat. Auto riadené tempomatom má snahu v kopčekoch spomaliť, ale keď tempomat vypnem, auto ide do ecoroll a gravitáciou zrýchli. Auto riadené tempomatom my v kopčekoch pôjde 77-86, keď ho riadim ja, na rovnakej trase idem 83-89. A pritom max rýchlosť toho auta je len 84. Cez ecoroll si auto zrýchlujem, bez ecoroll by to nebolo možné, lebo by ho brzdil motor. To je jedna výhoda. Tá druhá je, že na neutrál prejdem oveľa viac kilometrov, než na voľnobehu, keď ma pribrzďuje motor.

Mne na spotrebe nezáleží, nerobím to pre spotrebu, ale preto, že sa my zo 40tonovým autom takto dobre jazdí. Ale som si istý (aj keď sa o tom s nikým hádať nebudem) že ecorol má priazdnivý vplyv na spotrebu, podla mňa veľký, väčší než keď ide auto na voľnobeh, s nulovou spotrebou, ale brzdí ho motor.

Z 90% případů to funguje tak, že když chci plachtit, tak nevyřadí. Když nechci plachtit, tak vyřadí. :clap: Ale třeba je chyba ve mě
takto fungoval MAN, ročník 2018-2019, tie novšie nepoznám. Tam bol ecoroll zbytočný, nedalo sa to nijak využiť. Jedine počas jazdy zaradiť N.


Myslel som, že ecoroll ide vypnúť. Keď ste písali že nejde, dnes som to prvý krát skúsil. Naozaj nejde, ide vypnúť len PPC a to má podľa môjho odhadu asi polovica šoférov u nás vypnuté. Ecoroll sa na tých Mercedesoch čo máme nedá vypnúť.
čtv zář 08, 2022 9:31 pm

Uživatelský avatar
Pavel Šebek
intercool
Příspěvky: 10887
Registrován: ned říj 21, 2007 4:55 pm
Bydliště: Bystřice

Re: Eco roll u scanie

Příspěvek

Na starém Mercedesu se kterým jezdím to vypnout jde, ale musím to udělat po každém novém startu a je to až ta poslední položka v menu. Já bych uvítal, kdyby to zůstalo vypnuté trvale, pro mojí práci se to nehodí.
BES - běs
sob říj 15, 2022 3:53 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů