Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, cuisine, spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aleš 400
Příspěvky: 376
Registrován: sob úno 25, 2012 4:48 pm
Bydliště: Ivančice

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

:clap: Tak máme po dvaceti letech druhé místo v nejsledovanější kategorii v českých zemích tedy kamionech. I kdyby dojeli na tom třetím místě, jak to ještě před včerejškem vypadalo i to by byl úspěch. Takže gratulace týmu Martina Macíka staršího i mladšího. Dávají do toho hodně, takže si beduína zaslouží. Jen mi přijde, že když přešli z LIAZu na Iveco a také jak začali stavět závodní kamiony pro klientské posádky nebo na prodej, tak jim to trochu stouplo do hlavy. Ale možná je to jen zkreslený pohled skalního liazáka :lol:
Bohužel jak už tady bylo mnohokrát řečeno, celé je to zkaleno případem Aleše Lopraise, který je i pro mne morálním vítězem letošního ročníku. Dost mi vadí ty výmysly, které se praktikují už od jižní Ameriky a sice Poloviční Dakar, Dakar Experience, možnost nedokončit jednu etapu, potom dokonce tři, aby si ti závodníci mohli zazávodit, když už to stojí takové peníze. A pak bez mrknutí oka vyloučí závodníka z prvního místa, který prokazatelně neudělal nic špatně. :savle: Nechal bych Dakar Experience jen pro tu posádku, která jede poprvé, tam to má svůj význam. Také mám obavu o kategorii kamionů do budoucna, protože když se do toho v minulosti začali míchat byrokrati z FIA, nebylo to dobrý. :think:
Ano, máte auto LIAZ, ale jaký je tam motor? Cummins, Perkins nebo Caterpillar?.......Kdepak, auto LIAZ, motor taky LIAZ!
ned led 15, 2023 5:07 pm

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

No třeba proto, že Praga je ročník 2019 s provedením dílčích změn zatím co vše současné od Macíků je 2021 a 2022, kdy povědomost o pravidlech byla úplně jinde. Vzhledem k tomu, že se pravidla neustále pilují a ladí, tak novinky MMT do každého dalšího auta zahrnuje. U Pragy se tedy dá očekávat daleko větší rozsah nutných úprav a je otázka jestli tom má u 4 roky starého auta smysl. :wink:
Filip Nikl
ned led 15, 2023 5:11 pm

Uživatelský avatar
jsafra
Příspěvky: 732
Registrován: úte pro 01, 2009 12:11 am
Bydliště: Pardubice

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

takže inža Tomeček je v poho jestli to dobře chápu :hvizd:
ned led 15, 2023 5:21 pm

mxmaki
Příspěvky: 1325
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:45 am

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

S tou homologací si odporovat nemusí, Macíci potřebovali stavět auta a tak to stavěly podle aktuálního stavu/výhledu pravidel pro homologaci což nemusí přesně odpovídat, ale rozdíly by nemuseli být velké.
U Lopraisů nutnost stavby nového auta hned nemusela být, tak je pro ně výhodnější stavbu plánovat na papíře a počkat až budou nová pravidla finální a neriskovali nutnost úprav. Z hlediska možností přestavby má Macík i Loprais zcela jinou koncepci vozu a tím pádem může každé auto nesplňovat nová pravidla z jiného důvodu. V případě lopraise třeba možná i to že kabina a kapota jsou jiné značky, kapota dokonce není stavěná podle žádného existujícího vozu.
Další věc která je jasně pro stavbu nového vozu je stáří, Lady už není nejmladší a přestavba by nemusela být perspektivní. Taky je otázka co se nazve přestavbou a co novostavbou, někdy je přestavba výměna ramu, přeskupení komponent, případně výměna dalších komponent jako motor či kabina. A naopak novostavba může být postavení nového rámu s úpraveným rozložením komponent a recyklace kabiny, motoru a dalších věcí ze staršího vozu. To byl pokud se nepletu případ Franty.

S úpravou vozů by mě zajímalo co vše myslí tou úpravou vozů, čísla mi nějak nesedí.

Čenda a Jenda jsou jasné, ty jsou nové podle nejnovější verze pravidel.
Vincenzo by měla být kopie Karla a tudíž úpravy asi nutné budou.
2030 by měl být jen prodloužený Vincenzo a nějaké specifické úpravy pro elektriku a podobně. V tom případě pokud už upgrade nedostal by byla přestavba nutná taky. Ale třeba se počítá že bude stejně přestavěn na elektriku, nebo se s ním naopak nepočítá vůbec a elektrika půjde do jiného vozu. Stejně tak pochybuju že by to měly čistě elektrické, spíš diesel elektrika jako audi.

Arnošt je nějaké evoluce Karla která se asi moc neosvedčila a předpokládám že by taky potřeboval upgrade.

A zbývá první generace, tedy Karel který ale jezdí jen lokálná soutěže a přestavbu nebude potřebovat a pak Valtrův Arnošt který přestavbu na Dakar potřebovat bude určite
ned led 15, 2023 5:25 pm

mxmaki
Příspěvky: 1325
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:45 am

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

jsafra: Pokud si dobře pamatuju tak Tomečkova Tatra sice homologaci má, ale bude už tak 10 let propadla :lol: :lol:

Ohledně Dakar Experience mě ještě napadlo jak je to vlastne s tou vodíkovou šestikolkou KH-7, říkalo se že jí hodili mimo závod a že nemůže pomáhat ostatním, ale v záběrech z tratě bylo vidět že někoho tahali
ned led 15, 2023 5:28 pm

Uživatelský avatar
Gumid
Příspěvky: 540
Registrován: sob dub 09, 2011 5:09 pm
Bydliště: Pce

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Dobrý závod s nehezkou kaňkou od pořadatele. :think: Počkáme, až přistane letadlo s účastníky a kdo bude součástí týmů. Dakar se hodnotí až po přistání letadla. :finish:
Fuck off Buggyra :shhh:
ned led 15, 2023 7:45 pm

Lašty
Příspěvky: 153
Registrován: pát led 10, 2014 6:45 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Velká gratulace všem, kdo to dotáhl až do cíle.

Výsledek Martin Prokopa je za mne velký úspěch a mám z něj největší radost.

V kamiónech asi spokojenost, Martin se má kam posunout, BGR nakonec přes všechny trable celkem slušný výsledek a Aleš, to je kapitola sama pro sebe. Je mi to líto a doufám, že ještě pojede.

Každopádně díky všem tady na fóru, jsou to pro mne nejrychlejší a nejrelevantnější informace - díky.
ned led 15, 2023 7:58 pm

PtrialM
Příspěvky: 1582
Registrován: ned led 10, 2016 5:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Gumid: znalí tady ví,kam tím míříš :lol:
Ale jinak,díky všem co z dobré vůle přispěli sem na fórum :clap:
ned led 15, 2023 8:30 pm

DjDD
Příspěvky: 188
Registrován: pon led 25, 2016 9:15 am
Bydliště: Praha

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Gumid: :lol:

Gratuluji českým Martinům k výsledku.
U Prokopa a vlastně i Michka je krásně vidět, že stabilní výkon bez nějakého bláznění a spolehlivá technika vede ke slušnému výsledku spíš, než bláznění za každou cenu s high-tech strojem.

K Alešovi už asi víc říct nelze, strašná škoda jak to skončilo, mohl ten závěrečný boj být ještě atraktivnější a i kdyby nevyhrál, rozhodně by si nějaké slušné umístění zasloužil. Pevně věřím, že se přes ten letošek přenese a ještě ho na závodní trati uvidíme.

Taktéž děkuji všem zdejším diskutérům a těším se na další fandění (alespoň s některými) už zanedlouho u AER 23
ned led 15, 2023 8:38 pm

Uživatelský avatar
Adjunkt
Příspěvky: 1491
Registrován: úte led 11, 2011 7:56 am
Bydliště: Děčín

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Co máte furt s tím pořadatelem? V té zemi asi platí nějaké zákony, zemřel člověk, tak asi není divné, že začaly úřady vyšetřovat. Těžko řekne pořadatel policii, "hele sorry, počkejte si týden, sice byl přejet člověk, ale musíme to dozávodit. Zatím si ho dejte do chlaďáku".
Být to u nás, tak se zrušil celý závod a začalo by vyšetřování.
Nebo jsem to pochopil špatně a můžou za nezabezpečenou trať? Rád si nechám vysvětlit, za co teda můžou. Pravděpodobně mi něco uniklo, což nevylučuji.
pon led 16, 2023 7:19 am

DjDD
Příspěvky: 188
Registrován: pon led 25, 2016 9:15 am
Bydliště: Praha

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

A už to jede.
Ty kamiony jsou sice úplně na :kun:
ale https://motor-max.cz/2023/01/15/kamiony ... y-vyhraly/
včetně naprosté lži o 6. a 7. celkovém místě ve výsledkové tabulce (v článku je to správně, ale kdo si toho všimne, že...)
A Huzink neexistuje ...
pon led 16, 2023 10:14 am

mxmaki
Příspěvky: 1325
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:45 am

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Lez jsou i zminky o podiovem umisteni, toho mohli dosahnout jen v prvnich etapach, od te doby co nedojeli etapu uz mohli dosahnout pouze n-teho nejlepsiho casu, na podium nemeli sanci se dostat. Tedy az na Hoonderta ktery se ale takovym casum ani nepriblizil
pon led 16, 2023 10:27 am

Uživatelský avatar
Kail
Příspěvky: 324
Registrován: ned led 14, 2007 2:03 pm
Bydliště: Soběslav

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Adjunkt:
Je málo informací k hodnocení, ale celkově se mi taky nelíbí jak se k tomu pořadatel (ne)postavil, aspoň z toho mála co víme.
Jedna věc je informovanost, pořadatel téměř nevydal žádný prohlášení, komentář, stanovisko, jen 2 krátký věty že zemřel divák a Loprais končí. Pak už nic.
Druhá věc je odpovědnost pořadatele, víme že trať je v otevřeným terénu a zabezpečit jí v podstatě není možný, nic to ale nemění na tom že by to mělo být hlavně věcí pořadatele - právní zastoupení, pojišťovny, mělo by se především zkoumat jak a kdy byla poskytnuta lékařská pomoc atd.
Další věc je že "odstoupil" (to ani do dnes nevíme jak to bylo) vedoucí jezdec, pořadatel měl možnost další etapu pro trucky zrušit a dát tím prostor jak policii tak týmu. Dost možná kdyby jim dali trochu času, kdyby tam nemuseli tahat Ptatru 1000 km tam a zpět, možná by další den Aleš jel... Já vim je to spousta "kdyby" a "možná", ale myslím si že v téhle konkrétní situaci si Aleš tu šanci zasloužil. Mám pocit že jí vůbec nedostal.

Pochybuju že se dozvíme nějaký podrobnosti. I kdyby Aleše diskvalifikoval pořadatel, je pro něj lepší když si veřejnost myslí že odstoupil. Závod mu to stejně nevrátí a pak číst ty annonymní slinty na FB, to asi nemá nikdo zapotřebí.
pon led 16, 2023 10:28 am

Uživatelský avatar
Pick
Příspěvky: 1391
Registrován: ned led 05, 2014 12:22 pm

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Pořadatel musí i s takovouhle eventualitou počítat a mít pro tyto situace noty, které budou dopředu známý všem účastníkům. Rozumím tomu, že stane-li se podobnej malér musí proběhnout vyšetřování. Nicméně, jedná-li se o závodní incident dovedu si představit, že první fáze vyšetřování proběhne v jakémsi rychlém režimu, kdy si jako orgán činný v trestním řízení udělám výslech posádky, výslech organizátora, svědků, stáhnu si dostupná videa a klidně i rekognici na místě. Toto vše lze učinit během jednoho dne. Následně pokud mají zájem je nechám pokračovat a jako pořadatel jim za neabsolvovanou etapu přidělím nějakej zprůměrovanej čas, aby nebyli poškozený. Pokud vyšetřování ukáže, že je tam nějaká nedbalost či porušení pravidel, organizátor tě prostě dodatečně diskvalifikuje, klidně i měsíc po dojezdu. V atletice běžná věc, že se vracejí medaile klidně i několik let dozadu. Takhle ASO i FIA vysílá signál, že jakejkoliv malér v průběhu závodu jde vždycky za tebou, a i když se ukáže, že vinu nemáš, tak máš prostě i tak smolíka se vším všudy s tím, že jim ani nestojíš za oficiální vyjádření jak to bylo a jak se to uzavrelo. A pokud hodlají v tomhle trendu pokračovat, tak aby se brzo nedivili, že spousta závodníků se na to radši vysere, než 14 dní se potit hrůzou před každým vrcholem duny a před každým místem, kde se vyskytuje nějakej čumil, kterýho když neprejedeš, tak ho třeba může trefit odhozenej šutr do makovice... Tohle je chucpe. Sorry jako :down:
#JáTaky
#FuckOffBuggyra
pon led 16, 2023 12:49 pm

Uživatelský avatar
Adjunkt
Příspěvky: 1491
Registrován: úte led 11, 2011 7:56 am
Bydliště: Děčín

Re: Dakar 2023 průběh 2.poloviny

Příspěvek

Pick: Hele stejně ti nerozumím. ASO může mít klidně tohle všechno (nemám tucha) a stejně to všechno závisí na orgánech toho státu. Nemůžeš přece srovnávat situaci, kdy někdo poruší nějaká pravidla závodu (řeší pořadatel) a kdy dojde k nehodě s následkem smrti (řeší činné orgány). To jak se o nehodě (ne)informovalo může být třeba dohoda mezi zúčastněnými stranami. Víme prd
pon led 16, 2023 1:00 pm

Odpovědět

Zpět na „RALLY DAKAR apod.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 17 hostů