Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe

Odpovědět
Tonny_cze
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 27, 2023 8:58 am

Expedicni Atego

Příspěvek

Zdar!

V horizontu nekolika let mam v planu postavit expedicni auto pro cestovani po Evrope, pripadne i dal dle praxe. Rad bych zde popsal technicky koncept, kterym se chci vydat a ocenim vase rady a pripominky. Nechci se zabyvat expedicni nadstavbou, protoze to je kapitola sama pro sebe, ale v pripade zajmu se nebranim i to rozepsat.

Technicky parametry:
* maximlni pohotovostni 7,5 tuny kvuli administrative spojene s provozem vetsiho i provoznim nakladum
* 4x4 kvuli pruchodnosti terenem
* kabina s dvema radami sedadel (pro 5-6 osob)
* automat ZF
* tempomat
* OM904LA (pripadne OM926LA)
** bez ad-blue
* pneumaticky podvozek

Typicka volba byvala M-B Vario 4x4, ale pocitove mi pripada uz prilis zastarale. Pripadne Iveco Daily 4x4,Isuzu N5.190 4x4, nebo VW LT 4x4.
Idealni volbou se mi tedy zda Atego 818, pripadne 1018.

A ted k dotazum:
1) 818 je homologovana na 7,5t. 1018 na 10t, lze ji prehomologovat na min, tzn. tech 7,5t nebo jak je mozny, ze 1018 co nabizi jiz jako hotovou prestavbu je s technicakem na 7,5t?
2) lze koupit 4x2 a legalne prestavet na 4x4? Obvykle se mi taky mnoho podvozku zda ladenych spis na silnici, je mozne jej legalne zvednou a jaka kola a pneumatiky byste volili, nedelitelny plechy 20 palcu?
2a) casto lze najit 4 kolovou zadni napravu, pro dvoukolovou je treba vymenit cela naprava?
3) 2 rady kabiny jsem pozoroval v zasade 2 typy. Mala - prostredni 2 sededala uprostred nemaji kam dat nohy. Velka - typicky hasicska. Je rozumny, realny a legalizovatelny vymena kabiny, napr. i jednorady na jakoukoliv dvouradou?
4) OM9O4LA + automat ZF se mi zda jako neznicitelna kombinace opravitelna kdekoliv na svete, nebo ne? Delaji se ale Atega s tempomatem?
5) pneumaticky podvozek z duvodu vyrovnani kabiny v pripade stani na nerovnym terenu a zvyseni pruchodnosti terenem. Dela se ale vubec a jaky?
6) existuji ruzny typy ramu, nebo pro montaz nadstavby plati ve vsech varintach (8xx, 10xx) stejny pravidla a moznosti?
úte říj 03, 2023 12:04 am

Odpovědět

Zpět na „MERCEDES - BENZ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů